Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

MMX: industriální zajímavost

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

MMX: industriální zajímavost

MMX: industriální zajímavost [p848]

Mrazivý únor, na PI se vrší haldy glos a komentářů k novému letskému mini, Jenda zvědavý, lačný ochutnání a volná sobota, to jsou, řekl bych, nadějné ingredience pro velmi slušný Eintopf. A jakýže se mi vlastně povedl uvařit? No báječný, příjemný a príma. Úplný kotel plný barev, za šedivého dne!

Již ve čtvrtek jsem začal své dcerušky opatrně očkovat myšlenkou úžasného výletu s tatínkem, jakože „necháme maminku odpočinout, pojedeme vláčkem“ a takto podaná informace se i u té milé ženy setkala s pochopením. Ještě v pátek večer jsem svou pomyslnou kabinu nažhavil jak Vláďa Růžička před sedmým zápasem, aby nebyl problém se vstáváním, takže v sobotu v půl deváté už bez problémů vyrážíme. V batohu mám termosku s čajem a zbylé prázdné místo zaplňujeme v naší oblíbené večerce čerstvými houstičkami, dvěma čtvrtkami chleba a spoustou sladkých dobrůtek na doplnění energie pro malé turistky.

Z internetu vím, že v pivovaru MMX v Letech u Dobřichovic otvírají až v jedenáct a tak máme zdánlivě fůru času, ale my máme v plánu se ještě trošku zdržet na železničním mostě, takže k němu liduprázdným Vyšehradem míříme. Čerstvý, teplý chleba mě hřeje do zad a krásně voní, až se sliny sbíhají a já si říkám, jestli ho pro ty malé potvory není škoda. Samozřejmě nemám na mysli ty rozkošné bytůstky, jejichž tlapky mě hřejí každá v jedné dlani, ale racky, kterým je hodláme naházet.

Berounka v Dobřichovicích
Berounka v Dobřichovicích

Takto společně natěšeni se pak ocitáme na mostě, což má být trochu inovací, neboť před holuby a labutěmi jsme posledně z náplavky už museli prchat a taťka doufá, že s izolovanými racky bude větší prča. A je tomu skutečně tak, holky po počátečním ostychu získaly ty správné grify a užíváme si to, já chtě nechtě vzpomínám na milovanou útlounkou moudrou knížečku Richarda Bacha a říkám si, že i třeba mezi těmito pražskými „říčňáky“ je nějaký Jonathan, syn Velkého Racka, že „racek je neomezenou myšlenkou svobody“, že „svoboda je pravou podstatou bytí“, že „tou nejtěžší věcí je přesvědčit racka, že je svobodný“, když mi začne být kosa. Takže se přesouváme na Smíchovské nádraží a panťákem uháníme k Dobřichovicím.

To je on, MMX zvenku
To je on, MMX zvenku

Pokud poněkud zkrátím své vyprávění a přeskočím pochodovou část podél Berounky, znamená to, že přesně v jedenáct hodin a tři minuty dorážíme k pivovaru. Tak tak zvládáme fotobuňkový vstup a je tu první problém, totiž kam si sednout, výběr ze zhruba tří stovek prázdných židlí není jednoduchou záležitostí a spor se již začíná rozhořívat.

To je panečku lokál
To je panečku lokál

Vzhledem k věku mých dcer se stále nacházím – i když už bohužel jen těsně – v první polovině stupnice mezi „tatínek je Bůh“ a „fotr je debil“ a tak jakous takous autoritu ještě mám a můj povel „k výčepu“ je tak akceptován. Mohu tedy i sledovat splnění své objednávky, totiž všechny vzorky najednou. Všechny znamená jedenáctka a dvanáctka světlé a čtrnáctka polotmavá v malých třetinkových krýglíčcích natočených z dominantní chromové osmipípy.

Pípa
Pípa

Když jsem pak obsluhován těmito třemi nádobkami najednou, odtrhává to dcerušky od džusíků a na celou tu betonovou halu se rozezní ostrý hlásek, „Tati!! Tři piva? Najednou? Rychle nám řekni, do jaký jedem stanice než budeš opilej!“ Jsem si jist, že sociální pracovnice někde pod stolem schována není, tak hlásím Praha – Hlavní nádraží a vrhám se do degustačních prožitků. Rozdělil jsem si je do tří fází včetně té poslední, kdy žádám o ponechání prázdných sklenic pro doznívání buketu a moje zhodnocení je následující...

Letský triumvirát před, při a po
Letský triumvirát před, při a po

Polotmavá čtrnáctka – pěkná jiskrná, pěna však drží jen pár sekund, nijak zvlášťneoslovuje ani chutí ani vůní, nemůžu uvěřit, že tam není ani stopové množství nakuřovaného sladu, já ho tam cítím, naopak avizovaná káva zcela chybí.

Světlá dvanáctka: Úplně bez řízu, lehká, těžko identifikovatelná pachuť, mírně nasládlý buket a hodně sladká dochuť, skoro mi až připomíná hluboko prokvašená piva z DDR.

Světlá jedenáctka: Paradoxně s nejvýraznější vůní, na napití příjemně řídce klouzavá, jako jediná i se stopou hořkosti, opět lehce nasládlá dochuť, barva velmi výrazně světlá.

Jedenáctka MMX
Jedenáctka MMX

V podstatě mi ovšem obě světlá piva chutnají a vzhledem k tomu, že jedenáctka o poznání více, dávám si ještě velkou a tentokrát se to obejde bez jakéhokoli potomčího komentáře. Můj celkový dojem je pak veskrze pozitivní. Nehodnotím MMX jako „nejlepší“, jak se ještě donedávna hodnotili sami, ale jako chutné, které pivomilcům rozhodně stojí za to vyzkoušet.

Dekorativní vzduchotechnika
Dekorativní vzduchotechnika

Kratičké čekání na naplnění žaludku si krátím pokukováním po interiéru a musím říct, že se mi tu líbí. Nerozumím tomu, ale kombinaci beton&dřevo&sklo považuji za moderní trend současné architektury a říkám si, kde jinde by měl být použit, než zde v industriální zóně této dozajista satelitní oblasti. Celkem se mi i líbí i nijak nezakrytá vzduchotechnika a to vše pěkně koresponduje s výhledem na zalesněný vršek Skalice.

V jednoduchosti je síla
V jednoduchosti je síla

Je mi tu daleko příjemněji, než v lokále, do kterého si majitel nanosí a po stěnách rozvěsí, rakouskouherskou hasičskou helmu, esenbáckou uniformu, dřevěný pluh a novotou zářící jakoreklamu na mýdlo s jelenem a dělá tak hostům „útulno“. Tady si podle mě nikdo na nic nehraje, varna v předsálí nemarkýruje měď, klobouk pana starého je pouhou a vlastně jedinou ozdobnou rekvizitou a nakonec i záchody jsou moderně jednoduché a desingově jsem jimi uchvácen snad nejvíce.

Lahodný gulášek
Lahodný gulášek

To už se mi však nese gulášek a já konstatuji, že krásně vypadá a posléze, že i dobře chutná. Je vážně výborný, ale on také stojí kolem 130 korun, takže jistý standard už lze očekávat a toho se mi vskutku dostává.

Loučení
Loučení

Když pak odcházíme do blízkých Řevnic na vlak, jsme všichni tři celkem spokojeni. Loučíme se s tím zajímavým a v mnoha ohledech jedinečným místem. Já si sám pro sebe vytvářím a zase zavrhuji teorie podnikatelského záměru tohoto podniku, jakož i scénáře budoucího vývoje a postupně docházím k přesvědčení, že ve střednědobé perspektivě může fungovat docela úspěšně. Mně se tu každopádně líbilo a návštěvu doporučuji, byť by to mělo být jen kvůli ochutnání piva MMX. To totiž, alespoň takový je zřetelně deklarovaný záměr, nikde jinde rozhodně nekoupíte.[Jan Kejnovský] [Zobrazeno 8578x] [17. březen 2011]
[Minipivovary] [comments: 12] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Masakr

pondělí, 21. březen 2011
20:55

Nejsem žádný filozof,ale v hospůdce musí být útulno,atmosféra a člověk se tam musí cítit dobře, což dneska z mnoha hospod a hospůdek zmizelo.Tento industriální styl na mě z fotografií působí dosti neosobně a chladně a nevím jestli bych se do ní rád vracel.Naposledy jsem toto zažil za komunistů v Mladé Boleslavi,kde pivo vozili na obrovském dvoupatrovém vozíku,mám dojem,že se ta hospoda jmenovala Start.Až pojedu do brusírny do Řevnic tak se tam určitě stavím abych mohl soudit lépe:-)Ale jinak držím jim palce.


napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Roman Holoubek

sobota, 19. březen 2011
16:15

Roman Holoubek

Pane Kejnovský, krásně napsané a ty filozofické vsuvky (rackové i debil - já už dávno jsem ve druhé polovině) se mi také líbily. S pubertálním synkem jsem nedávno viděl Němého Bobše od Járy Cimrmana a hláška Tatínek je blbec se stala jeho nejmilejší :)

Díky za zážitek. Jsem hodně zvědavý na letní sezónu, zda se hospoda oživí množstvím zákazníků, v opačném případě mám obavy, zda se dožije další zimy.

To DanD - ano, také mne napadlo, že dát si pivo u něhož nevím, zda nestálo celou noc v trubkách je odvaha, natož jej hodnotit. K vaší poznámce o hnusnosti hospody. Každý máme (naštěstí) rozdílný vkus a proto je nejen architektura rozdílná.


Adsense

13. duben 2024
03:52


posted by: Inzerce

Kejna

pondělí, 21. březen 2011
19:11

Kejna

to Roman Holoubek: Díky milý spřízněnče Romane Holoubku! Byl to dneska drsně náročný den (a to, že právě teď nesedím v ZČ na degustaci Brew Dogu je toho důkazem) a Vaše pochvala potěšila :-).
K tomu prvnímu pivu bych chtěl podotknout, že dnes už Vám ve slušném podniku "hnusného trubkáče" nedají a je mi jako zákazníkovi jedno, jestli před tím odtočí deci nebo litr, takže já bych se určitě hodnocení prvního nebál i to o něčem svědčí.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

DanD

sobota, 19. březen 2011
00:21

DanD

To je docela odvaha přijít první do hospody a dát si pivo (a ještě ho hodnotit), které stálo celou noc v trubkách.
Mimochodem - ta hospoda je hnusná a vypadá jak ostravské krematorium.


napsal(a): DanD [Odpovědět]

Kozel 14

pátek, 18. březen 2011
10:50

K deklarovanému záměru jen tolik,že MMX 12 je aktuálně na čepu v Pivovarském Klubu v Karlíně...


napsal(a): Kozel 14 [Odpovědět]

phrabina

pátek, 18. březen 2011
10:44

phrabina

Kejno, Kejno, čerstvého teplého chleba rozhodně bylo pro ty potvory škoda. Pokud jste šli stejnou cestou zpět, mohl jsi při troše smůly svým princeznám nabídnout pohled na konec neomezené myšlenky svobody, neb jak praví Google a první stupeň základní školy: "čerstvé, nadýmavé, či slané pečivo může ptákům přivodit vážné trávicí obtíže až smrt".


napsal(a): phrabina [Odpovědět]

Energetik

pátek, 18. březen 2011
10:46

Energetik

to phrabina: Kejna vraždí ptáčky! Hanba! ::lol ::lol :D :D


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Kejna

pátek, 18. březen 2011
11:22

Kejna

to Energetik: No to snad není ani možný, co jsem já to za šmejda! .. a ještě při tom takhle filosofovat, hrůza! fakt hamba mi! na to jsem vůbec nepomyslel!
Každopádně téma "městských ptáků" by se zdálo pro tradiční diskuzi celkem vhodné :-) .. a já si dělal starosti (a těšil se) za co to slíznu tentokrát :-(


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Energetik

pátek, 18. březen 2011
07:49

Energetik

Tak Kejno, za toho Růžičku ti uděluji 4 a třičtvrtě hvězdičky, příště si to zbytečně nekaž :D Jinak moc pěkně napsaný článek, pobavil jsem se. Pod stejně nenápadnou záminkou takhle taháme děti do Berouna :) Zaplaťpánbůh za dětskou lásku k vláčkům.

Už dříve jsem tu pivovar obhajoval a tak musím s tebou souhlasit, sdílím tvůj názor na celkové provedení a dojmy. Prostě hodně vyvedené. Co se piva týče, tak tady se rozcházíme trochu u té dvanáctky, ale je možné, že každá várka se povede jinak. Každopádně i ta "má" splňovala parametry poctivého Pilsu.

Jinak štěstí, žes tam byl sám a nevyskytl se tam třeba nějaký Rus ::lol ::lol ::lol
---------------------------------
Zpráva byla upravena 18.03.2011 ve 07:58:37


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Kejna

pátek, 18. březen 2011
08:25

Kejna

to Energetik: S tím Růžou to bylo jen takové plácnutí, vůbec jsem nemohl tušit jak hluboce vizionářsky aktuální se tahle větička mezitím stane (tedy ne že bych neječel u televize jako blázen), Chody Ti může potvrdit, že jsem mu článek posílal a play off sotva začínalo (a napsný byl ještě dřív) :-)


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Energetik

pátek, 18. březen 2011
08:42

Energetik

to Kejna: Ale jo, já vám to přeju (aspoň naoko :-) ). Jinak si mě správně navnadil tím guláškem v článku, nějak přetrpím to zeleninové rizoto k obědu, ale přes víkend se budu cpát v plzeňském Purkmistru. Takže volba večeře je jasná :-D


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Rash

čtvrtek, 17. březen 2011
19:57

Rash

MMX jsem navštívil před 14 dny a s většinou postřehů musím souhlasit (hodnocení piva, jídlo nemohu soudit (nejedl jsem) + prostředí - tohle je přesné: "Je mi tu daleko příjemněji, než v lokále, do kterého si majitel nanosí a po stěnách rozvěsí, rakouskouherskou hasičskou helmu, esenbáckou uniformu, dřevěný pluh a novotou zářící jakoreklamu na mýdlo s jelenem a dělá tak hostům „útulno“.") Návštěva Letského pivovaru v pátek večer byla opravdu příjemná.

„tatínek je Bůh“ a „fotr je debil“ - a tohle mne fakt rozesmálo ;)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 17.03.2011 ve 19:58:25


napsal(a): Rash [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI