Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Na mlýně, aneb hurá máme další mini

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Na mlýně, aneb hurá máme další mini

Na mlýně, aneb hurá máme další mini [p710]

S velkým povděkem jsem na PI kvitoval přenesenou zprávu z regionálního plátku, že v okrese Hodonín se bude otvírat další (v pořadí již třetí) minipivovar. Ač nejsem literárně vybaven jako pan Vožech či pan Kejnovský a dále nejsem pivně – vědomostně vybaven jako Roman Holoubek, přesto (že jsem se rozhodl opustit řady diskutérů PI) píši tento článek, protože nejsem sobcem a chci se s vámi, pivními souputníky, podělit o nově nabyté informace o minipivovaru Na mlýně – Ratíškovice.

Čepujeme Ratíškovice
Čepujeme Ratíškovice

Restaurační pivovar jest provozován ve stejnojmenné restauraci (na silničním tahu KyjovHodonín). Měl jsem tu čest si povídat s panem sládkem Jiřím Fantou ml., kterémuž děkuji za jeho vstřícnost i nabídku „že spolu můžeme uvařit pivo“, které já osobně velmi rád využiji. Povídali jsme si v prostorách varny a věřte mi, že pan Fanta, ač velmi mlád – pak přesto skromný muž, který se mnou hovořil bez obalu a naprosto upřímně (jak se u nás na jihu říká – na rovinu). Tak tedy – zde jsou mnou získané informace, které budu možná psáti bez ladu i skladu, ale o to nadšeněji.

Pan sládek Fanta ml.
Pan sládek Fanta ml.

Pivovar vznikl v tomto roce a otcem myšlenky je sám pan sládek (nechci zde potlačit důležitou osobu pana Fanty staršího, se kterým jsem se nesetkal), který studuje VŠ se zaměřením na potravinářskou technologii a dle jeho vlastních slov – cituji: “Před rokem jsem o vaření piva neměl ani ponětí“, ale vaření piva jej natolik zaujalo, že se přihlásil na Střední průmyslovou školu potravinářských technologií. Rok se s rokem sešel a my máme v našem pivně chudinkém regionu dalšího sládka. Sládek jest pracovně velmi vytížen (studuje stále VŠ, věnuje se vaření piva, atd.)

Nádoba pro vystírání, vaření i chmelovar
Nádoba pro vystírání, vaření i chmelovar

Nyní vás provedu malinko provozem a technickými daty. Pivo jest vařeno na jeden rmut (slad i kvasnice jsou odebírány z pivovaru Janáček, chmeleno jest výlučně žateckým poloraným čeveňákem, voda brána z místního vodovodního řadu a jest nechána náležitě se odležet, by vyprchal chlor). Várka činí 300 litrů. První „nádoba“ slouží jako vystírací, varná i mladinová pánev s chmelovarem.

Scezovačka a chladící nádoba
Scezovačka a chladící nádoba

Druhá jest scezovačka a třetí je chladící. Vše vyvedeno v nerezovém provedení. Když jsem se zeptal na spilku, pak se mi pan sládek začal „omlouvat“ s tím, že spilka není „košér“ dle jeho představ, ale přesto mi bylo dovoleno jí vidět.

Spilka
Spilka

Pamatuji se, že kdysi se Roman Holoubek podivoval ležáckým tankům u mého přítele Radka Patáka (KEG sudy), ale ležácký sklep u Fantů mě zcela konsternoval (v dobrém smyslu slova) – chladící mobilní box umístěný na dvorku.

Ležácký sklep
Ležácký sklep
Ležácké tanky
Ležácké tanky

Vyjímám z povídání s panem sládkem (heslovitě): Budeme vařit piva plzeňského typu. Prozatím se budeme vyhýbat speciálům i svrchně kvašeným pivům. Tmavá piva (opět) prozatím neplánujeme. Chceme vařit pivo pouze pro svoje provozovny (celkem 3 s roční výtočí cca 600hl). Budeme naslouchat našim zákazníkům a vařit pivo dle jejich požadavků. Nemáme název pro naše pivo (máme už návrhy, ale zatím jsme nic nevybrali).

Ratíškovická 12
Ratíškovická 12

Chceme myslit i na sběratele pivních suvenýrů (Malakine – neškrábu, ale opravdu jsem se zeptal kvůli Tobě). Budeme mít vlastní sklo (půllitry s uchem), tácky (po našem oplatky) a i textil (trička například). Našewww stránky budou doplněny i aktualizovány, aby naši potenciální hosté měli dostatek informací. Přemýšlíme o tom, že budeme pivo plnit i do skleněných či PET lahví, protože zákazníci projevují taková přání. Takže podtrženo a sečteno – pan sládek, střízlivého uvažování nemá žádné nebeské plány, chce vařit kvalitní dobré pivo a být vstřícným svým hostům.

Štamgasti
Štamgasti

Slova závěrem. Strávil jsem v pivovaru asi hodinku a v restauraci asi další tři. Samostatnou kapitolou jsou zde štamgasti (čirou náhodou jsme si sedli vedle jejich stolu - na fotce pouze první dva z celkových pěti). Upřímně se mohu svěřit, že tak výborně jsem se již dlouho ani nebavil, ani nezasmál. Pokud vás zajímá moje subjektivní hodnocení samotného piva – příjemně nasycené, sladově tělnaté s krátkou chmelovou hořkostí (pokud se dobře upomínám, pil jsem snad 4. várku a jsem přesvědčen, že každá další bude ještě lepší).

Dej Bůh štěstí![Moro] [Zobrazeno 13132x] [11. únor 2010]
[Minipivovary] [comments: 23] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

rudo

úterý, 2. březen 2010
21:49

dnes som mal tu cest sa zastavit a prehodit par slov so sladkom a taktiez ochutnat pivo ktore uz lezi 45 dni, myslim ze to bude fajn, drzim palce


napsal(a): rudo (ktdisc(a)stonline.sk) [Odpovědět]

BCH

pátek, 12. únor 2010
18:45

BCH

Určitě další super zpráva o novém minipivovaru. Nezatracoval bych to už od začátku jako elf, že na všechno nemusí být vysoká škola, někdy stačí elán, zapálení a výsledek je lepší než od kdejakého studovaného vysokoškoláka. Jinak k Homebrewingu (Mačice) mám sníšené pocity. Zvlášť, když se to pivo vaří z koncentrátu (nevím zda zrovna Mačické). Mě osobně vaření piva láká-ne z koncentrátu, protože kousek od bydliště doslova co by kamenem dohodil u pole roste chmel (zatím jsem z něj uvařil jenom čaj a byl vynikající...), slad bych získal např. z místní sladovny, kvasnice např. z pivovaru a vodu z vlastní studně. Buhužel zatím to časově nejde kvůli práci, ale jednou kdo ví...


napsal(a): BCH [Odpovědět]

Adsense

12. červen 2024
23:41


posted by: Inzerce

tiruz

pátek, 12. únor 2010
22:53

to BCH: ale,prosim Tě, vař si to jen pro sebe


napsal(a): tiruz (tiruz(a)seznam.cz) [Odpovědět]

phrabina

pátek, 12. únor 2010
15:17

phrabina

Díky za dobré zprávy, dovolím si jen požádat o drobná upřesnění. Je vlastní pivo už na čepu stále? Na www.namlyne.com o něm zatím není ani zmínky, nerad bych jel lán světa na Heineken. Kde jsou další dvě provozovny a kdy budou piva na čepu tam?


napsal(a): phrabina [Odpovědět]

Jirka

pátek, 12. únor 2010
15:38

to phrabina: Pivo bude na čepu od poloviny března, doposud jsme měli na čepu jen zkušební várku, která se vypila dříve než jsme předpokládali, vzhledem k tomu že máme na čepu i jiná piva. Nová várka piva leží již třetí týden a bude ležet ještě měsíc. Další várky jsou již vařeny průběžně. Prozatím budeme vařit jen světlou dvanáctku, kterou doplní následně světlá desítka a polotmavá jedenáctka. Další dvě provozovny (noční bar a klasická pivnice) se nachází taky v Ratíškovicích, ale datum čepování v nich nedokážu nyní odhadnout.


napsal(a): Jirka (jirka.fanta(a)seznam.cz) [Odpovědět]

p

sobota, 13. únor 2010
09:45

to Jirka: Díky


napsal(a): p [Odpovědět]

Elf

pátek, 12. únor 2010
12:02

Elf

Zajímalo by mě zda pan sládek opravdu studuje SPŠP v Podskalské, nebo pouze absolvoval kurz domácího vaření (jak o tom bylo psáno v novinovém článku), který na tamní škole čas od času probíhá.
A taky proč vaří pouze na jeden rmut, když se světlá dvanáctka u nás tradičně vaří dvourmutově?
Každopádně v nejbližší době se do Ratíškovic vypravím, rád vyzkouším nové pivo a ještě cestou stihnu zastávku v Hodoníně i Bzenci.


napsal(a): Elf [Odpovědět]

Moro

pátek, 12. únor 2010
12:46

Moro

to Elf:
Pouze kurz, omlouvám se za špatnou interpretaci.


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Honza Svetpiva.cz

pátek, 12. únor 2010
13:03

Honza Světpiva.cz

to Moro: tyy jo, druhe mini, ci spice piko pivovarek, ktery zacal s nasim kurzem:) snad jich bude vic. Jarni sedmy beh je uz skoro plny...
Jenze jak tak koukam po ruznych diskuzich, pokud clovek nema VSCHT, k tomu par let praxe, aby se radeji k varne nepriblizoval:)


zdenek

pátek, 12. únor 2010
13:48

zdenek

to Honza Svetpiva.cz: PRAVDU DÍŠ,DOPORUČIL BYCH JEN JAKO DIVÁK....


napsal(a): zdenek [Odpovědět]

Honza Svetpiva.cz

pátek, 12. únor 2010
13:50

Honza Světpiva.cz

to zdenek: :) :) :)
ale jo, taky nazor:) :) :)...


Elf

pátek, 12. únor 2010
14:25

Elf

to Honza Svetpiva.cz: Nejde o to mít VŠCHT, nebo Podskalskou, ale o to že jsem prostě skeptický, když sládek řekne, že ještě před rokem nevěděl o vaření piva nic a pouze absolvoval kurz, kde je jeden den teorie, další den se něco uvaří a třetí se to vypije. A tím zas nechci schazovat kurz vaření, sám jsem o něm uvažoval a stále uvažuji (jen kdyby se teorie a vaření spojilo do jednoho víkendu).


napsal(a): Elf [Odpovědět]

Honza Svetpiva.cz

pátek, 12. únor 2010
14:35

Honza Světpiva.cz

to Elf: zalezi na zajmu cloveka, kolik si toho kdo precte a zkusi si treba sam uvarit, nebo dochazi dopivovaru na zkusenou...kurz, natoz VSCHT je nadstavba. Ano, pokud budu varit na nejakem zarizeni, rekneme vice jak 10, 15 nebo 20hl, pak chapu nutnost vedomosti a zkusenosti se zarizenim, ale drtiva vetsina mini ted zacina s mensim zarizenm. A pokud budu chtit varit ejly, na to mi ani VSCHT nepomuze...


Elf

pátek, 12. únor 2010
15:01

Elf

to Honza Svetpiva.cz: Že by jen stačil zájem se mi tak úplně nezdá, a o tom že by sládek docházel do jiného pivovaru nebyla v článku žádná zmínka. Každopádně časová osa: před rokem nic - pak kurz a nějaká teorie - po roce otvírám minipivovar, no to je přinejmenším odvážné. Přeci jenom máme tu z poslední doby odstrašující příklady: extrémně nezajímavá piva z Přerova a hrůzné paskvily z Mačic. Ale jak už jsem psal nechci ratíškovický pivovar dopředu zatracovat. Zajedu se tam nejdřív podívat a podle toho si udělám názor.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 12.02.2010 ve 15:03:26


napsal(a): Elf [Odpovědět]

zdenek

pondělí, 15. únor 2010
12:00

zdenek

to Honza Svetpiva.cz: Honzo,jsi vedle jako jedle.V podstatě nejde o způsob vaření a typ piva.Každý kdo studoval zjistil:1-jde o to , mít snahu se vzdělávat, protože těch super chytráků, kteří si myslí, že už vědí všechno je nejenom za varnou nepočítaně. 2- vaření piva není jenom postup.A o to jde.Jde o přístup k potravině jako takové.Většina lidí si i plete pojem technologie vaření a technologie - zařízení.V dnešní době seženeš různé "přídavky a pomocníky" pro potravinářské výroby.A že je používají pro vylepšení(levnější a rychlejší)a pro záchranu na "poslední chvíli" bez ohledu a vědomí, že dělají něco špatného.Ono to přece na místě nikoho nezabije.Samozřejmě, můžeš namítnout,větší pivovary to dělají také.Jenže vědí co dělají a jaké jsou meze zdravotní použitelnosti.


napsal(a): zdenek [Odpovědět]

Honza Svetpiva.cz

pondělí, 15. únor 2010
13:02

Honza Světpiva.cz

to zdenek: a Elf: asi mam nevyhodu v tom, ze znam ze sveta, a v posledni dobe i od nas lidi, kteri vari doma, shani si literaturu, vzdelavaji se jak to jde, varek maji obcas vic nez titulovani ing z VSCHT. A neni to proto,ze by chteli do piva pridavat chemii, aby to vyslo levneji, ale proto, ze chteji varit dobra a zajimava piva. Proto si myslim, ze je dulzezitejsi zajem a snaha se dozvedet.

Nevim, jestli nejake mini pridava neco na lepsi penu atd, znam lidi, kteri tim ziji, vari, zkousi to a uci se za pochodu...


Jirka

pátek, 12. únor 2010
13:19

to Elf:Dobrý den, na SPŠP Podskalska jsem absolvoval jenom kurz vaření piva, jak jsem prezentoval již v prvním článku, nestudoval jsem ji ...čtvrtým rokem studuji technologi potravin na univezitě ve Zlíně, kde se výroba piva vyučuje jen v rámci výroby alkoholických nápojů. Proto chybějících vědomostí musím nabýt samostatně.
Co se týká toho proč pivo vaříme na jeden rmut. Pravdou je, že původní záměr byl vařit na dva rmuty, ovšem později jsem byl přesvědčen mým velmi dobrým přítelem sládkem, že vařit na jeden při takovém množství je dostačující. Později jsem se přesvědčil, že jsou i takové minipivovary, které se chlubí dvěma rmuty a přitom vaří na jeden, protože je časově rychlejší a ekonomičtější. Poslední věcí, která mě ujistila vařit na jeden rmut je odstavec z odborné literatury "Technologie výroby piva", cituji: "Při zpracování vysoce rozluštěných sladů je pro zachování pěnivosti a plnosti chuti piva vhodnější zvolit buď jednormutový postup, nebo zkrácený dvourmutový postup". Ale určitě vyzkouším i dvourmutový, jsme teprve na začátku a stále ladíme výrobní postup.
Jsem rád za každý dotaz a rád se podělím o své postřehy a zkušenosti. Rádi Vás u nás uvidíme. S pozdravem Jirka...


napsal(a): Jirka (jirka.fanta(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Elf

pátek, 12. únor 2010
14:50

Elf

to Jirka: To že se jinde chlubí něčím, co pak neplní, je sice hodně špatný, ale neměla by to být výmluva pro Vás. Je ale fajn, že se k tomu jednormutu alespoň od některých jiných přiznáte. Stejně jako se k tomu přiznal sládek z Kroměříže. Bohužel se u tamního piva, i když bylo vcelku slušné, nejednalo o žádnou velkou pecku a zvlášť menší chlebnatost mi trochu vadila. Ale uvidí se do budoucna, přeci jenom začali teprve koncem loňského roku.
A když už jsem u těch argumentů autoritou, tak tu mám taky jednu citaci: „Pro přeluštěné slady lze aplikovat zkrácený dvourmutový postup ... Při tomto postupu lze však očekávat změnu charakteru analytických kritérií a organoleptických vlastností vyráběného piva.“ (Basařová, Šavel, Basař, Lejsek: Pivovarství. Teorie a praxe výrovy piva).
Každopádně i přes určitou míru skepse se snad v brzké době dostanu do Ratíškovic, abych si mohl udělat obrázek přímo a ne jen teoretizoval na netu.


napsal(a): Elf [Odpovědět]

Dan

pátek, 12. únor 2010
14:32

Dan

to Elf:
Na jeden rmut vaří víc mini pivovarů. Některé to přiznají, jiné ne...


napsal(a): Dan [Odpovědět]

zdenek

pondělí, 15. únor 2010
15:36

zdenek

to Honza Svetpiva.cz: Jak jsem řekl,učí se asi nejstarším způsobem na světě-metoda pokus a omyl.Když si vaří pro sebe, tak je to jejich věc a mnoho zdaru.Ale na prodej?Z vlastních skušeností vím, že neumí používat základní anorganické chemikálie, které se užívají k sanitaci či úpravě vody.Jsou to základy, a nemají ani ponětí o nějaké koncentraci či neutralizaci.Neznají ph vody,neumí si ani spočítat objem,odpar,neumějí procenta a někteří ani zlomky.A je toho opravdu více.Toto je jen vrcholek ledovce.Z těchto lidí mám hrůzu, a u varen v minipivovarech jsem jich potkal.A jejich šéfové,či majitelé na tom mnohdy nejsou o nic lépe.Na závěr musím říct,že existují výjimky,a věřím že Jiří Fanta mezi ně patří.


napsal(a): zdenek [Odpovědět]

zdenek

pátek, 12. únor 2010
09:18

zdenek

KONEČNĚ sládek,který studuje velmi příbuzný obor.Klobouk před ním dolů a doufám ,že to dodělá.A doufám,že mu cvičení potravinářských výrob, např. destilaci a vaření piva zapíšou mezi dveřma.Tak dej Bůh štěstí.


napsal(a): zdenek [Odpovědět]

boro

čtvrtek, 11. únor 2010
20:26

Paráda!Po drezínkách( http://www.ratiskovka.com/ ) další atrakce v nevelké a dosud nepříliš známé obci.Určitě přijedu,jen by to chtělo ještě adresu-číslo popisné nebo polohu na mapě,příp.dostupnost veřejnou dopravou.Díky.


napsal(a): boro (lxd2(a)seznam.cz) [Odpovědět]

M

pátek, 12. únor 2010
07:54

napsal(a): M [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI