Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Den otevřených dveří v Nové Pace

Jak to vlastně v tom pivovaru dělají


verze pro tisk

Den otevřených dveří v Nové Pace

Den otevřených dveří v Nové Pace [p197]

Tak jsem zase jednou neodolal. Jedné z posledních pivních akcí tohoto roku v kombinaci s vyhlídkou na povedené počasí se vlastně ani příliš odolávat nedalo O výletu do Paky (11. října 2008) tedy bylo rozhodnuto předem. A jelo se.

Začalo to jako obvykle - zpožděním. Tentokrát však ČD za nic nemohly. Chyba byla na mé straně, zaspal jsem. Sice jen krátce, ale i to na dvě hodiny skluzu stačilo. Vyjížděl jsem tedy s vědomím, že již nebudu prvním, kdo dneska zhlédne nitro pivovaru, ale na druhou stranu, lepší aspoň tak než vůbec.

Pivovar v Nové Pace
Pivovar v Nové Pace

Do Paky jsem dorazil v půl desáté. První kroky městem, výčepy s Pakou téměř nikde, všude G a Krakonoš. Smutný to pohled, ale třeba je to vážně jenom problém cesty od nádraží (vlakového) k pivovaru a ve zbytku města je Paka přeci jen vidět. Až půjdu zpátky, omrknu to a uvidíme, říkám si v duchu. To jsem však ještě netušil, že budu spěchat ještě na jednu akci a na nějaké to toulání se městem nezbude vůbec čas…

Brána Akciového pivovaru
Brána Akciového pivovaru

Pár kroků a jsem u pivovaru. Před bránou výčep s pivem, gril, sladkosti a vše, co k posezení u dobrého piva patří. Zatím ale odolávám, nejprve chci vidět pivovar. Pár minut ještě čekáme a vyrážíme dovnitř. Exkurze jsou půlhodinové, dneska úplně zdarma.

Jdeme do sladovny
Jdeme do sladovny
Prázdný náduvník
Prázdný náduvník

Začínáme na sladovně, pohledem na dva prázdné náduvníky, v nichž jinak probíhá máčení ječmene. Odleželý ječmen je zde máčen 72 hodin a poté transportován na humna, kde je nastřen na hromady a naklíčen. Po 7 až 8 dnech klíčení následuje 24-h hvozdění na dvoulískovém hvozdu (plynové topení jsem tady neobjevil, zato kamna na tuhá paliva ano a hořela o sto šest), odklíčení, ochlazení a poté uskladnění hotového sladu na půdě. Zde musí odležet nejméně 6 týdnů, teprve pak jej lze používat.

Humna
Humna
Topení na hvozdu
Topení na hvozdu

Jinak sladovna „jede“ téměř po celý rok, výjimkou jsou pouze letní měsíce. Důvod je prostý: chybějící klimatizace. Aby se tento výpadek nedotknul výroby piva, na jaře prostě nasladují trochu víc…

Novopacká varna
Novopacká varna
Scezovací korýtko
Scezovací korýtko

Ze sladovny míříme na varnu. Je původní, z r. 1929, a tvoří ji pouze dvě nádoby – horní, v níž se vystírá a scezuje dolní, rmuto-mladinová. Rmutuje se nadvakrát, chmelí najednou. Při chmelovaru se přidává i cukr (!!!). Hotová mladina poté míří do vířivky, deskového chladiče a odsud následně na spilku.

Výřivka
Výřivka

Spilku vám, bohužel, blíže popsat nemohu. Podobně jako v hanušovické Holbě i zde platí zákaz vstupu. Z hygienických důvodů, jak jinak. Riziko možné mikrobiální kontaminace je pro ně asi vážně velkým strašákem. Tak tedy alespoň několik obecných informací. Kvasnice nakupují v pražském VÚPSu a používají je dvakrát. Doba kvašení je pak následující: desítka 10 dní, dvanáctka 12 dní, čtrnáctka 14 dní, šestnáctka 16 dní.

Zásobníky na vodu
Zásobníky na vodu

Cestou z varny míjíme dva zásobníky na vodu, která je čerpána z artézského vrtu z hloubky 100 metrů, a již výše zmiňovanou vířivou káď.

Ležácký sklep
Ležácký sklep
Co tu leží?
Co tu leží?

Následuje sestup do podzemí, do sklepa. Zde leží 50 ležáckých tanků o celkovém objemu 8800 hl… a z žádného z nich jsme nemohli okoštovat. Bohužel. Na druhou stranu se tomu ani nedivím. Vstupné žádné a prohlídky každých 15 minut, to by asi vážně nešlo zrealizovat. Tak snad někdy příště, až tu nebude takový nával.

Vstup do stáčíren
Vstup do stáčíren
Expedice
Expedice

Další v pořadí by měla být stáčírna, ale tu jsme z nějakého důvodu vynechali. Konečná tedy byla v expedici. Zde nezaujalo ani tak novopacké pivo jako spíš PETky Měšťana a 5-litrové soudky Staráče. Smíchovští to totiž nemají kde stáčet, tak to vozí sem. Prý oboustranně výhodné, tak proč ne…

Staropramen v Nové Pace
Staropramen v Nové Pace

A tím naše putování po novopackém pivovaru skončilo. Následoval přesun před pivovar a nezbytná ochutnávka všeho, co dnes bylo na čepu. Tedy kromě Kolči :)

Novopacké pivo v Nové Pace
Novopacké pivo v Nové Pace
Novopacké pivo
Novopacké pivo

Nakonec jsem ještě prohodil pár slov se známým z Hradce Králové a jeho kamarády z Miletína, kteří také zavítali. Ve stánku, který byl výjimečně otevřen, zakoupil ještě pár suvenýrů na památku a dvě nová exportní piva – skořicové a zázvorové – a uháněl jsem na vlak.

Novinky v Pivovarské prodejně
Novinky v Pivovarské prodejně

Čekalo mě totiž ještě putování do Hradce na „První krajské pivní slavnosti “, rozuměj předvolební mítink ODS. Ale když tam mělo být 6 pivovarů včetně nedostupného Rambouska, má zášť vůči „modrým ptákům“ prostě musela stranou. Ale o tom zase někdy příště…

A obvyklé shrnutí?

Ad exkurze – rychlejší exkurzi jsem ještě nezažil, ale chápu, při dni otevřených dveří je to přeci jen o něčem jiném než za normálního provozu, budiž tedy průvodkyni odpuštěno

Ad pivovar – malinkatý, ale o to kouzelnější, rád se sem zase někdy podívám

Ad pivo – chutnalo, jen ta třináctka by nemusela být tolik hořká[Marek Kamlar] [Zobrazeno 8925x] [15. říjen 2008]
[Exkurze] [comments: 10] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Chup

úterý, 16. listopad 2010
16:48

Chup

v Hodoníne som objavil predajnu Černá Hora a mali aj novopacké pivo. Na koštovku si večšinou kúpim bednu piva, ale tento krát so zobral iba dve piva, Krumburák a Kryštof. Krumburáka som si dal hned v aute(ako spolujezdec), ale nedopil som ho pre tú pachut. Myslel som si že to spôsobil Švihák ktorý som si dal pred tým,ten bol fenomenálny. Kryštofa som si dal za dva dni ale ani to sa nedalo. A teraz tu čítam ako to aj vám nechutí alebo niektorým chutí. Ešte ze som nevzal celú bedňu.


napsal(a): Chup [Odpovědět]

hroch

úterý, 21. říjen 2008
20:58

hroch

já jsem jenom zapomněl napsat, že z toho 50l sudu jsem za tři dny vypil dvacet kumburáků já sám. Takže mě to taky chutnalo.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Dwarf

úterý, 21. říjen 2008
15:45

Dwarf

já tomu říkám - chuť uhelného mouru :-) a rád si to pivo dám... sem tam


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

jiri.kana

úterý, 21. říjen 2008
15:32

jiri.kana

Bylinky? Já tomu říkám spálená guma. Ale Paku mám i tak tuze moc rád, podle Nojorlojovy klasifikace spadám do první skupiny.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Adsense

27. únor 2024
07:55


posted by: Inzerce

Energetik

úterý, 21. říjen 2008
15:04

Energetik

Njorloj: Tak to je presne, ta pachut po bylinkach sedi presne. Nezvykle, nikde jinde jsem se s tim snad nesetkal (pravda, zase tolik znacek svetovych jsem opravdu neokostoval :D ). Kazdopadne bych rekl, ze to neni o nenavisti. Do hospody bych na to nesel, ale obcas okostovat - proc ne! :)


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Njorloj

úterý, 21. říjen 2008
13:33

Njorloj

Ja zase pod tou "pachuti" citim spise prijemnou bylinkovou chut a vuni, spousta lidi co na to prijdou si packe oblibi :-) a NP je taky diky tomu tolik vyjimecna a nezamenitelna. Asi se opakuji, ale jak se u nas rika NP bud milujes nebo nenavidis, nic mezi tim :-).


napsal(a): Njorloj [Odpovědět]

Energetik

úterý, 21. říjen 2008
13:12

Energetik

hroch: Tak tak, u NP mi vadi ta divna "pachut". Krome Podkrkonosskych specialu to ma snad kazde pivo. NP je tim svym zpusobem vyjimecna, ale neni to nic, co bych vyhledaval.


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

hroch

neděle, 19. říjen 2008
16:11

hroch

Nedávno jsme měli sud 12ky Nové Paky na kulečníku u Hrocha. Ze začátku zajímavý hořký pivo, ale později na patře zůstávala divná pachuť a sud zůstal naražený tři dny. Trochu rozdíl proti Janáčkovi 11, který zmizel za tři hodiny.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Michal

neděle, 19. říjen 2008
03:06

Michal

Vona i ta 16° Valdštejn je hořká, Novopacký je prostě hořčejší, právě proto ho mam rád. Hořčejší pivo snad v republice neni (kromě bitterů a podobnejch pokusů z jinejch pivovarů), když to vezmu na všeobecnou produkci.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 16. říjen 2008
20:10

Malakin

Další fotky včetně několika komentářů k této akci najdete na http://www.pivni.info/news/3713-novopacky-pivovar-otevrel-sve-brany-verejnosti.html
---------------------------------
Zpráva byla upravena 16.10.2008 ve 20:11:41


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI