Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Jak přežít přelom roku 1: Praha

Pivní cesty


verze pro tisk

Jak přežít přelom roku 1: Praha

Jak přežít přelom roku 1: Praha

Od té doby, co jsem si pořídil ženu, stalo se přežití přelomu roku ještě komplikovanější, než když jsem žil s maminkou. Dnes už má žena přiznává, že chtěla především děti a rodinu a že tudíž si mě vybrala z ohledem na předpokládané kvality otce a táty, nikoliv tedy jako milence či prostě sexy chlapa, kterej jí jednoduše dostal.

Maminka mi pivo tolerovala minimálně a žena ještě méně, protože alkoholu se zcela vyhýbá. Po 13 let našeho vztahu jsem ji nikdy neviděl pod vlivem a pít alkohol s úšklebkem fujtajbl asi šestkrát. Můj argument, že pivo není alkohol a že za totality bylo vedeno v tabulkách jako potravina, pochopitelně neuspěl. Tyhle karty jsou prostě rozdány pro mne opravdu nevýhodně.

V tomto smyslu je pro mě globalizace požehnáním, neboť dostupnost skutečných piv učinila natolik směšnou, že má spotřeba neustále klesá. Vánoce a tak bereme se ženou jako akci pro děti, čili se netrápíme otázkou, co pro dospělé. I tak jsou však Vánoce především shon, tlačenice, problémy a vítr v peněžence.

Kácovská desítka U Klokočníka
Kácovská desítka U Klokočníka

A když Vánoce pominou, chci alespoň odlesk té pohody, chci mít v chladném prostoru naší zasklené lodžie ty vyskládané lahve plné dobrot, chci mít čas na zas ty pražský hospody, poloprázdný půllitry, kterak pějí Tři sestry. A to i přesto, že většina žen včetně té mé obecně považují pivo za součást té odvrácené stránky mužské duše a že tedy má konzumace mezi svátky nepřispěje příliš k manželské pohodě.

Sehnat piva, po kterých mé útroby touží, chtělo vždy trochu investic, především časových. Letos se to tak nějak, konečně!, podařilo bez větších problémů. Přelom roku byl ve znamení mé hospody, mé homepub, jak říkávají někteří Angličané, mé lásky U Klokočníka, dále ve znamení Obžerství, což je název restaurace! (děkuji Marku K.!, děkuji Pavle H.!) a ve znamení českoskalicka, které je mi osudem od roku 1984, díky mé druhé rodině, která mě v dětství z půlky adoptovala, ale to sem nepatří.

Po zlobivém týdnu netržního pivaře jsem v Obžerství nejprve ochutnal 11 Jihoměšťana a nutno dodat, že prosinec byl vůbec jejich silným měsícem.

Loňský prosinec byl pro mne pivně nejlepším prosincem za mnoho posledních let. Jako každoročně jsem svou přítomností obtěžoval ve Vánoční čas opakovaně restauraci U Klokočníka, kde jsem opět pořádal Vánoční dýchánky pro různé partičky svých přátel a prováděl mezi nimi kvasnicovou Kácovskou osvětu s akcentem na Vánoční černý ležák! Ke Klokočníkovi se jednoduše prostě musí chodit pravidelně, mám roky ověřeno, že kácovskou kvasnicovou desítku akceptuje můj organismus s lehkostí hraničící s neodolatelnou potřebou.

Vánoční tmavé U Klokočníka
Vánoční tmavé U Klokočníka

Vánoce a Velikonoce jsou pak svátkem i pivním díky vynikající černé třináctce! Léta si vždycky dám v Klokočí první černou a dále ji řežu s desítkou kvasnicovou, pochopitelně zejména proto, abych déle vydržel. Letos to nešlo! Letošní Kácovská černá byla pro mě nejlepší za dobu její existence! Prostě se povedla! Jsem přesvědčen, že i u nejzkušenějších podsládků, sládků a jim příbuzných hraje definitivní roli určující výslednou chuť piva náhoda ruku v ruce se štěstíčkem a pivovarským skřítkem. Většinou dobrý sládek udělá skvělé pivo. A někdy, čertví proč, se mu povede mana! No a to se právě stalo v Kácově loni s černým Vánočním. Řezat ji by bylo více než nevhodné.

Doma jsem pak usínal během několika pikosekund po ulehnutí a ženuška mi oznamovala, že poslední dny v noci příšerně chrápu. Holt třináctka.

Vsetínský Valášek v Praze
Vsetínský Valášek v Praze

Do toho jsem četl SMS z Obžerství, kde jsem během prosince ochutnal kvasnicovou dvanáctku Valášek ze Vsetína a kvasnicovou jedenáctku Bon ze Zašové, abych byl nakonec odrovnán článkem o Baště u Bansethů (děkuji ti, Honzo!)!

Valašský Bon točili v Obžerství
Valašský Bon točili v Obžerství

Na Silvestra byla žena tak laskavá a odvezla mne se džbánkem Ke Klokočníkovi, kde však bylo zavřeno. Tak jsem si zvykl, že mají každý den roky od 10 do 22, že mě letos Silvestr, jedna z mála vyjímek, zaskočil. K Bansethům to bylo co by kamenem dohodil Ne, opravdu jsem nemohl jinak! A tak proběhlo pár kousků, kolem půl šesté tam bylo poloprázdno a protože mě pivo velmi chutnalo, proběhl i džbánek a jejich lahváče s keramickým uzávěrem.

Bašta U Bansethů
Bašta U Bansethů

Když už jsem cítil, že je na čase se poněkud mírnit, aby i žena užila Vánoc s milionovým chlapíkem, pozvala si domů kámošku. Ženině kámošce jsem však v pivu nestačil(!) a když jsme spolu dopili mé zásoby Klášterských, Svijanských a Rohozeckých lahváčů ze zasklené lodžie, přišla MMS z Obžerství, že na čepu je Pale Ale 18 stupňů z osmi druhů kvasnic a tří druhů chmele. Ženina kámoška mne přemluvila, v interpretaci mé ženy. Rád jsem se nechal přemluvit a všichni tři jsme šli.

Pan Holčák, dobrý duch Obžerství, se mnou ztratil slovo a tak jsem zvěděl, že toto Pale Ale vařil Honza Kočka ze Světa piva snad v Žamberku. Já jich měl pět a ženinu kámošku podezírám, že měla ještě o jedno víc. Před tím jsme měli doma ty lahváče. No to byl den! Cestu domů si pamatuji, řídila žena, pak jsem omdlel.

Old Ale v Obžerství
Old Ale v Obžerství

Víte, Pale Ale je prostě opravdu jiné. Je mi jedno, jestli ti milí tvorečkové konzumují cukry odshora či odspoda a kam odkládají výkaly, důležité pro mne je, jak to pivo díky defekaci alkoholu kvasinkami chutná. Páně Kočkovo Pale Ale bylo už na první pohled něco! Ta barva! Ten jas! Ta aura! Ta vůně! Ta jakoby hustota! Jasně že jsem věděl, že je to osumnácka! Když jsem si s ženinou kámoškou dával třetí, podlehl jsem panice a strachu před manželkou pijící Cappy a začal se nenuceně bavit na téma, že ta dvanáctka ze Světa piva je opravdu báječné lehké pivo anglického typu.

Jo, čekal jsem to horší ráno, zvlášť když jsem se probudil v kuchyni bez tepla a vůně mé ženy, ale ta byla v pohodě a sdělila mi, že mě mohla klidně nechat spát u sebe, neboť její opivněná kamarádka v noci chrápala prý téměř stejně vydatně jako já v kuchyni a ještě si ji, zejména fyzicky, pletla s jakýmsi sympatickým mužem, jenž jí několikrát udělal moc dobře kdysi v pubertě.[Rosťa Kloubek] [Zobrazeno 7668x] [27. leden 2008]
[Pivní cesty] [comments: 8] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Černobyl

čtvrtek, 31. leden 2008
10:30

Vážený pane! Ačkoli jsem pivní neznalec a desítku od dvanáctky rozeznám jen podle etikety (o značce a typu nemluvě), tak tento článek mne oslovil.
Je cítit léty ověřená, zkušená ruka kvalitního autora, který tématu rozumí. Vtipné pasáže jsou skutečně vtipné a z textu na mě vanula příjemná, pohodová atmosféra klidně ztráveného přelomu roku.
Kvalitní fotografie celkový dojem jen umocňují.
Hodnocení: pět promile!


napsal(a): Černobyl (corp.axel(a)tiscali.cz) [Odpovědět]

Láďa

středa, 30. leden 2008
16:07

Lada

pěkný článek. no rosťa, znalec ! jen tak dál !!! Láďa O2 ;)


napsal(a): Láďa [Odpovědět]

Heineken ultras

středa, 30. leden 2008
11:13

super clanek diky jemu to vypada ze budu sledovat pivni info ;)


napsal(a): Heineken ultras [Odpovědět]

Veru.Obžerství

pondělí, 28. leden 2008
14:03

to Kejna: Ale noční od nás jezdí 511.... :o)


napsal(a): Veru.Obžerství [Odpovědět]

Adsense

11. prosinec 2023
19:56


posted by: Inzerce

Kejna

pondělí, 28. leden 2008
09:35

Kejna

Hezký článek. Už poněkolikáté tak toužím poznat Obžerství, děsí mě však ta odlehlá lokalita (a to jsem původně kluk z Hostivaře). Pavlovovi psi jistě neslintali o nic méně než já po dočtení.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Honza

neděle, 27. leden 2008
16:28

honza

Old ale 18 varil Ing. Suran, vareno a lezeno v Kancovi v Zamberku. Ja si jen vybiral styl...


napsal(a): Honza [Odpovědět]

David B.

neděle, 27. leden 2008
13:28

Skvely clanek a konec me dorazil :o) Zdravim.David z V.Mobilu


napsal(a): David B. [Odpovědět]

Libor

neděle, 27. leden 2008
12:03

Libor

Tá fotka : Vánoční tmavé u Klokočníka mi skôr evokuje Krakonoša...
:-D


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI