Dwarf na Novém Zélandě: část 1.
Dwarf na Novém Zélandě: část 1.
Moje první cesta mimo evropský kontinent začala ve čtvrtek 13. ledna 2011 v odpoledních hodinách odletem z Prahy do Dubaje se společností Emirates. Už těchto skoro 6 hodin letu bylo mým nejdelším pobytem v letadle v dosavadním životě, a to jsem byl teprve ve čtvrtině cesty. Splnil jsem si aspoň další značku a odbyl svou premiéru ochutnáním Heinekenu z plechovky. V Dubaji na mě čekal skoro devítihodinový přestup, na což jsem se moc netěšil. Měl jsem sice od Emirates voucher na hotel ve městě, ale znamenalo to vystát tři dlouhé fronty qůli vstupnímu vízu a když jsem viděl jejich délku, nechal jsem to plavat a celý ten dlouhý čas strávil poflakováním a posedáváním v prostorech letiště. Věděl jsem, že někde na letišti je irská hospoda, ale nenašel jsem ji (povedlo se mi to až při přestupu na zpáteční cestě a jedno Kilkenny v přepočtu za 188 Kč si tam dávám).
Cesta pokračuje navazujícím letem do Aucklandu s technickou přestávkou v Melbourne (13,5 hodiny Dubaj-Melbourne + 2,5 hodiny na letišti v M. + 3,5 hodiny Melbourne-Auckland) a z hlediska piva se přihodilo jen to, že si v Melbourne na letišti dávám jedno lahvové (Coopers Pale Ale – 375 ml / 8 AUD) na uklidnění poté, co mi na skeneru zabavili sprchový gel (přičemž v Praze i v Dubaji to v pohodě prošlo) a začínám se tak seznamovat s poněkud vyššími cenami za pivo v této oblasti světa.
V sobotu 15. ledna 2011 po 15. hodině po 36 hodinách pobytu v klimatizovaných prostorách letišť a letadel poprvé vstupuji na půdu jižní polokoule a seznávám, že těch 28°C se tváří docela horce :) (u nás bylo v tu dobu o 12 hodin a nejmíň 25 stupňů míň).
Auckland
Následuje rozvoz přilétnuvších studentů do rodin na ubytování a před 18. hodinou už sedím na terase a ochutnávám první novozélandské pivo. Neil se ukázal jako dobrý hostitel a postupně mi přinesl 3 třetinky piva Speight’s Gold Ale z pivovaru ve městě Dunedine. Je to taková lehká desítečka, příliš si nepochutnáte, ale na zahnání žízně a osvěžení to stačí.
Na své první točené jsem se vydal hned druhý den, v neděli, kdy jsem si chtěl projít blízké okolí a poznat tak na vlastní kůži nejen pohyb v ulicích, kde všechno běží a jede v opačném směru, ale i mentalitu a chování lidí, které jsem nutně musel potkat. V podstatě jsem vlezl do první hospody, na kterou jsem natrefil. Jmenovala se Spirit’d (Glenfield, Auckland) a točili tam především mainstreamová piva, z nichž se jedno stalo mým úvodem do poznávání NZ pivovarnictví a pivní kultury – tenkostěnná sklenice a pivo natočené až nahoru bez pěny, ale v tom vedru velice potřebné a osvěžující (to jsem ještě nevěděl, jak večer budu trpět, protože jsem hrubě podcenil sílu místního slunce a neaplikoval včas ochranný krém, což jsem doma nikdy nedělal, ale tady je to víc než nutné… nos jsem si spálil až do krve a ruce byly taky lehce ohořelé). Tím pivem se stal Mac’s Gold Lager z Wellingtonu, jedno z těch lepších piv, která jsou dostupná po celé zemi (pinta / 6,40 NZD).
Moje první točené pivo
V pondělí nastupuji do školy. Celý můj pobyt se vlastně skládal ze studia angličtiny na jazykových školách a cestování. Už doma jsem si relativně pečlivě připravil seznam dostupných piv a pivovarů na NZ s tím, že jich ochutnám a navštívím co nejvíc, a zcela ovládnu pořadí značek NZ na BB :) (http://maps.google.cz/ )
Tedy… první 4 týdny trávím v Aucklandu a okolí studiem angličtiny na WorldWideSchool NZ a studiem života, ať už sám nebo s nově nabytými přáteli, což zahrnovalo i návštěvy restauračních pivovárků a hospod se zajímavou nabídkou piva z malých pivovarů z celého Zélandu. A hned ono pondělí přišel na řadu první z nich s poetickým názvem Shakespeare Brewpub, o němž jsem věděl už předem, že je sotva 300 m od školy. Za pípou stál Čech, který mi napřed na žízeň natočil Tui East IPA, osvěžující pivko do horkých dní z jednoho z největších pivovarů na NZ (přirovnal bych ho ke Svijanům), v kterém jsem se později stavil a musím říct, že tolik propagačních předmětů jsem v pivovaru nikdy neviděl. No, a pak už přišel čas na místní produkt – stout s pronikavou černou barvou a lehkými chuťovými tóny. Pochutnal jsem si. A protože tu měli na čepu i další značky, stavil jsem se zde hned další den a ochutnal své první Monteith’s (Ale z pivovaru v Greymouth, což je další zástupce průmyslových NZ pivovarů).
Načež následovala cesta na nábřeží do Brew on Quay, kterýžto podnik bych přirovnal k pražskému Pivovarskému klubu – na čepu tu krom nějaké stálé nabídky na 6 pípách mají i obměňující se piva na dalších 3 pípách a v chlaďácích čeká více než 100 druhů lahvových piv nejen z NZ, ale i Austrálie a dalších zemí včetně ČR. Na mou otázku, jestli mají nějaké dobré pivo, mi byl doporučen Wasp Honey Pilsner z pivovaru v Invercargill (nejjižnější pivovar NZ), chutné osvěžující pivo, kde bylo opravdu cítit med. Pochutnal jsem si za 9$. Za stejnou cenu si hnedle dávám i jedno z nejlepších piv, které jsem na NZ ochutnal (dle mého soukromého hodnocení) - Epic Pale Ale z pivovaru sídlícího na jižním předměstí Aucklandu, které jsem v lahvové podobě věnoval po návratu domů Morovi za tu kupu práce, kterou měl s přidáváním desítek nových značek do databáze na BB.
Sky Tower
Auckland jako takový je docela velké město, na NZ největší, má více než milion obyvatel, centrum je plné mrakodrapů, nad nimiž dominantně ční nejvyšší stavba jižní polokoule Sky Tower s více než 300 m, leží na 46 vyhaslých sopkách, z nichž nejznámější jsou One Tree Hill a Mt. Eden. V zátoce Harbour Gulf je nejmladší sopka této oblasti Rangitoto Island, která spolu s celým ostrovem vznikla výbuchem před pouhými 600 lety. Dá se tam dojet trajektem a nahoru ke kráteru je to pěkná procházka.
Dalším krásným ostrovem, kam směřuje cesta mnoha turistů, je o kousek dál ležící Waiheke Island s pěknými plážemi a mnoha a mnoha hektary vinic a malými vinařstvími zvoucími k ochutnávkám výborných vín. Musím se přiznat, že jsem za celý pobyt na NZ neochutnal ani jedno víno a i na Waiheke jsem jel krom návštěvy místní pláže se známým názvem Palm Beach hlavně ochutnat produkty místního pivovárku – pšenice i pale ale byly výborné, zakoupil jsem si i PET místního dark ale na následující dva večery domů. Nemělo to chybu :)
Další zajímavý pivovárek s nádherným lokálem je nedaleko Sky Tower směrem na západ – Sale St Brewery vařící výborný osvěžující Ponsonby Gold Lager a neméně chutný Freemans Ale (Ponsonby je název čtvrti) a k tomu i silný speciál nazvaný jménem Winstona Churchila, který jsem ale neochutnal.
Galbraith´s Ale House / degustační prkénko
Hektický první školní týden zakončuji návštěvami dalších dvou výborných podniků, které by neměl minout nikdo, kdo má rád opravdu dobré pivo v pěkném prostředí – Galbraith’s Ale House hodnocený jako nejlepší hospoda anglického typu na NZ (byl jsem tam 3x) a Cock&Bull Pub (je jich v Aucklandu víc, já 2x navštívil ten pod Mt. Eden), které obě krom vlastních výborných piv mají na čepu různá další piva z malých i středních pivovarů NZ.
Pokračování příště...
[Zbyněk Melichar] [Zobrazeno 8421x] [26. červenec 2011]
[Pivo ve světě] [comments: 29] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
spilečný/wolfgang
pátek, 29. červenec 2011
11:15
Mně taky ale a/nebo stout nejde do volátka. Chutná mi to stejně jako G nebo SP nebo PU nebo Budvar. Doufám, že jsem někoho neurazil.
napsal(a): spilečný/wolfgang [Odpovědět]
Dwarf
čtvrtek, 28. červenec 2011
20:43
U me dobry... Jen bych byl malinko radsi, kdyby se v diskusi objevovaly otazky a komentare o pivu a treba i geografii a faktech. Jen proste nechapu, proc ma tolik lidi potrebu napodobovat onoho velkeho pivniho badatele, a to pod jakymkoli clankem, prijde mi to naprosto zbytecny... (ale treba to je jen tim, ze jsem byl v praci zrovna lehce vytocenej) )
Adsense
11. září 2024
14:22
posted by: Inzerce
Dwarf
čtvrtek, 28. červenec 2011
14:54
to Prd: další Malakinův žák? si to najdi, internet máš... a vůbec, že já se snažím...
pochvala potěší, kritiku beru, ale proč má tolik lidí potřebu přidávat přiblblé poznámky, to nechápu...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 28.07.2011 ve 14:58:20
RBN
čtvrtek, 28. červenec 2011
15:14
to Dwarf:
Myslím, že pan Prd to myslil ironicky a celá tato diskuse je ironicky vedena proti panu pivnímu badateli, který nám jistě brzy osvětlí své zavěcené a erudované dotazy.
napsal(a): RBN [Odpovědět]
Honza Světpiva.cz
čtvrtek, 28. červenec 2011
16:14
to Dwarf: Ale no tak...precti si nejdriv Malakinuv prispevek, zejmena tucne veci...a pak nase reakce na jeho reakci.
napsal(a): Honza Světpiva.cz [Odpovědět]
Honza Světpiva.cz
středa, 27. červenec 2011
11:22
to Energetik: no jasne, rozvest
Velikost pokoje, kam smerovala postel, jak rychle bylo pripojeni k netu, vlastni toaleta, dostupnost onech chmelem chyby zakryvajici ejly atd...nejlepe v samostatnem clanku
napsal(a): Honza Světpiva.cz [Odpovědět]
Honza Světpiva.cz
středa, 27. červenec 2011
01:51
Jasne, hned prolustrovat Neila, at vime, co je zac. A take procentualni zastoupeni gayu v popluaci, at VB Malakin vi, jestli vubec na tu stranu zemekoule muze vstoupit
A samozrejme nezapomenout zminit ty svrchne kvasene rychlokvasky typu imperial stout, ktere se za rok prosprintuji sudem a hrrr do lahve a ke spotrebiteli...
napsal(a): Honza Světpiva.cz [Odpovědět]
Rosťa
středa, 27. červenec 2011
09:30
to Dwarf: Proč se mejt hned na začátku sezóny člověče? Také je škoda, že jsi neuvedl, kolik gelu je třeba na Dwarfí tělo, jakou techniku mydlení používáš a zda některá místa nemyješ dvakrát Že jsi na NZ jsem se dozvěděl už v zimě od Veru z Obžerství a v koutku duše doufal, že se na stránkách PI budu setkávat s NZ, kam od dětství také toužím zavítat, alespoň virtuálně formou tvých článků. Ale prý viděli nějakýho trpaslíka na Beerketě, ty už jsi zpět? To je prima a neva, že ty články jsou tu až teď, hlavně že tu jsou. Tož vitaj doma, ogare!
Malakin
středa, 27. červenec 2011
01:06
Několik desítek řádků textu a ani zmínka o tom, jaký studijní program či kurz jsi absolvoval, kdo to platil, proč zrovna NZ a ne třeba Austrálie, Kanada, USA či jiná obdobně atraktivní destinace. Z textu mi dále není zřejmé, kdo že to ten Neil, jehož zmiňuješ hned v úvodu, vlastně je (tipuji otce či jiného člena rodiny, do níž jsi byl umístěn), dále jsem nepochopil, proč jsi cenu konzumovaného piva jednou přepočetl na naše koruny a pak už jsi to uváděl v původní měně, aniž bys připojil nějaký převodní vztah, no a v neposlední řadě mi připadá dost divné hodnotit ceny v té či oné lokalitě podle cen někde na letišti.
Jinak koukám, že na NZ převažují ejly a pořádný pivo nikde. Nevíš, co je důvodem? Mám za tím hledat jenom úsporu na čase a tím i výrobních nákladů, nebo to přičítat snaze o skrytí případných technologických vad nějakým tím chmelem navíc?
---------------------------------
Zpráva byla upravena 27.07.2011 ve 01:15:11
Jakubisko
středa, 27. červenec 2011
09:06
to Malakin:
Piva typu Ale nebo Stout nejsou "pořádná piva"? Ty asi budeš zaprděnej čecháček co celej život lemtá "pořádné české ležáky" typu Krušovice 12 nebo Šerák... Pust se máminejch sukní a vyraž do světa, to ti prospěje :-D
napsal(a): Jakubisko [Odpovědět]
Dwarf
středa, 27. červenec 2011
09:16
to Malakin: Tvůj tip ohledně Neila je zcela správný (mám dojem, že to z toho přímo vyplývá), navštívit NZ byl můj sen od dětství a platil jsem si to sám, o školách a délce studia v článku zmínka je, pivo na letišti v Dubaji jsem platil kartou, tudíž ani nevím, kolik stálo v dirhamech (což by Ti stejně nic neřeklo) a částku vím až z výpisu, nikde jsem nehodnotil cenu piva v dané lokalitě dle cen na letišti...
co se týče piva, hledej za tím fakt, že NZ je britské dominium, tudíž se tu pivo dělá podobně jako v Anglii (samozřejmě to tu ovlivňuje i ostatní svět, ale svrchní qašení tu má svůj domov), dále nevím, co znamená termín "pořádné pivo", v učebnicích ani pivovarských příručkách jsem se s ním nesetkal...
Malakin
pondělí, 1. srpen 2011
23:34
to Jakubisko: Díky za radu, ale ve světě už jsem párkrát byl, nějaké to pivo ochutnal, ale že bych narazil na něco lepšího než na český ležák, tak to bohužel říci nemohu.
to Dwarf:
Ad "Tvůj tip ohledně Neila je zcela správný (mám dojem, že to z toho přímo vyplývá)": Bohužel, ale z toho textu to zcela zřejmé není a vlastně ani z této odpovědi.
Ad "pivo na letišti v Dubaji jsem platil kartou, tudíž ani nevím, kolik stálo v dirhamech": Zřejmě jsi mě špatně pochopil, vůbec jsem totiž po tobě nechtěl, abys uváděl ceny v dirhamech, ale naopak abys uváděl všechno v českých korunách, když už jsi s tím začal, páč cena v AUD či NZD člověku, který se v dané lokalitě nepohybuje, opravdu nic neřekne.
Ad "nikde jsem nehodnotil cenu piva v dané lokalitě dle cen na letišti": V úvodu svého článku píšeš "...v Melbourne na letišti dávám jedno lahvové a začínám se tak seznamovat s poněkud vyššími cenami za pivo v této oblasti světa..., z čehož je podle mě zcela zřejmé, že hodnotíš ceny v dané oblasti ještě dříve, než opustíš areál letiště.
Jakubisko
úterý, 2. srpen 2011
09:35
to Malakin:
"že bych narazil na něco lepšího než na český ležák, tak to bohužel říci nemohu." - takže když ti chutná nejvíc český ležák, znamená to, že Ale není pořádné pivo, jak píšeš? Svatá prostoto :-D
Jinak divit se většinovému zastoupení ale a stout na NZje (slušně řečeno) naivní. Takže opravdu radši zůstaň dřepět v ČR a dál popíjej Šerák a piš ódy na Krušovice. Sbohem.
napsal(a): Jakubisko [Odpovědět]
Dwarf
úterý, 2. srpen 2011
11:25
to Malakin: tak tedy znovu
1) ceny piv uvádím tak, jak jsem je platil, přepočet zvládne každý, kdo umí najít na netu kursovní lístek (NZD byl/je asi 14 Kč)
2) já vím, co píšu... a že ceny piva jsou v AUS a NZ vyšší než v Česku je fakt, ať už si to pivo dáváš na letišti nebo kdekoli jinde... a k tomu zapomínáš, že já ten článek psal dávno potom, co jsem ta všechna piva vypil a zaplatil, nehledě na to, že jsem o těch cenách věděl předem...
Weetek
čtvrtek, 28. červenec 2011
16:09
to Malakin: Chápu, že pro grafomana Malakinova formátu, který je schopen popsat ve dvou odstavcích zasedací pořádek jeho kamarádů sběratelů ve vlaku a svou cestu od autobusu na pivní festival popisuje téměř krok po kroku je Dwarfův text takřka strohý. Svým šplechtem "převažují ejly a pořádný pivo nikde" pak opět všem připomněl, jak grandiózně omezený náš sběratel pivovarského harampádí je. Holt dokud se na Zéland nebude dovážet Šerák v PETu, tamní troubové nezví, co je to pořádně pivo