Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivovar Svatý Ján (Polepy u Kolína)

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Pivovar Svatý Ján (Polepy u Kolína)

Pivovar Svatý Ján (Polepy u Kolína)  [p255]

Zpráva č. 20 o stavu pivovarnictví v Čechách

Vážení čtenáři, milí milovníci piva

Nedá mně to, abych se před psaním trochu nenaladil. Mám rád specifika, mám rád věci do sebe zapadající. Tedy, „gůgluji“ si písničku o městu, co prý stojí v pěkné rovině a v kterém snad šenkuje kohosi milá! A poslouchám. Zní mi příjemně a důvěrně. Jistě ta krásná kočka šenkuje pivo!

Pivovar Svatý Ján
Pivovar Svatý Ján

Jasan. Kolíne, Kolíne ... aneb vé vé vé pivovarek tečka cé zet ... jo jo, je to opravdu pivovárek. Malý. Rodinný. Tudíž přímo v rodinném domě. Vítejte v domě pana inženýra Martina Karaivanova v Polepech u Kolína. V domě majitele a sládka pivovaru. A jediného zaměstnance! Nepočítáme-li paní Ilonu Vávrovou, která s láskou a obětavostí vypomáhá.

Pan Martin Karaivanov
Pan Martin Karaivanov

Tento pivovárek zde stojí a vaří od roku 2007, ten původní byl však jinde - od roku 1996 přímo v Kolíně, v původním starém rodinném domku pana inženýra v ulici U Cihelny. Pivovar se poté přestěhoval sem do Polep, byl zmodernizován a také podstatně rozšířen. Má ve znaku varnu, okolo níž se vine blíže neurčený druh hada.

Logo pivovaru
Logo pivovaru

Dlouho jsem si lámal hlavu, proč zrovna had. Už to vím. A Vy to teď budete vědět také. Had je prý symbol zdraví. A pivo bez pochyb zdravé je. Ale hlavně panu sládkovi od jeho školních let přezdívali a neřekli jinak než „Krajta“. Proto tedy.

Šrotovník
Šrotovník

Pivovar je, zcela přirozeně, umístěn ve sklepě domu. Vše je bíle vykachlíkováno, ještě to „smrdí“ novotou a čistotou. Sklep je rozdělen do několika místnůstek. V jedné je šrotovník a několik sudů, v další je varna a scezovací káď společně s pracovně dělným stolkem pana sládka a také s nástěnkou s objednávkami piva Mazel. No a za rohem je další klimatizovaná místnost (viz foto 2), kde pivo při naprogramování různých teplot kvasí a i zraje (pomocí chlazení tzv. mražené vody v dvojitých stěnách tanků).

Objednávky
Objednávky

Vaří se dekokčním dvourmutovým způsobem. Slad se kupuje v Kounicích, kvasnice v blízkém pivovaru Nymburk a chmel, jak jinak, poloraný červeňák z hlavního světového města chmele! Čtyři druhy piva jsou vařeny pravidelně: 12° světlý ležák Povstalec, 14° granátový speciál Mazel, 12° světlý dvousladový ležák Fešák a 12° pšeničný spodně kvašený ležák(!!) Olivek. Takže milovníci černého piva utřou nos. Což mě osobně trochu mrzí, ale respektuji strategii tohoto pivovaru.

Varna a scezovačka
Varna a scezovačka

Celý tento pivovar je tak trochu založen hlavně na zábavě a lásce k pivu. Nejde o výtoč a nejde o kvantitu. Vaří se příležitostně v 200 litrových várkách. Je vařeno pro přátele, pro kamarády, spolky, veselky, oslavy... Žádná hospoda nemá toto pivo trvale na čepu. V Praze na něj můžete sporadicky narazit ve Zlých časech nebo na Žižkově v Merendě. Ale zde v Kolíně nikde. Ani ve vísce Polepy. A to je další škoda, myslím… Líbila by se mi alespoň jedna jediná vesnická knajpa, která by se mohla pyšnit, že má trvale na čepu takovou dobrotu. Hned by se odlišila od toho okolního nezáživného „hnoje“.

Úpravna vody
Úpravna vody

Vidím zde i něco, co jsem nikde ještě neviděl. Malou úpravnu vody. Když jsem sládkovi dodatečně telefonoval a znovu se ho na tu úpravnu tázal, neb jsem potřeboval nějaké informace pro tento článek, prosil mě velice, abych o té úpravně vůbec nepsal, že prý se to netýká piva! Že je to nepodstatné. Ano, ano, já to přeci vím velmi dobře, že pan Karaivanov je skromný, vlídný a ochotný muž, stále v dobré náladě a usměvavý, nápomocný…

A já mu za to děkuji a děkuji mu, že mě pustil do svého soukromí, ukázal mně pivovar, udělal si na mě čas (pro mnoho jiných je toto „problém“) a dovolil mně fotit. Ale když už jednou toto povolení dostanu, fotím a píši, o čem chci. Tedy i o úpravně vody. Byla nakonec prioritně udělána kvůli pivu.

A také co pořád psát jen o pivu? Že má pěnu? Že je světlejší nebo tmavší? Pivo dělají lidé. A o těch, co ho dělají, já píši ze všeho nejraději. Já nejsem znalec piva, nemám na to patent. Mě pivo jen baví! Já se hlavně jen dívám, jak to v pivovarech vypadá, jací lidé v nich dělají a jaké mají osudy. To je přeci to nejzajímavější. O tom přináším čtenářům svědectví. Jestli pěna spadne za 3 minuty nebo za 3 a půl je také zajímavé, ale již druhořadé.

Sudy
Sudy

Zdejší voda je totiž příliš tvrdá a nehodí se na vaření. Sládek je profík a tedy zná a ví. Mě jako domácího vařiče by něco tak „nepodstatného“ nechalo úplně klidným. Ale právě v detailech a jejich kompletním vypilování je možná tajemství úspěchu. Dotáhnutí detailů dělá obyčejné pivo pivem velkým! A to zdejší pivko velkým je. Sice mi poprvé příliš nechutnalo, cítili jsme v něm s kolegou podvakrát nějakou „rezinku“, ale tohle poslední, co chutnám dnes, to nemá chybu.

Plnička lahví
Plnička lahví

Je potřeba se hned také zmínit, že celá technologie, celý pivovárek je projektem pana inženýra. Osobně vymyšlené, naprojektované a osobně udělané. Žádná komerční „krýslovina“ (vůbec nic ve zlém). Pivo se lahvuje na malé plničce a je k mání za 25 Kč za půllitr v petkách. Tak na co čekáte? Pomazlete se s polepským Mazlem! Zvedněte telefon, vytočte 606 926 737, jak nabádá pivovarská webová stránka ... a objednejte si své pivo domů!

Jsme s prohlídkou pivovaru u konce. Je vážně malý. Ale krásný a zajímavý. Fotím se na památku u hada - krajty, loučím se se sládkem a vyrážím dále … do Chotěboře a Poličky. Musím přeci náležitě vytěžit mojí služební cestu tím směrem, že? Hihi. Mám hady rád. Dejte jim šanci! Jsou magičtí, tajemní a důstojní. Krásní. A také sví! Jaký rozdíl třeba od psů. Ti jsou příliš věrní a co víc: hloupí! Zpráskáte-li ho holí (nečiním tak), ještě se k Vám bude po břiše lísat. Tuhle psí vlastnost nemám rád.

Byl jsem tu
Byl jsem tu

Nevím, kdy Richard Chodora tuto moji reportáž uveřejní, pevně věřím, že ještě před Vánocemi, neb on je flexibilní chlapík a tak využiji tuto danou příležitost a popřeji zde všem mnoho pěkných chvil s blízkými. Ale nejvíce Vám přeji pevné zdraví. Věřte, že budete-li mít jen toto, máte v podstatě vše!

Uvědomuji si to tento rok o to více. Přeji pevného zdraví všem zde… I pisálkům, takyreportérům (a to včetně mě) i všem neúprosným pouze - kritikům (jako je třeba vcelku vtipný Weetek) s ostrým perem. Oni všichni musí být, aby Pivní.info bylo pivním infem. I pan Šlouf přeci říká, že „žádná demokracie se bez nás (rozuměj lobistů) neobejde“.

Přeji vše NEJ všem sládkům, malým pivovarům i těm gigantickým… A také všem čtenářům zde na tomto webu. Přeji Pivnímu.infu mnoho světlých chvil před sebou. Jak říkám: hlavně zdraví! Pak to dobré pivo už přijde jaksi samo. Ať se tu za rok zase všichni v tom zdraví sejdeme. Na zdraví!

Logo CBM
S pozdravem a úctou
Váš Libor Vojáček alias CzechBeerMan
pivní reportér a sběratel
Teplice
Album vypitých piv
Album pivních suvenýrů


[Libor Vojáček] [Zobrazeno 14114x] [22. prosinec 2009]
[Minipivovary] [comments: 7] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

CzechBeerMan

pondělí, 3. květen 2010
14:41

CzechBeerMan

pro Michala Skrbka : telefon na Zdena je 603461054 , ale pozor : je do července v Kazachstanu v minipivovaru !


Marek Jirák

úterý, 6. duben 2010
07:45

Pivovar Svatý Jan jsem ještě nenavštívil tudíš ani jsem ho nemohl ochutnat ale tento rok tam jistě zajedu.Je škoda že plno malých pivovarů skoupily nadnárodní společnosti ale jak je vidět jiskřička naděje tu je.Český pivo je jedno z nejlewpších na světě.


napsal(a): Marek Jirák (jiraktirak(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Adsense

13. duben 2024
21:15


posted by: Inzerce

Michael Skrbek

úterý, 29. prosinec 2009
11:40

zdravím,nemáte kontakt na Zdenka Resku,ztratil se mi !

Díky za meil Michal


napsal(a): Michael Skrbek (m.skrbek(a)sendme.cz) [Odpovědět]

Pavel R.

úterý, 29. prosinec 2009
12:12

Pavel R.

to Michael Skrbek: Zdeněk sem píše jako Tereza, jinak je v Sachalinu nebo tam někde na konci světa :D Mail na něho mám taky.


napsal(a): Pavel R. [Odpovědět]

Weetek

středa, 23. prosinec 2009
10:21

Weetek

Wow, jsa explicitně zmíněn v závěru článku, musím panu Českému Pivomuži poděkovat za nečekaný dárek :-) Jen připomínám to, co on sám už dávno ví, jen "taktně" zamlčuje: nejsem pouze-kritik, jen své články z různých důvodů publikuju na jiném serveru.
A když už jsme u těch dárků, jako vystudovaný biolog rád posloužím ověřenou informací v dárkovém balení: psi nejsou hloupí. Tak jako lidé nejsou hloupí. Tedy paušálně. Jistojistě jsou někteří psi hloupí (i někteří lidé jsou...), ale celkově vzato, a četné odborné studie i půvabné příklady ze života to dokazují, psi jsou nemálo chytří. Třeba takový komisař Rex ... :-)
Přeju všem hezké vánoce.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

BCH

úterý, 22. prosinec 2009
20:27

BCH

Tak zrovna včera jsem chtěl panu Vojáčkovi napsat k jeho zdejšímu příspěvku jak je to s pokračováním o jeho návštěvách z minipivovarů, tzv. kdy bude další pokračování "Zpráv o stavu (mini)pivovarnictví v Čechách" . A ejhle následující den reportáž pro mě o nejbližším minipivovaru. Je to takový nenápadný minipivovar na konci obce a drtivá většina obyvatel blízkého Kolína o něm vůbec nemá tušení. Asi hlavní příčina je, že se pivo z tohoto minipivovaru se nikde nečepuje, ale pouze objednává přes internet.


napsal(a): BCH [Odpovědět]

píra

úterý, 22. prosinec 2009
19:28

píra

Na konci října jsem měl tmavého Mazla 16. Bylo to vynikající pivo, které mi pan Karaivanov sám stočil. Černé pivo tedy vaří. Pan sládek je sympaťák nad všechny sympaťáky.
Pivovary také na objednávku staví. A mám takový dojem, že o nějaké hospodě, kde je jeho pivo velmi často, mluvil.
"Vánoční" mi uteklo, ale určitě se v Polepech zase objevim. Pro zájemce ale pozor, k pivovaru nevedou žádné cedule ani na něm není žádný nápis. Já ho docela dlouho hledal. Měli byste se objednat dopředu, protože pivovar je u pana sládka doma a on tam nemusí být.


napsal(a): píra [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI