Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

VPT 2008: festival front a teplých lahváčů

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

VPT 2008: festival front a teplých lahváčů

VPT 2008: festival front a teplých lahváčů

Ohlášení místa konání VPT 2008 vzbudilo mezi přispěvateli stránek s pivní tématikou spoustu emocí. Vůbec jsem nechápal ty předem odsuzující komentáře, ty skeptické názory, ty apriorní stesky nad vysokými cenami a snobským prostředím a rozčilovali mě ti chytráci, kteří měli VPT dopředu tak negativně „nalajnovány“.

Ze všech indicií, které byly k dispozici a které pan Kočka, pomalu a záhadně, tak jako otec Fouras z legendární pevnosti Boyard, postupně odhaloval, se dalo soudit, že akce, která se chystá, bude naprosto ojedinělá, že tady něco podobného zkrátka ještě nebylo. Luxusní prostory hotelu Mandarin Oriental, pak výjimečnost této události mohly celkem přirozeně doplnit. Dnešek mi měl ukázat, jak správná to byla úvaha, jak hluboce se všichni ti škarohlídi mýlili a místo konání bylo skutečně to úplně poslední, na co by se dalo stěžovat.

Hotel při odchodu
Hotel při odchodu

Drobně jsme obměnili naši sestavičku z PPP 2008 a tak se svými skoro devadesáti kily už nejsem nejlehčím členem výpravy. Ještě než se naše natěšená sestavička šesti slušňáků stihla před Tyršákem zkompletovat, probloudil kolem nás tam i zpět Honza Charvát ze Zlejch časů a díky jeho následné instrukci pak už do hotelu můžeme jít najisto.

Předsálí
Předsálí

Dorážíme tam za deset jedna, já drze míjím na dvoře postávající hloučky a hrnu se dovnitř, pak chvilička zdržení u šatny a dvě minuty před startovní třináctou hodinou už jsem panem Kočkou žádán o chvilku strpení. Během pár okamžiků se pak před vstupem tvoří první z mnoha dnešních front a chvilku po jedné přichází i první varování, kdy Honza Kočka žádá Hanze o pomoc slovy „Honzo Ty to umíš s výčepama viď“, pořád ale doufáme, že je to jen drobný mráček na jasné obloze, že to kratičké čekání jen znásobí naše těšení na ten dlouhý seznam laskomin.

Lístky mandarinky
Lístky mandarinky

Když jsme ve 13:20 konečně vpuštěni, vrhám se v čele pelotonu vstříc novým zážitkům, registruji stoly s připravenými teplými jídly, hledám první výčep a zcela náhodou mi vilné oko spočine i na mlaďounké, roztomilé slečně u stolečku s barevnými papírky. Naštěstí – protože se ukazuje, že to jsou místní „peníze“ bez nichž si tu nepořídíte zhola nic. Vyměňuji tedy rychle tři sta Mandarínů za tři obyčejné české stokoruny a na rozdíl od zadních řad tak šetřím jak minimálně půl hodiny, tak i své nervy, což už tak dalece neplatí u prvního, jak ještě stále věřím, jednoho z mnoha, výčepu.

Drzouni
Drzouni

Vlastním čerstvě obdržený pivní kupón a jeho směnou za nápoj hodlám začít. Dva, točení piva naprosto neznalí, přidrzlí teenageři u výčepu mi za něj nabízejí krušovické nebo humpolecké „Vánoční“. Trochu mě to překvapuje, čekal jsem, a těšil se, spíše nějakou kocouří specialitku, ale nevadí, Krušky nechci, ani když je Dr. Oetker prodal Heinekenu a tak objednávám Bernarda. Když mi drzounek po pěti minutách dává polovinu skleničky, ohrazuji se a odpovědí mi je ušklíbnutí a hláška „nó, dyš je to zadarmo“. To neměl dělat, trošku jsem ho poučil a než by mi jich devatenáct zadarmo přidal, raději ji dotočil.

Sál a Kočka
Sál a Kočka

To už však tančím do hlavního sálu, kde má pan Kočka omluvnou řeč, z níž se dozvídáme, že z plánovaných dvanáctí píp budou jen čtyři, tedy vedle výše uvedených ještě sváteční Bakalář a Porter z Rožňavy a dále představuje jednotlivá stanoviště – skotské vpravo od vstupu, naproti němu bavorské, vedle toho pak dánsko-norské a naproti němu, tedy vlevo od vstupu pak stanoviště Pivovarského domu - jediné s točeným a to kopřivovým a kávovým. Jsem zklamán, čekal jsem spoustu točených piv jak českých, tak zahraničních, na lahváče mám připraven batoh, tady jsem chtěl sudy a protože výčep „U Drzých hochů“ je obležen davem, rozhodujeme se dát si kopřivové.

Skotské stanoviště
Skotské stanoviště

Na Slunci ve skle jsem se bez něj obešel a i zde bych to zvládl, ale z nedostatku jiné příležitosti do toho jdu. No zajímavé. Přítel Huron hodnotil, že kdyby mu toto přinesly děti po půldenní hře na domácnost u louží, asi by jim pravil „to jste šikovný“ a vzhledem k tomu, že i chuťově bych si výsledek představoval podobně, mám opravdu velmi co dělat tu třetinku dopít.

Kopřiva
Kopřiva

Pak už se vrháme na lahváče, většinou tak, že se v šestici dělíme o lahev a tak jsou ty vzorečky tak malinké, že zkoušíme nakonec úplně všechno. Vynikající byl pšeničný Eisbock Aventinus, který jsem trefil i do „přednášky“ pana Janíka. Krásná kyselka na začátku, pak banánová chuť, lehce karamel, ňam... jen tu hořkou čokoládu jsem tam nějak necítil. Druhým vrcholem pak byla nádherná vůně a drsná hořkost dánského North Bridge Extreme. Jen maličký kousíček za nimi končí parádní Bombay pale ale a pivovar Norrebro Bryghus je tak pro mne do budoucna zárukou prvotřídního „zboží“.

Dánsko
Dánsko

Zhruba v polovině seance se na Hanzovu moudrou radu zmocňuji kýble s ledem a spolu s nákupem do zásoby odstraňujeme jeden z velkých problémů této akce. Jakž takž chladní jsou totiž jen ti „Dánové“, kterých je pár umístěno v míse s ledem, ostatní piva se nacházejí ve stále stoupající pokojové teplotě a je to strašná škoda, já to vůbec nechápu, co bylo sakra záměrem? Než jsme si instalovali pod stůl zmíněný kyblík, byla konzumace některých méně ušlechtilých vzorků téměř utrpením. Pokud by lahváče byly, jak jsem i já zamýšlel, do batohu na doma, tak proč ne, ale takto je to pro mne organizačním nedostatkem vskutku fatálním. Alespoň že jsem si na závěr dal kocouří APA, kterážto se ještě krátce před pátou objevila na páté pípě, ach jo, byl bych si jich býval dal alespoň pět.

Chlazení
Chlazení

Abych ovšem nevršil jednu stížnost na druhou, musím ocenit úžasnou nabídku gastronomických skvostů za neuvěřitelně nízké ceny, tolik báječných dobrot se nedalo ani ochutnat a v tomto směru to bylo nádherně opulentní odpoledne. Velmi, skutečně velmi příjemná byla také obsluha rozkošnými kůzlátky a zde bych vyzdvihl zejména slečnu Viktorii, která při sběru špinavého nádobí nás, téměř čtyřicetileté přiopilé strejdy, neopomněla obdařit milým úsměvem a dokonce i sama občas zapředla hovor. Příjemná byla také milá setkání s virtuálními známými a další přiřazení obličejů k beerboreckým nickům.

Sýry
Sýry

Přátelé z nejvěrnějších – Sanorin a Paralen, mě statečně drží při životě, ale nachlazením oslabené tělo už začíná pociťovat účinky všech těch vzorečků. Tak oslabeno abychom pak ještě nezašli na dobré točené, ale ještě není. Myslím, že takto dopadla většina ne zcela ukojených milovníků piva. Tento fakt hovoří za vše. Situaci, že bych se po VPT chtěl jít ještě někam „došťouchnout“, jsem si nepředstavoval ani v těch nejhorších scénářích.

Pes co nechcíp
Pes co nechcíp

Prostory hotelu Mandarin Oriental byly důstojné, reprezentativní a rozhodně nikoli snobské. Ceny jídel hodnotím vzhledem k jejich prvotřídní kvalitě jako nízké a volba místa se tedy opravdu povedla. Bohužel totéž nelze říci o organizaci a nabídce. To, že jsem marně hledal slibované trapisty a v prázdném batohu si nakonec odnesl pouze sklenku, je to nejmenší.

Žebra
Žebra

Před rokem jsem zde veřejně slíbil, že se vynasnažím VPT už nikdy nevynechat a letos k mé veliké lítosti musím své vyjádření korigovat tím, že si svou příští účast moc rozmyslím. Je to škoda, muselo to dát strašně práce, myšlenka je skvělá, ale co naplat, když má pak výsledek takové mouchy, nemůže být konečné hodnocení pozitivní. Držím panu Kočkovi palce, aby akce budoucí byly i povedenější a připravenější.[Jan Kejnovský] [Zobrazeno 7132x] [21. prosinec 2008]
[Pivní slavnosti] [comments: 18] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Malakin

úterý, 6. leden 2009
11:17

Malakin

Podobně jako Kejna a desítky dalších známých i já zašel na tu první seanci. Přišel jsem raději až na půl druhou, abych se vyhnul frontě u vchodu, žel realita byla úplně jiná: na výměnu peněz jsem čekal 20 minut, na první točené pivo dalších 30. S postupem času se naštěstí doba čekání zkracovala a při mém odchodu ke Slovanské lípě na jakési to "došťouchnutí se" (kolem 16:30) už to bylo v podstatě bez front.

Jinak příští VPT - pokud nějaké budou - by se mi líbily ve stylu těch z předloňska či Pivního sametu. Když to pivo točí přímo někdo z pivovaru je to vždy o něčem jiném než když se k tomu postaví někdo, kdo třeba ani pivo nepije.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Huron

neděle, 28. prosinec 2008
01:31

to Láďa: Možná Kejnův článek vyzněl negativněji než bylo třeba,ale u chování těch dvou fešáků u piva grátis jsem byl přítomen a musím ji potvrdit. Jinak byl personál v pohodě a byl jsem mile překvapen.Ovšem nemilé překvapení bylo otevření jen třetiny z původně avizovaných píp a skutečně postupem času čím dál teplejší pivo.Bohužel musím souhlasit i s frontami-tedy u točených piv. U lahváčů to šlo.Myšlenka super ovšem realizace první seance se prostě nepovedla. Stane se . Přesto si organizátoři zaslouží uznání. Příště jen vím ,že musím první seanci vynechat.


napsal(a): Huron [Odpovědět]

al_bunda

úterý, 23. prosinec 2008
15:54

al_bunda

Weetek ma v necem pravdu, Kejna byl jen na jedne seanci, takze objektivni by bylo, kdyby v nazvu clanku bylo "VPT 2008, den prvni ...". Ja byl treba v nedeli spokojen a myslim, ze nejen ja.


ICQ: 10389769

napsal(a): al_bunda [Odpovědět]

Chody

úterý, 23. prosinec 2008
13:21

Chody

to Weetek:
Co je na názvu zkreslujícího a nefér? Jen odráží realitu. Nechtějte někomu podsouvat svůj pohled, svoji zkušenost. Prostě se první seance nepovedla.

V brzké době by zde měl být článek z jiné seance. Jestli bude pozitivní či negativní nevím, nechme se překvapit.


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

1. březen 2024
22:02


posted by: Inzerce

Weetek

úterý, 23. prosinec 2008
12:41

Weetek

Kejna: Jak jsi sám správně podotknul, na té sobotní odpolední seanci jsem nebyl. Nebyl jsem ani na žádné ze dvou nedělních, na VPT jsem se stavil znovu až v pondělí odpoledne. Jak sám uznáš, těžko tedy můžu odrážet nějakou CELKOVOU realitu. Můžu možná popsat svoje osobní zážitky, ale na to teď nemám čas a ani se mi nechce. Přesto se nepřestanu pozastavovat nad tím, že jsi svému článku dal tak velmi nefér a zkreslující název.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Kejna

úterý, 23. prosinec 2008
09:31

Kejna

to Weetek: tak o tom napiš a nemudruj, já si strašně rád přečtu reportáž z jiné seance, ono se totiž ze všech reakcí opravdu ukazuje, že VPT mělo ve svých seancích několik podob, tys tam odpoledne nebyl tak nemůžeš vědět jak to bylo s tím "rvaním" ani jak jsem s laskavým svolením zmíněného přeochotného personálu hotelu obdržel ten báječný kyblík, Takže Weetku neváhej a odraž tu celkovou realitu.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Kejna

úterý, 23. prosinec 2008
09:19

Kejna

to honza Svetpiva.cz: těším se, že se stále budete do něčeho "pouštět", žvanit dokáže každý, ale takových nadšenců jako Vy moc není. I přes zmíněné nedostatky a některá nesplněná očekávání to bylo nakonec velice příjemné odpoledne s mnoha úžasně nevšedními zážitky. Velice oceňuji Váš neobvykle nekomerční přístup a myslím, že za všechny "žvanivé" se těším na Vaše další nápady.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

honza Svetpiva.cz

pondělí, 22. prosinec 2008
17:43

Honza Světpiva.cz

Chapu vsechny ze sobotni odpoledni casti. Jen se zase muzu omluvit, delal jsem to s dobrym umyslem, o to me to vic stvalo, kdyz jak se rika, cert s..e na jednu hromadu a vse slo do kytek. A nebyt preochotneho personalu hotelu, mohlo byt i hur.

priste radeji vse budu vickrat promyslet, jestli se do neceho poustet, kolik je na to casu...


Weetek

pondělí, 22. prosinec 2008
17:35

Weetek

Chody: Já taky neřekl nic v tom smyslu. Je jasné, že akce má šlapat od začátku a pro všechny, i ty největší dychtivce. Ale to nic nemění na tom, že titulek Kejnova článku nemá nic společného s tím, jaké VPT doopravdy byly.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Chody

pondělí, 22. prosinec 2008
17:21

Chody

Zkuste Vy, kdož jste byli spokojeni napsat článek - rád jej uveřejním. Ono se řekne, měli jste přijít jindy nebo v neděli to bylo bez chybky. Ale o to víc musí mrzet přítomné na první seanci, že zrovna oni to odnesli...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Weetek

pondělí, 22. prosinec 2008
17:14

Weetek

Mno, já se vydal na VPT v sobotu večer a i když se Honza Kočka tvářil zkroušeně a ztrápeně a mumlal cosi o odpoledním kolapsu, pro mě večerní seance neměla chybu. České (resp. česko-slovenské) speciály tekly ze všech myslitelných píp, fronta byla snesitelná, jídlo naprosto snové a zahraniční piva bez výjimky úchvatná. A to nemluvím o prostředí, které celou akci posunulo do úplně jiné dimenze. Nejsem zhýčkaný snob a i toaletu pod širým nebem na paletu posypanou slámou jsem přežil bez obtíží (letošní pivovarské slavnosti v Malém Rohozci), ale je to přece jen příjemná věc, když má i zázemí odpovídající standard. Jsem nadšenec a spokojím se s málem, jen když je dobré a zajímavé pivo, ale na tuto akci bych se nestyděl vzít ani tchýni :-)
Ale chápu, že pokud na začátku byly organizační problémy, na pivo se muselo čekat a nebylo hned a všechno, mohlo to v lidech, kteří se rvali dopředu na čele pelotonu a k uchlazení těch SVÝCH lahváčů neváhali zprivatizovat erární kyblík s ledem, vyvoalt trpkost a rozladění. Přesto si myslím, že titulek tohoto článku ani omylem neodráží celkovou realitu VPT.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

siki

pondělí, 22. prosinec 2008
14:34

siki

to Luděk: Pardon, byl sem v něděli, jsem doma už od čtvrtka 18.12., takže mám poněkud pomotané dny, omlouvám se....


napsal(a): siki [Odpovědět]

Kejna

pondělí, 22. prosinec 2008
14:29

Kejna

no vypadá to, že sobota večer byla lepší, neděle super a možná až sem zítra nebo večer napíše nějaký pondělňák tak bude přenadšen. Já jsem ovšem byl právě tu sobotu odpoledne a skutečnost, že se to později zlepšilo Vám mohu závidět i srdečně přát, ale nic na popsaných faktech se tím nezmění. Pro mne navíc časově nebylo jiné volby a to i když jsem čekal, že zájem o tuto seanci bude největší. Nakonec, i když s trošku trpkou příchutí, jsem si taky moc hezky užil.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Láďa

pondělí, 22. prosinec 2008
13:39

Lada

Ijá sem VPT 2008 navštívil a to neděli od 13:00. A bylo to úplně něco jiného než popisuje článek. Ochota a slušnost na všech stranách, obsluha pohotová a příjemná, bez front a čekání. Nabídka piv i jídel rozmanitá za ceny které si může každý člověk střední třídy dovolit. Výběr místa, i když sem měl zprvu trochu obavy, hodnotím kladně. Oproti obrovskému prostoru na výstavišti, stěží zaplnitelnému zde prostory sice menší zato však příjemnější a osobnější. No a o zázemí tak důležitém jako jsou toalety se netřeba zmiňovat.
Myslím, že nikdo se nemusel bát na tuto akci vzít třeba i svou drahou polovičku a ukázat jí, že i pivo se dá pít kulturně.
Doufám, že i přes neúspěch prvního dne bude akce pokračovat.


napsal(a): Láďa [Odpovědět]

Energetik

pondělí, 22. prosinec 2008
13:37

Energetik

Siki: Tak neni to o tom, ze se nekdo hrne na prvni seanci. Ja bych si ji v jakesi predtuse take rad odpustil, ale bohuzel posledni vikend pred Stedrym dnem nedavalo moc terminu na vyber :-) Kazdopadne jsem rad, ze se akce nadale darila a dari a priste snad bude jiz vse ok... Jinak souhlas s clankem i swooperem, po 2 hodinach a vypiti trech piv - Bernard, teply Ossien a se sebezaprenim i Krusky - clovek vyrazil s batuzkem plnym dobrych lahvacu na jeste lahodnejsicho kvasnicoveho Bernarda ke Kocourovi... :-)


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

umbob

pondělí, 22. prosinec 2008
13:32

umbob

Siki:No ale kdyby se každý řídil tím, že první seance bude už z principu nevychytaná, tak tam nepříjde nikdo. Já na ní byl a přes počáteční zklamání ohledně českých piv jsem teď s odstupem času spokojenější. Bylo by taky fajn, aby pan Kočka udělal nějakou anketu či dotazník, jak se lidem letošní VPT líbily, aby jedna seance ze šesti nepokazila celkový dojem(ikdyž ti nespokojení jsou vždycky slyšet nejvíc)


napsal(a): umbob [Odpovědět]

siki

pondělí, 22. prosinec 2008
13:05

siki

Tak já byl v sobotu od 13ti hod. a zážitky mám veskrze pozitivní. Nikdo na mě nemachroval, ba naopak jsem byl slušně pozdraven, fronty žádné, maximálně 2 lidé v řadě, návštěvu na této seanci odhaduji na max. 60 lidí... Jídlo vypadalo krásně, ale neměl sem čas ochutnat, ceny lidové, jak piv, tak jídel, pivo vychlazené, vynikající bylo rozlévání drahých speciálů, kde lahev stále přes stovku do sklenek 0,15 na košt, to potom dokonce ten košt vyšel levněji, než když ste si koupili celou flašku (myslím objemově). Pan Kočka byl příjemný a na dotazy trpělivě a se zbalostmi odpovídal a na záchodě byl stroj na čištění bot, pro nás, spodních 8 000 000 jev zcela nevídaný:-) Z toho plyne, že se nevyplatí hrnout hned na první seanci, ale zvolit si až druhý den, kdy jsou již mouchy vychytány....


napsal(a): siki [Odpovědět]

swooper

pondělí, 22. prosinec 2008
09:54

swooper

Souhlas s článkem, počínaje drzými mladíky konče jídlem a hosteskami k nakousnutí. Taky jsem si všim že tam jakýsi "šibalové" zatavili ledokýbl a chladí si lahůdky :D To mě to mě to po druhé teplé flašce přestalo bavit náladoval sem batoh šesti kusama a jak pan Lorenc cinkající celou Prahou vyrazil :))
Přez všechny negativa jsem alespoň ochutnal pro mě novou Rožnavu a utvrdil se v tom jakej je problém najít kvalifikovanou pracovní sílu na výpomoc ať už do hospody nebo k lopatě (těmhle nagelovancum byc jí za ten výkon na pár měsíců dopřál :)


napsal(a): swooper [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI