Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Sv. Norbert: dobré pivo & komerce

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Sv. Norbert: dobré pivo & komerce

Sv. Norbert: dobré pivo & komerce [p235]

Na Strahov mě to do pivovaru lákalo vždycky a moc, ale dosud jsem se strašně bál. Trpím totiž fobií z davů, fobií z turistů a takový ten suvenýrový shitland mi způsobuje svíravý pocit v oblasti žaludku spojený s lehkým dušením. Pokud je to navíc v místech, která jsem míval rád a připomínají mi pubertální randění, přidává se ke zmíněným pocitům i nostalgická lítost. Slunná, přesto trošku chladná skorojarní neděle začátkem března mi dávala naději, že davy bych snad potkávat nemusel a pokud již, tak nikoli žíznivé.

Strahovský pivovar
Strahovský pivovar

A skutečně, nebylo to tak zlé a prostředí Strahovského kláštera je prostě úchvatné. Samotná restaurace s pivovárkem je také daleko menší a, se sebezapřením snad lze říci, i útulnější, než jsem si kdy představoval. Na ze všech stran odstíněné zahrádce musí být v létě celkem příjemně a rozhodně to není žádná masovka. V restauraci jsou pak (nemýlím-li se) pouze čtyři větší stoly a moře mědi. Tedy lesk jako blesk a to nejen díky varně bezprostředně u vchodu, ale i díky „měditrubkovému“ baru s výčepem, který na mě (nemohu si pomoci) působí už dost kýčovitě. Stejně tak trochu kýčovitý je interiér celé restaurace, na stěnách není kousek volného místa a splácáno je tam doslova páté přes deváté. Jasně, je to můj subjektivní pohled, já to prostě nemám rád, mně se to nelíbí.

Klášterní výčep
Klášterní výčep

Nevím, zda jsem časné odpoledne zvolil za tu správnou dobu, kdy je personál méně vytížen a v sezóně či jiném čase je to jiné, ale k obsluze nemám nejmenší výhrady a moje hodnocení tak musí být po všech stránkách superlativní (a že moje milé dcerušky dokáží být náročnými zákaznicemi s destruktivními sklony!). Personál, který Vás obslouží s takovou samozřejmostí, že si jeho existenci ani neuvědomíte, je přesně to, co mnoha podnikům chybí – tak to má být.

Varna minipivovaru
Varna minipivovaru

Těžištěm celé návštěvy pak nutně musel být jantarový Sv. Norbert, který mi moc chutnal, krásně klouzal, hezky vypadal i trošku voněl, ale je to ten typ, který si Vaše chuťové pohárky nezapamatují. Musím přiznat, že na můj vkus je snad až příliš pitelný a nějak extrémně mě neoslnil, to prosím není nějak závažná kritika, pivo je to opravdu dobré, ale, jak se říká, ta jiskra tam mezi námi nepřeskočila a možná to bude i tím „celkovým uměleckým dojmem“. Cena 59 Kč za 4 dl v podstatě koresponduje s lokalitou a nepřekvapí. Co však překvapí, je fakt, že o pivu Sv. Norbert se nedozvíte vůbec nic nejen ústně, ale nikde v celé restauraci nenajdete ani řádeček. Tento informační deficit je pro mě naprosto nepochopitelným marketingovým selháním.

Jantarový Svatý Norbert
Jantarový Svatý Norbert

Při odchodu jsem se pokochal instruktážní malbou v čele zahradní restaurace a ještě tak vylepšil celkově velice uspokojivý zážitek. Šel jsem sem v obavách, čekal „megakomerci“ a odcházím spokojen, že jsem okusil nové, dobré pivo a našel „pouhou komerci“ a myslím, že v takto luxusní lokalitě je to dobré řešení, z mé strany jde tedy o kompliment.

Jak se to má vařit?
Jak se to má vařit?

Pozitivní pocity pak byly ještě umocněny sestupem Nerudovkou (Bože, jak dlouho já už tu nebyl!), kde jsem potkával všechny ty hospody, které jsem poznal koncem osmdesátých let a které jsou dnes utopeny v turistickém bahně. S omluvou jsem pak vzpomněl své výše uvedené výhrady a konstatoval, že Klášterní pivovar je v těchto konsekvencích ještě relativně příjemnou oázou.[Jan Kejnovský] [Zobrazeno 10620x] [11. březen 2008]
[Minipivovary] [comments: 7] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tomáš Semrád

sobota, 27. prosinec 2008
13:51

I já mohu prohlásit po letošní osobní zkušenosti (i když jenom z lahve) se strahovským pivem Jantar ty absolutně nejlepší pivní pocity. To je moc fajnové pivečko. Zato ta tmavá čtrnáctka mi až tak moc "nejela". Ale polotmavé je klasa!


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Martin C.

pondělí, 31. březen 2008
13:35

Martin C.

Už jsem se dlouho nebyl podívat na Strahově, proto mě překvapilo, že na Klášterní restauraci visí logo Prazdroje. Už jsem se lekl, že snad došlo k nejhoršímu (po tom Caru jsem trochu lekavý), ale naštěstí ne. Ale kdyby tam snad někdo vyrazil, tak bacha - Klášterní restaurace a Pivovar prý spravují dvě různé firmy. V Klášterní r. mají PU a tmavého 14°Norberta pouze jako přítoč. V Pivovaru je točen výhradně Norbert, kromě tmavého 14°Norberta mají 13°Norberta jantarového. O vaření světlého ležáku zatím neuvažují z důvodů kapacitních, mají však v plánu přestavbu a pak zřejmě o té eventualitě uvažovat začnou.


napsal(a): Martin C. [Odpovědět]

Děkan

neděle, 16. březen 2008
22:22

Děkan

Tmavou 14 rovněž řadím mezi nejlepší u nás a rád si za ni připlatím. Jak bylo zmíněno, k vlastní nevelké pivovarské restauraci (varně) patří přes dvůr velký sál, kam jsou v sezóně směrovány organizované zájezdy turistů. A jsou tam i prostornější toalety, neboť jedna záchodová mísa pro pány ve varně je skutečně málo. S obsluhou bývá problém hlavně v sezoně a to s brigádnicemi, které našince přehlížejí, zde je nutno důrazně žádat nápravu, vím z vlastní zkušenosti. Naopak, s mužskou obluhou ve varně máme jen ty nejlepší zkušenosti. Tož tak.


napsal(a): Děkan [Odpovědět]

Roman Holoubek

pátek, 14. březen 2008
14:26

Roman Holoubek

Pivo ze Strahova oproti autorovi hodnotím v superlativech. A to jak polotmavé, které naopak svým bohatým spektrem chutí mne donutilo objednávku opakovat (i přes ty ceny), tak jedinečné tmavé. Měl jsem štěstí i na pšenku a troufnu si říci. Jedna z nej u nás.


Adsense

18. duben 2024
01:07


posted by: Inzerce

Kejna

čtvrtek, 13. březen 2008
16:07

Kejna

to phrabina: tak to mě nenapadlo :-) neb nejsem sběratelem předmětů, ale je škoda, že mi tedy (chválený) personál po mých vštetečných otázkách neřekl aspoň "kuk na tácek" :-)


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

phrabina

čtvrtek, 13. březen 2008
15:03

phrabina

Základní informace o pivu jsou na táccích. Obsluha v mikropivovaru je skvělá, horší zkušenost mám z velkého sálu na pravé straně areálu, tomu se radši vyhýbám.


napsal(a): phrabina [Odpovědět]

Slávista

středa, 12. březen 2008
07:40

Slávista

Strahovský minipivovar má pro mne tu smůlu, že leží relativně daleko od ostatních pražských pivovárků. Dostávám se sem tedy poměrně zřídka.
K pivu nemám větší výhrady, dá se dokonce říci, že zdejší tmavou 14° řadím mezi nejlepší tmavá piva u nás. U Jantaru souhlasím s Kejnou - pitelné, nezapamatovatelné. Kdysi dávno, když pivovar otvíral, jsem zde narazil též na světlou 14°, velmi chutnou, leč pohříchu již asi nevařenou (?). Velmi dobré jsou i zdejší sezonní speciály, chutnalo mi pšeničné i vánoční, resp. novoroční "siláci".
Jídlo jsem tu zkusil jednou a - slušné.
Obsluha? Není-li mnoho hostů, pak bez výhrad, nahrnou-li se zvláště zahraniční turisté, tak si Čech počká. Nebo jsem jen neměl štěstí?
Celkově tedy tento pivovar hodnotím pozitivně, ale ta dostupnost je pro mne problém.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI