Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Fakt o vrchlabském pivu

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Fakt o vrchlabském pivu

Fakt o vrchlabském pivu[p202]

Jo, tenhle článek píšu, protože mě trápí svědomí. Trápí mě, že jsem ve svodce dat z žižkovského pivobraní na Pivovarskou baštu Vrchlabí byl poněkud macešský. Vynechal jsem ji, protože měli nejdražší kvasnicové a protože mě přišlo, že dělají jen business. Jenže to není celá pravda.... Nebyl čas ptát se kdo je kdo, prostě dvě dávky.... Proto cítím potřebu uvést o tomto pivovárku vše co vím.


S Vrchlabským pivem žiji již pár let v skryté, takřka hmyzí symbióze. A piji jejich pivo. A chutná mi... To je tak. Mám několik dětí. To nejstarší, bože!, bude mu 16, je slovy klasika hříchem z mládí, plodem studentské lásky. Jistě, to je jedno, ale patří to sem! Jeho máma je totiž nyní již dlouhá léta provdána právě ve Vrchlabí....


Nuže, nikdy jsem tam nebyl, avšak synek, navštěvujíc maminku, mi na mé přání přivážívá vrchlabská piva v PET lahvích. Nyní k ceně. Není úplná pravda, že jsou ve Vrchlabí pouze drazí. Plná pravda je, že mají prostě jen široký záběr pro širokou klientelu. Kvasnicová desítka v PET lahvích bude stát tak kolem dvanácti až patnácti korun. Abstrahuji jen z toho, kolik peněz synovi zbude...

Takže, už v neděli, den po žižkovských slavnostech, pobýval syn u matky. Dostal jasné instrukce. Opět navštívit vrchlabský pivovárek, vyfotit exteriér, interiér, pípu, otvírací dobu, nabídku včetně cen, vyzískat tácek a zakoupit mě PETky.


Měl jsem všechny jejich piva. Třešňové bylo zajímavé, ale s postupujícím věkem, ačkoliv se nebráním ochutnávkám různých alternativ, preferuji klasiku. Třešňové dobrý, ale dám si raději ležáček, kvasnicovej. Měl jsem i jejich Veselé pivo, jeho tonáž, čili kalibr, nebo snad lze říci i ráže je taková, že při pravidelné konzumaci bych se za čas ocitl za tou hranicí, kde končí "pivo mi chutná" a začíná "musim se, sakra, rychle napít!" Je vynikající, ale brutálně silné! Takže můj odběr se ustálil na ležácích, světlém a tmavém a je-li i na "desítce".


Opakuji, syn dostal jasné instrukce. Říkal jsem mu: zjisti ceny a otvírací dobu!! A přivezl dle mě hezká fota, avšak bez těchto informací. Nezbude, než kliknout na http://www.hotelbasta.cz/restcz.htm.


Pivovarská bašta Vrchlabí je spolu s Harrachovem krkonošskou výspou českého pivovarnictví v miniprovedení. Doplňuje je poněkud větší Krakonoš z Trutnova. Je to drsný kraj a je holt logické, že ve Vrchlabí nabízejí i tovar, jež si našinec prostě nekoupí. V Praze U Klokočníka si dám Kácovskou kvasnicovou desinu za 13,- a dvandu za 15,-. Ale tam, tam jsou Krkonoše. Našinci pijí Bráník za 6,90 nebo tak.


Takže si ve Vrchlabí zajišťují přežití prodejem pěkných lahví holandským či německým návštěvníkům! I na Žižkově o víkendu měli i jiné lahve, např. za 80,-. Jasně, ani to si nekoupím! Ale měli i úplně klasické půllitrovky za dvaciáše a to fakt jde! Jen prostě nebylo vhodné vozit na Žižkov i nabídku, která se čapne jen u západních turistů v nejvyšších českých horách. Na Žižkově jsem opravdu neregistroval žádné koupěchtivé turisty ochotné platit prakticky desateronásobek za to, že vypijí tentýž obsah s tím rozdílem, že to bude z pěknější lahve.


Nicméně Pivovarská Bašta je především luxusnějším hotelem a luxusnější restaurací a vzhledem k drsnosti ekonomických souvislostí je jasné, že se chovají tak, aby přežili či dokonce vydělali. A já jsem rád, že se jim to daří. A ve Vrchlabí mají ještě jednu hospodu, zde však synáček naopak vyfotil pouze nabídku piva.....


A co je prostě bezva? Že nezapomněli ani na našince. Mají před restoškou u silnice stánek. Jsem si jistý, ačkoliv jsem tam nebyl, že nemají tzv. dvojí ceny. Jen pokud nakupujete PETky a další u toho stánku a nechcete další servis v nóbl restauraci, máte právě o ten servis příjemně nižší účet. Alespoň můj syn má jasné instrukce: nakupuj ve stánku, ty hlavo!!


Závěrem mi, prosím, dovolte zdůraznit, že mému nezletilému synovi PETky neprodají. Je to můj boj na dálku. Úplně vidím ten dialog:

"Mami, táta zase chce ty piva!"

"No to mám radost, táhnout se s tebou až do Hořejšího Vrchlabí!"

"Když ono mu to chutná a chemičky nepije!"

"To se bez piva neobejde!?!"

"Obejde, ale bude smutnej...!!"[Rosťa Kloubek] [Zobrazeno 7935x] [21. červen 2007]
[Minipivovary] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tomáš Kroupa

pátek, 4. leden 2008
15:41

Tomáš Kroupa

to Chody:
Nedávno jsem v Zámecké Konírně byl, jedná se o tentýž podnik jako na fotce, Veselé pivo je za stále veselých 18 kaček - vlastně všechny ceny na ceduli odpovídají... :-) Jestli tedy od nového roku nezdražili, jako skoro všechno...


Chody

čtvrtek, 21. červen 2007
13:06

Chody

V roce 1996 jsem poprvé pil Krkonošského medvěda a o 9 let jsem napsal:"Dalším pivním zážitkem této dovolené byla návštěva Vrchlabí, kde jsme na náměstí navštívili Pivovarskou konírnu. Zde bylo na čepu místní pivo Krkonošský medvěd. Bylo to první pivo z minipivovaru, které jsem pil. A musím říci, že bylo opravdu vynikající. Něco podobného jsem do té doby nepil. Cena 9,90 za půllitr výborného točeného a lahváč za 7,50, co víc si přát. S vrchlabským pivem se čas od času setkávám na akcích v Českých Budějovicích"
Chtěl bych se proto zeptat, zda je tato Pivovarská konírna ještě otevřená a zda zde točí Medvěda. Z článku jsem vytušil, že se ve městě točí jen v tom vyfoceném Irish Pubu, jak to tedy je?


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI