Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Ochutnání slovenských piv na Kulečníku u Hrocha

Jak vlastně to pivo chutná


verze pro tisk

Ochutnání slovenských piv na Kulečníku u Hrocha

Ochutnání slovenských piv na Kulečníku u Hrocha

Na Kulečníku u Hrocha probíhají každý čtvrtek ochutnávky nějakého jiného sudového piva, než je běžně na čepu. Kromě již několika českých a moravských pivovarů jsme v minulosti ochutnali slovenského točeného Kalteneckera 11,5% Kras, a Kalteneckera Märzen 13%. Pivovar Kaltenecker jsem záměrně vybral podle starších článků na webu i podle různých výsledků z odborných degustací. Spojil jsem se s pivovarem a dohodnul dopravu piva do Prahy. Jejich sudový Kras byl vynikajicí a Märzen jako pivo ne zcela odpovídajicí zařazení český ležák již měl i slabší příznivce, ale byl hodně dobrý.

Na základě těchto dobrých výsledků zástupce slovenského piva se nabídl Kajmosch, že z rodinné návštěvy na Slovensku přiveze nějaké vzorky lahvových piv. Nakupoval v supermarketu a tak přivezl víceméně desítky. Vzorky jsme seřadili podle alkoholu na etiketách vzestupně a ochutnávali v pořadí Corgoň, Gemer, Šariš, Topvar vše desítky, Smädný mnich jedenáctka, Steiger dvanáctka a přidali jsme jednu litrovou PET lahev Kaltenecker Kras 11,5.

Vzorky seřazené dle objemu alkoholu
Vzorky seřazené dle objemu alkoholu

Na čtvrté pípě byla ten čtvrtek jedenáctka z Poličky a tak to měla slovenská piva opravdu složité. Corgoň i Gemer měly nepříjemnou chemickou pachuť, Ruda prohlásil „nemám rád chuť modrého posilovací kroužku“, ale dala se vypít. Občas jsem ze zvědavosti ochutnal extra levná piva v Lidlu, Kauflandu apod. a trpkou až chemickou hořkost, většinou v různé míře vykazovaly taky, je to nejspíš dáno nejlevnějšími chmelovými extrakty a nejúspornějšími technologiemi při výrobě extra levných piv. Šariš měl svoji osobitou chuť a většinou jsme se shodli na tom, že patří stejně jako předešlé dva vzorky do skupiny - v nouzi se dá vydržet.

Topvaru jsme se báli, jako značky piva, která pochází ze stejné rodiny jako Ghnus, ale mile nás překvapil, nevykazoval žádnou pachuť, naopak příjemnou slabou hořkost – na lahvovou desítku velmi pitelné pivo. Smädný mních byl taky rozumným vzorkem bez pachutí. Jeden vzorek přeskočím a ohodnotím Kalteneckera - pivo plné chuti s příjemnou hořkostí.

Ochutnávalo celkem devět lidí. Někteří střídají v Liberci restaurace se Svijany a PU, jiní se snaží ochutnávat zajímavá piva. Hodnocení jsme neprováděli bodově, ale jen slovně a vznikaly rozdíly dané tím, kdo má rád zajímavější piva a kdo radši vydrží impotentní pivo. Ale plně jsme se shodli na tom, že vyzkoušené vzorky lze rozdělit do tří kategorií:

V nouzi se dají vydržet, a to i po delší dobu (v devítibodové škále 5-6)

Corgoň 10%, 4,1% alk. - více pachuti, více hořkosti

Gemer Standard, 3,1% alk. - méně pachuti, divná hořkost

Šariš Premium, 4,1% alk. - zvláštní chuť

Piva velmi dobrá (v devítibodové škále 3-4)

Topvar 10%, 4,1% alk. - nezcela impotentní europivo

Smädný mních výčapné, 4,3% alk. - pivo plnější, s příchutí maltozy (nebo sladového extraktu jako např. Staropramen)

Kaltenecker Kras 11,5%, 4,5% alk. - pivo plné chuti, pro některé až moc výrazné

Vzorky seřazené od nejhoršího po nejlepší
Vzorky seřazené od nejhoršího po nejlepší

Kapitola sama pro sebe Steiger - břečka zcela nepitelná (9-)

Steiger 12%, 5% alk.- byl vzorek s pozlátkem kolem hrdla, se spoustou reklamních žvástů na etiketě, včetně toho, že se jedná o špičkového představitele piva typu československý ležák, držitel ISO 9001:2000. Toto pivo pachutí zvedalo žaludky a svorně jsme ho vylili. To, že předcházel Kalteneckeru, mělo nejspíš za následek, že Kaltenecker nedopadl ještě líp.

Nakonec jsme to s radostí a řádně zapili jedenáctkou z Poličky, ale i na Slovensku lze určitě najít příjemná piva. Hroch a kolektiv ochutnávačů.[Jan Klajl] [Zobrazeno 12969x] [31. březen 2008]
[Degustace] [comments: 16] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

hroch

pondělí, 20. červenec 2009
13:38

hroch

Akce se konala na jaře loňského roku a kromě člověka co pivo dovezl jsme nikdo nebyli ovlivněny žádnou informací a znalostí o chuti slovenských piv z posledních pěti let. takže jsme rozhodně nebyli ovlivněny nějakým všeobecným povědomím ani reklamou jako by tomu bylo u českých značek testovaných neanonymně.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Martin

pondělí, 20. červenec 2009
13:34

skuste testnut piva tak ze neviete o ake pivo ide, to potom budu vysledky


napsal(a): Martin (martin.mp45(a)azet.sk) [Odpovědět]

Chody

pondělí, 5. leden 2009
15:35

Chody

Kulečník U Hrocha má i svůj web na této adrese, obzvláště sekce Ochutnávky piv je zajímavá :)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

hroch

pondělí, 7. duben 2008
11:44

hroch

Tak jsem odevřel ještě poslední třetí lahev. takhle solo na nerozpité buňky se pivo dalo vydržet(7), stejně jsme tu lahev ve třech nedopili. Nevím jestli tamty dvě lahve byly poškozeny zelenou nemocí a nebo to velmi špatné hodnocení bylo tím, že jako 12ka prohlál na celé čáře s desítkama a devítkama.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Adsense

4. prosinec 2023
17:34


posted by: Inzerce

Libor

čtvrtek, 3. duben 2008
12:30

Libor

Just kvôli tomuto článku som si včera kúpil Steiger 12-tku, ale nepovedal by som, že to bolo zlé...
Sice trocha iné ako som ho poznal v minulosti, ale určite nie na vyliatie. Tak neviem....
Asi čo várka to iná kvalita. To určite neprospieva menu....


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Libor

úterý, 1. duben 2008
21:34

Libor

záleží, kde bolo to pivo kupované... velké hypermarkety často skladujú pivo v prepravkách vonku na slnku, mraze, daždi, skrátka často za podmienok absolútne nevhodných....


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

hroch

úterý, 1. duben 2008
20:19

hroch

je pravda, že to byla jediná zelená lahev. Nevím jak bylo skladováno pivo na slovensku, po zakoupení až do degustace bylo zavřené v neprůhledné tašce. K teorii zelené nemoci bych se přikláněl v létě, kdy jsou vyšší teploty a mnohem více světla.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Petr Pavlas

úterý, 1. duben 2008
19:30

Všimněte si, že jediný Steiger byl ochutnáván ze zelené láhve. Takže je velmi dobře možné, že se nejedná o špatně vyrobené pivo, typický případ nevhodného obalu, kdy působením světla vzniká typ oxidační "vůně a chuti", lidově zvaný též ZELENÁ NEMOC. Prostě pivo čpí již po otevření láhve a ještě druhý den člověk krká tuto odpornou chuť.
---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 01.04.2008 ve 19:34:43


napsal(a): Petr Pavlas (pivnistudio.makt(a)quick.cz) [Odpovědět]

hroch

úterý, 1. duben 2008
18:20

hroch

Kulečník u hrocha se nachází na vysokoškolských kolejích TU Liberec Harcov, Blok F. Chystám krátký článek o dosavadních ochutnávkách, které probíhají každý čtvrtek tento akademický rok.
K tomu staigerovi, zkontroloval jsem datum na etiketě je do 14.4.2008. Byly to dvě lahve a obě na tom byly stejně. Žádná typická pachuť, zvětralost nic co by napovídalo špatně vymyté lahvi, zbytku louhu, netěsnící víčko nic takový. Taková změť pachutí a chutí sladového extraktu, sacharinu, chmelových extraktů,lihové, přesně tak bych si dokázal představit pivo vyrobené bez kvašení v laboratoři aby v 90% vyhovovalo chemické analýze piva.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

laďa

úterý, 1. duben 2008
17:21

Lada

Kulečník je podle zprávy velmi bohulibé zařízení. Takovou hospůdku je možno jenom závidět. Možná jsem to přehlídnul, ale v kterém městě se nachází? My máme v Olomouci pivničku /navíc nekuřáckou/ U Kuděje, která taky nasdazuje pivka z malých a minipivovarů. Zaplať Pán Bůh. Jináč je to v Olmíku celkem slabota a vesměs "kralují" nadnárodněglobální rychlokvašky.


napsal(a): laďa [Odpovědět]

Njorloj

úterý, 1. duben 2008
09:49

Njorloj

Ja mel nedavno doma podobnou ochutnavku a tak se taky divym vysledkum Steigera(Corgon, Mnich, Saris, Topvar, Steiger)me se delalo zase nevolno z Topvaru - jeden mam jeste ve sklepe na schodech a doufam ze dozraje (asi doufam marne) :-)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 01.04.2008 ve 09:50:41


napsal(a): Njorloj [Odpovědět]

Peter

úterý, 1. duben 2008
07:23

No len skoda,ze ste nemali na ochutnavku piva opd vsetkych pivovarov,ako Popper a Urpiner.


napsal(a): Peter [Odpovědět]

Roman Holoubek

pondělí, 31. březen 2008
20:29

Roman Holoubek

No já Steigera měl naposled tak před 3-mi roky a to byl chutný vzorek.


Libor

pondělí, 31. březen 2008
20:24

Libor

ešte doplním, že aj v našej degustácii (článok vyšiel na pivni.info pre časom) - dopadol Steiger dosť slabo. Snáď sa vráti na svoje pozície, zhruba pred dvoma rokmi patril určite k špičke.


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Libor

pondělí, 31. březen 2008
20:22

Libor

len na upresnenie - Gemer je 9-tka
a Smädný Mních - 10-tka

bohužial musím dať za pravdu - Steiger sa v poslednom čase dosť zhoršil :-(
Nechcem špekulovať ale badať je to zhruba od doby čo ho prevzala PMS-ka.... Jej pivá sú ale naproti tomu dobré.... Tak neviem...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 31.03.2008 ve 20:26:28


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

jiri.kana

pondělí, 31. březen 2008
20:19

jiri.kana

Ne že bych si ze Steigera kecnul na zadek, ale takovéhle hodnocení? Jak na tom byl vzorek s datem spotřeby?
---------------------------------
Zpráva byla upravena 31.03.2008 ve 21:17:50


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI