Gwern je po keltsku olše
Reportáže z minipivovárků
Gwern je po keltsku olše
Tedy správně by to mělo být fearn, měsíc, v jehož znamení je jeden ze sedmi keltských posvátných stromů – olše, leč v tomto případě nebudeme slovíčkařit. Gwern je asi úplně nejnovější pivovar v českých luzích a hájích, se stejnojmenným pivem. A jak sami majitelé udávají, „název našeho piva vznikl lehkou úpravou keltského výrazu pro strom – konkrétně olši.“ Prý proto, že olše je žíznivý strom. A Keltům je prý dokonce připisován vynález pivního sudu. Tuto zmínku jsem sice nikde nenašla, ale že Keltové uměli uvařit lahodné pivo, je všeobecně známo. A že keltským válečníkům byla vytýkána „nezřízená láska k pití a k obžerství“ se lze též dočíst. Tak proč by nemohli vynalézt ten sud, že?
Budova pivovaru
Pivovar Gwern je rodinným pivovarem, majiteli jsou otec a syn Ugrinovi a nachází se v malé obci Nupaky, nedaleko Říčan, kde rodina zakoupila pozemek části bývalého statku, na němž pak postavila pivovar. Při své návštěvě jsem si povídala s mladším představitelem rodinného podniku, panem ing. Petrem Ugrinem. Původní povolání stavař a… domovarník. Takže je to jasné, další z početné rodiny domovarníků, který koníčka povýšil na řemeslo. Firmu rodina Ugrinů založila na podzim roku 2014, vařit pivo začali v červenci letošního roku a první mok začal téct 3. září.
Varna
Dodavatelem technologie pivovaru byla firma Strojtep, varna je třínádobová – 20 hl, 4 otevřené spilky po 40 hl a 7 tanků po 50 hl, k tomu jeden přetlačný 45 hl. Vrchním sládkem je pan Oldřich Záruba z pivovaru Chotěboř, od 1. listopadu letošního roku zde bude vládnout pan Josef Zvoník, (nyní ještě) sládek z Kácova. Pivovar odebírá slad (plzeňský a mnichovský) z Kounic, případně ze Záhlinic, chmelí se Sládkem a ŽPČ, kvasnice jsou z pivovaru Budvar.
Spilka - sklep
Do budoucna pivovar předpokládá výstav 5000 l/rok, problémem není rozšíření kapacity na dvojnásobek. A co můžeme ochutnat? V současné době 10° (28 kč) a 12° (33 Kč) světlou, na přelomu listopadu a prosince se pak chystá vánoční speciál. Součástí pivovaru je i malý výčep s prodejnou, otevřený zatím od pondělí do čtvrtka 10-17 hod. Zde je možno koupit jak 1,5 l PETky tak i sběratelské předměty - tácky, etikety, sklo.
Pivovarské posezení
Vzhledem k tomu, že ve výčepu právě probíhala sanitace zařízení před chystaným Pivovarským víkendem, dostalo se mi ochutnávky 12° ležáku přímo z tanku. Příjemně pitelné, krásně hořké pivo. Snad jejich 10°, až ji někdy příště ochutnám, bude také tak lahodná.
Dvanáctka
[Jana Běhounková] [Zobrazeno 6592x] [1. říjen 2015]
[Minipivovary] [comments: 13] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
našinec
úterý, 27. říjen 2015
16:37
Paní Jano, prosím o upřesnění otevírací doby pivovaru, pokud ji víte přesně. Na jejich oficiálních stránkách uvádí otevírací dobu PO - NE od 15 hodin. Pokud by byla od 11 hodin, tak by byla dostupná i pro zájemce z Moravy. Díky za odpověď.
napsal(a): našinec [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
09:35
posted by: Inzerce
Adéla
pondělí, 26. říjen 2015
12:52
Včera ochutnána desítka U Prince Miloslava, ne že by byla úplně špatná, ale taková až moc uhlazená, nevýrazná. Ale pivovar je na začátku, příští várka může být lepší, co třeba ještě trošku víc přichmelit?
napsal(a): Adéla [Odpovědět]
Pivovar Kacov
úterý, 6. říjen 2015
20:59
V nasem pivovaru konci Ing. Josef Zvonik k 30.10.2015, ktery zde pracoval na pozici sladka. Na misto sladka v Pivovaru Hubertus Kacov nastupuje ke dni 1.11.2015 pan Pavel Pilar. Tiskova zprava pivovaru.
napsal(a): Pivovar Kacov (Pivovar(a)pivovarkacov.cz) [Odpovědět]
honajz
pondělí, 5. říjen 2015
19:22
Desítku točili teď v Praze v restauraci Pod vinicí, a překvapilo mne, jak je to na desítku plné pivo, a ta jemná hořkost na pozadí mi velmi sedla.
napsal(a): honajz (vasjo(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Dan
pátek, 2. říjen 2015
12:05
Jana: Mne by zajímala jedna věc. V článku uvádíte, že tam budou sládkovat sládci z Chotěboře a z Kácova? Nevíte, zda budou působit souběžně i ve svých domovských pivovarech a nebo od nich odchází a příznivci Chotěboře a Kacova přijdou o "své" sládky?
Jana
pátek, 2. říjen 2015
12:11
Dan:
Jak jsem to pochopila, tak p.Záruba jenom dohlíží (vrchní sládek-externista). A jak jsem psala,od 1.11. nastupuje jako regulérní sládek p.Zvoník, který k tomuto datu končí v Kácově. Myslím, že poté p.Záruba se opět bude věnovat svému. Ale zeptejte se přímo pivovarských.
Petr Ugrin
úterý, 13. říjen 2015
12:10
Dan: Zdravím Vás, našel jsem dotaz, tak na něj odpovím. Pan Záruba je autorem receptů. Jezdí sem k nám jednou za týden, dva a vše zkontroluje. Má přístup k řízení, takže je schopen ovládat pivovar i z domova. Pravdou však je, že je to Chotěbořský sládek a tam i zůstává. Co se týká Pepy Zvoníka, ano, jde k nám a na starosti bude mít hlavně provoz tak, aby pivo bylo co nejlepší. Bude tedy vařit, plánovat, jezdit a ochutnávat. Protože pan Záruba, bezesporu jeden z nejlepších sládků u nás, je vyhraněný na česká piva a o ty u nás bude pečovat včetně speciálů, bude se Pepa Zvoníků soustředit od jara především na specialitky - jeho recepty a nápady. Tím mám na mysli piva jako je IPA, ALE, EPA a další dobroty. Česká piva budou u nás doménou pana Záruby i nadále.
napsal(a): Petr Ugrin (petr.ugrin(a)gwern.cz) [Odpovědět]