Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Výprava po severomoravských minipivovarech

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Výprava po severomoravských minipivovarech

Výprava po severomoravských minipivovarech

Málokterý kraj v ČR si v současnosti zaslouží tolik pivní pozornosti jako sever Moravy a přilehlé Slezsko v okresech Nový Jičín a Frýdek-Místek. Minipivovary tu rostou jako po dešti, a tak padlo rozhodnutí tyto „houby“ vyzkoušet. Vyrazilo se o prodlouženém víkendu 17. – 19. listopadu v klasické sestavě – Slávista a Radek.


U Koníčka Vojkovice (foto Doris)
U Koníčka Vojkovice (foto Doris)

Protože cesta z Pardubic do Ostravy je únavná a příměstské vlaky z moravskoslezské metropole též nevyjíždějí právě přesně, uvítali jsme s jásotem příjezd na zapadlou zastávku Dobratice pod Prašivou. Tady někde, v okruhu 2 km, má ležet minipivovar z nejnovějších – Vojkovice. Po slabé čtvrthodině chůze byl nalezen v podstatě hned pod nadjezdem nové dálnice.

Ryzák (foto Doris)
Ryzák (foto Doris)

Interiér vojkovického pivovárku působí vkusným dojmem, nás ale více zajímalo pivo. Světlá jedenáctka Ryzák byla poměrně povedená, ale obsah alkoholu v ní se zdál slabší, než by se dalo čekat. Tmavý ležák Vraník byl v tomto směru povedenější. Konzumaci piv jsme doplnili dobrým jídlem ze slušně zaplněného jídelního lístku. Obsluha solidní, tedy až na jeden drobný detail. Spěchá-li se za pípou, mohli bychom tolerovat fakt, že se sklepne pěna z jednoho půllitru do roztočeného druhého. Není to sice zase až tak kosher, ale budiž. Jde-li ale o pěnu z piva světlého a sklepává-li se do tmavého… Pivovar ve Vojkovicích jsme tedy hodnotili jako průměrný.

Restaurace Na sýpce (foto Roman Holoubek - Pivovar BON)
Restaurace Na sýpce (foto Roman Holoubek - Pivovar BON)

Následovala zastávka ve vsi Dobré. V restauraci Na Sýpce se tu čepuje frýdecko-místecký Arthur´s. Velice solidní dvanáctka, udávána je jako světlá, ale snad kouzlem nechtěného byla spíše polotmavá. Chuťově až překvapivě vyrovnaná a trochu hořčí. Jídelní lístek této restaurace je velice bohatý, kvality I.a. Stejně jako celá restaurace.

Old Keltic Beer z Frýdku - Místku (foto Roman Holoubek - Pivovar BON)
Old Keltic Beer z Frýdku - Místku (foto Roman Holoubek - Pivovar BON)

Po ochutnávce Artuše přišel přesun vlakem až do Kopřivnice, kde jsme měli zajištěno ubytování. Hned, jak jsme prohlédli pokoj, vyrazili jsme do známé pivnice Žába na kopřivnické pivo Lašský Vulkán. Vaří se jako světlá dvanáctka. Chuťově nejméně v tomto kraji podléhá dominantnímu Radegastu. Není tak hořká, spíše možná trošku sladší hojnými kvasnicemi.

Kopřivnický Vulkán (foto Roman Holoubek - Pivovar BON)
Kopřivnický Vulkán (foto Roman Holoubek - Pivovar BON)

Příměstským autobusem jsme vyjeli na Štramberk. Zdejší pivovar se nachází přímo na historickém náměstí. Byl již večer, v patře pivovaru hučela diskotéka, v suterénu zase něco jiného (směs country a dechovky). My si sedli co nejdále to šlo od zdrojů rozptýlení a nechali si přinést světlou dvanáctku Trubač. Hořčí, snad až zbytečně navoněné pivo, v součtu však dosti pitelné. Tmavý bratříček se jmenuje vcelku zbytečně The Troobacz, není sladké, spíše je z něj cítit kouř a karamel. Slušné!

Štramberský pivovar (foto Robert Hlobílek)
Štramberský pivovar (foto Robert Hlobílek)

V sobotu jsme se vypravili autobusem na Hukvaldy. V městě Příboře jsme měli skoro hodinu na přestup, proto jsme vyrazili do restaurace Oáza a doufali, že tu už bude otevřeno (bylo 9:30), a že tu budou mít Freudovo pivo. Otevřeno bylo, ale Freuda tu neměli. Čepuje se prý ve vinárně v 1. patře, a tam se otvírá až v jedenáct. Proto jsme cucali desítku Radegast.

Zde se vaří Freudovo pivo (foto Roman Holoubek - Pivovar BON))
Zde se vaří Freudovo pivo (foto Roman Holoubek - Pivovar BON))

Když jsme dorazili na Hukvaldy a prošli se asi 2 kilometry od zastávky busu, usedli jsme ve venkovské hospůdce U Zastávky. Nádherný kvelb! A na čepu byla (krom nezajímavého Radegastu, kterého žel pila většina domorodců) Hukvaldská dvanáctka a čtrnáctka. 12° ležák je asi nejlepší ze všech piv této oblasti. Ve vyvážené chuti tu lze rozeznat sladší začátek a hořkost při doznívání. Lahůdkový mok! Čtrnáctce již dominuje sladší chuť a působí dosti zrádně. Hezky by se pila, hůře by se po ní vstávalo…

U zastávky Dolní Sklenov (foto find-restaurant.com)
U zastávky Dolní Sklenov (foto find-restaurant.com)

Po návratu do Příbora jsme zašli do 1. patra Oázy na 13° světlé Freudovo pivo. Bylo to milé překvapení. Silné a vyvážené pivo, v němž byly dost cítit kvasnice. Krom Oázy se čepuje také v restauraci Mexico nedaleko vlakového nádraží, u hlavní kopřivnické výpadovky.

I zde je na čepu pivo (foto Roman Holoubek - Pivovar BON)
I zde je na čepu pivo (foto Roman Holoubek - Pivovar BON)

Kam v neděli cestou zpět? Na výběr byl Vsetín, Zašová, Lipník a nový minipivovar v Olomouci. A měli jsme smůlu na výběr – Vsetín. V neděli zavřeno! Tak jsme se trmáceli do Olomouce. Minipivovar Moritz – v neděli výjimečně od 18. hodin! Mein Gott! Skončili jsme ve Svatováclavském pivovaru, kde jsme se najedli a dali pár piv. A cestou zpět do Pardubic jsme jeli přeplněným, až po střechu narvaným rychlíkem, kde jsem celou dobu stál na jedné noze, a to ještě ne na svojí…

Myslím ale, že ani nepovedená neděle nám nezkazila tento zajímavý výlet. A pořadí mnou degustovaných piv podle chuti ?

  1. Hukvaldy 12°
  2. Lašský Vulkán 12°
  3. Hukvaldy 14°
  4. Arthur´s 12°
  5. Freudovo pivo 13°
  6. The Troobacz 12° tmavé
  7. Vraník 12° tmavé
  8. Trubač 12°
  9. Ryzák 11°
  10. Radegast 10°


[Tomáš Grassinger] [Zobrazeno 10294x] [20. listopad 2006]
[Minipivovary] [comments: 7] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tomáš Semrád

úterý, 14. srpen 2007
19:01

Cože Artuš už nevaří? To je jako pravda? Snad ne?

Jinak vojkovický Ryzák je teda alespoň pro mne vynikající pivo, sice s ostatními zde uváděnými nemohu moc srovnávat, avšak mě přišel dost dobře vyrovnaný a co se alkoholu, respektive jeho množství týče, nepřipadalo mi, že by ho bylo až zas tak málo, na "jedenáctku" akorát!


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

mantas

neděle, 22. duben 2007
23:16

Mantas

Nechci zasahovat do hodnocení,ale zkuste Grošák 14 od Koníčka.Podle mně jejich nejlepší pivo.taky 13 tmavá od Freuda je výborná.Hukvaldy moc chutnaly,Lipník trochu sladší na můj vkus,ale dobrý.Arthur´s měl slabší pěnu,chuť výbornou.Už nevaří.Zítra jedu do Moritze,tak uvidím.Pak napíšu dojmy.Dej Bůh štěstí.


napsal(a): mantas [Odpovědět]

Luboš S.

středa, 3. leden 2007
10:12

Luboš S.

díky za chválu našeho hukvaldského piva. Pijeďte zas.


napsal(a): Luboš S. [Odpovědět]

Chody

sobota, 2. prosinec 2006
16:14

Chody

Jídelní lístek v Městském pivovaru ve Štramberku zde - http://www.truba.cz/pdf/pivovar_web.pdf


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

18. duben 2024
00:35


posted by: Inzerce

Slávista

úterý, 28. listopad 2006
11:06

Slávista

Jak jsem poznal Bona, vpohodě by se vlezl do první pětky.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Roman Holoubek

neděle, 26. listopad 2006
20:09

Roman Holoubek

Jojo, díky Slávisto, teď už jen vzpomínám na léto a naše cyklovýlety po našich zdejších pivovarech. Příště se ozvi a dáme si spolu Zašovského BONa. Alespoň budeš mít ve své stupnici i jedenácté a další pořadí :-)


MirEgg

neděle, 26. listopad 2006
14:40

MirEgg

Tak přesně takovýhle výlet mám v plánu už dost dlouho! Zatím jsem okoštoval jenom Artura a Hukvaldskou desítku a dvanáctku, ale na zbytek se už moc těším... A přitom to mám o hodně blíž než Pardubičáci :o)


napsal(a): MirEgg [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI