Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

U Antéňáka v klubu

Pivní cesty


verze pro tisk

U Antéňáka v klubu

U Antéňáka v klubu

O hradeckém "Recesním pivovárku U Antéňáka" toho v médiích bylo napsáno již tolik, že jej asi netřeba ani představovat, neb by to bylo nošením dříví do lesa. Jinak je tomu ovšem s pivním klubem, který si majitel tohoto pivovárku v prostorech sklepa svého bydliště před pár lety založil. A protože se mi dostalo cti tento klub, resp. jím pořádanou pivní akci, konečně navštívit, pokusím se vám jej (ji) trochu přiblížit. Než se však do Hradce vydáme, vezměme to pěkně od začátku, tj. i s tím, co mému tamnímu výletu ten den ještě předcházelo.

No, jsem sběratel spousty věcí od piva a jelikož se jednalo o sobotu, konkrétně 5. 12. 2009, je snadné se dovtípit toho, cože mě to vlastně ten den kromě Hradce ještě čekalo. Ano, hádáte správně. Setkání sběratelů pivních suvenýrů čili burza, tentokráte z mého pohledu v ryze nepivním Brně.

Jedeme do Štatlu

Na výlet vyrážím vlakem a jako obvykle s kamarádem Jardou z Poděbrad. Burza začíná v osm, žel České dráhy nepočítají s tím, že by v sobotu někdo potřeboval být v Brně takhle brzy, takže prvním kloudným vlakem (vlak s příjezdem před čtvrtou ranní skutečně za kloudný nepovažuju a ze čtyřhodinového čekání na nádraží jako před lety jsem již dávno vyrostl) jsme se tam dostali až v 8:15. Tedy dostali v uvozovkách. Vlak měl kvůli poruše lokomotivy půl hodiny zpoždění a k místu konání, sídlu ombudsmana, je to taky aspoň 15 minut, takže nakonec dorážíme až po deváté.

Kupuji vstupenku i prodejní místo, ale protože většina mých známých, s nimiž mám dneska domluvenou výměnu, stojí v předsálí, řeším nejdřív je a teprve pak se jdu věnovat pokusům o obchod. Na prodej mám tentokrát jenom etikety Kocoura a i když jsou celkem nové, příliš nedoufám, že bych se jich tady zbavil. Jejich design je totiž stále stejný, liší se jenom textem či jiným objemem, a to prostě neláká. Ne že by u nás nebyli žádní sběratelé, kteří by to chtěli, ba naopak, jenže když se dlouho etiketa nijak výrazně nemění, stává se pro spoustu lidí nezajímavou. A přesně to se stalo v případě těch kocouřích. Okoukaly se a stávají se neprodejnými. Tedy ono je to taky kvůli ceně, kterou ne každý hodlá akceptovat – sběratelé jsou holt zvyklí na etikety za korunu dvě, takže když mají dát za něco korun 10 či víc, je to pro ně nepředstavitelné – ale to je zase jiná kapitola.

Je půl jedenácté, z 12 sad etiket, které tu dneska mám, udávám jen jednu, a jelikož to tady za půl hodiny končí a lidé pomalu balí, chystám se také k odchodu. Do odjezdu vlaku směr Hradec mám sice ještě dvě hodiny času, ale chci si Brno ještě trochu pivně užít, když už jsem tady. A zatímco Jarda ještě obíhá stoly, já jdu svlažit hrdlo "jedním" do zdejšího bufetu.

Bufet je to malý a bez točeného, ale lahvové je stejně mnohdy lepší než točené, tak proč ne. V nabídce Černá Hora, která mi sice v poslední době nechutná – hrozně mi připomíná dnes již obtížně poživatelné Svijany, tak proto – ale černé jsem měl v září na Vykulení v Kostelci, i když točené, a tam mě dost nadchlo, takže z nabízeného volím právě to. No, nebylo vyloženě špatné, ale k dobrému pivu tomu chybělo hodně = nepochutnal jsem si. Tak snad někdy příště, říkám si a s již připraveným Jardou vyrážíme do města. Nechceme však běhat nějak moc po Brně, bereme to tedy směrem ku nádraží.

Po cestě od ombudsmana je Zelená kočka s Dalešicemi, kde jsme byli společně již letos (rozuměj 2009) v lednu. Tehdy jsme však byli s chutí piva dost nespokojení, jdeme to tedy zkusit znovu.

Zelená kočka na Solniční

Na čepu světlá 11ka ve filtrovaném i nefiltrovaném provedení a pak 13ky světlá a tmavá. Jarda koštuje světlou i tmavou 13ku, já všechny čtyři druhy, samozřejmě po malých. Jardovi chutnalo světlé, mně také, ale ještě víc ta tmavá 13ka. Zbytek byl, bohužel, chuťově nezajímavý, takový průměr až podprůměr. Prostě Dalešice neurazí, ale také ničím nenadchnou.

Zelená kočka na Solniční
Zelená kočka na Solniční

Když už jsme tu, chceme si dát taky něco k jídlu, ale Jardovi zde odmítli připravit brambory s jakousi omáčkou, tj. bez hlavního jídla, i když tu kromě nás a dalších dvou hostů nikoho jiného neměli a kuchař se tak jistě musel užírat nudou. No a když nejsou ochotni vyhovět Jardovi, tak já si nedám taky nic. Holt jejich blbost. A zatímco popíjíme pivko, přichází Libor Hanzel, který byl dneska taky na burze, že prý zrovna nakupuje dárky a že má chvilku, takže si jde na jedno rychlé.

S Liborem chvilku diskutujme o pivu i pivním sběratelství, radíme mu, co si má dát, ale on dneska vážně moc spěchá, takže dává jenom jedno a pak hnedka uhání zase vstříc vánočním nákupům. My ještě pár minut sedíme, ale pak už taky mizíme. Chceme se totiž stavit ještě někde na Vyškovském. Volám tedy kamarádovi Romanovi, jestli náhodou neví, kde tu teď Vyškov točí, a on že prý v "Tenkrát na Západě" a "Tenkrát na Východě".

Tenkrát na Východě

Prvně jmenovanou hospodu jsme jaksi přehlédli, naší spásou se tak stává až ta druhá. No, spása je asi dost silné slovo. Poté, co jsme ji konečně našli a vešli dovnitř, se začaly naplňovat naše nejhorší obavy, tj. že zde pivo nebude stát za nic.

Tenkrát na Východě
Tenkrát na Východě

Na můj dotaz, zda točí Vyškov, nám bylo odpovězeno "samozřejmě", i když tomu nic nenasvědčovalo. Na tabuli nad výčepem v nabídce pouze Starobrno a jakési černé, které bylo zrovna v akci, no a zmínka na venkovním poutači o tom, že tu točí Březňáka, což by měl být stejně asi Březňák z Velkého Března či kde se to teď vyrábí, když je to jenom desítka a ne dvanáctka, jsme objevili až při našem odchodu.

Točíme černé pivo
Točíme černé pivo

Aniž bychom si řekli, zda chceme světlé či tmavé, velké nebo malé, pivo máme hned na stole. Oba jsme chtěli třetinku světlého, žel obsluha se tady zákazníka neptá ani nečeká na to, až si objednáte. Prostě jsme naznačili, že chceme Vyškov, a to paní výčepní stačilo.

Pár loků a bylo nám to oběma jasné: trubky tu moc nečistí, takhle nasládle Vyškov normálně nechutná. 3/4 piva tedy oba vracíme a objednáváme černé. Jenže paní opět přeslechla, že chceme malé, a zase nám natočila velké. No, kdyby bylo dobré, tak to nějak překousneme, ale opět chutnalo po nečištěných trubkách, takže i černé z větší části nedopité vracíme a jdeme raději odsud. 40 korun za dvě piva sice není moc, ale když to člověk utratí za něco, na čem si vůbec nepochutná, resp. to vrátí, zamrzí to. Brno holt opět ukázalo svoji tvář. Poblíž nádraží je prostě pivně nezajímavé. Má tu být sice ještě v okolí jakási hospoda s Černou Horou, ale jak už jsem psal výše, moravské Svijany moc nemusím a Jarda dává přednost spíš minipivovarům, takže konečná nabídka zajímavých a navíc dobře ošetřených piv kolem brněnského nádraží se tak pro nás opět rovná nule.

Dobová výzdoba musí být
Dobová výzdoba musí být

Cestou z Východu, kde nás nakonec zaujala pouze dobová výzdoba, chceme dát konečně něco k snědku, žel náš oblíbený bufet naproti nádraží, takové to bufeto-řeznictví, kde mívají výbornej řízek s bramborovým salátem bez majonézy, bylo zavřené, jistilo to tedy sousední čínské bistro (pro Sikiho: chvíli jsem přemýšlel nad tím, jak jinak to nazvat, aby ti to nepřipadalo moc xenofobní, ale nic kloudného mě nenapadlo, tak to holt budeš muset nějak překousnout), kde se člověk nají vždycky, i když mnohdy netuší, cože to má vlastně na talíři.

Naše první dnešní jídlo za námi a před námi vysněná cesta do Hradce. Konečně, říkám si a přitom hořím nedočkavostí. Ne že bych Antéňákovo pravé pivo nikdy nepil – a teď rozhodně nemám na mysli jeho žambereckou betaverzi – ale už je tomu 8 let, takže si ho rád připomenu.

Za Antéňákovým pivem

Cesta do Hradce probíhala tentokrát bez problémů. Jeden přestup v Pardubicích, v Hradci pak několik stanic MHD a jsme na místě, na Pospíšilově 342, kde se "Recesní pivovárek U Antéňáka" nachází. Jméno má po svém majiteli, Petru Hoškovi řečenému Antéňák. Jsme tu sice s několikaminutovým předstihem, ale nedočkavců je tu víc, takže nám chvilkové čekání nakonec ani tak moc nevadí, neb si máme s kým povídat.

Za chvíli už přichází Petr, kterému jsem představen coby Jardův doprovod – seancí Klubu přátel dobrého piva, jak je tento klub označován, se mohou účastnit pouze jeho členové, ale každý z nich si s sebou může vzít jednoho kamaráda – a pak vcházíme do nitra veškerého dnešního dění, do zdejšího sklepení.

Recesní pivovárek U Antéňáka - vchod
Recesní pivovárek U Antéňáka - vchod

Všude plechovky, 5-litrové soudky od piva a pak taky lahve od vypitých piv. A jak tak na to koukám, asi se to moc neumývá. Ale kdo by se s tím taky piplal, když to není žádná sbírka rarit, ale jenom na ozdobu, že jo? :-)

Všechny výčepy už v ostrém provozu, odkládám si tedy věci u jednoho z volných stolečků a dle Jardových instrukcí si hledám na poličkách nějakou skleničku, z které bych mohl pít, a pak už sonduji, co bych si tak nejdřív dal.

V nabídce světlý 11% Jonáš, světlý 12% Vánoční ležák, polotmavý 12% Jantar, 13% stout Bard, 15% porter Pater Otter, 17% Bock a jako doplněk ještě tmavá 13% z Bělče a ještě tuším žamberecko-hradecký Patriot, ale s ním si nejsem úplně jist, nicméně mám dojem, že jsem ho tam zahlédl. Běleč si můžu dát i jinde, Bard s Patriotem jsou tutově ze Žamberka, takže ty také vynechávám, a pomalu se tak pouštím do zbytku, o němž předpokládám, že je uvařen Petrem či někým z jeho klubu.

Dnešní nabídka
Dnešní nabídka

Začínám Vánočním ležákem, kterého jediného jsem dosud nikdy neokusil, pokračuji s Jantarem, Bockem, Paterem Otterem a završuji to nejslabším Jonášem. Chutnalo všechno až na Bock. Tedy ne že by nechutnal, ale moc mi nevoněl, spíše naopak. Kde přesně byla chyba, netuším, ale sklenici jsem myl stále v téže tekoucí vodě a ostatní piva voněla příjemně, takže vodou to asi nebylo. Ale všechno ostatní bylo v pořádku, tak to nakonec ani tolik nevadilo a výsledný pozitivní dojem z dnešní ochutnávky mi to rozhodně nezkazilo.

Varna
Varna

Protože tu však nejsem jenom kvůli pivu, ale také kvůli omrknutí pivovárku, který jsem znal zatím jenom z fotek, využívám toho a fotím, co se dá a poté se pouštím ještě s Petrem do kratičkého rozhovoru. Bavíme se o detailech zdejší výroby (z důvodu nečitelnosti mých poznámek, které jsem si psal jenom na účtenku, z které to teď, bohužel, nevyluštím, vám v souvislosti s tím mohu prozradit jen to, že používá kvasnice z Náchoda a že v současné době vaří 12 druhů piv, včetně těch žambereckých), o tom, jak sem nedávno pozval dva sběratele z Prahy, s nimiž se seznámil v září na Slunci ve skle a kteří mu jeho laskavost oplatili krádeží raritního půllitru z dnes již zaniklého pivovaru "U Zezuláka", který měl sice schovaný v poličce chráněné sklem, žel dost na očích, takže to zřejmě lákalo, o tom, jak má za gaučem 5-litrový soudek 5-letého lambica, kolem něhož prý pokaždé, když se tu zastaví, běhá jako mlsný kocour Honza Kočka, dále hovoří o tom, jak tady měl minulý týden slovenskou Jojku a o spoustě jiných věcech. Nakonec se spolu bavíme o pivních slavnostech v Hradci, které prý společně s několika lidmi plánuje na 12. června (má to být na nábřeží) a kde on osobně bude se stánkem Primátora. Na závěr od nás dostává svoji novou skleničku, jejíž výrobu mu Jarda zařizoval, loučíme se a mizíme odsud.

Spilka
Spilka

Tedy ne tak úplně, protože cestou potkávám ještě hradeckého Tomáše Kroupu neboli "kroupika", s nímž ještě prohodím pár slov, ale pak už vážně uháníme na vlak, aby nám neujel.

Recesivní pivovárek U Antéňáka aneb jak to vypadá, když si pánové z Agentury Dobrý den popletou slova
Recesivní pivovárek U Antéňáka aneb jak to vypadá, když si pánové z Agentury Dobrý den popletou slova

A tolik můj dnešní výlet. Ne vše bylo dle mých představ, hlavně na Brno budu zase dlouho vzpomínat co se piva týče ve zlém, ale dvouhodinový pobyt v Hradci mi náladu spravil ažaž. Tak snad se k Petrovi zase někdy dostanu a někdy si s ním připiju i jeho Hoškovicí, původem tuším ze Žamberka.

Hoškovice, pivní pálenka
Hoškovice, pivní pálenka

P.S. Ještě jsem zapomněl na jednu věc. Některé starší zdroje označují Petra (na jednom místě mu říkají Jiří, tak si toho moc nevšímejte) coby nejdéle podomácku vařícího Čecha, s čímž si dovolím nesouhlasit. Např. v Kobeřicích u Prostějova vaří pivo pan Plhal, zaměstnanec prostějovských Obchodních sladoven, klasicky již od r. 1992. Není sice tak známý jako Petr, který je v televizi a různých médiích každou chvíli – řada z vás si jistě vybaví třídílné představení domácího vaření piva v nováckých "Radách ptáka Loskutáka", kde Petr společně s Ivanem Vodochodským v roce 2007 učili diváky vařit pivo a jako rekvizitu používali velmi otlučený hrnec, což jim bylo posléze dost vytýkáno – ale určitě vaří déle. A věřím tomu, že podobných lidí, kteří začali s homebrewingem počátkem 90. let, ne-li dříve, bude u nás mnohem víc.

Jo a kdyby se vám moje plácání nesmyslů, jak tomu někteří z vás říkáte, nelíbilo, tak tady máte zážitky z návštěvy Antéňákova klubu také z pera majitele hradecké Pivoňky.


Autor je pivním turistou, sběratelem pivních suvenýrů a členem KSPS Praha.[Marek Kamlar] [Zobrazeno 12208x] [10. leden 2010]
[Pivní cesty] [comments: 41] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tomáš Kroupa

úterý, 8. únor 2011
12:02

Tomáš Kroupa

Jejda, tenhle článek mi úplně unikl. Když už jsem si v něm zahrál drobnou roličku, tak jen upřesním, že pracuju v Hradci Králové, ale srdcem, hlavou i těmato nohama jsem z Poděbrad. :)


BCH

středa, 13. leden 2010
20:34

BCH

Co se PE týče, tak Hodonín má oficiálně evidováno 20 druhů PE , i kdyby byly nějaké neoficiální (jako že jsou), tak se nejedná o stovky, ale o desítky vydaných PE tímto minipivovarem - což se dá říci, že je to v normě, protože Hodoním vaří pivo už delší dobu a to od roku 1994. Co je ale zajímavé, tak Varnsdorf má zatím evidováno 67 druhů PE a to cca k listopadu 2009, takže nyní se pomalu ale jistě blíží počet vydaných PE (druhů) k číslu 100. Takže opravdu dobře počítá ten, komu vychází 1 nová PE na cca 1 týden existence tohoto minipivovaru (tento pivovar opravdu vaří pivo 2 roky)!!! A tady bude asi jádro pudla, pokud se etikety vydávají opravdu nehorázných tempem, tzn. že ani neviděly pivo, tak ta ztrácí na důvěryhodnosti a tyto PE pak ani nemají žádnou cenu.


napsal(a): BCH [Odpovědět]

Adsense

18. květen 2024
14:51


posted by: Inzerce

Honza Svet piva

středa, 13. leden 2010
23:42

to BCH: Vazeny BCH, sice nevim, jak jste dosel k cislu 100, asi nejakou zajimavou metodou, ale chtel bych se preptat, na zaklade ceho usuzujete, ze nase etikety ani nevidely pivo?

Mame snad pivo stacet jen do litrovych lahvi a ty tretinkove vynechat? Nebo radeji neuvazovat vubec o jinych lahvich, jen aby nas sberatele etiket za to neukamenovali? Nebo radeji nevarit stouty, pale ales, saisons atd, jen abychom meli stejny pocet PE jako ostatni pivovary? Pak bychom urcite hrave dosahli toho, ceho se tu radoby poucne dozaduje Malakin - v tiskarne po tisich vytistene PE, ktere by nejspis mely i stejnou barvu.

Holt kdyz delame male varky, mnohatisicove naklady etiket se nam jednoduse nevyplati. Etiketa je misto sdeleni informaci o pivu, a troufam si tvrdit, ze pro drtivou vetsinu pivaru, co si nase piva kupuji, to plne postacuje.

Mam pripravene i jine lahve, etikety, variace. JEnze ted ma prednost shaneni chmelu, kvasnic atd, abychom mohli varit to, co nas bavi...


napsal(a): Honza Svet piva [Odpovědět]

BCH

čtvrtek, 14. leden 2010
19:57

BCH

to Honza Svet piva: O.K. Nedávno jsem o množství PE Varnsdorfu diskutoval s jedním významným sběratelem z Poděbrad (přítel Malakina Jarda to ale nebyl). Ale budiš, více druhů piv-více etiket, změn barev atd.:-) Ale abych neunavoval o (počtu) PE, tak NAPROSU Varnsdorf jsem navštívil v srpnu 2008 a ochutnal jsem zde 12% pšeničné a 12% tmavé a byl jsem přímo nadšen. Takto si představuji točené pivo z minipivovaru, takže velmi chválím.


napsal(a): BCH [Odpovědět]

Slávista

středa, 13. leden 2010
10:07

Slávista

No tak mně rozhodně nevadí zmínka o sběratelství v tomto článku. K pivní kultuře patří. Jenom mi přišlo zvláštní, že článek nadepsaný "U Antéňáka v klubu" pojednává i o burze kdesi v Brně a o pivních zážitcích tamtéž. Nebylo by pro příště lépe tato témata rozdělit a napsat dvě samostatné reportáže?


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Malakin

středa, 13. leden 2010
13:35

Malakin

to Slávista: Na dva články by to určitě nebylo, to bych musel to Brno vynechat úplně, což jsem nechtěl. Leda bych se trošku víc rozepsal o cestě vlakem, během níž jsem se od jednoho spolucestující dozvěděl např. to, že nejhoršími pivy za komančů byl Podlužan a Kolín, a pak bych musel taky rozebírat kritiku Kocoura coby piva, která na burze z úst několika lidí opět zazněla. Ale to bych se zase musel hádat s Honzou, na což nemám skutečně chuť. :-)


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Weetek

středa, 13. leden 2010
14:13

Weetek

to Malakin: Není nutné hned věřit všemu, co ti vykládá "jeden spolucestující"... To už je skoro jako hodnotit "pivnost" města podle zběžné návštěvy dvou hospod...


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Malakin

středa, 13. leden 2010
14:32

Malakin

to Weetek: Ani jedno z těchto piv jsem nepil, tak to beru samozřejmě s rezervou. Nicméně názor na nepitelnst Podlužuna - a taky Kance - jsem už slyšel od mnoha lidí, kteří něco pamatují a mají toho dost ochutnaného, tak bych tomu i věřil.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Jiri.J

středa, 13. leden 2010
16:26

to Malakin: Podlužan byl skutečně dosti příšerným zjevem. Podobně tomu ovšem byl i u piva Olšavan, Jarošov, Uh. Ostroh, Vsetín... Byla to skutečně tehdy piva víceméně nepitelná. Navíc v hospodách zásadně vždy příšerně ošetřená. Vansdorf je vynikající a zvláště jeho excelentní Christmas Ale mohlo směle konkurovat i malým pivovarům z USA.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Jiri.J

středa, 13. leden 2010
18:39

to Jiri.J: Ohledně sběratelství: M8m kamaráda, co sbírá pivní etikety (Má jich snad 50 000 z ČR a SR) a tvrdí, že v současnosti je toho až moc a nestíhá. Tak se začal soustřeďovat na období do r. 1945.
A ještě jeden dotaz: Jak můžu zjisti cenu pivní lahve Michelob? Budu vděčný za informaci. Díky


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Honza Svet piva

středa, 13. leden 2010
23:43

to Malakin: ale to je vecna skoda...mohl jsi nam treba poradit, jak vyladit IPU ci jine pivo :)


napsal(a): Honza Svet piva [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 14. leden 2010
08:39

Malakin

to BCH: Co se Hodonína týče, tak jenom 20 druhů etiket určitě nemá. Možná těch, kde píše i složení piva apod., ale pak jsou desítky etiket, které jsou skutečně jenom na prodej a o složení piva ani zmínka.

K etiketám Kocoura: Nevím, jak jsi přišel na číslo 69 - možná jsi bral insiraci v tištěném Světu piva, kde se kocouří etikety začaly zveřejňovat - ale nutno říci, že tam není všechno. Když se k tomuto číslu připočítají všechny Sváteční ležáky, Výroční ležáky a všemožné příležitostné tisky, dostaneme se určitě nad číslo 150. Kolik etiket Kocour přesně vydal, nikdo bohužel neví. V pivovaru to neevidují a co vím od člověka, který ty etikety navrhuje, tak se to občas - když se udělá úplně nový návrh - normálně smaže z počítače, takže pokud to sběratelé nepodchytí, je to nenávratně ztraceno. V katalogu kocouřích etiket, který zpracovávají tři sběratelé, kteří jsou v pivovaru pečení vaření a z nichž jeden to tady čte, i když se třeba nezapojuje, je toho samozřejmě mnohem víc, jenže jsou tam evidovány i nepatrné odstínové záležitosti a chybotisky, např. na etiketě je namísto "belgického typu" napsáno "belgckého typu", příp. namísto "dle receptury" je napsáno "dle recepotury" apod. Autora na to většinou upozorním, on to opraví a hned jsou nové etikety. Já bych to jako rozdíl nebral, ale vysvětluj to sběratelům. :-)

to Honza Svet piva: Řekl bych, že v ladění ejlů bych vám nebyl nic platný a možná by to bylo i zbytečné, když to chutná i Brňákům. Ale až budete zase ladit chuť ležáku, dej vědět. :-)

to Jiri.J: Pokud potřebujete ocenit nějakou lahev, je nutné ji trochu víc popsat. Jenom název Michelob totiž nikomu nic neřekne. Jak už jsem tady psal nedávno, je třeba napsat přesný nápis, objem lahve, zda se jedná o lahev na vršek, korkový špunt nebo porcelánový patentní uzávěr, co je napsáno na dně, zda je nějak poškrábaná, zda jsou na ní nějaké úštipky apod. Pokud toto dokážete, tak mi to pošlete na mail a já vám to zkusím nějak zjistit.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

VozechV

středa, 13. leden 2010
07:01

VozechV

Pane Kamlare, přeji dobrý den.
Jen krátce. Jsem rád, že jste napsal tento článek. Nechci a nebudu Vám dělat žádného arbitra, jen poznamenávám sám za sebe, že proti tomuto článku, vyjadřujícímu Vaše subjektivní názory, nemám žádných námitek. Budete-li pokračovat v tomto duchu, rád si od Vás přečtu Vaše další poznatky na cestě za pivem. A oproti některým jiným mi ani nevadí poznámky o sběratelství. I to patří k pivu a vše okolo kultury piva a rád se dozvím i zajímavosti z těchto oblastí o kterých moc nevím.

Václav Vožech
---------------------------------
Zpráva byla upravena 13.01.2010 ve 07:06:02


napsal(a): VozechV [Odpovědět]

Malakin

středa, 13. leden 2010
07:51

Malakin

to VozechV: No, jenže takhle to pořád nejde. Alespoň ne do té doby, dokud nás zejména minipivovary budou pořád klamat a hlavně nabízet špatné pivo.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

VozechV

středa, 13. leden 2010
11:03

VozechV

to Malakin: Ale já nemám na mysli to, abyste chválil, pokud není co chválit. Jen jsem rád, že v tomto článku se neopíráte o menšiny, ni o většiny. A že apriori neurážíte práci jiného. Ona i kritika se dá psát kultivovaně, nebo alespoň slušně. O to mi šlo v mém blogu a to je důvod mé pochvaly tohoto článku.

PS: Klamající a klamaní tady byli vždy a budou a je správné na tyto praktiky poukazovat.


napsal(a): VozechV [Odpovědět]

felčar2

středa, 13. leden 2010
00:34

to Malakin: Bože, už zase sem taháte sběratelství! Přestaňte už nám už konečně ztrpčovat život.


napsal(a): felčar2 [Odpovědět]

Malakin

středa, 13. leden 2010
07:47

Malakin

to emu: Kdyby to sběratelství byla taková hovadina, jak si myslíš, tak by se dneska žádný z pivovarů neměl na co odkazovat, protože jeho historie by nebyla vůbec zdokumentovaná. A přesně o tom to je. Ne každému to sice dojde včas, ale spoustě pivovarů naštěstí ano. Díky tomu se zakládají pivovarská muzea (Hanušovice, Litovel aj.), píšou knížky k výročí toho či onoho pivovaru nebo minipivovaru (v nedávné době např. 15 let Zvíkova, kde se to pivními suvenýry díky sběratelům, zejména pak Petrovi F., jenom hemží) apod. Ani v jejich případě to sice nebylo hned - např. v Hanušovicích si takhle počátkem 90. let nechali utéct sbírku bývalého tamního sládka = neměli o ni zájem a teď by ji chtěli aspoň zčásti zpátky, jenže to je bez šance, protože už je dávno v soukromých sbírkách, resp. u lidí, kteří ji za peníze nepustí, leda výměnou za něco do jejich sbírky.

to felčar2: Na první pohled to tak možná nevypadá, ale čtenářů z řad sběratelů je tu mnohem víc než těch, co nic nesbírají, takže to holt budete muset buď překousnout, nebo vůbec nečíst.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 13.01.2010 ve 08:21:24


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

emu

středa, 13. leden 2010
16:22

emu

to Malakin: já jsem psal "v dnešní době"; něco jiného je uchovávat památku na učitou dobu, něco jiného je umělá obměna etiket a pak obchodování s nima.


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

emu

úterý, 12. leden 2010
20:26

emu

omlouvám se za ostrý tón, ale to sběratelství v dnešní podobě je neuvěřitelná hovadina. proč by měly pivovary furt měnit etikety, jen aby si pár bláznů mělo s čím hrát. když se dá všechno v podstatě koupit na jednom místě, není sběratelství o ničem jiným, než o počtu investovaných peněz.


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Weetek

středa, 13. leden 2010
10:49

Weetek

to emu: Sice bych to asi neformuloval takhle ostře, jelikož sám sem tam ještě něco málo sbírám, ale v podstatě mám podobný názor. Naprosto mi uniká, proč by pivovary, najmě ty mini, měly žít a tvořit pod diktátem několika desítek lidí převážně důchodového věku a obměňovat etikety každé dva měsíce, jen aby "bylo co sbírat". To nemá ani po čase se skutečnou historií výroby piva v daném provozu moc společného. Připomíná mi to "poštovní známky" některých karibských ostrovů nebo afrických zemí s Myšákem Mickeym nebo dinosaury. S reálný poštovním provozem dané země nemají nic společného, ale když se to sbírá...
Zrovna v případě Kocoura mě opravdu zajímá spíš utěšěně se rozšiřující portfolio různých pivních stylů, než to, jestli vyvádějí nějaké kašpařiny s etiketami. Třeba v Hodoníně šli opačným směrem: piv sice vaří cca pět, ale etiket už vydali stovky. Jaký to má smysl, netuším.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Honza Svetpiva.cz

úterý, 12. leden 2010
15:32

Honza Světpiva.cz

Marku, dovolim si mit dve otazky, kdyz uz ve svem clanku zminujes Kocoura:
- ad cena - nebyl jsi to nahodou Ty, s kym jsem konzultoval cenu etiket v dobe, kdy jsi byl nasim jedinym prodejcem(etiket a sklenic)? Podle me to bylo pri jedne z prvnich predavek sklenicek a etiket Kocoura u Tveho ustavu v Dejvicich. A proti cene jsi rozhodne nemel namitek...
- Tva nabidka zbozi - je chybou kocourich etiket ze jsi si nevzal neco bombastickeho, kde by jsi na prodeji vydelal nejen na misto, ale i pripadne na cestu? Nebo pripadne neco, o cemz by jsi si mohl myslet, ze by bylo alespon vice prodejne nez ty zminovane etikety z Vandaku?


Malakin

úterý, 12. leden 2010
17:08

Malakin

to Honza Svetpiva.cz:

Proti ceně 10 Kč/ks já osobně nic nemám, neb si myslím, že za samolepku minipivovaru je to zcela v normě. Problém je skutečně spíš v tom, že těch samolepek máte hodně a hlavně skoro všechny designově stejné, což už sběratele příliš neláká. Chce to prostě nějakou změnu a také by to chtělo zlepšit tisk, např. tak, jak jsi mi to předloni sliboval = v nějaké tiskárně, aby to mělo nějakou úroveň a ne jedna etiketa tmavší a druhá, protože dochází toner, světlejší. O různých velikostech, tj. jak se to povede na řezačce nařezat, netřeba myslím mluvit. Ale to už bych zabíhal příliš do detailů, které zdejší čtenáře určitě nezajímají.

Jinak mým velkým přáním je, aby Kocour konečně spustil svůj web, který nám slibuješ už od loňského dubna, a měl zde také nějaký ten eShop, kde by si sběratelé jednoduše vybrali, co jim chybí. Mně by odpadly starosti s neustálým připomínáním se ohledně novinek a jejich následnou distribucí a vám by to mohlo přinést dalších pár korun navíc. On když si to člověk může na webu porovnat s tím, co má doma, je raději, než když má kupovat něco, o čem si není jist, zda už to náhodou nemá. Pokud nevíš, jak na to, mrkni na web Tambora. Tam to mají velmi šikovně udělané.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Honza Svetpiva.cz

úterý, 12. leden 2010
22:07

Honza Světpiva.cz

to Malakin: Marku, varime nejpestrejsi skalu piv, jak sam moc dobre vis, tudiz tech etiket je holt vic nez u jinych pivovaru. A ze sberatele resi prumer loga o tri milimetry vetsi ci mensi, objem obalu atd, za to my nemuzeme, pak se pocet etiket samozrejme pro ne zvysuje.

Pro nas je etiketa misto na sdeleni toho, co lahev obsahuje - krom povinnych informaci tak i nastin toho, o cem to pivo je - pivni styl, ruzne chmele atd...

Ano, zatim vse delame svepomocne, protoze mit tisice etiket v zasobe se nam opravdu nevyplati.

Muzes mi prosim Te jeste odpovedet na moji druhou otazku - proc jsi si tedy nevzal s sebou jine etikety na prodej, kdyz jsi dopredu vedel, ze mrhani Tveho casu zaobiranim se etiket Kocoura je financni fiasko?


Malakin

středa, 13. leden 2010
08:16

Malakin

to Honza Svetpiva.cz: K té druhé otázce: Co se distribuce etiket týče, tak Kocoura jsem si vybral z několika důvodů: 1) sám jsi mi to navrhnul, 2) viděl jsem příležitost pomoci novému minipivovaru v prezentaci, 3) nechtěl jsem, aby se s tím kšeftovalo a pak to dopadlo jako v Purkmistrovi, tj. zvýšení prodejních cen a téměř konec sbírání jejich etiket

Jinak já na burzy nejezdím jenom proto, abych se zbavoval etiket Kocoura, které chápu spíš jako doplňkovou činnost, ale proto, abych dořešil výměnu, pokecal s kamarády, dozvěděl se tak něco nového a také abych se pak cestou z burzy stavil v nějkém tom minipivovaru a ochutnal nějaké zajímavé pivo. O finančním fiasku, jak jej označuješ, tak nelze vůbec mluvit. Navíc v případě, že 90 % z těch etiket, co od vás mám, odkládám automaticky stálým odběratelům.

Jo, koukal jsem, že už máte hotovou úvodní stránku kocouřího webu, takže gratuluji. Možná by to chtělo ještě doplnit, kdy přibližně ony úpravy, které zde avizujete, skončí, příp. pokud by to byla záležitost na několik měsíců, tak změnit ještě text "Stránky se upravují" na "Stránky jsou ve výstavbě", což by vypadalo trochu líp. Ale i přesto díky za snahu. Konečně je vidět, že na tom webu děláte.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 13.01.2010 ve 08:18:41


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Honza Svetpiva.cz

středa, 13. leden 2010
08:35

Honza Světpiva.cz

to Malakin: Jo jo, ze jsem cekal primou odpoved? Hm, asi jsem naivka...

Ano, o pomoc s distribuci nasich etiket jsem Te pozadal, to je pravda. Jenze ja se zde ptal, proc jsi vzal jen nase, proc jsi si nevzal i jine? Vzdyz jsi pak mohl napsat, ze etiketa Malakin Best IPA (virtualni priklad) se prodavala X krat lip, protoze...kuprikladu. Nejak mi nedochazi smysl, brat jeden minipivovar, kdyz jak sam uvadis ostatni jsou temer dokonale a nejspsi by se lip prodavaly, a pak napsat, vedel jsem, ze to nepujde...stale nejak nechapu.

ano, web se dela, respektive predelava.


Malakin

středa, 13. leden 2010
13:59

Malakin

to Honza Svetpiva.cz: Tady máš odpověď na tu druhou otázku: Z etiket sbírám jen Šumpersko a Olomoucko, s ostatními pivovary už jsem dávno - hlavně z finančních, ale též prostorových důvodů - seknul. Pokud mám náhodou něco jiného než Kocoura, je to skutečně kusová záležitost a většinou to udám mezi členy našeho klubu a na burzy to tak nevozím. Snad ti to takto bude stačit.

to Weetek: Etikety Šviháka, které se vůbec nelepí, nýbrž dělají jenom kvůli kšeftu, jsou samozřejmě problém, ale dokud to budou sběratelé kupovat, jinak tomu ani nebude. Bohužel.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

zdenek

pondělí, 11. leden 2010
12:06

zdenek

Nejdéle vařícím "DOMÁCÍM VAŘIČEM"je taky pán z Hradce Králové,ale vaří na chalupě v Orlických horách-Luisino údolí již od nějakého 1970(asi).Jmenuje se myslím Polák a Petr ho dobře zná.


napsal(a): zdenek [Odpovědět]

Jiri.J

úterý, 12. leden 2010
17:58

to zdenek: Potvrzuji. V roce 1997 jsme tohoto domácího vařiče navštívili. Pan Polák i pivo lahvoval. Měl spoustu hliníkových sudů. Tehdy jsme zkoušeli světlý ležák s cca 14- 15% EPM. Pokud si vzpomínám bylo to dosti chutné pivo. Jen jsem netušil, že už pivo vaří tak dlouho. Máme od něj i několik fotek.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

CzechBeerMan

pondělí, 11. leden 2010
07:27

CzechBeerMan

To Dwarf : dobrý den pane "Protirýpálku , .... vznesu na Vás dotaz : chutná Vám Starobrno ? Prosím vyjádřete se . Díky. Chci vědět zda patriotismus převáží nad objektivitou a zdravým rozumem ! A dále myslím že Malakin není nevzdělaný muž který by válčil s češtinou ....


umbob

pondělí, 11. leden 2010
17:45

umbob

to CzechBeerMan: Pane Vojáčku, nějak mi uniká smysl Vašeho dotazu ohledně Starobrna. Nějak mi z něho vychází nesmyslná rovnice "jsem Brňák=musí mi chutnat Starobrno"


napsal(a): umbob [Odpovědět]

Dwarf

úterý, 12. leden 2010
13:45

Dwarf

to CzechBeerMan: já netvrdil, že je Malakin nevzdělaný... a odpověď ohledně Starobrna: vyhýbám se mu, loni jsem měl celé 3 kousky a nic lákavého jsem v tom nenašel... a nejsem Brňák, proto u mě nějaký patriotismus vůči Brnu nehledejte


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

phrabina

úterý, 12. leden 2010
13:50

phrabina

to CzechBeerMan: Před pár lety jsem si procházel v neděli kolem poledne centrum Brna (velmi nevhodně zvolená doba. Po absolvování Černohorského sklapa, Pegase a Švejka (nic jiného jsem nenašel otevřeno) jsem z Mendláku odjížděl do Žebětína autobusem. Před odjezdem jsem si odskočil do pivovarské hospody Starobrna na WC a ze slušnosti si dal kvasnicové pivo. Kupodivu to bylo to nejlepší, co jsem do té chvíle v Brně ochutnal (což neznamená, že jsem byl kdovíjak nadšen). A to mám Starobrno zafixováno jako synonymum hrůzy.
Jinak díky za pěkný článek, Malakine.


napsal(a): phrabina [Odpovědět]

Pavel R.

úterý, 12. leden 2010
14:00

Pavel R.

to phrabina: Nechci se dohadovat, ale myslím že to bylo kvasnicové ze Znojma...


napsal(a): Pavel R. [Odpovědět]

phrabina

čtvrtek, 14. leden 2010
10:55

phrabina

to Pavel R.: je to možné, na ceduli bylo uvedeno pouze kvasnicové pivo a výčepní nic konkrétního neřekl


napsal(a): phrabina [Odpovědět]

Felčar

pondělí, 11. leden 2010
00:33

Felčar

Marku,nemáš náhodou na pana Plhala nějaký kontakt? Případně díky - to.mas.x@seznam.cz


napsal(a): Felčar [Odpovědět]

Ludwig

neděle, 10. leden 2010
17:47

Ludwig

Ahoj Marku.
Moc me tesi, kdyz i "nebrnensti" clenove tetowww. stranky se prijedou podivat k nam do toho "Statlu".
Pravda je ze 90% vsech brnenskejch hospod stoji za starou belu, ale prece se jen da jeste z neceho vybirat. Clovek musi ale vedet KDE!
To co sis ovsem vybral Ty, nebyla zrovna dobra volba ::cry (slusne receno) Ta zelena kocka na Solnicni.. no budiz.. ale ten zaplivanej pajzl plnej "osob bez trvaleho pobytu".. To je strasnej podnik, ostuda Brna.
Az priste zase pojedes do Brna, dej vedet,ukazu Ti a doporucim lepsi podniky, at muzes odjet s pozitivnima vzpominkama.
Ja bydlim primo v centru Brna (jsem-li zrovna v Brne) a tak se tam relativne dobre vyznam, pivniho pruvodce jsem delal uz nekolika lidem tady z PI kteri nejsou z Brna. Vsichni (doufam :D ) odjizdeli spokojeni.
S pozdravem L.


napsal(a): Ludwig [Odpovědět]

Dwarf

neděle, 10. leden 2010
18:38

Dwarf

to Ludwig: stejně myslím, že Malakin má o Brně jasno...


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Malakin

neděle, 10. leden 2010
20:13

Malakin

to Dwarf: Kdyžtak mi ty chyby napiš na mail, rád se poučím. Česky neumím dokonale, ale snažím se.

Jinak o Brně sice jasno mám, ale spíš o centru. Boženku ani Hluchou zmiji jsem dosud nenavštívil, takže zatím nemám co chválit a obávám se, že v nejližší době se to nezmění. Do Brna budu mít cestu zase 5. února, jenže jenom na otočku, neb odpoledne jsou slavnosti v Táboře, kde nechci chybět, takže z nějaké té obchůzky lepších hospod nebude nic. No a RegionTour musím z časových důvodů také vynechat. Tak snad někdy jindy.

to Ludwig: Tvých služeb někdy určitě využiju. Domluvím se ještě s kámošem, kterej je taky z Brna a kterej ty vaše hospůdky docela obchází a někam vyrazíme. Třeba přesvědčíš i ho. On má totiž podobné názory jako já a to je místní. :-)


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Dwarf

neděle, 10. leden 2010
23:10

Dwarf

to Malakin: ani já neumím česky dokonale... bylo to jen takové malé nevinné protirýpnutí na to tvé odsouzení pivního Brna... načež o pár odstavců dál z toho vylezlo, že za celé Brno považuješ oblast kolem nádraží, což je srovnávání jablek a hrušek (souhlasím, že těsně kolem nádraží se na dobré pivo narazit nedá)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

siki

neděle, 10. leden 2010
20:28

siki

to Ludwig: Já byl spokojen:-)


napsal(a): siki [Odpovědět]

Dwarf

neděle, 10. leden 2010
17:34

Dwarf

už jsem se skoro začínal bát, že Malakin s novým rokem přestane blbě rejpat :-) opravil jsem ti tam, kolego, několik hrubých gramatických chyb, doufám, že to moc nevadí...


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI