Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Západ ve Zlejch časech II.

Pivní cesty


verze pro tisk

Západ ve Zlejch časech II.

Západ ve Zlejch časech II.

Ačkoliv výrok „nevstoupíš do téže řeky“ může být z filozofického hlediska chápán jako pravdivý, ve Zlejch časech se o pravdivosti takového výroku dalo o slunovratném víkendu se zřetelným úspěchem pochybovat. Ale nepředbíhejme!
Coffee Porter Strašnice, Moritz, višňový Ječmínek
Coffee Porter Strašnice, Moritz, višňový Ječmínek

Samozřejmě, že jsem měl nějaké informace o chystaném projektu degustace pivovárků Plzeňského kraje, ale je vždy lepší si je ověřit a v případě piva pak nejlépe na místě. Vyrazil jsem tedy do Zlejch časů kterýsi den, kdy mě nebylo třeba doma a začalo mi dejá vu. Přijdu totiž do Zlejch časů a zase mají dobrá pivka nemasového, avšak původního charakteru. Premiérově jsem tak ochutnal ležáček Moritz z Olomouce a k tomu višňový speciál z pivovárku Ječmínek Prostějov. A opět na mne Hanz vytasil homebrewerářský produkt Strašnického pivovaru, tentokrát Coffee Porter.

Coffe Porter Strašnice
Coffe Porter Strašnice

Všechno bylo dobré, jen o višni by Trautenberk naštvaně prohlásil:“Anče, ta višeň je moc višňová!“ a já bych mu dal za pravdu. Zajímal by mne názor žen, myslím, že ony jsou cílovou skupinou tohoto speciálu! Nu a co se chystané akce týče, byl jsem důrazně upozorněn, že bych velmi prohloupil, kdybych o slunovratném víkendu do Zlejch časů nedorazil. Protože jsem však poslední víkendy trávil v Budějovicích na Jarmarku a v Miletíně na slavnostech, rodina byla ohledně víkendu s nejdelšími dny v roce neoblomná. Pojede se na chatu!

Brewed in Pruhonice
Brewed in Pruhonice

Ze žalu jsem druhého dne vzal děti na výlet údolím botiče do Průhonic. Na pivovárku již loga PU a velmi zábavná tabule, kde v obklíčení loga Pilsner Urquell se skvěl nápis: Vaříme domácí nepasterované pivo! Zkonzumoval jsem dvě Pantátovy desítky, o níž výčepní tvrdil, že se jmenuje Bezouškovská desítka a tak jsem se zeptal, jestli se šestnáctka také už nejmenuje Bizon. A prý ne, prý se to jmenuje Veselá šestnáctka, což mi zní poněkud prostopášně… Nicméně mi bylo sděleno, že ta výborná piva stále vaří Ing. Černohorský! Také mě potěšily nové pěkné nelogované půllitry s uchem, Pantátově desítce to tak sluší mnohem víc.

V pátek inkriminovaného slunovratného víkendu, zrovna když jsem prodělával těžkou ataku té mé strašlivé choroby pivofrenie a ronil jsem krokodýlí slzy kvůli mé absenci ve Zlejch časech, volá mi žena, že se musí zdržet v práci, ať vyzvednu děti a nějak je zabavím, že pojedeme na chatu až v sobotu ráno. Zabavili se tedy ve Zlejch časech fotbálkem a telefonáty s tchýní, s níž dovedou hovořit i hodiny.

Zlý časy se rozdělili s Obžerstvím
Zlý časy se rozdělili s Obžerstvím

Já se pak bavil degustací. Nevýhodou školní docházky se v některých případech může jevit dětská gramotnost. Jeden ze synků dokončuje druhou třídu základní školy a na tabulích si spočítal množství nabízených druhů piv, otočil pomněnkové oči v sloup a položil mi průzračnou otázku: „Tatánku, a to tu musíš ochutnat všechny ty pivíčka?“ a urputně bojoval s mimikou natahujících se moldánků. Za doprovodu mocného utrpení zvítězil ve mne otec nad pivofrenikem a po ujištění, že nikoliv, položil jsem mu také otázku: „Kolik myslíš, že můžu?“ Dohodli jsme se na třech kusech.

No jo, tak co s tím? V nabídce je tolik piv, že se jim to nevejde na jednu tabuli… Měl jsem spíš chuť na klasický kvasnicový ležák a tak jsem nejprve poslal k ledu piva pšeničná. Jak fatální chyba, ale to jsem zjistil až v neděli večer. Pšeničná prý byla naprosto dokonalá, jedinou neshodou mezi degustujícími bylo, zda byl lepší Duchmaus ze Stříbra nebo Písař z Purkmistra.

Depresivní prázdné půllitry
Depresivní prázdné půllitry

Zřejmě právě frenetická snaha degustujících zodpovědět tuto palčivou otázku způsobila, že pšeničná piva byla vytočena jako první. Zde došlo na slova doktora Bohla, že pšeničné je ideální letní pití a nic se k oslavám letního slunovratu nehodí více. A zřejmě i pan Matuška ví své, když na Strahově pšeničné vaří v létě. Alespoň že to Strahovské pšeničné jsem ve Zlejch časech před 14 dny stihnul… Duchmauzí originální půllitr se mi navíc moc líbil, ale foto prázdného půllitru působí více než depresivně a logo navíc není vidět.

Velkolepá nabídka
Velkolepá nabídka

Zahájil jsem tedy Argentem ze Stříbra, byl nejdražší neb i jeho nákupka byla zdaleka nejdražší ale nelitoval jsem. Byl opravdu báječnej. Měl všechno, co pivo má mít včetně řízu a skvělé barvy. Pak jsem tam šplíchnul Dobřanskou Hvězdu dvanáctečku a třetím povoleným pivem byl Rytíř Lochota jedenáctistupňový.

Byl jsem velmi rád i za tento rychlý výpad do Zlejch časů, všechno to pro mne byly premiéry a dost jsem stáhl počet neochutnaných piv pivovárků z Čech. Chybí nějaký ten Vendelín Krkoška, Velké Meziříčí, Sezemice a Kanec… Plzeňsko se opravdu zvedá, ta piva byla požitkem! Lituji jen toho, že nebyl Lotr, který snad má zatím potíže se sudováním, a zatím žel tak nebyl schopný poskytnut své pivo v přijatelném obalu. Na Zlejch časech je skvělé to rožněníčko, degustátor má pak možnost neutralizovat chutě dobrou flákotou!

Na chatě...
Na chatě...

Chatička proběhla příjemně, rychlý páteční výpad do Zlejch časů utlumil frustraci. Na sobotní grilovačku jsem si koupil do džbánku Na Pyšelce Ferdinanda a dva kousky dal od cesty. Nedělní oběd obstarala Nepecká Stará hospoda a jejich kvasnicový dvanáctistupňový Kácov.

Neděle večer se ve Zlejch časech nesla ve znamení absence pšeničných a pak mého přehmatu. Dal jsem si Dobřanského Dragouna, ale to byla, aniž by za to Dragoun mohl, chyba. Je jen málo chutí, které mi vyloženě jdou proti srsti. Je to chuť koprové omáčky a lékořice. Dragoun chutnal právě po lékořici a já ho tak nedopil. Někdo to rád lékořicové, já ne. Chuť jsem si spravil dvanáctkou z Koutu na Šumavě, čtrnáctkou od pana Rytíře Lochoty a Purkmistrem.

Pozdrav z Camel Trophy
Pozdrav z Camel Trophy

Jelikož program služeb v mém mobilu umožňuje posílat MMS zdarma, odesílal jsem MMS všem těm anarchistům, kteří nečtou Pivní.info. U Purkmistra jsem využil loga velblouda a odesílal MMS s textem „Hezký pozdrav z Camel Trophy posílá Rostik“. A pak putovalo ještě mnoho pozdravů z Dobřan, Koutu na Šumavě, Stříbra, Plzně… Ti koukali, jak jsem mobilní!

Pozdrav z Dobřan
Pozdrav z Dobřan

V závěru večera dorazil i onen známý chlapík, co tak rozumí pivním pachutím včetně světelné ze zelených lahví. Ptal se, kam má dát ten sud. Samozřejmě neposlouchám cizí rozhovory, jen od dětství umím obstojně odezírat ze rtů. Odezřel jsem tedy, že brzy bude na čepu Xaver Blučina!

Nakonec Vám musím povědět o neuvěřitelném případu pregnantní neochoty rozdělit se o zajímavosti z pivní kultury. Pohovořil jsem ve Zlejch časech také s příjemným chlapíkem, který vytáhl i fotoaparát a vše vyprávěné dokumentoval pěknými fotkami a videosoubory. O tomto víkendu totiž stačil nejen Zlý časy, ale i Nymburk, kde měl mimo jiné i video vjezdu parního vlaku, který vozil návštěvníky z Poděbrad, a to přímo do pivovaru. Stihnul Varnsdorf, mimo jiné žitné Ale, stihnul dát i Žitavské pivo. Dále mi ukázal fota Zetor baru ve Finsku, opravdu jsou tam traktory a opravdu se bar jmenuje Zetor, ukázal mi fota starého hanzovního domu v Tallinu, kde si vařej svoje pivko v dobových kostýmech, nemaj lahvové a nenalejou ani do PETky, vše se musí vypít tam atd. Ten chlapík je neuvěřitelnej fanda, ale myslíte, že se s námi rozdělí na stránkách Pivního.infa? Nebudu jmenovat, protože se to nedělá, ale doufám, že si to Jarin rozmyslí a nevezme si to s sebou do hrobu!

Děkuji Vám, Zlý časy! A vydržte!!![Rosťa Kloubek] [Zobrazeno 9285x] [24. červen 2008]
[Pivní cesty] [comments: 8] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Rosťa

čtvrtek, 26. červen 2008
08:30

Rosťa

to Luděk: Zašel jsem příliš daleko (za zemské hranice Čech). Slepě poslouchat múzu je nerozumné, vždyť je rodu ženského. Faktické chyby vždy výrazně poškodí snahu něco sdělit. Jak to pak vypadá, když nad Bradem Pittem ve filmu Troja ve výšce letí dopravní letadlo, nebo v dáli za Vinnetouem horujícím za rudý lid jede v jugoslávské krajině západoněmecký autobus. Já navíc ujel v citlivém ohledu člověčí identity. Omlouvám se, určitě jsem dalek anektovat k Čechám celé území kraje Vysočina...


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Paja

čtvrtek, 26. červen 2008
07:26

Paja

to Zlý Časy: To nebyla vytka, ale jenom poznamka spise ocenujici bohatost nabidky "chybel JEN jeden mini z kraje".


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Fiba

středa, 25. červen 2008
20:06

Ohledně Sezemického piva-je to spíš sousedský mikropivovar a to doslova, ne jako např. sousedský minipivovar Bašta, kde je zdejší výtvor dostupný jakémukoliv sousedovy v republice (pokud si tedy ten soused přijede do Prahy na místo činu...). Majitel Sezemického mikropivovaru mně tehdy řekl, že spíš pořádá akce pro uzavřenou společnost. Takže kdo chce ochutnat Sezemické pivo, tak nejlepší je se domluvit s majitelem (aby se náhodou někde poblíž někdo nepotuloval z finančního) a zajet přímo do Sezemic.


napsal(a): Fiba [Odpovědět]

Zlý Časy

středa, 25. červen 2008
17:52

Zlý Časy

Omlouvám se všem milovníkům Železnorudského piva,ale tento pivovárek leží naprosto mimo naši plánovanou trasu.Železnou Rudu zařadím zvlášť.Medvídci byli po trase a já měl jeden prázdný soudek na výměnu,protože Lotr je lotr.Čus Hanz.


napsal(a): Zlý Časy [Odpovědět]

Adsense

25. červenec 2024
14:24


posted by: Inzerce

Paja

středa, 25. červen 2008
15:23

Paja

Sakra, uz abych byl na chalupe na dovoleny...
Trochu bych nesouhlasil s dochuti u Dragouna, pripadne ja osobne nevidim duvod k hadce jestli psenice z Purkmistra nebo od Rybicek (ackoliv psenici az tak moc nemusim, tak mozna proto), vidim to jednoznacne... Byt misto Berounskeho medveda Zeleznorudske, tak je pokryty cely Plzensky kraj, co se minipivovaru tyce...


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Kejna

středa, 25. červen 2008
14:08

Kejna

to Rosťa: nic velkýho :) - musím ale podotknout, že i když za hvězdu večera byla Lochotova 14, tak i modrohvězdový Dragoun mě překvapivě oslovil a s dopitím nebyl nejmenší problém :)


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Rosťa

středa, 25. červen 2008
09:14

Rosťa

Ještě info pro dychtivé - po nájezdu Kejny a jeho party již ve Zlejch časech není nejen nikteré pivo z kraje Plzeňského, nýbrž ani Xaver z Blučiny...


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Rosťa

středa, 25. červen 2008
08:24

Rosťa

Musím se na tomto místě omluvit Jarinovi. Včera večer mi v Obžerství sdělil, že se přecijen rozdělí o své zážitky a to sice na jiném, avšak neméně dobrém pivním serveru. Promiň, Jarine, a předem děkuji za kladné vyřízení dalších žádostí :-)

To Luděk - ano, ano, podruhý !!!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI