Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Štramberk a Otevřená vrata

Pivní cesty


verze pro tisk

Štramberk a Otevřená vrata

Štramberk a Otevřená vrata [p262][p289]

Co tomu předcházelo naleznete zde...

V relativní blízkosti od Hukvald, ve Štramberku, se nachází další minipivovar, Městský pivovar Štramberk . Pivo Trubač je sice zatím méně známé, než proslulé uši, ale své štamgasty si už našlo. A to by bylo, když už jsem tak blízko, abych taky neochutnala. Kombinací veřejných hromadných dopravních prostředků, vlastních nohou a stopu se ještě k večeru dostávám do Štramberku, kde ochutnávám uši i Trubače.

Městský pivovar ve Štramberku
Městský pivovar ve Štramberku

Mají na čepu světlou i tmavou 12°. Světlá má být, dle popisu, klasický ležák plzeňského typu. Na zahnání žízně dobrá, ale moc mne nenadchla. Varna se nachází přímo ve výčepu, sládek přítomen v mimopracovní den není, od vrchního se dozvídám jen, že v sezóně vaří i denně. Na prospektu se pak dočítám, že exkurze pořádají ve všední dny, nabízejí též lašské pivní koupele. Dilema, zdali po ochutnávce výše uvedených místních specialit udělat něco pro zdraví a absolvovat 6 kilometrovou procházku zpět do Příbora, nebo odkráčet zhruba 2 km na vlak, rozhodne za mne sv. Petr, který zatáhne za nebeské splachovadlo.

Štramberská varna
Štramberská varna

V neděli ráno odjíždím vlakem do Vyškova - města, které vůbec neznám a které (jak si jistě dříve narození pamatují) se ve škole hojně skloňovalo v hodinách dějepisu i občanské výchovy, resp. ne město samotné, ale obec Dědice, ležící kousek u města. Netřeba připomínat důvod.

Pivovar Vyškov
Pivovar Vyškov

Na Vyškovské pivo se těším a ráda bych rovněž poznala, zde i v pivním světě slovutného, pana Holoubka. Doufám, že nás třeba bude provázet inzerovanou exkurzí. Trochu předběhnu, ale nakonec to dopadá úplně jinak – pan Holoubek poznává mne! To už jsem teda pěkně “profláknutá”.

Posezení na pivovarském dvoře
Posezení na pivovarském dvoře

Popisovat vyškovské pivo pro znalce, jakými jsou zdejší čtenáři, to by bylo jako “nosit sovy do Athén”. Na “Dnu otevřených vrat” byl na čepu celý sortiment zdejšího pivovaru, vč. nealka, dvou druhů zde vyráběných limonád, jakož i nefiltrovaných piv: Džbánu (toho jsem neznala -mňam!) a Březňáka.

Vrata dokořán
Vrata dokořán

Samozřejmostí byl i nákup či zapůjčení skla i mycí koutky. K sezení dost míst pod stany i mimo ně. S nabízeným jídlem si nejsem už tak jista, že ho bylo dost i na večer, když po poledni už došla grilovaná kuřata. Ale sortiment byl samozřejmě širší. Přes den hudba reprodukovaná, večer pak se mělo koncertovat “na živo”.

Pan starý na exkurzi
Pan starý na exkurzi

Exkurzí provázel místní sládek, pan Táborský, který návštěvníky, tak říkajíc “po lopatě” seznámil jak s historií tak i s výrobou dnešní. Vyrábějí tu 9 druhů piv – 7 světlých, 1 polotmavé a 1 tmavé a 2 druhy limonád, výstav piva činí 20 000 hl. Vaří se dvourmutově, spilky jsou otevřené, pivo dozrává v ležáckých tancích. Používá se zde pouze českých surovin a pivo nese ochrannou známku České pivo. Zájem je o něj i v zahraničí, část výroby jde na export, proto pasterizace. To asi ve stručnosti.

Varna - spilka - sklep
Varna - spilka - sklep

Bohužel čas neúprosně kvapí a domů je daleko (ještě nezbytný nákup části sortimentu, vlak to už uveze). Ale i těch pár hodin pobytu bylo milých. Více hodin než samotný pobyt v pivovaru mi zabere cesta. Ne sbohem, ale nashledanou, vyškovský pivovare![Jana Běhounková] [Zobrazeno 7151x] [19. srpen 2011]
[Pivní cesty] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Malakin

úterý, 30. srpen 2011
05:00

Malakin

Jano, v článku se zmiňujete o tom, že ve Vyškově vyrábějí 2 druhy limonád, co si však vybavuju, tak limonády pro Vyškov dlouhá léta vyráběla tečovická TESA, která taktéž spadala či možná stále spadá pod Jihomoravské pivovary. Mám tomu tedy rozumět tak, že s příchodem nových nájemců již Vyškov neodebírá tečovické limonády jako takové, ale např. jenom sirupy, které si sám ředí dle potřeby?
---------------------------------
Zpráva byla upravena 30.08.2011 ve 05:06:52


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

maxič

pátek, 19. srpen 2011
18:10

Maxič

Když jsem před pár lety projížděl Štramberkem, tak mě zcela uchvátil. Krásné roubenky, Trúba, pivovar, jeskyně Šipka+Zdeněk Burian, plněné Štramberské uši ovocem a šlehačkou.... Snad tam zase brzy zavítám.


napsal(a): maxič [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI