Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Krajem Kokořínska aneb od Pobudy k Obecníku

Pivní cesty


verze pro tisk

Krajem Kokořínska aneb od Pobudy k Obecníku

Krajem Kokořínska aneb od Pobudy k Obecníku

Tak je tu zase víkend (5.7.2008). Žádná sběratelská burza, žádné zajímavé pivní slavnosti. Domů na Moravu se mi nechce a zůstávat v Praze také nehodlám. Vítám proto nabídku kamarádů na společný výlet. Tentokrát do místa mnou dosud neprobádaného, a sice Kokořínska. Je krátce před desátou a už nás vítá Kokořínský Důl. Auta necháváme na parkovišti a k nedalekému hradu Kokořín vyrážíme konečně po svých.

Kokořín
Kokořín

Máme štěstí – prohlídka začíná za pár minut. Vítá nás mladinká průvodkyně a začíná s typicky nezáživným výkladem. Snažím se tedy zabavit jinak a hledám něco se vztahem k pivu. Žel náznak lahví či jiných pivních suvenýrů nikde nenacházím. Mezitím zaslechnu zmínku o tom, že se zde kdysi vařilo pivo. Ptám se tedy na detaily, ale odpovědi se mi nedostává. Slečna nic dalšího, bohužel, neví.

Krajina Kokořínska
Krajina Kokořínska

Po prohlídce následuje výstup na věž, chvilkové kochání se zdejší krajinou a opět sestup s věže. Expozice dobových fotografií ve zdejším sklepení zní také lákavě, tak ani minutu neváháme a už jsme tam. A ejhle. Konečně to, na co celý den čekám. Něco se vztahem k pivu – dobová reklama na Podkováňské pivo a pohlednice pivovaru v nedalekém Vojtěchově. Má spokojenost nezná mezí. Zase něco nového do mého pivního archivu. Prostě paráda.

Dobová reklama na Podkováně
Dobová reklama na Podkováně
Pohlednice pivovaru Vojtěchov
Pohlednice pivovaru Vojtěchov

Ale to už se blíží čas oběda a my hledáme nějakou hospůdku, kde bychom ukonejšili naše chuťové buňky. Široko daleko jediný podnik svého druhu – restaurace Pobuda v Kokořínském Dole. Jídlo super – ceny do stovky a dvojité porce, s kterými zápasí nejeden z nás – ale to pivo. Prazdroj, hrůza. No nic, zase budu abstinovat a jako jediný z celé skupiny si dávám džus. Ten je sice od Coca-Coly, takže také cizího původu, ale na vodu z kohoutku nějak dneska nemám chuť.

Restaurace Pobuda
Restaurace Pobuda
Pokličky
Pokličky

Přecpáni až k prasknutí vyrážíme na další túru směr Pokličky a odtud dále do Mšena. Sluníčko pálí o sto šest, žízeň je veliká a náš cíl tedy jasný – najít nějakou tu osvěžovnu s dobrým pivem. Míjíme jakési „květinářství“ s Bernardem, kde je již (nebo ještě) zavřeno a narážíme na restauraci Obecník.

Restaurace Obecník
Restaurace Obecník
Co nabízí Obecník?
Co nabízí Obecník?
Sympatická výčepní
Sympatická výčepní

Podkováň, Klášter a Gambrinus na jednom místě? Na malé městečko nějak velká nabídka. (Podkováň se sice dávno nevaří, ale to vím z naší bandy jenom já.) Neváháme tedy a vcházíme dovnitř. Uvítá nás milá výčepní, která ochotně vyhoví mé žádosti o foto a začne typickou otázkou: „Co si dáte? Máme desítku Klášter nebo desítku Gambrinus.“ Nadšeně odpovídám: „7x Klášter, prosím. A dáme si to venku na zahrádce. Díky.“

Zahrádka v Obecníku
Zahrádka v Obecníku
Desina z Kláštera
Desina z Kláštera

Klášter nemá chybu, takže nezůstává jen u jednoho. Brzy následuje druhý a třetí. Mezitím sonduji situaci a zjišťuji nějaké drby o Podkováni. Dovídám se, že toto pivo se zde točilo, ale co se nevaří, mají tu Kláštera. Ale až prý tam zase začnou vařit, určitě se k němu vrátí. Tomu bych i věřil. Martin Mráz se jistě snažil do „svých“ hospod dostat spřátelené pivovary. Nebylo by to poprvé. Teď už jen, aby se sen o znovuobnovení výroby v Podkováni stal skutečností a ne jen přáním milovníků poctivě vařeného piva.

Sladovna Mšeno
Sladovna Mšeno

Pomalu dopíjíme a já si neodpustím dotaz na zdejší sladovnu. Ta je naštěstí jen pár set metrů od hospody, takže neváhám a mizím ostatním, které to příliš nezajímá, v dáli. Konečně jsem tam, odkud podkováňští brali dlouhá léta slad. Udělám nezbytné foto na památku, zlehka nakouknu skrze okno a rychle upaluji zpátky.

Náš výlet se tím pomalu chýlí ke konci. Teď už jen ujít pár kilometrů zpátky k autům a opět hurá do matičky Prahy.

Únava však dělá své. Někteří odpadli, takže následná „pařba“ v klubu Blanice na kolejích na Chodově (obr. 16 a 17) je již mnohem komornější záležitostí.

Pivní nabídka v Blanici
Pivní nabídka v Blanici

Výborný kvasničák z Kláštera, skvělá obsluha. Nebýt nepřiměřené zakouřenosti, není si skutečně nač stěžovat. Zavíračka (na léto upravena na 24:00) se ale blíží a my máme klasické dilema: co s načatým večerem? Volba je však jasná, diskotéka v sousedním klubu El Magico, někdejším Lvovi.

Vstupné lidové, pouhých 30 korun. Snad to bylo i tím, že jsme dorazili až po půl jedné. Vyhazovače, který neuměl ani pozdravit, natož slušně poděkovat, jsme se však raději na nic neptali a zamířili přímo k výčepu.

Překvapení se nekoná – pořád mají Krušovice, o jejichž zdejší nepitelnosti kolují doslova báje. Na pomluvy bez vlastní zkušenosti ale nedám, dávám tedy jedno zkušební. První a zároveň poslední. Kdo nezkusil, nepochopí. Ta chuť/nechuť se snad ani popsat nedá.

S pivem v El Magicu tedy končím a raději se věnuji zábavě. Přeci jen máme necelé dvě hodiny, tak ať to stojí za to.

Hodiny však kvapí mílovými kroky a čas cesty domů se blíží. Noční bus, tramvaj, pár set metrů pěšky a v pět ráno ulehám do postele. Bohatší o spoustu zážitků a chudší o ztracenou peněženku. Za nepozornost se holt platí.

A hodnocení závěrem? Po dlouhé době výlet, který stál skutečně za to. Až na jednu „drobnou“ nepříjemnost vše dle mých představ. Již teď se těším na další akci s naší bandou. Stále jsou u nás místa, kde jsme ještě nebyli…[Marek Kamlar] [Zobrazeno 12900x] [13. červenec 2008]
[Pivní cesty] [comments: 23] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Martin Mráz

pátek, 1. červenec 2011
22:49

aktualizuji Kokořínsko.Mšeno Obecník:Holba10%,Holba 11%polotmavá a chystají se na Holba 12%.Bosyně u Bobra Holba šerák 11%+Litovel dark.Jestřebice U kovboje Holba 11%šerák.Jestřebice dřevěnka Klášter 12%.Kanina Holba šerák 11%,U Grobiána Budvar,Plzen.U baby Šubrové Svijany.


napsal(a): Martin Mráz (mraz7(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Sekal

pátek, 1. červenec 2011
23:33

Sekal

to Martin Mráz: V Bosyni U Bobra bývala i 12°, pil jsem ji tam ještě v listopadu - už není?


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Adsense

28. únor 2024
14:30


posted by: Inzerce

Markéta Čechová

pátek, 7. leden 2011
17:50

Dobrý večer, víte někdo něco o restauraci Obecník ve Mšeném? Existuje ještě? Jakou má webovou adresu? Ta původní nefunguje, telefony nefungují... Předem díky za zprávu.


napsal(a): Markéta Čechová [Odpovědět]

Malakin

pátek, 7. leden 2011
22:00

Malakin

to Markéta Čechová: Co vím, tak Obecník je teď o Holbě a možná už i Litovli, víc vám ale určitě řekne níže diskutující Martin Mráz, obchodní zástupce Holby, pod jehož rajón tahle hospůdka spadá. Jinak to není Mšené, ale Mšeno. :-)


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Jarda

neděle, 25. červenec 2010
18:45

to Krišot:
Tak, tak, rok 2007. Jinak U Grobiána už myslím nefunguje vůbec ::cry
Je to tady sice starší vlákno, ale přidal jsem typy, protože na Kokořínsku je vážně moc krásně, podle předpovědi počasí možná brzy porostou houby a hospody, co jsem uvedl, mají pivo výborně ošetřené.


napsal(a): Jarda (jardakubalek(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Hříbek

neděle, 25. červenec 2010
20:39

Hříbek

to Jarda: Letos v březnu ještě Grobián nefungoval, novější info. nemám, k těm dobrým hospůdkám na kokořínsku bych přidal ještě Zahradní bar Bažiňák v Oknech, není to sice vně kokořínska ale těsně za hranicema (zatím), je to výborná hospůdka a mají tam Klášter 11° a to i kvasničáka. V Jestřebici ve dřevěnce jsem byl naposled v květnu, pivo naprosto vynikající. Šli jsme okolo vandrem, dopoledne v 10 hodin a ačkoli mají psáno až od jedenácti tak otevřeli a mohli jsme popít.


napsal(a): Hříbek [Odpovědět]

Dwarf

neděle, 25. červenec 2010
21:20

Dwarf

to Hříbek: joo, v Jestřebici, tam bylo krásně... ač má vzpomínka není pivní, byl jsem tam naposled před 13 lety a měli tam výborné uzené kuře za 70 Kč vč. chleba, okurek a hořčice v neomezeném množství... to to letí


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Krišot

pondělí, 26. červenec 2010
05:40

Krišot

to Dwarf: No,já už se nemůžu dočkat až tuto sobotu vyrazím po 14 letech na Berounku.Zvědavý jsem hlavně na Matušku,Mutějovice,Berounského Medvěda,Bakaláře,Rozvědčíka.Ještě,že existují stránky Beerborce,člověk si aspoň může vyhledat hospody, ve kterých bude večer sedět. Vzhledem k tomu, že se přemisťujeme pěšky nebo vlakem, je to užitečná věc. Nerad bych totiž trávil večer nad G-hnusem nebo Krušovicema.


napsal(a): Krišot [Odpovědět]

akyn

pátek, 23. červenec 2010
22:47

Vysílám varování všem před restaurací Pobuda v Kokoříně!!! Strava velice nechutná, na hranici poživatelnosti.Kvalita piva taktéž mizerná,pod názvem Plzeň tam točí blíže neidentifikovatelný patok.Neomalená servírka tam se svou kolegyní nevybíravým způsobem hodnotí zákazníky.Její nazor na můj výběr jídla a pití jsem mohl slyšet přes celý sál a to jsem seděl od výčepu poměrně daleko.Stejnému osudu taktéž neunikli ani ostatní přítomní hosté.Tato provozovna je názorným příkladem zkažené restaurace,která profituje pouze z faktu, že v dané destinaci je poměrně málo konkurence a host, donucený okolnostmi do této takzvané restaurace vstoupit, si přeci jen nakonec vždycky něco dá.


napsal(a): akyn (akyn(a)seznam.cz) [Odpovědět]

MARTIN MRÁZ

pondělí, 15. září 2008
20:48

AHOJ MARKU!PŘÍŠTĚ BRNKNI A VYRAZÍM S VÁMI NA TŮRU NEBO NĚKDE DOPORUČÍM DALŠÍ HOSPŮDKY.NAD KOKOŘÍNEM JE BOSYNĚ COUNTRY SALOON U BOBRA UŽ MAJI ODE MĚ TAKY KLÁŠTER:-) A V JESTŘEBICI U ŠÁLKŮ MAJI TŘI DRUHY KLÁŠTERU VČETNĚ TMAVÉHO!DOBRÝ ZASTAVIT SE MAJÍ PROVOZ CELOROČNĚ!MARTIN OZVY SE A PŘIJEĎ DO KLÁŠTERA 20.9. NA DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ!MARTIN


napsal(a): MARTIN MRÁZ (Mraz7(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Jarda

sobota, 24. červenec 2010
12:48

to MARTIN MRÁZ:
K doporučení Jestřebice se přidávám. Lepší pivo jsem snad na Kokořínsku nepil. A naposled jsem tam měl výborné matesy. Jinak u parkoviště pod Kokořínem byl stánek s rychlým občerstvením a také Klášterem. A také výborným. Ve Mšeně jsem potkal ještě hospodu s Holbou, dříve tam byl Podkováň. Ale kdo se chce na Kokořínsku fakt výborně najíst, tak Želízy. Jejich držkovka, vlastní rohlíčky, ta jídla a ty ceny. Bohužel točí Staropramen.


napsal(a): Jarda (jardakubalek(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Krišot

sobota, 24. červenec 2010
17:11

Krišot

to Jarda: Taky pamatuju z vandru po Kokořínsku ve Mšeně Podkováň. Jestli se nepletu,tak je to tři roky zpátky.


napsal(a): Krišot [Odpovědět]

Roman Holoubek

pondělí, 14. červenec 2008
20:45

Roman Holoubek

Ano, také se rád nechám překvapit příjemnou hospu s dobrým a dobe ošetřeným pivem - mám to rád jen tak potkat něco, co povýší výlet o další rovinu.


Malakin

pondělí, 14. červenec 2008
19:07

Malakin

Pivni mapou muze byt svym zpusobem Beerborec.cz, ale problem je v mozne neaktualnosti. Clovek by navic musel delat vylety na konkretni misto, do konkretni hospody. To hledani hospod s dobrym pivem je mnohem zabavnejsi. Sice muze vyjit naprazdno, o to vic uspech potesi...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Láďa

pondělí, 14. červenec 2008
16:33

Lada

Chtělo by to nějakou pořádnou pivní mapu, aby se nemuselo hledat a šlo se najisto:)


napsal(a): Láďa [Odpovědět]

Martin

pondělí, 14. červenec 2008
14:55

Hospůdka U Grobiána, to je kapitola sama pro sebe, v dobrém slova smyslu. Mám šéfíka rád a jeho humor obzvlášť, ke každému přinesenému pivku si neodpustí hlášku Tak tak, když něco nemá, tak říka To si nedáte... No ale co teď točí, to jsem ještě nezjistil, naposledy jsem tam byl minulý rok na Podkováni a byla znamenitá. Doporučuji tuto hospůdku navštívil. No a Obecník, tam jsem byl vždy spokojen, příjemná obsluha, dobré pivko i jídlo.


napsal(a): Martin (panmarsoun(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Tchoř

sobota, 24. červenec 2010
13:58

to julek:
OK, sorry :-)


napsal(a): Tchoř [Odpovědět]

Tchoř

pátek, 23. červenec 2010
23:33

to Martin:
Minulý rok na Podkováni?? To zřejmě točili z nějakých archivních soudků! :-)


napsal(a): Tchoř [Odpovědět]

julek

sobota, 24. červenec 2010
09:05

to Tchoř: podivej se kdy byl prispevek na ktery reagujes, vlozen......


napsal(a): julek [Odpovědět]

LiborP

pondělí, 14. červenec 2008
13:30

LiborP

No abych rekl pravdu tak Klaster je v posledni dobe vyjmecne dobry a rekl bych ze s prehledem, co do chuti, valcuje sousedni Svijany.


napsal(a): LiborP [Odpovědět]

Malakin

pondělí, 14. červenec 2008
13:11

Malakin

No, ja byl rad, ze jsem nasel aspon neco. Zbytku nasi bandy je, bohuzel, jedno, co piji za pivo. Na druhou stranu Klastera v Obecniku za 14 korun si pochvalovali vic ne PU v Pobudovi za 35...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Rosťa

pondělí, 14. červenec 2008
07:59

Rosťa

Hezký Mlakine.
Já v tomto kraji nevynechávám

Restaurace V Ráji
- restaurace a terasa
Ráj 7, 277 35 p. Mšeno, tel.: 315 693

otvírací doba:
(1.5. - 30.9.) po - čt, ne: 11.00 - 22.00 hod., pá - so: 11.00 - 23.00 hod.
(10.2. - 12.4.) pá: 14.00 - 22.00 hod., so: 11.00 - 23.00 hod., ne: 11.00 - 18.00 hod.
(píšou Mšeno ale je to dole v lese pod Mšenem)

a

Hospůdka U Nás
Nosálov čp. 10, tel.: 315 693 318, 315 693 583
(
a nakonec

Dřevčická hospoda
kontakt:
Telefon: +420 326902985
adresa:
Dřevčice
250 01 Dřevčice


Zaslíbenou pivní destinací je pak okolí Dubé. V Roverkách pak pouze kiosek u lesa nad obcí Skalka. Mam to tam moc rád...

otvírací doba:


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

tomas

neděle, 13. červenec 2008
21:46

tomáš

Škoda že jste minuli hospodu U Grobiána v kokořínským dole. Takový hospody už se dneska moc nevidí a čas se tam zastavil už před hodně dlouhou dobou.Pískovcovej skalní sklep na pivo, hučící kompresor a hospodskej , divnej ale sympatickej svéráz co se nedá popsat , ale musí vidět. Před rokem ještě podkováňský , letos nevím. Přímo pod hradem je to ale zmar nad zmar.Zarostlý koupaliště, zdevastovaná prvorepubliková výletní restaurace s penzionem a místo toho 1 kiosek s lahvovým G.Alespoň teda před rokem.


napsal(a): tomas [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI