Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Na návštěvě u Patáků aneb Slavnosti Kněžihorského piva 2

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Na návštěvě u Patáků aneb Slavnosti Kněžihorského piva 2

Na návštěvě u Patáků aneb Slavnosti Kněžihorského piva 2

Když jsem před nedávnem psal kratičký článek o mojí návštěvě v podniku Bar DOMA ve Vracově a o připravovaných Slavnostech Kněžihorského piva 2008, netušil jsem, jak budu vtažen do víru událostí. Mám v hlavě příliš mnoho údajů a nerad bych čtenáře odradil dlouhým povídáním. Snad se mi podaří, aby ten článek byl čtivý a nenudil. Zvolím tedy chronologický sled událostí.

Diskuse u Kněžihorského
Diskuse u Kněžihorského

Využil jsem nabídky jednoho ze svých kamarádů Pavlíka Hlavinky z Bukovan. "Tebe tak zajímá to pivo, pojeď se mnú k Radkovi Patákovi do pivovaru!" Rád pozvání přijímám (za to máš Pavle u mě velký dík). Sešla se menší partička lidí, kteří vyrazili směrem ku Bzenci.

Věnec na vstupních vratech
Věnec na vstupních vratech

Pivovar je tak maličký, že se "vejde" do prostor bývalé garáže. Po otevření vstupních vrat každého musí zaujmout věnec přitlučený na vratech. Myslím, že ani pro méně bystré pozorovatele nebude problém odhalit, z čehož je upleten :-)

Přivítal nás sám TOP-MANAGEMENT pivovaru - technický ředitel a sládek (tady jen malá vsuvka - Radek Paták se jako každý chlap nerad fotí, takže si opravdu važte zde zveřejněných fotografií) - jinak civilními jmény Mirek Kovář (kterému sládek Radek neřekne jinak než Panáčku) a Radek Paták. Co k nim dodat? Na první pohled lze poznat, že jsou to rovní chlapi, se kterými se život moc nemazlil. Sami o tom moc nemluví, ale nabyl jsem oprávněně dojmu, že kdyby se našel životopisec, který by "dostal odvahu" sepsat jejich životní osudy, pak takové nuly jako Rosamunde Pilcher a Danielle Steel (prý uznávané autorky "sladkých" příběhů pro ženy) by pošlapaly svoje psací stroje a šly se uklidit do kláštera!

Bylo nám všem nabídnuto tykání (a to tady u nás na jihu Moravy něco znamená, když vám je nabídne starší chlap) a jali jsme se ochutnávat a povídat. Nechci vás zatěžovat obsáhlým výkladem o tom, jak vypadá varna, spilka, atd. - myslím, že budou dostačovat fotografie. Vymoženosti technologických zařízení tu nahrazuje tvrdá práce, která je ku prospěchu výsledného díla - uvařeného piva.

Řídící jednotka
Řídící jednotka
Pěna na spilce
Pěna na spilce

Přejděmež tedy plynule k připravovaným Slavnostem Kněžihorského piva 2008. Sám sládek Radek mi poodhalil některé připravované detaily a já se s vámi (s jeho laskavým svolením) o ně podělím. Jakýsi nultý ročník slavností již proběhl v loňském roce v Restauraci MYSLIVNA ve Bzenci (pozn. opět uzavřena) a dle Radkových odhadů se jich účastnilo cca 800 návštěvníků.

Vstupenka
Vstupenka

První ročník proběhne v areálu místního Zámeckého parku dne 28. června 2008. Oficiální počátek je stanoven na 15:00 hodin. Ovšem vzhledem k tomu, že začínají velké letní prázdniny, bude od dvanácti hodin probíhat program pro děti. Nechci a není ani mým záměrem tu opisovat veškerých atrakcí, ale jsem přesvědčen, že děti se rozhodně nudit nebudou a jak se říká - možná přijde i kouzelník ;-) Program pro děti tedy plynule přejde v Slavnosti Kněžihorského piva.

Kněžihorské mince
Kněžihorské mince

Do předprodeje budou dány vstupenky, které Vám umožní vstup do areálu a jak jsem informoval už minule, ke každé vstupence dostane návštěvník i minci, kterou bude moci směnit za pivo . U mincí bych se dovolil zastavit. Na fotografii vidíte, na PI již jednou zveřejněnou minci, "1 pivo" - těchto mincí bylo raženo 1000 ks (Radek se zatím nevyjádřil k případné doražbě) i prototyp mince "2 piva".

Prototyp pivovarské pečeti
Prototyp pivovarské pečeti

Pro znalce strojírenských technologií je zřejmé, že každá z mincí je vyhotovena jinou technikou a mince "2 piva" je ve velmi neopracované podobě, stejně jako návrh razidla pečeti, který je zde zachycen. Myslím, že sběratelé se mají na co těšit a já si nejsem zcela jist, kolik mincí bude za pivo skutečně směněno. Ale pokračujme.

Patákovo pivo poteče proudem a bude postaráno i o hladové žaludky návštěvníků slavností - zajistí to renomovaná firma (reklamy zde netřeba neb dobré věci se chválí samy). Kulturní program bude rovněž zajištěn a podle mně dostupných informací bude velmi pestrý. Na na otázku, kdy je předpokládané ukončení slavností se mi dostalo odpovědi" "To neřeš!" :-). Doplňující informace naleznete přímo na stránkách pivovaru.

Post Scriptum:

Nemohu zde nenapsat ještě toto. Pivo Radka Patáka je prozatím dostupné pouze a výlučně v zde již zmiňovaném Baru DOMA. Radek sám se "expanzi" nebrání. Dle jeho slov se výstavní kapacita jeho pivovaru ještě během tohoto roku až zdesateronásobí. Je ochoten pivo "dodávat" kamkoli v okruhu 50 km od Bzence. Plně si uvědomuje, že není schopen konkurovat hráčům našeho již rozebraného pivního trhu (pochopte tak, že si zkrátka nemůže ani nechce dovolit investiční pobídky do podnikání, jaké mají naše velké pivovary = až statisíce korun na vybavení hospody) a další "podmínka" pro případné zájemce o odběry Kněžihorského piva je (pokusím se jej doslovně citovat): "Nejsu dopravní firma - hospodský si pro pivo musí ke mně jezdit sám."

Pivo přímo ze spilky
Pivo přímo ze spilky

Berte prosím tento dodatek jako mojí osobní pobídku. Radkovo pivo je opravdu dobré a já sám se budu hodně snažit, aby se čepovalo i v mém rodném městě. Nějaké kroky jsem již podnikl, ale bohužel jsem si zatím "nabil hubu", protože v mojí domovské hospodě (kamarádi z BeerBorce vědí ;-) ) jsem byl velmi asertivně a důrazně odmítnut!

Myslím, že toto pivo je vynikajícím "doplňkem" sortimentu každé restaurace a bude pozitivně vnímáno konzumenty. Celý článek si dovolím zakončit prohlášením Mirka Kováře - panáčka, které pronesl v okamžiku, kdy pozvedl půllitr s kněžihorským:"Toto je aspoň pivo! Už ani ta Plzeň není, co bývala."[Moro] [Zobrazeno 13410x] [4. březen 2008]
[Minipivovary] [comments: 15] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

vladka

středa, 30. duben 2008
13:10

ahoj pivaři ochutnala jsem vaše pivečko a mohu jen dodat nemá to chybu upozornuji nejsem pivař ale pivo mám ráda občas kdopak asi byl ten génius.....


napsal(a): vladka (4vladka(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Moro

pátek, 18. duben 2008
10:05

Moro

Dá se obojí - aspoň já to tak dělám :)
A ve Bzenci to jde jen přímo u něj v pivovaru ...
I když mám informace, že ve Bzenci vznikne podnik, kde bude jen Kněžihorské ....


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Roman Holoubek

pátek, 18. duben 2008
08:47

Roman Holoubek

Díky a kde je tedy dobré zajít na místní? v onom baru DOMA ve Vracově, nebo i v Bzenci?


Moro

čtvrtek, 17. duben 2008
13:05

Moro

to Roman Holoubek:
Výluka bude do cca 10 dnů = v polovině června bude piva dostatek a snad už i jinde než přímo U sládka Radka a v Baru DOMA Vracov...


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Adsense

25. únor 2024
10:43


posted by: Inzerce

Roman Holoubek

čtvrtek, 17. duben 2008
12:52

Roman Holoubek

Ta výluka bude nyní, nebo před slavnostmi?
Mám v plánu v polovině června, tedy cca 14 dní před slavnostmi dojet do Bzence a ochutnat to co je tady tak chválené.
Povede se mi to, nebo budu mít smůlu?


Moro

čtvrtek, 17. duben 2008
09:35

Moro

Podle mých posledních informací bude v dodávce Kněžihorského piva cca 14 denní výluka. Pan sládek Radek boural staré prostory, postavil zcela novou spilku a ležácký sklep. Pivovar se připravuje na výstav piva pro slavnosti a cca 14 dnů nebude dodávat pivo. Takže je možné, že přijedete do Vracova a Kněžihorské prostě nebude....


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Honza

středa, 16. duben 2008
22:11

honza

Námět na výlet


napsal(a): Honza [Odpovědět]

vladka machovska

pondělí, 14. duben 2008
13:04

to Tom: tak to mohu jenom potvrdit nejsem pivař ale občas pivo ochutnám kdo to vymyslel byl génius oravdu.......co dodat jen ochutnat


napsal(a): vladka machovska (4vladka(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Tom

středa, 19. březen 2008
16:53

Kdo nezkusil neví jak chutná doopravdy pivo


napsal(a): Tom [Odpovědět]

Staňa Čech

pátek, 7. březen 2008
23:17

Srdečně zdravím dvě šikovné bzenecké hlavy a jejich ručičky.
Díky Mírovi Kovářovi a Radkovi Patákovi jsem už nějaký ten džbánek Kněžihorského pivka okoštoval a nelze než všem pivním labužníkům vřele doporučit. Po pár doušcích poznáte, že je vyrobeno srdcem, z nejkvalitnějších surovin, lahodné, plné originálních enzymů. Ve své kategorii nemá konkurenci.
Kamarádi, už se těším na příští ochutnávku. Kde se Kněžihorské pivko vaří, ať se dobře daří. Přeje Staňa Čech


napsal(a): Staňa Čech (ligaplus(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Slávista

pátek, 7. březen 2008
07:40

Slávista

Kdyby to tak byl "Modrý hoch"! Třeba Cikrt! A ten by mohl být i "hroch"! To bych tedy nepodporoval!


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

pátek, 7. březen 2008
06:35

to Dwarf:
Nevím, proč modrý - jejich web (www.modryhroch.cz) je ve výstavbě bohužel ....


napsal(a): [Odpovědět]

Dwarf

čtvrtek, 6. březen 2008
19:35

Dwarf

proč modrý?


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Zdeněk

čtvrtek, 6. březen 2008
16:04

zdenek

Vydržať.


napsal(a): Zdeněk [Odpovědět]

Moro

středa, 5. březen 2008
06:16

Moro

Snad ještě jen jedna důležitá poznámka:
Výtěžek celé akce bude věnován "Nadačnímu fondu Modrý hroch", když to tedy napíši hodně nadneseně - přijďte, jezte a pijte a podpoříte dobrou věc ... :-8


napsal(a): Moro [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI