Štramberk a Otevřená vrata
Pivní cesty
Štramberk a Otevřená vrata
Co tomu předcházelo naleznete zde...
V relativní blízkosti od Hukvald, ve Štramberku, se nachází další minipivovar, Městský pivovar Štramberk . Pivo Trubač je sice zatím méně známé, než proslulé uši, ale své štamgasty si už našlo. A to by bylo, když už jsem tak blízko, abych taky neochutnala. Kombinací veřejných hromadných dopravních prostředků, vlastních nohou a stopu se ještě k večeru dostávám do Štramberku, kde ochutnávám uši i Trubače.
Městský pivovar ve Štramberku
Mají na čepu světlou i tmavou 12°. Světlá má být, dle popisu, klasický ležák plzeňského typu. Na zahnání žízně dobrá, ale moc mne nenadchla. Varna se nachází přímo ve výčepu, sládek přítomen v mimopracovní den není, od vrchního se dozvídám jen, že v sezóně vaří i denně. Na prospektu se pak dočítám, že exkurze pořádají ve všední dny, nabízejí též lašské pivní koupele. Dilema, zdali po ochutnávce výše uvedených místních specialit udělat něco pro zdraví a absolvovat 6 kilometrovou procházku zpět do Příbora, nebo odkráčet zhruba 2 km na vlak, rozhodne za mne sv. Petr, který zatáhne za nebeské splachovadlo.
Štramberská varna
V neděli ráno odjíždím vlakem do Vyškova - města, které vůbec neznám a které (jak si jistě dříve narození pamatují) se ve škole hojně skloňovalo v hodinách dějepisu i občanské výchovy, resp. ne město samotné, ale obec Dědice, ležící kousek u města. Netřeba připomínat důvod.
Pivovar Vyškov
Na Vyškovské pivo se těším a ráda bych rovněž poznala, zde i v pivním světě slovutného, pana Holoubka. Doufám, že nás třeba bude provázet inzerovanou exkurzí. Trochu předběhnu, ale nakonec to dopadá úplně jinak – pan Holoubek poznává mne! To už jsem teda pěkně “profláknutá”.
Posezení na pivovarském dvoře
Popisovat vyškovské pivo pro znalce, jakými jsou zdejší čtenáři, to by bylo jako “nosit sovy do Athén”. Na “Dnu otevřených vrat” byl na čepu celý sortiment zdejšího pivovaru, vč. nealka, dvou druhů zde vyráběných limonád, jakož i nefiltrovaných piv: Džbánu (toho jsem neznala -mňam!) a Březňáka.
Vrata dokořán
Samozřejmostí byl i nákup či zapůjčení skla i mycí koutky. K sezení dost míst pod stany i mimo ně. S nabízeným jídlem si nejsem už tak jista, že ho bylo dost i na večer, když po poledni už došla grilovaná kuřata. Ale sortiment byl samozřejmě širší. Přes den hudba reprodukovaná, večer pak se mělo koncertovat “na živo”.
Pan starý na exkurzi
Exkurzí provázel místní sládek, pan Táborský, který návštěvníky, tak říkajíc “po lopatě” seznámil jak s historií tak i s výrobou dnešní. Vyrábějí tu 9 druhů piv – 7 světlých, 1 polotmavé a 1 tmavé a 2 druhy limonád, výstav piva činí 20 000 hl. Vaří se dvourmutově, spilky jsou otevřené, pivo dozrává v ležáckých tancích. Používá se zde pouze českých surovin a pivo nese ochrannou známku České pivo. Zájem je o něj i v zahraničí, část výroby jde na export, proto pasterizace. To asi ve stručnosti.
Varna - spilka - sklep
Bohužel čas neúprosně kvapí a domů je daleko (ještě nezbytný nákup části sortimentu, vlak to už uveze). Ale i těch pár hodin pobytu bylo milých. Více hodin než samotný pobyt v pivovaru mi zabere cesta. Ne sbohem, ale nashledanou, vyškovský pivovare!
[Jana Běhounková] [Zobrazeno 7290x] [19. srpen 2011]
[Pivní cesty] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Malakin
úterý, 30. srpen 2011
05:00
Jano, v článku se zmiňujete o tom, že ve Vyškově vyrábějí 2 druhy limonád, co si však vybavuju, tak limonády pro Vyškov dlouhá léta vyráběla tečovická TESA, která taktéž spadala či možná stále spadá pod Jihomoravské pivovary. Mám tomu tedy rozumět tak, že s příchodem nových nájemců již Vyškov neodebírá tečovické limonády jako takové, ale např. jenom sirupy, které si sám ředí dle potřeby?
---------------------------------
Zpráva byla upravena 30.08.2011 ve 05:06:52