Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Hurá na Živitelku

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

Hurá na Živitelku

Hurá na Živitelku

Až dnes jsem si všiml, že výstava Země Živitelka konaná každoročně v Českých Budějovicích je jen o rok starší než já. Nedivím se proto, že si spolu rozumíme. A ona, stejně jako já, má slabost pro pivo, vždyť si zde každoročně dopřeji nějaké to pivko, ke kterému se těžko dostanu, pravda, letos to bylo díky pavilonu H o dost příjemnější, ale nepředbíhejme.

V 10:32 má z nepomuckého nádraží odjezd Jakub Krčín a světe div se, v neděli jede rychlík na čas. Hodinu a půl nám ve vlaku zpříjemňují Rychtáři, ale pohledem z okna vagonu na nádvoří protivínského pivovaru, kde je složena armáda červenobílých přepravek značky Lobkowicz, mi chuť hlineckého piva trpkne na jazyku. Čeho se asi v českém pivovarnictví od K Brewery ještě dočkáme?

Točený Zubr
Točený Zubr

Do Budějovic doráží rychlík opět na čas a my nasedáme na trolejbus č.3, který nás vbrzku vyklopí před českobudějovickým výstavištěm. Stánky s občerstvením, kde se točí předražená piva našich gigantů úspěšně míjíme a první pivní zastavení se koná v pavilonu, který je věnován Klase - národní značce kvality potravin, kde každoročně probíhají ochutnávky přerovského Zubra zdarma. Bohužel se mi ještě nepoštěstilo jej ochutnat. Letos je situace jiná, pivo sice není zdarma, za to se čepuje pořád, takže je jasno. První letošní živitelkové pivo je desítka Zubr Classic (20 Kč), který jeví na rozjezd jako velmi dobrá volba. Pivovarský stánek Litovle letos bohužel chybí a pivovarský stánek z Hanušovic jsem nenašel. Holba ale byla k dostání u různých jiných stánků, bohužel jen Šerák. Nedal jsem si.

Stánek z Hory Černé
Stánek z Hory Černé

Další pivní zastavení je až v Černé Hoře, kde je na čepu Sklepní 10, Kamelot 12, Granát 12 tm., Kvasar 14 a Modrá Luna 11. Měl jsem v plánu zkusit Kvasara, ale zlákala mě vidina nefiltrovaného piva, takže si objednávám Moravské Sklepní (19 Kč). Bohužel je mi natočeno něco, co nefiltrované pivo nepřipomíná ani omylem. Dnes se rozhodně nechci s nikým dohadovat a dopíjím Tase. Tím pádem mám dneska to nejhorší za sebou a je čas si spravit chuť něčím, co rozhodně nikdy nezklame.

Tábořiště Poutníků
Tábořiště Poutníků

Skoro až na konci výstaviště má už tradičně stanoviště stánek pelhřimovského Poutníka doplněný živou muzikou. Dávám samozřejmě kvasnice a pivní chuť mám zase tam, kde má být. Pivu nemohu nic vytknout, jak jinak, obsluze ano. Brigádnice nejsou zrovna nejrychlejší a nevím jak by reagovaly na vyšší zájem. Správně pivně naladěni jdeme dál. Hledám pavilon H, kde se mají konat ty správné pivní orgie.

Lákadla na pavilon H
Lákadla na pavilon H

Háčko nalezeno. Vchody zdobí poutače na březnického Herolda a sentického Kvasara. Sentice obejdu (nový zážitek si schovávám na potom) a dávám březnickou pšenici (25 Kč), kterou bohužel točí jen do klasického plastového kelímku :(. Herolda pochválil při své návštěvě výstavy i současný premiér Jan Fišer a desítka mu moc chutnala. Hned naproti vidím výčep z Dražíče, který má samozřejmě naraženého světlého i tmavého Lipana. Všechna tři piva mají letos na Živitelce premiéru. Jdeme ale dál s tím, že se do háčka musíme ještě vrátit.

Dobré pivo ještě žije
Dobré pivo ještě žije

Nezbytné omrknutí zemědělské techniky, nějaké to ochutnání výborných jihočeských sýrů a už je čas pro návrat. Lipan rozhodně nezklame a je to dnes prozatím nejlepší pivo, prostě jihočeská klasika, dovolím si říci - nejlepší jihočeské pivo, jaké jsem kdy pil.

Jihočeský Lipan
Jihočeský Lipan

Na řadu přichází dnešní vyvrcholení a moje malá premiéra. Ne že bych pravého Kvasara nikdy nepil, ale ze sudu jsem tu čest ještě neměl. A pivo je to výborné, na patnáctku až moc dobře pitelné. Střídám ještě jednoho Lipana a zase Kvasara a nemohu se rozhodnout, který je lepší. Co myslíte Vy?

Ale to už je čas pomýšlet na zpáteční cestu. A aby nebyla ve vlaku žízeň, kupujeme několik PETek sentického piva. Samozřejmě, že po náročném dni, vypijeme s bídou jednu, takže dvě na nás v tuto chvíli čekají v lednici.

Poutač pravého Kvasara
Poutač pravého Kvasara

Závěrem lze říci, že Země Živitelka opět pivně překvapila a hlavně pavilon H byl pivním specialitkám více než přívětivý. A to se v pondělí měla konat ještě prezentace pivovarů Libereckého kraje, takže jste mohli ochutnat točený Konrad, Rohozec a Svijany. Na tak malý prostor nevídaná koncentrace piva.

Když si vybavím i každoročně úspěšné Slavnosti piva, chce se mi zvolat: V Českých Budějovicích by chtěl žít každý![Richard Chodora] [Zobrazeno 6690x] [5. září 2009]
[Události] [comments: 11] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Brigádnice z Poutníku

sobota, 26. září 2009
17:18

V brigádnicích to nebylo, ale bylo to v chlazení, který nestíhalo. Tak bych byla ráda, abyste nic nekomentovali, když neznáte fakta!!!


napsal(a): Brigádnice z Poutníku [Odpovědět]

Chody

sobota, 26. září 2009
17:39

Chody

to Brigádnice z Poutníku:
Panenko, já si budu komentovat, co chci a vězte, že jste se za výčepem opravdu nepřetrhly ::lol


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

17. duben 2024
08:52


posted by: Inzerce

Egypťan Sinuhet

pátek, 11. září 2009
13:15

U mě osobně vyhrál Lipan! Kvasar mi přišel na svou stupňavitost poměrně málo plný a extraktivní.
Jinak co se týká jihočeských piv, tak jako rovnoceného partnera musim k Lipanu zařadit vyšebrodského Jakuba...


napsal(a): Egypťan Sinuhet [Odpovědět]

Jan

úterý, 22. září 2009
16:05

Jan

to Egypťan Sinuhet: jestli jsi pil to co je na obrázku, tak se nedivím, jejich desítka za moc nestojí


napsal(a): Jan [Odpovědět]

Kozel 14

úterý, 8. září 2009
06:26

to Jiri Kana: A v Soběslavi,což není od Budějek daleko,jsem
ji letos zkoušel v lahvi dvakrát a byl to v obou případech patok,nemějící s původním solidním pivečkem nic společného...


napsal(a): Kozel 14 [Odpovědět]

Kozel 14

pondělí, 7. září 2009
14:55

Tak Živitelku jsem bohužel nestihl,ale jak čtu,na stánku u Poutníka je to stále stejný...Ale psát chci hlavně
o Moravském sklepním z Černé Hory.Konečně se zde o tom někdo zmínil.To pivečko dříve mívalo charakteristickou (a vůbec ne špatnou)chuť i zákal,ale letos je to jedním slovem hrůza.Zkoušel
jsem jej v točené podobě na několika různých místech v různém
odbobí a stejně tak lahvové (koupeno ve třech různých krajích
a dle doby min.trvanlivosti tři různé várky).Nikdy to chutí
ani vizáží nepřipomínalo ani trochu to,na co jsem byl pod označením Moravské sklepní zvyklý,byl to jedním slovem hnus
s jakousi divnou pachutí.Leckde jsem se v hospodách ujišťoval,
zda mi opravdu nenatočili něco jiného,ale prý nikoli.Má někdo
z poslední doby podobnou zušenost jako já a Chody ???


napsal(a): Kozel 14 [Odpovědět]

jiri.kana

pondělí, 7. září 2009
14:59

jiri.kana

to Kozel 14: Začli to vozit k nám Budějovic (lahvové) a stěžovat si nemůžu. Naopak jsem byl docela příjemně překvapen, že je to konečně pořádně kalné a voňavé...


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

jiri.kana

neděle, 6. září 2009
19:04

jiri.kana

Já letos na Živitelce taky poprvé ochutnal točeného 15% Kvasara. Pivo šlo skoro celé do kanálu, bylo to jeden z nejhorších letošních chuťových zážitků. Po medu ani památky, zato spousta celeru a jiné zeleniny.
Rád bych někdy ochutnal u zdroje, nevěřím, že tohle byl standard.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Michal

pondělí, 7. září 2009
00:48

Michal

to jiri.kana: Tak zlý mi to zas nepřišlo a celer nežeru, takže ani nevim jak chutná. Zas když se tak zamyslim, tak mi ten Poutník chutnal víc, ale že bych to musel vylejvat to zas ne. Sice sem měl jenom jeden, páč nebyl důvod se k němu vrace, narozdíl od Lipana a Poutníka.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Egypťan Sinuhet

pátek, 11. září 2009
13:10

to Michal:
Michale, Ty nejíš celer??? Velká chyba! Ten jde na prut! ;oD


napsal(a): Egypťan Sinuhet [Odpovědět]

Michal

neděle, 6. září 2009
14:39

Michal

Mně víc chutnal světlej Lipan, Kvasar byl u mě až na 2. místě a konečně sem taky ochutnal točenou pšenici Herold, i když jenom z kelímku, sklenici sem si pak koupil u Lipana :)


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI