Mezinárodní pivní festival 2023 Reklama na PI Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivovar Rotburger Pilisvörösvar


verze pro tisk

Pivovar Rotburger Pilisvörösvar

Pivovar Rotburger Pilisvörösvar

Zpráva č. 2 – o stavu pivovarnictví u našich sousedů

Vážení čtenáři, milí pivní přátelé,

Üdvözöljük Budapesten aneb Vítejte v Budapešti. Dneska se podíváme krapet více na Jih. Tam kde dělají dobré klobásy a kde je zapíjejí dobrým vínkem a národní aperitivem Unicum! Už jistě víte kam… Ano, samozřejmě do Maďarska. Vlastně budeme tam tak trochu doma, že ano? Kolik že to let jsme s nimi žili v jedné říši? Myslím, že dost na to, aby se od nás naučili, jak správně vařit pivo. Zkontrolujme si nyní osobně jejich učenlivost...

Berte má slova s nadhledem a humorem. Nedělám si s Maďarů ani legraci, ani nesnižuji jejich um. Každý umí něco jiného. A oni toho umí, možno s klidným svědomím říci, co se týká jídla a pití, řekl bych, docela dost! Možná i více než my. Právě proto je svět zajímavý. A klobásky jdou k pivu parádně. Krásně se to doplňuje, unie a harmonie funguje sama od sebe a nepotřebujeme k tomu ani žádnou bílou naškrobenou košilku, která nám to vše bude organizovat a nařizovat z Bruselu. Dobré pití a jídlo si najde cestu k lidským srdcím samo... Ponořme se tedy teď trochu do maďarského pivovarnictví.

Maďarský pivovárek
Maďarský pivovárek

Dávám si sraz s předsedou budapešťského klubu sběratelů pivních suvenýrů panem Andrasem Kovacsem. Termín je určen na pátek, 1. února v 9:30 v ulici Kiniszi před pivovarem Kaltenberg v centrální Bupadešti. Do tohoto pivovaru ovšem dnes nejdeme, i když o něm bude řeč v jiné reportáži. Dnes se vydáme nějakých 15-18 km na severozápad od města, do kraje Pest, kde leží malebné městečko Pilisvörösvár. „Příměstské městečko“. Něco jako Roztoky v bledě modrém, je to Praha a není to Praha... Andras je přesný, prý ať rychle nasedáme a vydáme se do Rotburgeru! Čekají na nás...

Rodinný pivovar
Rodinný pivovar

Pivovar a restaurace se nacházejí v klidné čtvrti v rodinném domku. Je před ním velká travnatá plocha a vede k němu dlouhá příjezdová cesta. Zajímavý pivovárek. Vzdušný. Před ním jsou dvě oddělená samostatná venkovní posezení a může to tu být v létě více než příjemné. Odhaduji to tak na minimálně 50 – 70 lidí, kteří si zde venku mohou sednout.

Venkovní posezení
Venkovní posezení

V samotné hospůdce je pak šest dřevěných masivních a tmavě namořených stolů a celému prostoru vévodí výčep umístěný uprostřed na protilehlé straně naproti hlavnímu vchodu. Mají zde také bohatou výzdobu v podobě vcelku schopné sbírky pivních lahví na poličkách. Pátrám po české flaši a nemusím se moc namáhat…. Kelt, Bernard,….. ano naši velvyslanci jsou tu! Jako všude, kde se to motá okolo piva!!

Hospůdka pivovaru
Hospůdka pivovaru

S trochou nadsázky se dá říci, že hospoda připomíná takové větší skleněné akvárium. Věřím, že neurazím, když provedu malé srovnání. Totiž něco trochu podobného jako je tato hospoda, máme i my tady u nás v Dubí na Teplicku na trase E 55. My tomu tady ale říkáme jinak. Ne akvária, ale „kurvária“. Jistě víte, o čem mluvím - skleněné vitríny s lehkými děvami. Ještě štěstí, že je ten humus s otevřením nového kamioňáckého přechodu na D8 v Petrovicích konečně na úbytě… Čekám tedy s nadějí, kdy z nějakého „kurvária“ vznikne třeba pivovar! Bude to krásná proměna…

Konstatuji, že takováto prosvětlená putyka má mnohé do sebe. Minimálně vidíte, jestli venku prší a je nutné si dát ještě jedno, nebo že se blíží manželka a máte čas pár vteřin na přípravu…

Sládek András Jáki
Sládek András Jáki

My zde teď sedíme u jednoho stolu s panem Jáki Andrásem a nasloucháme jeho vyprávění o historii pivovaru. Je to mladý muž, který, jak usuzuji, velmi dbá na svůj zevnějšek. Návštěva solária z něho úplně čiší. Tetování, nagelované vlasy. Aby mu hovor šel lépe, přinesl jsem mu něco od nás ze severu Čech. Dvě láhve 14° Březňáku a nějaký ten náš pivní tácek.

Dozvídáme se, že jeho otec Attila Jáki byl muž činu, který pracoval v osmdesátých letech jako inženýr na Blízkém Východě a v Africe. A jelikož v Maďarsku bylo povoleno i za komunistů vždy více než u nás doma v Čechách, začal se v roce 1988 zaobírat myšlenkou, kam účelně vložit ony peníze, které vydělal. Jeho představa byla jasná: pekárna nebo malý pivovar! Naštěstí pro nás pivaře zvítězila druhá varianta a máme tu pivovar Rotburger, do kterého jsme teď srdečně zváni k prohlídce. Pojďme!

Varna pivovaru Rotburger
Varna pivovaru Rotburger

Ono zmiňované akvárium je nejen účelné ale i estetické. Z hospody je přes sklo pěkně vidět na varny. Jsou to dvě naleštěné nerezové nádoby, které vyprodukovaly první várku již v roce 1993. Jsou dovezené z Německa. Jde prý o nákup z druhé ruky. Již používané.

Šrotovník
Šrotovník

Málem bych zapomněl. Ještě než vstoupíme do varny, mineme napravo malou místnůstku se šrotovníkem a zase stejná pohádka, kdo právě mele, je vidět i z venku. Varnu omrkneme a když za ní sejdeme dva tři schůzky níže, narazíme na dvě spilky nebo-li kvasné nádoby. Nejsou prázdné, což značí, že to může být maximálně 2-3 dny, co se zde vařilo, pěna je ještě mladá a bohatá, ještě se nepropadává. Nemohu nestisknout spoušť.

Spilka
Spilka

Nu a na spilky navazuje samostatná místnost, kde jsou ležácké tanky. A poslední místnůstka hned vedle sklepů, je takové malé skladiště s basami a sudy. Jako v nějakém našem minipivovaru. V podstatě je to všude stejné, ať je to tady nebo tam a ani to jiné být nemůže. Jen mě mrzí, že jsem si nevyfotil stáčečku láhví. Ta byla opravdu unikátní a podobnou jsem v Čechách neviděl. Vždycky něco ve víru „vzrušení“ zapomenu zdokumentovat. Neumím se soustředit a zachovat chladnou tvář pokerového hráče… Zprofesionalizuji se!

Ležácký sklep
Ležácký sklep

Je čas si povědět něco o zdejším pivečku. Co je vskutku divné? To, že se pivo filtruje! Takový klump jménem filtr by letěl z pivovaru jak namydlený čert být já majitelem nebo sládkem. Ale nejsem jím, takže mohu do toho jen kecat a rádoby radit. Když jsem požádal o pivo nefiltrované, bylo mi sice natočeno, ale byl jsem dvakrát dotázán, zda ho skutečně chci a zda vím, že bude kalné! Říkám jim, ať ho bez obav přinesou, že kvůli té „špíně“ a tomu kalu jsem sem vlastně přijel. No nevím, zda mi uvěřili.

Maďarský kvasničák
Maďarský kvasničák

Jinak se zde vaří dva druhy piva: světlý ležák (világos) 12° a černá (barna) 13°. Oba jsou to ležáky. Tato dvě piva jsou stále kdykoliv na čepu a i k dispozici v láhvích o obsahu 1 litr, 1. [5] litru a 2 litry (obr. 17). Speciály se prý nevaří. Pro dokreslení obrázku je třeba dodat, že chmel se bere z kraje Hallertau z Bavorska a slad od Michalovců (Slovensko). Pivo se točí v místní pivovarské hospodě, dříve popisované, a dále ve čtyřech dalších restauracích v samotné přilehlé blízké Budapešti. Pro ještě detailnější informaci uvádím, že půllitrová sklenice stojí okolo 230 forintů.

Lahváče z Pilisvörösváru
Lahváče z Pilisvörösváru

Pan sládek András Jáki se s přibývajícím časem ukazuje jako velmi vstřícný, neuspěchaný a velkorysý muž. Nikdy nedejte na první dojem. Má i značné znalosti o pivu a jeho vaření. Poprvé v životě dostávám s sebou tolik piva, že to nejsem schopen unést. S díky odmítám a beru si jen čtyři láhve. Pro své kamarády. Podrobíme je podrobnému testu v klidu domova. Jen mě mrzí, že nemohu moc posuzovat chuť piv, které jsem dostal na místě, neb jak později zjišťuji, měl jsem právě horečku 39.5°C. Někdy se výlet prostě nevyvede tak, jak by si člověk přál. Ale mise byla úspěšně dokonána a to mě těší.

CzechBeerMan před Rodburgerem
CzechBeerMan před Rodburgerem

Výsledek? Nejsou to zřejmě piva dělaná pro náš český jazýček. Řekl bych, že jsou méně chmelená a chybí tam ta naše známá plnost a chlebnatost. Ale jistě se dají dobře vypít a jsou vařena se stejnou láskou a pýchou jako ta naše. Místní pohostinnost je nestrojená. Navíc proč čekat v Maďarsku český šmak, že? Právě proto cestujeme, abychom poznali něco jiného. Bez obav si dejte svůj „világos“. Pro docílení autentičnosti si k jídlu objednejte halaszle…

Ale o tom všem bude řeč příště. Zamíříme do centra Budapešti. Do pivovaru Kaltenberg. Tam to byla trochu jiná „story“. Už ne taková selanka a klídek jak zde. Ale frmol hodný tohoto opravdového velkoměsta. I ceny se pohnuly nahoru. Rapidně. Ale zase to byla jiná zkušenost. Je potřeba zkusit vše. No uvidíte sami.

Chcete-li se zatím dozvědět více o minipivovaru Rotburger, navštivte jeho webovou stránku na odkazu www.rotburger.hu. Je pěkná, i když jen v maďarštině. Podbarvená místní muzikou a je tam i malé názorné a naučné video procesu vaření piva. Tak tedy příště znovu tady… Szia ban Budapest!


Logo CBM
S pozdravem a úctou
Váš Libor Vojáček alias CzechBeerMan
pivní reportér a sběratel
Teplice


[Libor Vojáček] [Zobrazeno 9220x] [4. květen 2008]
[Pivo ve světě] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

zdenek reska

neděle, 4. květen 2008
18:47

Libore, dobrý, je vidět, že máš pivo pořád rád


napsal(a): zdenek reska [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI