Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Malé pivní setkání

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Malé pivní setkání

Malé pivní setkání [p287]

Obec v podhůří Beskyd, nad níž se tyčí mohutná zřícenina středověkého hradu, rodiště hudebního skladatele Leoše Janáčka, obora s pomníkem Lišky Bystroušky, zbouraný starý pivovar a naopak nový minipivovárek v jedné z částí obce – to jsou Hukvaldy. Jméno prý mají od “hučání” lesních víl a skřítků. Kdysi dávno jsem touto obcí projížděla, ale pamatuji si jen, že hrad byl v té době zavřený z důvodu opravy a pak ještě na ten pomník chytrého zvířátka s ohlazeným čumáčkem a ocasem (právě tyto části liščího těla se musí pohladit ke splnění myšleného přání).

A tak když se před časem v Kalendáriu objevila pozvánka na “Malé pivní setkání”, pořádané Minipivovarem a pohostinstvím U zastávky v Hukvaldech - Dolním Sklenově (13. srpna), řekla jsem si, že je to dobrá příležitost, jak návštěvu tohoto kraje zopakovat. Počáteční nadšení mne však po prostudování spojení přešlo. Jako (bohužel) většina menších obcích, jsou i Hukvaldy o víkendech odříznuty téměř od světa, natožpak pro návštěvníka z druhého konce republiky. Tak snad někdy příště, na dovolené. Ovšem, když poté v Kalendáriu inzeroval konání o den později (14. srpna) Vyškovský pivovar svůj “Den otevřených vrat”, nedalo mi to a začala jsem o návštěvě znovu uvažovat. Pro vyškovské pivo mám docela slabost poté, co jsem jej okusila v pražských aliančních hospodách.

Hrad Hukvaldy
Hrad Hukvaldy

Smířena s tím, že toho asi kolem Hukvald nachodím dost pěšky, než se tam (a zpět) odněkud od vlaku dostanu, jsem začala shánět v okolí nocleh. Podmínka byla poblíž nádraží, abych se mohla hned ráno přesunout do Vyškova. Nebylo to zrovna snadné (i přes vymoženosti internetu), ale nakonec jsem “zakotvila v Příboře. Po příjezdu a zanechání věcí v ubytovně (mezitím ujíždí jediný použitelný autobus toho dne do obce asi 3 km vzdálené od Hukvald) se vydávám na konec města, doufajíc ve šťastnou hvězdu stopařky. Částečně pěšky (mj. okolo firmy, která inzerovala neviditelné obrubníky - co to asi je?), částečně stopem přijíždím po poledni do Hukvald.

Liška Bystrouška
Liška Bystrouška

Slavnosti jsou až od 14 hod., tak ještě stačím prohlídku zříceniny hradu (zřícená jsem ale také sama z vedra a výstupu do prudkého kopce), pohladit si čumáček Lišky Bystroušky a dát si výborný koláček v místní pekárně. Pátrání po starém pivovaru (podstatná část je již zbourána) není zpočátku příliš úspěšné, dotazovaní jsou buď turisté, nebo místní mládež a nic nevědí. Štěstí se na mne nakonec usmálo v podobě obyvatelky přilehlého domku k bývalému pivovaru, na níž jsem náhodou narazila.

Starý pivovar
Starý pivovar

Prý dříve přímo v pivovaru bydleli. Dokonce mi přinesla ukázat z domova obraz, jak to tam dříve vypadalo. Pivovar, kde se vařilo pivo od r. 1567, skončil s otevřením Nošovic v roce 1972. Objekt pak ještě nějakou dobu využívaly vinařské závody. Stavby postupně chátraly, až se dočkaly demolice, zbyla jen obytná budova. Podobný osud asi čeká i blízký hospodářský dvůr.

Jsem na místě
Jsem na místě

Do Dolního Sklenova z centra Hukvald je to asi 2 km. Bohužel poutač na slavnosti či na pivovárek žádný. Výslechem řídce se vyskytujících domorodců nakonec nabírám ten správný směr, ke konci mne vede i zvuk vyhrávající country kapely Viktoria. Hospoda U zastávky je opravdu u autobusové zastávky, za ní pak malé hřiště. A tam se právě “Malé pivní setkání” odehrává.

Stánky na hřišti
Stánky na hřišti

Na čepu jsou, kromě místního moku i produkty slibovaných pivovarů: Koníček Vojkovice (kromě klasiky Ryzáka přivezli i novinku 18° Mustanga), Rohov (se skvělou polotmavou 13°), Excelent Rýmařov (11° světlá a 12° medová), ostravský Qásek (s 10° Hejkalem a 13° Vendou) a Polička (s tradičními 11° Otakarem a 12° Závišem). Snad jsem nic nezapomněla. Tedy z přespolních.

Hukvaldský výčep
Hukvaldský výčep

Domácí čepovali 12° světlou i tmavou, 14° polotmavou a specíál 16°. Všechno jsem pochopitelně neochutnala, to by ani nebylo v mých silách (i tak těch vzorků bylo dost). Pamětliva toho, že se musím dostat na poslední (a toho dne už jediný) autobus, jedoucí po půl páté, z obce cca 2 km vzdálené. I díky neexistujícímu spojení se návštěvníci rekrutovali především z obyvatel místních a z nejbližšího okolí. Dále pak zde holdovali dobrým mokům ti, kdož měli s sebou manželku, či jiného, volant třímajícího chudáka, který “sušil hubu”.

Pivní soutěže
Pivní soutěže

O zábavu se postaraly, kromě uvedené country kapely, i soutěžící v disciplínách: hod pivním sudem a jízda zručnosti s půllitrem piva naloženém na dětském kolečku. Možná že s přibývajícím časem byly i další. A hudebníci zvali i k tanci. Ačkoli to nebylo běžně na programu, podívala jsem se, díky majiteli pivovaru, panu Lančovi, i do útrob pivovárku.

Varna
Varna

Touto cestou děkuji jemu, jakož i sládkovi, panu Neumannovi, kteří mi podali základní informace, o které se s vámi chci podělit. Varna má objem 250 litrů a vaří se na 1 rmut, spilka je otevřená. Zdejší pivo je spíš sezónní záležitostí, to vaří až 8x týdně. Kromě základního ležáku (světlého i tmavého) zde můžeme příležitostně ochutnat i speciály.

Spilka
Spilka

Jsem si vědoma, že hodnocení piv je od laika silně individuální záležitostí. Tmavé pivo mi nechutná a na silnější, vzhledem k okolnostem, jsem si ve větší míře netroufla. Z toho, co jsem ochutnala, bych dala nejlepší známky místnímu světlému ležáku (na rozdíl od 14°, která mi připadala dosti vodová) a polotmavému speciálu (13° Rohan) z rohovského pivovaru. Ovšem i ostatní piva byla silně poživatelná, ani o jednom z vypitých nemohu říci, že by mělo nějakou větší chybu. Ale ta uvedená mi chutnala nejvíc. A zábava tam taky byla milá, taková sousedská. Takže, možná i příště.

Sklep
Sklep

V relativní blízkosti od Hukvald, ve Štramberku, se nachází další minipivovar - Městský pivovar Štramberk. Ale o tom zase až někdy jindy...[Jana Běhounková] [Zobrazeno 8752x] [17. srpen 2011]
[Pivní slavnosti] [comments: 6] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

jansalab

sobota, 20. srpen 2011
18:53

jansalab

Ano, návštěvníci se rekrutovali převážně z místních. Na fotce "Pivní soutěže" zachycen pan Brian občan Velké Británie, který již několikáté léto objíždí na svém kole ČR a který se kvůli našemu pivu naučil i částečně česky.
Taky jsme tam byli, dobrého piva jsme popili.


napsal(a): jansalab [Odpovědět]

Jana

pondělí, 22. srpen 2011
20:57

Jana

to jansalab:
Na čele to napsáno neměl. :-)


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Adsense

1. březen 2024
22:31


posted by: Inzerce

Dwarf

čtvrtek, 18. srpen 2011
20:35

Dwarf

jojoj, tam by se mi líbilo :-) a Rohana bych ochutnal, ten mi chybí a je daleko, předaleko... nebo možná já :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Roman Holoubek

čtvrtek, 18. srpen 2011
20:49

Roman Holoubek

to Dwarf: Předaleko není pivo ale Vy :)
Rohana jsem ochutnal jeden nádherný letní víkend, kdy jsme s kamarádem a našima klukama projížděli na kolech Slezskem. Krásná zádumčivá krajina, příjemní lidé a výborný Rohan v cíli sobotního podvečera.

Mimochodem, sympatická paní Běhounková, pěkný článek, jen tak dál.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 19.08.2011 ve 07:34:44


Sekal

čtvrtek, 18. srpen 2011
22:12

Sekal

to Dwarf: Nedávno jsem se do Rohova dostal, snad se dokpu k článku, pivo mi velmi chutnalo. Akorát těsně před námi dorazila Karosa důchodců...


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Jana

pondělí, 22. srpen 2011
20:59

Jana

to Roman Holoubek:
Děkujhi, nápodobně. :D


napsal(a): Jana [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI