Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Předvánočním Hodonínskem

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Předvánočním Hodonínskem

Předvánočním Hodonínskem [p710][p270]

Původně jsem myslel, že bzenecké pivo budu ochutnávat až jako poslední u nás, dokud nevznikne nějaký nový minipivovar, ale boom poslední doby způsobil, že stále mi pár minipivovarů zbývá. Jelikož České dráhy oznámily plánované zdražení jízdenek SoNe na 550 Kč, rozhodl jsem se s kamarádem využít posledního dne starého jízdního řádu a ceníku a "drážní silvestr" trávit na cestě do Bzence.

U lokálky Bzenec - interier
U lokálky Bzenec - interier

Kamarád sehnal SoNe někde v Globusu za 260 Kč, takže nebylo co řešit. Odjezd jsme stanovili na 6:11 z Wilsonova nádraží, z čehož rezultoval poměrně drastický budíček a rovněž páteční odříkání. Politika vystříhání se nadměrné konzumace alkoholu (pouze Tambor 11°, Chotěboř tmavá 12° a Eliška 13°) se při vstávání vyplatila - ukázalo se, že jsem si zapomněl nařídit budík, naštěstí jsem se probudil sám od sebe, což přičítám postupujícímu stáří.

Ve vlaku jsem se pokoušel usnout, ale neúspěšně, tak jsme se přesunuli do jídelního vozu, kde jsme přečkali zbytek cesty do Olomouce. Po přestupu v Olomouci jsme se dostali do Moravského Písku, kde jsme se museli rozhodnout, zda přestoupíme na vlak do Bzence nebo počkáme na vlak do Rohatce, který jsem stanovil jako výchozí bod pro dobytí Ratíškovic. Nakonec jsme se rozhodli, že jako první navštívíme Ratíškovice, a zhruba 40 minut se věnovali stavbě sněhuláka.

Z Rohatce jdeme do Ratíškovic asi půl hodiny po silnici, ale cesta to je poměrně příjemná, protože nic nejede a zasněženou silnici obklopuje les. Cestou míjíme jakýsi sklad organických hnojiv a posléze zdejší fotovoltaickou elektrárnu a já stále dumám, jak je možné, že se v tomto zapadlém městečku hrála 2. liga.

Interiér v Ratíškovicích
Interiér v Ratíškovicích

V Ratíškovicích jsme trochu tápali, ačkoli není nic jednodušího než hospodu Na mlýně najít (rovně a doleva). Přivítal nás bohatý jídelní lístek, jehož otevření předcházela objednávka ležáku. Uvnitř nebyli žádní hosté, proto jsme sobecky zasypali servírku dotazy. Nejprve jsem se ptal na etikety, pak na další druhy piva (bylo mi sděleno, že na vánoce je přichystána polotmavá 15°), ale kdo by čekal, že se i naše další dotazy týkaly piva, mýlil by se. Náš zájem se upíral k autobusu do Hodonína, i když jsme chtěli původně jít z Ratíškovic pěšky přes les do Bzence, ale se třetím pivem naše turistické nadšení definitivně pohaslo.

Ratíškovický výčep
Ratíškovický výčep

Ratíškovická 12° mi celkem sedla (dosud jsem měl jen v ZČ třetinku), ale po třetím pivu mi přišla nějaká řídká, bez chuti. Když jsem ale doma otevřel litrovou PET lahev, pivo mi opět chutnalo. Ve finále jsme byli spokojeni jak s pivem, tak i s jídlem, které sice bylo trošku dražší, ale velice dobré. Požil jsem panenku s pepřovou omáčkou a smetanovými brambory s anglickou slaninou celkem za 208 Kč. Jedině snad rozklepávat vepřovou panenku po vláknech mi přijde jako neúcta k pašíkovi, zvláště když panenka se nemusí vyklepávat vůbec nebo jen lehce dlaní.

Hospůdka U lokálky
Hospůdka U lokálky

Z restaurace Na mlýně jsme zamířili k autobusu do Hodonína. U Šviháka bych se býval chtěl také stavit, ale nebyl na to čas, proto jsme v Hodoníně nasedli na vlak a přes Moravský Písek se s jedním přestupem dostali do Bzence. Zde jsme zasedli hned u nádraží do hospody U lokálky (díky umbobovi za tip). "To jsou ta naše útulná 90.léta," řekl by o exteriéru hospody David Vávra. Tento dojem však napravil překvapivě útulný interiér - srdce železničních fandů zaplesá. Malůvky lokomotiv na stěnách, na stropě visela průvodčí, no prostě se to musí vidět.

U lokálky Bzenec - interier
U lokálky Bzenec - interier

Objednali jsme dvě bzenecká piva a jali se testovat. Pivo bylo podstatně výraznější než Ratíškovice, zejména mi vadila výrazná chuť kvasnic a značná hořkost - nic pro mne. Dali jsme ještě jedno a vyrazili vlakem do Brna.

U lokálky Bzenec - interier
U lokálky Bzenec - interier

Tam jsme dorazili ještě před pátou, a tak jsme provedli bleskovou návštěvu v Pegasu. Celkově to bylo nejlepší pivo dne. Nejprve jsme si objednali světlé, které mi až na přílišný říz chutnalo, pak tmavé, které nám chutnalo nejvíc, a nakonec relativně průměrnou pšenici, v níž se navíc koupal citron.

Pivu zdar!



[Zbyněk Sekal] [Zobrazeno 9151x] [14. prosinec 2010]
[Minipivovary] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Matej

pátek, 10. říjen 2014
19:40

Zdravím Vás,
hospudku u lokalky som navstivil koncom augusta, a mozem vrelo odporúčať, či svetlé alebo tmavé pivko, obe mali skvelú výraznú chuť.... Z okruhu ratiškovice, svihak, kunc,hodonínsky vojacek, mi bzenec chutil najviac


napsal(a): Matej [Odpovědět]

Děkan

pondělí, 20. prosinec 2010
07:26

Děkan

Ano, U Lokálky skutečně velmo dobře vaří a bzenecké pivo je tam řádně ošetřeno, většinou má silnější zákal, někdy až barvy džusu, je sladové, hutné, s ovocnými tóny a příjemnou hořkostí, Ratíškovice jsou oproti tomu vodové až prázdné. Bzenecký světlý ležák mě docela chutná.


napsal(a): Děkan [Odpovědět]

Maxič

středa, 15. prosinec 2010
15:41

Maxič

Hospůdka u lokálky je úžasná. Každý rok se těším, že pojedem okolo(jsme ze Šumavy)Navíc tam výborně vaří, vždy si moc pochutnáme....


napsal(a): Maxič [Odpovědět]

Džordž

středa, 15. prosinec 2010
07:47

Džordž

Díky za tip :-) Hospůdku u lokálky musím navštívit... i kvůli té průvodčí :-D


napsal(a): Džordž [Odpovědět]

Adsense

21. listopad 2024
10:16


posted by: Inzerce


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI