Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Ruční prací k pivní kráse

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Ruční prací k pivní kráse

Ruční prací k pivní kráse [p711]

To co dělá David Staněk zvaný pumpescu na statku v Třebonicích ví už každý milovník dobrého piva a my šťastnější víme nejen co, ale i jak to chutná. Tuhle možnost máme, protože David právě překonal základní úrovňové rozhraní, tedy od supersofistikovaného domácího vaření postoupil do pivní extraligy k vaření komerčnímu. To znamená, že musel absolvovat všechny ty příšerné formality a protože je to chlapec chytrý a šikovný, má to za sebou a je pivovarníkem. Taková věc se ovšem musí náležitě oslavit a všech mých devadesát kilo bylo pozváním na tuto akci velmi poctěno.

Račte dál
Račte dál

V pátek 12. března jsem pak pracovní klokotání byl nucen doklokotat o něco dříve, tak abych v půl páté již mohl označovat jízdenku MHD na Vyšehradě. Ten roztomilý papírek mě drobným písmem informuje, že primární smysl své existence pozbude po pouhých 75 minutách a já si dovolím předeslat, že k maximálnímu naplnění mu nakonec budou chybět pouhé minutky tři. Jsem od Davida vybaven popiskem trasy, takže bez problémů na stanici Luka nacházím autobus do Třebonic a již zde začíná společenský rámec celé akce, neboť tento je obsazen i několika známými tvářemi z pivních kruhů.

Fakt hnůj
Fakt hnůj

V této skupince se pak na konečné vracíme kousek po silnici ke statku č.p. 4, vcházíme dovnitř a je to fakt hnůj! Totiž statek je to malebný, rozlehlý, živoucí a ten dominantní hnůj je toho důkazem. Jako správný pražáček si jej hned fotím mobilem, ale to už nám v ústrety přichází pan sládek. Nemohu si pomoci a rozpomínám se, jak se Rostik rozplýval nad jeho ušlechtilým ježíšovským designem orámovaným zelenou čelenkou a vidím ho rád.

Mistr ve svém živlu
Mistr ve svém živlu

Jako nultý vzorek nám na uvítanou servíruje novopackou nefiltrovanou jedenáctku se slovy „až se sjedou ostatní narazím moje“ a musím říct, že není špatná. Zvláštní příchuť všech packých piv opět nechybí, je to ta, kvůli které jsem kdysi první pivo vylil, abych u druhého zjistil, že to tak má být a do třetího se s chutí vpil a já konstatuji příjemný začátek. No a protože čas příjezdu dalšího autobusu uplynul, do Třebonic nic jiného nejezdí a ze dvora je slyšet ruch, tak vzpomínaje na největšího Čecha (kterým se oficiálně nakonec také nestal) glosuji, že „ten, kdo přijel autobusem ... už je tady“ vítám se se zbytkem dorazivších pivomilců a připadám si jako doma, ehm totiž promiňte, jako v „nejmenované“ v Nuslích.

Dovolujeme si představit Semíra
Dovolujeme si představit Semíra

Po oficiálním zábavném představení každého jednotlivce už můžeme vychutnat i místní ležák plzeňského typu jménem Semír a přesto, že někteří si stěžují na jeho jistou plochost, já tuhle výhradu nemám a moc mi chutná. Jen nedokážu vstřebat fakt, že je to ten samý, který jsem měl v ZČ. To se mi ostatně tento večer přihodilo vícekrát. Náš milý hostitel také přichystal báječné občerstvení a je zábavné pozorovat jak i omáčka z buřtů na pivě byla postupně bezezbytku vylízána. Pumpescu neúnavně čepuje a roznáší svoje lahůdky a s hláškou „je to samoobsluha“ vytrvale sám obsluhuje.

Tak má vypadat správný raut
Tak má vypadat správný raut

Začíná mi být fajn, kochám se lokálem vyzdobeným stovkami etiket, užívám nezaměnitelného tepla plápolajícího krbu a s koutky za ušima mě dostihuje univerzální světoláska. Pak přichází na řadu Opatův žejdlík, tedy svrchně kvašená čtrnáctka, no ňamka k pohledání. Následuje tmavá pšeničná Ludmila, kterou jsem mistrovi nedávno po ochutnávce z lahve poněkud pohaněl, dnes mi ale chutná. Malinkou, opravdu malilinkou výhradu bych možná měl, ale dnes není den výhrad, dnes se chválí.

Mezitím se ovšem na mnoha místech rozbíhají vášnivé diskuze a já, ubohý poživačný chlemtač, se snažím od všech těch pivních celebrit, kterými jsem obklopen, sát moudra. Registruji zajímavý detail, že totiž nejbližší konkurent, chýňský sládek, pan Mikulica, schválně přijel autem, určitě jen aby rivala nemusel vynášet do nebes :) a pije nealko.

Tak takhle to dělá konkurence
Tak takhle to dělá konkurence

Zajímavým zpestřením večírku je taktéž exkurze do výroby a mě konečně docházejí všechny konsekvence názvu Rukodělný pivovárek Třebonice. Tedy Třebonice mi došly hned, to je ten kraj světa (no dobře Prahy), kde se nacházím, pivovárek secvaknul také rychle, neboť vše je naskládáno ve skutečně miniaturní kuchyňce a maximální kapacita exkurze je tak 5 lidí, ale „rukodělný“ chvíli trval.

Samozřejmě je patrný přerod z domácího vaření a vaří se v hrnci, který ve Vás spolu s velikou dřevěnou vařečkou (už víme proč má domácí pán takové bicáky) vyvolá pocit, že jste trpaslíček, ale hlavně, veškeré ostatní vybavení je poskládáno a vyrobeno zjevně kutilsky, nikoli ovšem nefortelně, zkrátka žádná průmyslová výroba, jen kombinace chytrých nápadů a šikovných rukou.

Ležácký sklep
Ležácký sklep

To už však znějí pomyslné fanfáry a David vytahuje svoji, vavříny ověnčenou šampionku, a my se tak můžeme pomazlit s Eržikou, rozkošnou, tmavou sedmnáctkou, kterou následuje temný Abbé a na závěr alespoň pro mne zlatý hřeb, totiž ovesný Rejtar. V ZČ jsem jej již ochutnal z pětilitrového soudku a jeho kondice byla vskutku nevalná, ale mé druhé, dnešní, setkání s ním je úplně odlišné a uchýlím-li se k poněkud odbornější terminologii říkám „zázrak, kámo, zázrak“.

WC - tohle pivo neznám
WC - tohle pivo neznám

Po vší té nádheře jevím známky mírné podnapilosti, ale může mě hřát, že v tom rozhodně nejsem sám, užívám si to, chválím, diskutuji a najednou je čas na poslední autobus, no uteklo to. Pumpescovi v každém případě děkuji za pozvání, držím palce a dnešní den si ve svém, již celkem opotřebovaném, mozečku katalogizuji v přihrádce „ty hezké“.[Jan Kejnovský] [Zobrazeno 10958x] [23. březen 2010]
[Minipivovary] [comments: 12] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Kejna

úterý, 18. květen 2010
10:37

Kejna

tak!!! zase nám lhali!!! pumpecsu není pumpescu, ale jeho brácha. hrůza kam ten svět spěje, teď se ještě dozvíme, že to tam chlapec nakonec vaří z mrkve, brambor a ropy ..


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Semir alias Pumpescu

úterý, 11. květen 2010
19:48

Mě velmi těší že bratr je v pivních kruzích čim dál slavnější. Ale neřiká se mu pumpescu, to je prosím můj internetovej pseudonym. David Staněk je znám jako Gusta a v poslední době Geronimo. Viz foto. :)


napsal(a): Semir alias Pumpescu (js(a)jstanek.org) [Odpovědět]

Adsense

13. duben 2024
21:38


posted by: Inzerce

pechi

středa, 24. březen 2010
17:21

pechi

Pumpescu, bacha na sudy a jejich loga, čert a chemici nikdy nespí. Jinak přeju hodně zdaru!


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Malakin

středa, 24. březen 2010
07:07

Malakin

Jsem rád, že tu zazněla i slova, kterých bychom se od Rostíka asi nikdy nedočkali, tj. slova svým způsobem kritická. Hned je vidět, že to není jenom PR článek. :)

Každopádně jsem nepochopil, co tam dělá ta fotka s Petrem Buriánkem. Možná jsi k ní mohl v textu něco málo říci, aby to bylo jasnější.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 24.03.2010 ve 07:16:41


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Kejna

středa, 24. březen 2010
10:19

Kejna

to Malakin: Sakra Marku to je PR článek!! pumpesca obdivuji a snažím se mu zalíbit, tak mi to nepokaž!! a taktéž nepochybuji o tom, že pan spisovatel Kloubek by zvolil a poskládal ta slova daleko lépe.
No a k té fotce .. já zase nechápu Tvou poznámku, kdo Petra nebo pana Jákla zná, ví co jsou zač, kdo ne, popisek mu nepomůže, já je řadím do zmíněné skupiny pivních celebrit.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Malakin

středa, 24. březen 2010
11:04

Malakin

to Kejna: Jenže Rosťa by to hrozně okecával, zatímco ty jdeš přímo k věci, což je mi mnohem milejší. :-)

K té fotce: Mě tak nějak pořád mate ten její název a díky němu si pořád nedokážu představit, co jsi tím chtěl říct.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Zlý Časy

středa, 24. březen 2010
14:11

Zlý Časy

to Malakin: Petr obdivuje zařízení konkurence. Čus Hanz.


napsal(a): Zlý Časy [Odpovědět]

píra

středa, 24. březen 2010
17:44

píra

to Kejna: Jákl je pivní celebrita? :-))


napsal(a): píra [Odpovědět]

Henri

středa, 24. březen 2010
18:42

Henri

to píra: Mám tomu rozumět tak, že podle Tebe není publicista, znalec a autor výborných encyklopedií pivovarů pan Pavel Jákl pivní celebrita? Kdo potom už tedy?


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Malakin

středa, 24. březen 2010
19:07

Malakin

to Zlý Časy: Tak přesně to jsem chtěl slyšet od Kejny. :) On totiž JP vlastní pivo nevaří (= není žádnou konkurencí) a Petr na té fotce zase kouká jenom na lihoměr/hustoměr a tudíž je ten název fotky tak trochu mimo.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Kejna

čtvrtek, 25. březen 2010
17:10

Kejna

to Zlý Časy: dík Hanzi za zástup po dobu mé virtuální nepřítomnosti, přesně tak bych to řek.
Možná se Markovi nebude zdát, že pan Jákl v pozadí kouká do prázdných nádob nebo Petr ve skutečnosti na hambaté obrázky na protější stěně, což to bude vzhledem k popisku problém,.. ale ne muj :-)


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Sekal

úterý, 23. březen 2010
22:47

Sekal

Datum otevření je již známo? Mám to blízko, rád bych si tam pochutnal...


napsal(a): Sekal [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI