Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Slavnosti Kněžihorského piva ve Bzenci

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Slavnosti Kněžihorského piva ve Bzenci

Slavnosti Kněžihorského piva ve Bzenci [p270]

Je sobota 28. června 2008 a já s celou rodinkou (žena, tříletá dcera a šestitýdenní syn) balíme kupu věcí a v 10 hodin ráno vyrážíme z Horky nad Moravou po dálnici směr Bzenec. Cesta ubíhá rychle a za hodinu a půl jsme na místě. Zastavujeme u místní restaurace Sokolovna a jdeme na oběd. Personál není moc přívětivý. Na otázky odpovídá dosti arogantně a to u všech stolů. Na čepu Starobrno 11°. Na žízeň se dá, ale nejlepší pivo na celé Moravě to určitě není. Už se těšíme na Kněžihorské.

Platíme a odcházíme směr zámecký park. Je půl druhé a my procházíme branou do areálu. Jsme nachystáni zaplatit vstupné, ale nikdo po nás nic nechce. Vjíždíme do areálu a kontrolujeme situaci. Podél cesty pod stromy jsou rozmístěny stánky s točeným kněžihorským pivem. Na několika stánkách se točí pouze světlá dvanáctka, na jednom stánku je na čepu tmavé, zázvorové a medové. Tam se tvoří největší fronty. Všechna piva stojí 23 Kč. Jeden stánek tu má i Uherskobrodský Janáček se svou světlou desítkou.

Stánky v zámeckém parku
Stánky v zámeckém parku

Parkujeme kočárek, beru si svou sklenici a jde se na pivo. Cestou potkáváme majitele pivovárku pana Patáka a prohodíme s ním pár slov. Jako první ochutnáváme světlou dvanáctku. První napití mě překvapilo silnou hořkostí. Upřímně mi moc nechutnalo a později jsem zjistil, že nejsem sám (to zas bude komentářů). Asi již mám pusu moc rozmlsanou. Okolo půl třetí doráží vlakem zbytek naší výpravy, čítající dalších 5 lidí z Olomouce. Zabíráme celý jeden stůl. Jdu ochutnat medové a u toho již zůstávám. Toto pivo bylo vynikající. Ve dvě hodiny nastupuje Chmelobrana ze Žatce a zahajuje slavnosti svojí hymnou. Poté se slova ujímá pan starosta Bzence a vypráví o pivovárku. Moc lidí ho neposlouchá, protože je stejně špatně slyšet. Poté se na pódiu již začíná zpívat a hrát. Po vystoupení folkového dua nastupuje dívčí seskupení Fčeličky.

Vláček a Fčeličky na pódiu
Vláček a Fčeličky na pódiu

Dcera si jde zajezdit na poníky, potom si zaskáče ve skákacím hradě a nakonec si usedá před loutkové divadlo, kde se hraje čertovská pohádka. Ochutnávám od našeho osazenstva zázvorové pivo. Nebylo špatné. Celý náš stůl pije medové nebo zázvorové pivo. Světlá dvanáctka nešmakuje.

Vedle našeho posezení se začíná stavět májka. U nás na Hané se již májky pokácely. Jiný kraj, jiný mrav. Při stavění májky pomáhá i Chmelobrana ze Žatce. Májku staví chlapi v krojích a ke všemu prozpěvuje dechovka.

Stavění máje
Stavění máje

Chmelobrama ve svých stejnokrojích baví osazenstvo a areálem vozí lidi pivním samohybem. Využíváme prázdných sedadel a usedáme k barovému pultíku tohoto vozítka. To se nás již ujímá jeden z Chmelobrany a točí nám světlého Janáčka. Příjemná změna po Kněžihorském. Je zaveleno k jízdě a my rozhýbáváme samohyb ven z areálu na okružní jízdu. Cestou se popíjí pivečko a diskutujeme na téma Chmelobramy a Chrámu piva. Uřídit toto vozítko asi není nic jednoduchého, protože během jízdy bouráme do lampy zámeckém parku. Všichni cestu přežili a živí se vrátili do areálu.

Samohyb ze Žatce
Samohyb ze Žatce

Loučíme se skvělými recesisty a jdeme si dát něco k snědku. V nabídce je toho dost. Končím u stánku s gulášem. Mají tu hovězí, skopový, kančí a srnčí. Jdu do skopového a ten je vynikající.

Blíží se šestá večerní a my se musíme pomalu loučit se Bzencem. Vytahujeme petky a přemýšlíme, které pivo načepovat. Po hlasování vyhrává Janáček.

Kněžihorské medové v kelímku
Kněžihorské medové v kelímku

Jak zhodnotit tuto akci? Bylo tu fajn, medové pivo nemělo chybu, dcera byla nadšená a náš prcek si to tu užíval po svém. Vypadal spokojeně. A jestli přijedeme i příště? Asi ne. Je to pro nás hodně daleko a první slavnosti jsou vždy originální. Na pivko se ovšem zastavíme, hned jak bude cesta do Bzence či Vracova. Ta světlá dvanáctka mi nedá spát.


P.S. Pro přiblížení atmosféry se podívejte ještě na fotovideoreportáž ze slavností, které mj. naleznete na stránkách Kněžihorského pivovaru ve Bzenci...
[Petr Melichárek] [Zobrazeno 13813x] [16. červenec 2008]
[Pivní slavnosti] [comments: 17] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Energetik

středa, 16. únor 2011
12:35

Energetik

Bzenecký ležák patří mezi absolutní špičku, co jsem kdy pil. A to jsem zatím jenom mohl "líznout" U lokálky. Snad se k němu dostanu i někdy v budoucnu :-)


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Radomil Paták

středa, 16. únor 2011
12:25

To Katka: Katko, nemusíš mít všechno!


napsal(a): Radomil Paták (bzenecbzenec(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Adsense

22. červenec 2024
15:57


posted by: Inzerce

moreli

středa, 16. únor 2011
14:51

moreli

to Radomil Paták: Chci se zeptat. Budou slavnosti i letos? Chystal jsem se už loni, nakonec mi do toho vlezla dovolená v Bulharsku ::cry . Od kamaráda vím, že je to parádní akce.


napsal(a): moreli [Odpovědět]

Radomil Paták

úterý, 8. březen 2011
23:24

to moreli: Já opravdu ještě nevím.


napsal(a): Radomil Paták [Odpovědět]

Katka

sobota, 15. srpen 2009
14:51

Já by jsem se chtěla zeptat , jestli nejsou nějaké fotky z pivních slavností ve Bzenci? :-)


napsal(a): Katka [Odpovědět]

Ž

středa, 13. srpen 2008
23:29

to Radomil Paták:
Pěkně napsáno musím souhlasit, možná budou i padat hlavy(moro)


napsal(a): Ž [Odpovědět]

Libor

čtvrtek, 7. srpen 2008
11:05

Libor

to Radomil Paták: ahoj Radku, tak si ma svojou poslednou vetou potešil.... na budúci rok by som na slávnostiach už chýbať nechcel.
Mimochodom to medové bolo naozaj skvelé!


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Radomil Paták

čtvrtek, 7. srpen 2008
08:23

Domnívám se, že nejen články, ale i diskuze se tady otáčí směrem, který není většině z nás příjemný. Já osobně považuji Slavnosti Kněžihorského piva ve Bzenci za více než zdařilé. A určitě to není jen můj, neodborný názor - už jsem mluvil s mnoha a mnoha hosty z jednoho a půl tisíce poctivě platících hostů (po mnoha z nich nikdo zaplacení vstupného nepožadoval, protože byli současně hosty i účinkujícími či pořadateli a stejně vstupné zaplatili, protože to prostě pokládali za správné) a slyšel jsem jen a jen chválu – chválu na program, organizaci, pivo, jídlo; každý si mohl najít to, co má rád, každý si mohl najít to, co mu chutná. A stavění máje k uctění patrona Slavností nikdo nespojoval s kalendářem. O autorských právech také něco málo vím, ale spíše se vždy držím toho, co mě už učila moje babička: „Když si chceš něco půjčit, zeptej se.“ Nějaké sáhodlouhé vysvětlování či urážlivý tón na pravdě mé babičky nic nezmění……. Pokud se chcete přesvědčit, jak to bylo na Slavnostech doopravdy, máte možnost nás navštívit v příštím roce, jste srdečně zváni. Tak ať nám všem Bůh dá nejen pověstné štěstí, ale i zdraví!


napsal(a): Radomil Paták (radomil.patak(a)quick.cz) [Odpovědět]

Kačka

sobota, 15. srpen 2009
14:47

Já by jsem se chtěla zeptat , jestli nejsou nějaké fotky z pivních slavností ve Bzenci? :-)


napsal(a): Kačka [Odpovědět]

Moro

neděle, 20. červenec 2008
21:33

Moro

to Ž:
Nevím, kdo jsi kamaráde(kamarádko), ale veškeré články a informace zde zveřejněné jsou osobně konzultovány s Radkem Patákem - za tuto informaci položím hlavu na špalek a to kdykoli. Takže neexistuje, aby byla poškozena jakákoli práva osob i samotného Kněžihorského pivovaru. Až dostaneš odvahu sem na sebe uvést plný kontakt místo nicku Ž, dak Ti podám patřičné důkazy. HOWGH!!!!
---------------------------------
Zpráva byla upravena 20.07.2008 ve 21:35:55


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Chody

neděle, 20. červenec 2008
13:36

Chody

to Ž:
Ano samozřejmě je slušnost se zeptat, stejně jako je slušnost se podepsat alepoň přezdívkou...

Ona ale odpověď většinou vůbec nedojde. Je pravda, že jsem při tomto videu nekontaktoval pan Patáka, zdálo se mi to po mailu zdlouhavé (PI je tvořeno na pochodu), ale alespoň jsem se zeptal Mora (kterého beru jako styčnou osobu mezi PI a Kněžihorským pivovarem) po icq, jestli si myslí, že to bude panu Patákovi vadit. A jelikož se majitel bzeneckého pivovaru zatím neohradil, mám za to, že mu to nevadí.

Jinak pokud by měl autor či majitel práv nějaké výhrady u videa zveřejněného na PI (prostřednictvím Zkouknito, YouTube či Stream), jsem připraven ta videa smazat. Ale jak jsem psal výše, není v možnostech PI čekat na každé vyjádření...

Na druhou stranu vždy se snažím uvést zdroj, odkud video pochází a myslím si, že jakýkoliv pivovar je jen rád, když se o něm píše, když vůbec lidé ví, že existuje a vaří dobré pivo...
---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 20.07.2008 ve 13:36:56


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Ž

neděle, 20. červenec 2008
13:01

Jen mně zaráží že když použiješ video z nějakého webu je slušností se aspoň zeptat jetli ho můžeš použít.


napsal(a): Ž [Odpovědět]

Libor

čtvrtek, 17. červenec 2008
15:11

Libor

aj ja to viem :-)
1, prišiel som na to
2, Radek Paták mi to potvrdil pri stretnutí....


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Moro

čtvrtek, 17. červenec 2008
14:44

Moro

Tak se mohu pochlubit, že jsem přišel na to, proč je pivo hořčí - na přání sládka Radka nechám potrápit i šedou kůru mozkovou ostatních ....


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Radomil Paták

čtvrtek, 17. červenec 2008
09:33

Jen upřesním: výtěžek ze vstupného jsem ještě nevěnoval Modrému hrochu ani KDCHOT Brno, musím ještě dořešit administrativní stránku věci. A co se týče hořkosti - polovina vyznavačů mého piva ji chápe jako pozitivum, polovina negativum. A čím byla způsobena vyšší hořkost některých piv? Všechna piva (světlé, tmavé, medové i zázvorové) byla kořeněna stejným množstvím stejného chmele. Protože tento web je pro pivní znalce, měla by tato nápověda stačit, snad ještě dodám, že důvod vyšší hořkosti souvisí s kapacitou mého pivovárku.


napsal(a): Radomil Paták (radomil.patak(a)quick.cz) [Odpovědět]

Moro

středa, 16. červenec 2008
20:52

Moro

Co dodat? Těšil jsem se, že tuto reportáž napíšu já sám (myšleno na Slavnosti Kněžihorského), ale bohužel povinnosti mě odvelely jinam. Děkuji za ní a jen dodám - Slavnosti mohly být uspořádány pouze díky spoustě hodných a ochotných lidí, kteří pracovali bez nároku na honorář a celý výtěžek byl věnován na Nadační fond Modrý hroch (www.modryhroch.cz už snad fungují). A snad jen - poprosím Radka Patáka ať se sem připojí a napíše něco o hořkosti svojí 12tky....


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Malakin

středa, 16. červenec 2008
20:51

Malakin

Peťo, myslel jsem, ze se venujes svemu pivovarku a ne jezdeni po slavnostech? S takovou tve pivo nikdy neochutnam... :-)


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI