Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Co dělají v Podkérkonoší, když pérší? (den 1-3)

Pivní cesty


verze pro tisk

Co dělají v Podkérkonoší, když pérší? (den 1-3)

Co dělají v Podkérkonoší, když pérší? (den 1-3)

Letošní dovolená se má odehrávat opět v Podkrkonoší, tentokráte v jeho západnější části v městečku Jilemnice. Jilemnice ovšem není Rtyně a tak zde o vývěsní štít s vládcem hor nezavadíte (alespoň já jsem jej neviděl). My jsme však připraveni na vše, ale o tom až dále.

Vyrážíme v sobotu, což je snad jediný den, kdy neprší, v autě si tak užíváme sluníčka. Po ubytování jdeme na večeři do doporučené restaurace Šaldův statek, která se nachází v památkově chráněném objektu - krkonošské roubence na okraji tzv. Zvědavé uličky.

Restaurace Šaldův statek
Restaurace Šaldův statek

Restaurace je nekuřácká, což je velké plus, nicméně my volíme posezení na zahrádce, kde se kouří ostošest. Na čepu Bernard 10, 12, 13 tmavý a nealko, dále Svijany 11, v lahvi pak polotmavé nealko Bernard, Švestka a Višeň. Jelikož jsem po cestě docela rozhicovaný, objednávám desítku od Bernarda za 23 Kč, která dobře hasí žízeň, ale bohužel prostě do Podkrkonoší nepatří :( Ač je to zdejší vyhlášená restaurace, tak jídlo nebylo na svou cenu nijak zvlášť vyjímečné. Budeme tedy propříště hledat něco jiného. Večer ještě dopíjíme zásoby z domova v podobě obou Poutníků a plechovkový Argus ležák (fujtajxl vespolek).

Krákora hned druhý den
Krákora hned druhý den

V neděli se v nedalekém Hostinném konají Porcinkule. Co to asi může být? To zjistíme nejlépe na místě. Je to velká pouť, která zabere prakticky celé městečko. Na náměstí si pak užijí i pivaři. První na ráně je Krakonoš. Neváháme a dáváme točenou dvanáctku za 20,- Kč. Děti se vyřádí na atrakcích, sem tam něco malého k snědku a v druhém rohu náměstí spatřuji stánek královédvorského Tambora, kterému nelze odolat (i když mám v plánu návštěvu pivovaru, kam mě pozval pan Kiriakovský).

Pivo Tambor v Hostinném
Pivo Tambor v Hostinném

Na čepu dvě piva, která jsem ještě neměl tu čest ochutnat (v Prodejně se mi poštěstila vždy dvanáctka). První dávám desinu (15,- Kč), která ač po K12 řidší, tak s chutí, což je dnes u výčepních piv světlá vyjímka. Později koštuju i jedenáctku (19,- Kč), kde je už znát trošku toho poleženíčka navíc. Trojici (pod)krkonošských piv na zdejším náměstí uzavírá Novopacký pivovar, jehož stan zabírá nemálo místa (později při prvním dešti zde jistě najde azyl dost návštěvníků porcinkulí).

Novopacké království
Novopacké království

Dávám nefiltrovaného Kryštofa za 20,- Kč a jsem spokojen. Rychlý gulášek v podloubí a k němu litovelské Maestro (25,- Kč; nic moc). Déšť pomalu ustupuje a na pódiu se rozehrává finále letošních porcinkulí. Vy to nevíte? Do Hostinného dorazil Freddie Mercury se svým bandem. Samozřejmě se jedná o revival, ale kapela Queen revival by Princess měla takovou šou, že člověku chvílema běhal mráz po zádech.

Jedna dvě, Freddie jde
Jedna dvě, Freddie jde

To se ale pomalu vracíme do Jilemnice, kde musíme nakoupit lahváče na večer. Volíme zdejší Tesco, ale jeho chudičký výběr nás zaráží. Bereme tedy jedinou myslitelnou variantu - Novopacké pivo Kumburák (10,90 Kč). Pondělní program si plánujeme poznáváním městečka. K snídani dva lahváče Nové Paky, výšlap na Kozinec, což je kopec pod kterým bydlíme a oběd v restauraci/jídelně Zlatý klas na jilemnickém náměstí, kde je velmi levné a dobré jídlo, ale na čepu jen Gh10 (chutnal jako voda). Pokud byste chtěl zajít na oběd, tak vězte, že to musíte stačit do 13:30 hod..

Starý pivovar
Starý pivovar

Po obědě chceme navštívit místní muzeum, leč v pondělí má zavírací den. Otevřeno je jen ve "starém pivovaru", resp. sladovně, kde se nachází Tržnice řemesel. Sladovna je krásně opravena, což nemohu říci o vedlejší budově pivovaru (s komínem), kde zaryl své drápky reálný socialismus :( Pivovar skončil s výstavem piva kolem roku 1950. No nic, rychle na ubikace, kde na nás čeká něco dobrého...

Z Krakonošovy zahrádky
Z Krakonošovy zahrádky

Nemyslete si, že jedu do Podkrkonoší bez toho, abych získal do Prodejny Pod Zelenou horou nějaké pivko, které běžně nemám v nabídce. Volím samozřejmě Krákoru, kterého nelze na Plzeňsku sehnat. Počítám tedy s tím, že přivezu pár bas a na webu trutnovského pivovaru mě praští do očí nabídka desetilitrových KEG soudků. To je panečku výzva! Jsem tři chlapi, takže není problém večer skousnout šest až sedm točených.

Štěňátko. Jak jinak nazvat 10l soudek?
Štěňátko. Jak jinak nazvat 10l soudek?

Psal jsem do pivovaru, že bych rád pár bas na doma a nějaký ten soudek na místě. Odpovědí mi však bylo jen potvrzení o přečtení. Naštěstí nacházím na stránkách trutnovského pivovaru mezi velkoobchody dva přímo v Jilemnici. Kontaktuji ten první (JIP ) a není problém soudky objednat (lahve mají na skladě). Objednávám (ještě z Plzně) dva 10l KEGy a v pondělí pro ně zajíždím. Cena 9,90 Kč za pivo je více než sympatická. Večer pak narážíme první soudek Krákory. Trošku pění, ale to nám rozhodně nemůže zkazit náladu a posezení na pergole tak dostává další rozměr...

Co nás čeká v dalších dnech se dozvíte později...[Richard Chodora] [Zobrazeno 10031x] [18. září 2011]
[Pivní cesty] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Felčar

neděle, 18. září 2011
19:58

Felčar

Asi před 14 dny jsem byl s rodinkou v Jilemnici a mohu doporučit restauraci U Horkých kamenů http://www.restaurace.cz/semily/u-horkych-kamenu.html , přinesou vám rozžhavené lávové kameny a syrové steaky a sami si pak steakujete. Sice žádné místní pivo, ale budvar je v pohodě.


napsal(a): Felčar [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI