Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Výprava po hanáckých minipivovarech

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Výprava po hanáckých minipivovarech

Výprava po hanáckých minipivovarech[p279][p278]

Na začátku měsíce října jsme se s kamarádem Radkem shodli na tom, že jsme již syti piv nabízených u nás, v Pardubickém kraji, a že by bylo záhodno opět po roce navštívit prostějovský minipivovar, z minula nám důvěrně známý a námi oblíbený. A jelikož tento rok otevřel svou náruč i nový pivovárek v Olomouci, bylo o důvod k cestě více.

Svatováclavský pivovar zvenku (foto Doris)
Svatováclavský pivovar zvenku (foto Doris)

Jelo se o víkendu 7.-8.10. Po vcelku fádní cestě rychlíkem, zpestřeným pouze jedním pardubickým lahváčem, jsme vystoupili v Olomouci. Přes celé město jsme se dostali na místo určení – Svatováclavský pivovar. Nalézá se v dolní části Riegrovy ulice. Hned po vstupu zaujme výčep s množstvím píp – neklamná známka toho, že to tu neodbudeme jedním či dvěma kousky. Usedli jsme nedaleko od zdroje v přízemní části restaurace (ta dále pokračuje do 1. patra a stylově připomíná První republiku s přimíšenou modernou) a při pohledu do nápojového lístku se nám rozjasnily líce – pět druhů piv a všechna slibovala být zajímavá.

Posezení v Olomouci (foto Jiří Kaňa - Svět piva.cz)
Posezení v Olomouci (foto Jiří Kaňa - Svět piva.cz)

Začal jsem Weissbierem, který byl donesen v typické vysoké sklenici s nezbytným plátkem citronu, který jsem okamžitě vyndal (mám raději pivo bez „kompotu“). Pivo bylo až překvapivě plné a pitelné, vyvážené. Rozhodně jedno z lepších pšeničných, co jsem dosud pil (prý se vaří na spodní způsob, což je nezvyklé). Zůstal bych u něho i nadále, ale ostatní nabídka lákala. Na řadu přišla tmavá třináctka, která mne moc nenadchla, a pak višňové. Toho jsem se v duchu hrozil. Některá višňová piva (viz např. Vrchlabí) připomínají chutí kompot. Olomoucké višňové je jiné. Chuť ovoce tu není tak dominantní a spíše dokrášluje chuť tohoto světlého piva. Následovala klasická dvanáctka, která mne též docela oslovila, a desítka. Ta už je slabší, takový průměr mezi kvasnicovými desítkami.

Pšeničné pivo (foto Doris)
Pšeničné pivo (foto Doris)

Celkově jsme byli kvalitou piva dosti spokojeni, stejně tak obsluhou a jídlem. Tady se budeme stavovat častěji ! Několik informací na závěr: Pivovar otevírá celý týden od 11 hodin, cena piva se pohybuje v rozmezí od 19 Kč za desítku po 28 Kč za višňové.

Minipivovar U Ječmínka Vás vítá (foto Tomáš Maier - SPP)
Minipivovar U Ječmínka Vás vítá (foto Tomáš Maier - SPP)

Příjemně naladěni olomouckým jsme se vypravili na nádražíčko Olomouc-město, ležící od pivovárku co by kamenem dohodil a nijak nevadilo drobné zpoždění vlaku. Cestu do Prostějova jsme vykonali lokálkou vedoucí samým centrem Hané a vlekoucí se asi hodinu. Po nalezení „azylu“ na přespání jsme vykročili k pivovárku U krále Ječmínka, jsouce na cestě poněkud zdrženi dvěma černohorskými desítkami Tas. Přesto jsme brzy stanuli před pivovarem, nalézajícím se v objektu průchozím do ulice Újezd a do malého náměstíčka za ním. Menší problém byl s nalezením volného místa, neboť podnik byl značně přeplněn. Důkaz dobré jakosti piva(?)

Výčep u Ječmínka (foto Tomáš Maier - SPP)
Výčep u Ječmínka (foto Tomáš Maier - SPP)

Nemohl jsem nezačít 14° Hodovým ležákem. Toto pivo se vaří pouze u příležitosti prostějovských hodů, jejichž termín mi je neznám. Ale na přelomu září a října se tu na tento speciál dá natrefit. Hodnocení? Jedním slovem lahoda. Nádherné plné pivo sladové chuti, ze kterého přímo čiší síla. A není vůbec sladké, jak bývají mnohé speciály jinde. U jednoho nezůstalo. Leč pokročili jsme dále. Dvanáctka Ječmínek. Opět velice povedené plné pivo, jen velmi těžko hledající ve své kategorii konkurenci. Chuť podobná čtrnáctce, přirozeně s menší silou. Pšeničná dvanáctka. Zase s citronem. Dobrá, vyvážená, ve srovnání s Olomoucí snad o něco sladší. A kvašená (snad) svrchně. Poslední dnešní pivo – 13° Černý Anděl. Vcelku průměrné pivo, které rychle zmizí z paměti.

Prostějovské posezení (foto Pivovar U krále Ječmínka)
Prostějovské posezení (foto Pivovar U krále Ječmínka)

Otevírací dobu pivovaru jsme nezjišťovali, předpokládám ale, že bude podobná jako v Olomouci. Ceny piva byly v rozmezí 17 až 22 korun. Velice slušná tu je i nabídka jídel – v ní se skví i slušná porce krajových specialit. A to nejen tvarůžků.

Výčep Pepovy hospody (foto Tomáš Maier - SPP)
Výčep Pepovy hospody (foto Tomáš Maier - SPP)

Ještě jeden podnik je v tomto městě zajímavý – Pepova hospoda ležící nedaleko pivovárku. Prvý den si z ní moc nepamatuji, druhý den už to bylo lepší (neboť jsme zde začínali). Mají tu velice slušný výběr točeného piva a co není v pípách, je v lahvích. Ať mluví značky mnou v tomto podniku vypité: Krakonoš, Démon, Ostravar, Louny, Konrad, Olivětínský Novic. Po zajímavém průřezu českým pivním světem následovala ještě zastávka na desítku v pivovaře (jedna z nejlepších mezi 10°) a cesta domů.

Oba námi navštívené pivovary září na pivním nebi velmi jasně. Už aby tu byla další návštěva v nich![Tomáš Grassinger] [Zobrazeno 9708x] [19. listopad 2006]
[Minipivovary] [comments: 8] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

tomino

středa, 29. červenec 2009
08:29

tomino

tak včera sem navštívil Svatováclavský pivovar...
dal sem si 2x 12° a můžu říct,že pivko chuťově bylo dobré,ale teplé:(


napsal(a): tomino [Odpovědět]

Tomáš Semrád

úterý, 14. srpen 2007
18:33

Ještě malá poznámka k pšeničnému pivu z olomouckého Svatováclavského pivovaru. Zrovna včera jsem si zaskočil zase po delší odmlce do našeho Pegasu na "pšenku". 3 kousky byly vynikající. A s citronem chutnaly báječně. Krásné osvěžení. Při srovnání barev obou pšeničných piv, musím konstatovat, že to olomoucké je v s tím pegasovským podstatně tmavšího odstínu. Nevíte někdo kolik má procent alkoholu? Pegas mi včera nepřipadal až tak plný a hutný, spíše lehčí. To však vůbec neberu jako závadu, ale naopak, moc dobrá pitelnost.


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Tomáš Semrád

úterý, 14. srpen 2007
18:26

Západočeského piva na Moravě je spousty. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe a všude samý Gambrinus nebo Plzeň...Co k tomu více dodat?

Co se týká severočeských piv, tak pokud se dají do tohoto regionu zařadit Svijany (spíš se jedná o severovýchod Čech, abych byl přesný) pak v Brně jejich už po hospodách spousty, krásnobřezenský Zlatopramen nebo velkobřezenský Březňák se dá rovněž koštovat v Brně-Lesné, s přimhouřením očí můžeme jako pivo ze severu Čech považovat i trutnovského Krakonoše, taktéž ve 3 brněnských hospodách na čepu, a to by zatím mohlo na poprvé stačit, ne?


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

mantas

pondělí, 23. duben 2007
23:28

Mantas

Na závěr,ať nezdržuju.Koupil jsem lahvový Klášter s prošlou záručkou za 3,-.Teď ho piju a nechybí mu nic:-)Kdyby jste měli informace,kde se dá vypít nějaké severo nebo západočeské pivo na Moravě,rád bych uvítal.Můžu poskytnout informace o Severní Moravě.


napsal(a): mantas [Odpovědět]

Adsense

13. duben 2024
21:59


posted by: Inzerce

mantas

pondělí, 23. duben 2007
23:14

Mantas

Mimochodem,ta holka je tady na obrázku.Jen má teď kratší vlasy.


napsal(a): mantas [Odpovědět]

mantas

pondělí, 23. duben 2007
23:12

Mantas

Dnes jsem navštívil Ječmínka a můžu jen chválit.Výborné pivo(5 druhů) a jídlo se nedá ani sníst.Teda ve smyslu velkých porcí.Potom jsem navštívil Pepovu hospodu.Je to asi 5 minut pěšky.Měli Krakonoše 10,Poličku 12 a Opata 17.Když došla Polička,tak narazili medového Opata na mou žádost.Všechno ve sklenicích s logem.Sice nicmoc putyka,ale výběr skvělý.Z lahvového piva mi šly oči "šejderem",a to neměli veškerý běžný sortiment.Bohužel nebyl Konrad,ani Chodovar,ale i tak asi 10 druhů ne zcela dostupných piv.Aspoň pro mě.Třeba Svijany,to byla lahoda:-)A ceny neskutečné.Pivovarský klub se může schovat.Nejdražší speciál Olivětín 17 za 20,-.Takže doporučuji vřele a obsluha taky dobrá.Musím jí poslat fotku:-))


napsal(a): mantas [Odpovědět]

Slávista

středa, 22. listopad 2006
07:02

Slávista

Romane, máte pravdu, jistě je lépe začít degustaci slabším pivem. Jenže já jsem jak v Olomouci, tak v Prostějově nebyl poprvé, proto jsem si mohl pořadí ochutnávek zvolit libovolně. Všechna tato piva jsem totiž už předtím pil. A pšenice z Olomouce? Holt co člověk, to názor...


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Roman Holoubek

úterý, 21. listopad 2006
08:02

Roman Holoubek

Slávisto,

vše OK, jen se divím trochu vašemu pořadí ochutnávek (i když je to vaše volba a máte na to právo). Přeci jen je obecně vždy lepší začít slabším a méně výrazným pivem a pokračovat až k vyšší stupňovitosti a barvě. Pak si lépe vychutnáte i desítky.

Zajímavý je i postřeh o favoritech. To svědčí o tom, že jsme každý jinak chuťově vyštelováni. Mně osobně s kamarádem ve Svatováclavském chutnala nejvíce tmavá třináctka a nejméně pšeničné a višňové. Byla to pro mne nejslabší pšenice a to je tato kategorie mnou velmi preferována.

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI