Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Výprava do předvánoční Prahy

Pivní cesty


verze pro tisk

Výprava do předvánoční Prahy

Výprava do předvánoční Prahy[p234][p253]

Většina znalců piva má předvánoční Prahu spojenou s Vánočními Pivními Trhy, které sice loni proběhly poprvé, ale hned se zapsaly mezi nesmazatelné zážitky. Ani já si nenechám ujít jejich letošní ročník, ale proč nenavštívit Prahu už nyní a neprojet některé z minipivovárků. Proto jsem se první prosincový den sbalil a mohlo se vyrazit.

Rychlík Manažer mne vyklopil na holešovickém nádraží o půl osmé ráno. Příliš brzy nato, aby již bylo někde otevřeno. Zamířil jsem proto na Smíchov k Andělu na snídani. Dvacet deka ovaru zachutnalo a ideálně promastilo trávicí trakt. A hurá ke Flekům!

U Fleků (foto: U Fleků)
U Fleků (foto: U Fleků)

Pivovar U Fleků zařazuji do svých pražských toulek vcelku pravidelně. Otevřeno tu je totiž už od deváté ráno, svoji roli hraje i tradice. Chodím sem asi sedm let. Ranní návštěva má několik výhod. Předně tu není nacpáno cizinci, obsluha nestaví před hosta tác s Becherovkou a vše je tak nějak klidnější. Nevýhodou občas bývá kvalita piva, které může pocházet z večerního sudu a noc si poleželo v trubkách. Jaké bude dnes?

Ale jo, dobré bylo. Dokonce bych řekl, že jedno z nejlepších za poslední dobu. A při vzpomínání na uplynulé pivní flekovské štace čas příjemně uplynul. Než jsem se stačil rozkoukat, na lístku byly tři čárky. Spokojen jsem pokračoval do dalšího minipivovaru.

U Bezoušků v Průhonicích
U Bezoušků v Průhonicích

Tím se staly Průhonice. Jistě, škarohlídi, vím, že to není součást Prahy. Ale kdo by na to myslel? Mě sem lákalo pivo. V minulosti jsem tu míval problémy a to i s kvalitou piva. Pantátova desítka připomínala ještě tak před čtyřmi roky osmičku a dvanáctistupňový ležák byl přetlakován kysličníkem ještě loni. Letos ale vše v pořádku. Bezouškovské pivo je hořčí (zvláště konec), ale sympaticky pitelné. Ochutnal jsem po jednom od každého druhu (Pantátova 10°, Malvaz 12°, Průhonický Bizon 16°) a žádnému se nedalo nic vytknout. Vydržel bych tu rozhodně déle, však kdy se sem zase podívám, ale přede mnou bylo lákadlo z největších – Jihoměšťan.

Pro jeho ochutnávku jsem volil mezi Srubem Gizela (v lese u stanice metra Chodov) a podnikem Obžerství, o němž se tu před nedávnem psalo. Také odkud bych jinak získal informace, že? Nakonec vyhrálo Obžerství a já se tam po více než hodinové strastiplné (a suché) cestě pražskou MHD dostal.

Dnešní nabídka Obžerství
Dnešní nabídka Obžerství

Po výstupu na stanici Jakobiho jsem musel nějaký čas věnovat zorientování, přesto byla hospůdka brzy nalezena. Působila sympaticky až na to, že podle tabule Jihoměšťan není! Jenom tři druhy Staropramenu a Lipnický ležák, který bych tu sice nečekal, ale ten znám. Naštěstí Lipnické večer došlo a narazil se sud s Jihoměšťanem. Pivo mělo jedenáct stupňů, oficiálně bylo polotmavé, ale vzhledem k absenci tmavých sladů si ho vedu jako světlé, nestálo moc a bylo dobré. Poněkud slabší začátek byl vystřídán zajímavým koncem, ze kterého jsem slabě cítil dřevo. Chutnalo mi.

Vyberu si v Karlíně?
Vyberu si v Karlíně?

Následoval přesun do Pivovarského klubu v Karlíně, podniku to chvalně známého až proslulého. Na čepu bylo několik zajímavých druhů, jako pelhřimovská čtrnáctka (kterou jsem nestihl), Double IPA nebo belgický Celis. Poslední dvě jsem vyzkoušel.

Double Indian Pale Ale je tmavší světlé pivo výrazné chuti a značné síly osmnácti stupňů. Byl jsem s ním velmi spokojen. Belgický Celis je chutné, sladší pivo, které mi však hořklo při pomyšlení na jeho cenu – stálo 93 Kč. Nakoupil jsem též několik zahraničních piv pro domácí ochutnávku a jelo se domů.

Výpravu do Prahy hodnotím velmi kladně. A teď přijdou Trhy. Na shledanou tam.[Tomáš Grassinger] [Zobrazeno 8248x] [12. prosinec 2007]
[Pivní cesty] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Siki

středa, 9. leden 2008
13:23

siki

Hmmm, to já se vypravil 29.12. do povánoční Prahy spojené s návštěvou vybraných restaurací a zámků. Zámek Petrovice pěkny, stejně tak i zřícenina vodního mlýna poblíž, bohužel mnou vybraná hospoda má mezivánoční otvíračku až od 17:00, tak snad jindy. Poté sem navštívil Chodovskou tvrz, zámek Záběhlice a stejnomenou tvrz a již se těšil do Pivni tramwaye a jelikož již bylo 13 hod., dostal sem hlad. Po zasednutí a objednání zatím bezejmeného Ale jsem zjistil, že v Tramwayi se mezi svátky nevaří, hmmm, pěkné, zvlášť, když už mi pěkně kručelo v břichu a k tomu sem si tam dal dvě osmnáctky. Poslední zastávka byla naplánována do restaurace Zlý časy na Kácovské. Dorazil jsem tam před 16tou hodinou již značně hladov. A co se nestalo - opět Vánoční provozní doba od 17:00. Jelikož můj žaludek o sobě dával vědět ukrutným způsobem, musel sem navštívit Čínskou restauraci (i když v okolí sem viděl dost hospod, ve všech ale buď G, nebo nevaří), no, alespoň sem si po dlouhé době dal Tsing Tao. a na sedmnáctou hodinu sem již pelášil na Hubertuse. Tímto příspěvkem chci říct, že nechápu nesmyslná omezení restaurací mezi svátky, obzvláště když má většina lidí dovolenou a tudíž se jede někam podívat. Hospodští, zamyslete se nad tím!!!


napsal(a): Siki [Odpovědět]

Njorloj

čtvrtek, 13. prosinec 2007
12:31

Njorloj

Krasny vylet, na sychrave vikendy idealni - v nedeli jsem teze nemaje co delat navstivil maticku Prahu, ale zaseknul jsem se hned na zacatku v Pivovarskem Klubu a myslim, ze ten Celis za ty penize stoji, vanilkova vune chut po pomerancich, ja sem si velmi posmakoval a dal si hned dve - dle meho je Celis na vrcholu weiss piv k nam dovezenych. Na VPT jedu v sobotu, tak jsem zvedav na koho a na co narazim. :-)


napsal(a): Njorloj [Odpovědět]

Slávista

čtvrtek, 13. prosinec 2007
09:48

Slávista

Proč ne, rád poplkám, takže v sobotu na otvíračku. Snad mě poznáš, foto např. u článku o slavnostech piva Rychtář.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Rosťa

středa, 12. prosinec 2007
20:49

Rosťa

Hezký! Dovol mi, prosím, milý Slávisto čili Půlmistře, vyjádřit se především k Flekovejm. V roce 1989 slavili 490 let a měli výroční pivo. Mělo černou barvu, skvělou pěnu a já byl tehdy cucák, po němž chtěli občanku. Ale protože jsem slušně vychovaný a pozdravil jsem, za čtvrt hodiny jsem po prokázání čerstvé osumnáctky (mluvím o věku... :-) dostal pivo. Kdo nepozdravil, ve zcela narvané hospodě pivo nedostal! Číšník jej prostě za podpory štamgastů a většiny osazenstva ignoroval (turistika západních člověků nebyla ani v plenkách). Byl to pro mě právě ten první polk, po němž jsem propadl pivu... Dostal jsem do huby něco tak dobrého, jazyk mi rozkoší zatrnul, jeho boční zadní hrany se jakoby se rozlétly do vesmíru a brada mi sama začla kousat! Jo, byl to reflex! Já to pivo automaticky žvejkal! Z toho zážitku žiju dodnes! Bylo to to nej co jsem v té době měl a to připomínám, že tehdejší kozel, géčko či budvar byli entitou nadpozemských rozkoší! Flekovácí mi od té doby nechtěně připravují zklamání za zklamáním, nahlas krkající a pod stůl plivající Poláci, arogantní hoši sestoupivší z kopců (skopčáci) v kožených kabátech a nikdy se neopakující zážitek při čtyřsetkdevadesátám výročí... Napiš mi, prosím, chceš-li, kdy jdeš na Trhy a nashledanou tam!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Adsense

17. duben 2024
09:01


posted by: Inzerce


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI