Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Za ryzím pivem do hor

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Za ryzím pivem do hor

Za ryzím pivem do hor [p275]

Pomozte nám to sfouknout! Tak přesně takhle nás v posledních týdnech lákal hanušovický pivovar na oslavu svých narozenin, tentokráte již 135. a tedy jubilejních. A protože je Holba mým nejbližším pivovarem, o účasti na této akci jsem ani příliš nepřemýšlel. Byla totiž samozřejmostí.

Den D začíná

Je sobota 5. září, 11. hodina dopolední a já počínám svůj dnešní výlet. Výjimečně však sám, neboť kamarád Roman, který by jinak neváhal a připojil se ke mně, byl v Hanušovicích už včera a dneska jel raději na Dožínky do Příkaz. Ty mě sice taky lákaly, ale odolal jsem. Holba je prostě Holba a nevyužít možnosti se do ní podívat, i když jen na nádvoří, to bych si vážně neodpustil. Navíc slavností příkazovského typu navštívím za rok desítky, určitě si to někdy vynahradím.

Pivovar
Pivovar

Pár kilometrů náhradní autobusovou dopravou ze Zábřeha do Bludova, několik uvítacích slov se známým z Postřelmova, který tou dobou už pár minut stojí na nástupišti a který jede také na „jedno“, pak chvilka soukání se do přeplněného jednovagónového osobáku na Jeseník následovaná necelou půlhodinkou mačkání se těla na tělo a jsme na místě, v Hanušovicích.

Do začátku akce však zbývá víc než hodina. Doufáme sice, že už bude otevřeno, žel nebylo. „Až za půl hodiny, dřív vás dovnitř nepustíme,“ na nás ostraha pivovarských bran. No nic, stát tu nemá smysl, zajdeme radši na jedno lahvové vedle k Bohušovi do prodejny.

Pivovarská prodejna
Pivovarská prodejna

Vzorková prodejna

Ať už jste sběratelem, nebo jen pouhým milovníkem piva, hanušovická vzorková prodejna vás určitě dostane. Již více než dva roky ji totiž provozuje Bohuš Hasoň, dlouholetý zaměstnanec pivovaru a sběratel všeho kolem Holby v jednom. A je to také znát. Nejen na výzdobě, ale také na nabízeném sortimentu propagačních suvenýrů. Co člověk nesežene v Holbím eShopu či přímo v pivovaru, sežene bez problémů tady.

Interiér pivovarské prodejny
Interiér pivovarské prodejny

Jenom o suvenýrech to však není a ani být nemůže. Samozřejmostí je i komplet Holbí sortiment v lahvích (marketová piva do základního sortimentu samozřejmě nepočítám) a sudech (kvasničák pouze na objednání) a k tomu návdavkem i lahvový Zubr Free z Litovle. Kdo navíc miluje pivo stáčené do PETek či 5-litrových soudků, ten si zde také přijde na své. Prostě prodejna prodejen, které k dokonalosti chybí jen dvě věci – více místa a možnost dát si zde točené. Ale i to se brzy změní. Snad do roka dvou bude mít Holba vlastní pivovarskou restauraci, k tomu kamenný obchůdek a jako bonus i pivovarnické muzeum. Peníze na to jsou, budova taky, teď už jen začít s realizací.

Sortiment pivovarské prodejny
Sortiment pivovarské prodejny

Lahvová 12ka ozdobená vrškem s logem piva Hubertus Bräu – prý byly za směšnou cenu a navíc jsou schované pod staniolem, tak proč je nevyužít, že jo? – dopita a já s tím, že se sem pro pár věcí určitě ještě vrátím, kupuji jenom dvě skleničky z letošní „Pivovarské čtvrtky“ a pak už uháním společně s mým dnešním souputníkem do centra dění, tedy pivovaru.

Budoucí prodejna, restaurace a muzeum
Budoucí prodejna, restaurace a muzeum

Otevřeno, můžete vstoupit

Pivovar již otevřen, bez čekání tedy vcházíme k pokladnám. Zde platíme 100 Kč a za to dostáváme vstupenku a také vracenku v podobě Holbího razítka na ruku.

Naše další kroky směřují k suvenýrům, kde kromě třetinkové skleničky na pití kupuji ještě nový kamionek, otvírák, propisku, zapalovač, igelitku a k tomu pár nových samolepek. Lákají mě sice ještě mikina a cyklodres, žel tolik peněz s sebou zase nemám, nechávám to tedy na „někdy jindy“.

Nový vozový park
Nový vozový park

Ač téměř jedna hodina, na nádvoří pouze několik desítek lidí. Časem se to určitě zlepší, ale tak i tak rekord asi nepadne. Počasí prostě hanušovickým slavnostem posledních letech příliš nepřeje a ani letošek není výjimkou. Sice neprší, ale teplo holt vypadá jinak.

Na dnešní den si pro nás Holba jako zajímavost připravila tradiční 13,51% speciál. Ne však světlý ani tmavý, jak bylo běžné v minulých letech, ale polotmavý. A protože polotmavá piva já můžu – vlastně mi chutnají víc než světlá – začínám jím.

Slavnosti začínají
Slavnosti začínají

No, polotmavý Herold to sice není, ale vodovost ani Kaňovsky lacinou hořkost Šeráku s Lahváčem v tomto pivu vskutku nenacházím, jsem tedy velmi spokojen. Jsa pozitivně naladěn pokračuji v ochutnávání. Jelikož jsem však začal tím nejsilnějším, co tu dneska mají, musím směrem dolů, tj. od třináctky k desítce.

Tady točí speciálního Šeráka
Tady točí speciálního Šeráka

Jako další dávám spilko-sklepovou 12ku, která je jako vždy výborná – řekl bych to nej, co Holba dneska pravidelně produkuje – pak CKT Šeráka, který sice chutí připomíná Pardála, ale i tak je ještě docela pitelný, a přesouvajíc se k pódiu, kde už se tou dobou moderátoři připravují na slavnostní zahájení spojené s příjezdem krále a „měšťanů“ – předsedy představenstva pivovaru Zdeňka Konečného, starosty Hanušovic Petra Malcharczika a v neposlední řadě také někdejšího starosty Šumperka a dnešního poslance PČR Petra Krilla – doprovázených ozbrojenou stráží v podobě mušketýrů ze Šumperka, si u jednoho ze stánků poroučím raritu nad rarity, tj. točenou hanušovickou spilko-sklepovou desítku. A velmi chutná.

Nový polotmavý speciál
Nový polotmavý speciál

Slavnostní akt začíná

Král na místě, měšťané s poddanými také, předání práva várečného následovaného slavnostním naražením soudku již tedy nic nebrání.Téměř půlhodinový ceremoniál za námi a můžeme se zase věnovat ochutnávání. Nebyl bych to však já, abych nevyužil situace a neprohodil pár slov s Láďou Zíkou, výkonným ředitelem pivovaru, kterého jsem od února neviděl.
Druhý zleva Luděk Reichl, sládek, třetí zleva Láďa Zíka, ředitel
Druhý zleva Luděk Reichl, sládek, třetí zleva Láďa Zíka, ředitel

(Výňatek z našeho rozhovoru – upraveno a zkráceno)

o Zdravím, pane řediteli. Chtěl bych se vás zeptat na pár věcí. Měl byste na mě chvilku?

Samozřejmě, ptejte se.

o Má první otázka se týká zdejší přítomnosti Litovle a Steigera. Mi tak nějak nejde do hlavy, proč třeba v Litovli na „otvíráku“ jiné pivovary vašeho koncernu nejsou přítomny, ale zde ano. Můžete mi to nějak vysvětlit?

Snažíme se našim zákazníkům slavnosti trochu zpestřit, tak proto tady nabízíme i jiná piva našeho koncernu než jen Holbu.

o Co PMS a Heineken?

No, nabídky samozřejmě byly, zatím však odoláváme...

o Tvrdí se, že Holba patří k pivovarům, které používají HGB? Co Vy na to?

Jak už jsem vám loni říkal, HGB nemáme a tudíž ho ani nemůžeme používat. Všechna naše piva se skutečně vaří na původní stupňovitost. A víte sám, že v tomhle bych Vám nelhal.

o Můj poslední dotaz se týká Holbího webu. Před několika lety jste tam měli seznam akcí, jichž se Holba v regionu bude účastnit. Ne že bych všechny chtěl objet, ale na některé bych třeba i zajel. Jenže z novin se o jejich konání nedozvím a na objíždění vesnických nástěnek samozřejmě nemám čas. Nešlo by s tím něco udělat? Také bych uvítal, kdybyste na webu udělali nějaký seznam hospod, kde si člověk může dát vaši točenou 12ku, příp. i desítku.

S těmi hospodami určitě něco uděláme. Ono jich zas až tak moc nebude. Třeba točenou desítku už skutečně málokde seženete. A co se těch slavností týče, tak na tom také zkusíme zapracovat.

o Jistě máte ještě spoustu povinností, tak už vás nebudu déle zdržovat. Díky za rozhovor a mějte se.

Tolik náš rozhovor a já se vracím k ochutnávání. Do odjezdu vlaku zbývá sice jen 40 minut, ale něco málo snad ještě zvládnu.

Pivovar
Pivovar

Čas loučení

Kvasničák neboli spilko-sklepový Šerák, kterému jsem prostě neodolal, byl dneska vážně velmi dobrý a hned také ve mně, třešničkou na závěr tak muselo být něco jiného. V nabídce však už jen produkce Steigera, který coby zahraniční záležitost samozřejmě nepřipadal v úvahu, vydal jsem se tedy ke stánku s Litovlí. Zde na čepu 4 druhy, z kterých vybírám tmavou desítku a jako obvykle velká spokojenost.

Byla tu i Litovel
Byla tu i Litovel

Následuje ještě opětovné zastavení se u suvenýrů, nákup čtyř papírových cedulí, které zde předtím neměli, a nakonec krátká znovuzastávka u Bohuše v prodejně, kde na mě čekal nový Holbí podnos a k tomu ještě jedna nová plechová cedule.

Steiger nebo Stein
Steiger nebo Stein

A tím pro mě dnešní slavení skončilo. Po příjezdu do Zábřeha (tentokrát jsem musel na bus přestoupit už v Rudě) jsem ještě nakoukl do „Občerstvení U Welzla“, abych zjistil, že Šeráček je tady pořád dobrej, a pak už hurá na bus směr Jestřebí a za rodiči, abych se s nimi podělil o své dojmy ze slavností a také pochlubil s novými přírůstky do sbírky. Tedy nejen kvůli tomu, to se rozumí. :-)

Zábřežská nádražka U Welzla
Zábřežská nádražka U Welzla

Dnešní článek uzavřu netradičně, a to slovy Pavla Jákla, která se mi velmi líbí, neb jsou vskutku výstižná. Takže: „Holbo, Holbuj!“ ...a za rok určitě zase na viděnou. Sice kvůli tvým slavnostem budu muset zřejmě opět oželet žateckou Dočesnou i Dožínky v Příkazích, ale co by patriot pro "své" pivo neudělal, že jo?[Marek Kamlar] [Zobrazeno 10889x] [20. září 2009]
[Pivní slavnosti] [comments: 11] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

val

úterý, 22. září 2009
14:22

val

Silně pochybuji, že v Holbě vaří lowcost piva na stupňovitost...


napsal(a): val [Odpovědět]

Kapral

pondělí, 21. září 2009
18:12

Nemají HGB? To znamená, že i Ambrosius je vařen na stupňovitost?


napsal(a): Kapral [Odpovědět]

Adsense

18. duben 2024
00:46


posted by: Inzerce

Malakin

pondělí, 21. září 2009
18:56

Malakin

to Kapral: Ano, věškerá supermarketová piva, tj. Ambrosius, Bertold (dříve Lahváč), Pirát apod., jsou v Hanušovicích vařena na původní stupňovitost a jako taková pivovar i opouštějí. Že to není pitelné nebo jen s obtížemi, to už je věc jiná. Možná za to mohou CK tanky, možná něco jiného. HGB však v Hanušovicích nemají. Tím už jsem si po návštěvě této akce 100% jist.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 21.09.2009 ve 18:57:01


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Roman Holoubek

úterý, 22. září 2009
10:24

Roman Holoubek

to Malakin:
Nevím, nevím, jak je to s HGB v Hanušovicích.

V článku pana Zíky ( http://www.pivnidenik.cz/clanek/98/Jak-je-to-s-kvalitou-piva-z-Holby.htm ) uvádí: "Holba při vaření svých piv Classic, Šerák i Premium NEPOUŽÍVÁ a nikdy nepoužívala v diskusi zmíněný postup HGB."

Dále v diskuzi k článku je slovy pana Zíky řečeno: "Ale vařit na varně lehká piva by nebyl krok správným směrem." Tedy přeloženo - vařit na vyšší stupňovitost a poté ředit a dosycovat.

Jinými slovy z toho chápu, že HGB dle mých úvah mají a používají u některých svých piv.

Tož tak...


Felčar

pondělí, 9. listopad 2009
14:07

napsal(a): Felčar [Odpovědět]

Malakin

úterý, 22. září 2009
12:24

Malakin

to Roman Holoubek: Ja vím jistě, že v Hanušovicích HGB nemají. Možná se to jenom nějak míchá s jinými várkami, možná se s tím děje něco až po odvozu cisteren z pivovaru. Ať je to tak či onak, od piv za 4 koruny nic neočekávám, tak nad tím raději ani moc nepřemýšlím.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 22.09.2009 ve 12:47:16


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Mirek

neděle, 31. leden 2010
19:42

Mirek

to Roman Holoubek:
v Hanušovicích stáčírnu lahví nemají. Vozí to v cisternách do Litovle, kde je stáčecí linka i pro přerovský Zubr.


napsal(a): Mirek [Odpovědět]

Malakin

pondělí, 9. listopad 2009
23:37

Malakin

to Felčar: Toto podle mě není HGB, ale tzv. CDS systém čili zařízení na dosycování piva CO2...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

laďa

pondělí, 21. září 2009
08:51

Lada

s holbou je to fakt těžký, točenou dvanáctku člověk nikde nesežene /na Olomoucku neznám jedinou hospodu, ostatně ani v Hanušovicích!!! jsem na ni nenarazil/, desítku jsem vyšťoural U kovárny ve Velké Bystřici /špičkové podání, 19 kaček/. no a jinak je všude šerák, za který nehodlám utrácet peníze. takže končím u lahvové dvanáctky, která teď byla např. Albertovi za 8,90, což musí být nákupní cena. celkově nechápu, zejména averzi konzumentů vůči dvanáctkám obecně


napsal(a): laďa [Odpovědět]

kvetak

neděle, 20. září 2009
21:07

ředitele a sládka na fotce si přehodil


napsal(a): kvetak (spravce(a)pivovarkostelec.cz) [Odpovědět]

Malakin

neděle, 20. září 2009
22:09

Malakin

to kvetak: Zareagoval jsi chvilku poté, co jsem to opravil. :-)


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI