Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Do roka a do dne...

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Do roka a do dne...

Do roka a do dne... [p168]

Je to již rok, co jsem byl přítomen velké slávy - otevření nového plzeňského pivovaru Purkmistr. Oslavy 1. výročí otevření komplexu Pivovarský dvůr Plzeň jsem nestihl, protože v ten samý den již byla dlouho dopředu naplánována tradiční návštěva Slavností piva v Českých Budějovicích. Ale hned v dalším týdnu jsme neváhali a zajeli do Černic, už proto, že se k dosavadní nabídce mělo přidat pět nových druhů piva.

Nová výzdoba na nádvoří­
Nová výzdoba na nádvoří­

Za ten rok fungování Pivovarského dvora jsem zde byl několikrát. Ochutnal pivo borůvkové, brusinkové, limetkové, višňové či velikonoční patnáctku. K výročí se mělo do černických píp dostat i pivo bezové, zázvorové, konopné a dva rauchy...

Před návštěvou jsem si maloval, jak pěkně všechna nová piva ochutnám, plánoval si, jak si objednám od všeho třetinku najednou a budu střídavě degustovat. Den předem jsem se informoval po Skype, zda je vše na čepu a prý asi ano.

Profí­KEGy
Profí­KEGy

Myslel jsem, že nová piva budou čepována z ProfíKEGů, protože pivnice má jen šest výčepních stolic. Ale bohužel tomu tak nebylo, takže se ke čtyřem základním druhům (světlé, polotmavé, tmavé, pšeničné) točí jen dvě nová piva. Škoda. Za naší návštěvy jsme tak mohli ochutnat jen bezové a zázvorové.

Bezový a zázvorový Purkmistr
Bezový a zázvorový Purkmistr

První si objednávám Bezové, které vonělo příjemně po ovoci, chuti hořce trpké, ale osvěžující. Dá se říci, že dobré. Druhým "novým" pivem je pak Zázvorové, které mi už tak nechutná. Vůně je nasládlá jakoby po citrusových plodech, chuť trpce sladká. Po dopití těchto dvou budou na čepu další. Ale pánové, všichni nebydlí v Černicích na návsi, aby mohli chodit koštovat každý den...

Písař nebo Purkmistr?
Písař nebo Purkmistr?

Po novinkách se věnuji již klasice - světlý Purkmistr je velmi dobré pivo, ale dneska jej zcela převálcoval Písař, který byl krásně kalný, stejně jako před rokem. Nakonec u Písaře skončila většina našeho osazenstva. Pivo stojí v základu stále 25 Kč, speciály pak korun 28. Restaurace nedávno obměnila jídelníček, takže si můžete vybrat nové speciality.

Japonský pivovarní­k
Japonský pivovarní­k

V novinách (PI nevyjímaje) jste možná četli, že japonský manažer se v Česku učí vařit pivo. Pan Šódži Jošikawa zakotvil právě v Pivovarském dvoře v Černicích a my ho mohli pozorovat při práci a musím uznat, že se docela činil a společně se sládkem Krýslem mladším právě dokončoval várku.

Co je ještě za ten rok fungování nového? Na pivovarském dvoře je připraven další výčep, který jistě ožívá při různých akcích a letos Vás venku i obslouží, což já osobně kvituji. Jednou jsem navštívil i místní bowling, kde si můžete zahrát na třech drahách a k zápasu objednat kvasnicovou dvanáctku.

Černické lahve
Černické lahve

Abych nezapomenul. Přibyla mi do sbírky láhev, ano Purkmistr lahvuje svoje pivo a to do klasických NRW lahví. Zatím jsem narazil jen na světlý nefiltrovaný ležák 12 a i dnes si jej zakoupil do vlaku. A musím říci, že mi moc chutnal a při tom vychutnávání báječného piva jsem si uvědomil, že mám zřejmě nejlepšího lahváče na celém plzeňském nádraží...[Richard Chodora] [Zobrazeno 8076x] [17. červen 2008]
[Minipivovary] [comments: 14] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Vašek Švihlík

úterý, 18. prosinec 2012
15:11

Právě uplynulý víkend (15.-16.12.2012) jsme s manželkou strávili v Purkmistrovi, kde jsme si kromě výborného jídla a pití dopřáli i pivní lázně a vše bylo naprosto SUPER! Pokud ještě někdo přemýšlí, co s posledním volným víkendem před Štědrým dnem, můžem jenom doporučit. Po několika pivech sem si dodal kuráž a požádal sem pana číšníka (jmenoval se tuším René), aby předal Robertovi z nedalekých Čižic (U Bizona) obrázek, který vlastnoručně dělala moje žena, myslím si, že kdyby návštěvníci PI věděli, co na tom obrázku je, asi by nás rovnou nechali sebrat a zavřít, takže ne, ne, ne, nic už neprozradím, je to překvapení pro Roberta :)


napsal(a): Vašek Švihlík (vaclav.svihlik(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Karel

úterý, 18. prosinec 2012
19:35

karel

to Vašek Švihlík: Ze by Vandasuv akt..?


napsal(a): Karel [Odpovědět]

Adsense

22. únor 2024
13:08


posted by: Inzerce

Mára.

středa, 19. prosinec 2012
08:37

to Karel: Nekrmte Trolly! Hlavně ty nepoučitelné...


napsal(a): Mára. [Odpovědět]

Krucipísek

středa, 19. prosinec 2012
17:31

A nebyl to spíš tenhle obrázek ?


napsal(a): Krucipísek [Odpovědět]

Kelišová

čtvrtek, 20. prosinec 2012
11:48

to Krucipísek: A du blejt, velebnosti! Fakt odporné! A tím nemyslím to pivo!!!


napsal(a): Kelišová [Odpovědět]

Chody

pondělí, 23. červen 2008
10:46

Chody

to Michal: Cituji odpověď:
Číšníci mají ve sklepě lednici, ve které mají k dispozici právě pro takovéto případy 0,5 l lahve, dále 2 l džbány a 5 a 10 l ProfiKegy, převážně se světlým ležákem Purkmistr, který je nejvíce žádán. Takže pokud by se jednalo o tuto značku piva neměl být s vyřízením požadavku žádný problém (pokud tedy v daném okamžiku shodou okolností pivo nebylo doprodáno a sládek
nestačil stočit další).
Pokud návštěvník požadoval jiný druh piva (např. pšeničné), které nebylo nalahvováno, mohla mu je obsluha stočit do PET lahve, nebo mu slušně vysvětlit, že sládek není momentálně přítomen a po telefonické domluvě mu stočí požadovaný druh piva do požadovaného obalu.
Jedná se tedy v tomto případě o nevhodnou a neprofesionální reakci obsluhy, za kterou se omlouváme a vyvodíme z ní patřičný závěr. Tolik tedy k uvedenému dotazu a věříme, že taková situace se nebude opakovat.

Za společnost LUKRÉCIUS a.s.
Ing. Petr Míč


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Chody

neděle, 22. červen 2008
21:26

Chody

to Michal:
Já už tam kupoval lahváče 2x a vždycky v pohodě. Naposledy jsem chtěl navíc chlazený a také bez problému, jen pro něj museli do sklepa.
Můj názor je ten, že jsi narazil na blbou obsluhu. Ale asi by bylo třeba vysvětlení provozovatelů...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Michal

neděle, 22. červen 2008
17:34

Michal

Já tam byl v tejdnu, zeptat se na ty lahváče a čišník na mě vyjel, až mi to zarazilo, prej ať si vemu vizitku a zavolam si kdy že to bude sládek lahvovat. Když pominu to jeho chování, který mi dokonale nasralo, tak mi vyvstává jedna otázka, ale zřejmě mam i odpověď. Myslel sem, že ty lahváče budou mít někde v lednici, jako to maj v Modrej Hvězdě v Dobřanech, ale co mi řek ten čišník, tak prej to lahvuje jenom sládek na počkání. Tak sem to pochopil, ale docela mi to mrzí, měli by to udělat jako v MH, prostě nalahvovat třeba sto dvěstě piv a mít to tam někde k dispozici.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Fiba

pátek, 20. červen 2008
19:47

ladin-při čtení jídelního lístku mně to taky napadlo. Už jsem několikrát od různých lidí slyšel, zda při několika popsaných listech formátu A4 různými druhy pokrmů lze zachovat čerstvost surovin. Já byl v Purmistrovi jednou a koštoval jsem pouze pivo. Bylo to z časových důvodů, protože nejsem z Plzně a chtěl jsem okoštovat (a nakonec jsem i okoštoval) i Lochotu a Koutské. Taky by mě v tomto případě zajímal názor někoho, kdo pravidelně chodí k Purkmistrovi a kromě piva tam i jí, jaký má názor na zdejší pokrmy.


napsal(a): Fiba [Odpovědět]

Kejna

pátek, 20. červen 2008
15:54

Kejna

sliním jak Pavlovův pes, já na nějaký ten Velký plzeňský výlet prostě musím co nejdřív vyrazit!


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Chody

středa, 18. červen 2008
10:59

Chody

to martin c.:
Jezdí tam MHD - trolejbus č.13 od vlakového nádraží, směr Černice (ale pozor některý jede jen na Čechurov...). Výstup doporučuji na zastávce Generála Lišky, trošku popojdeš a dáš se doprava z kopce, ale to už uvidíš šipku...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

martin c.

středa, 18. červen 2008
10:54

Martin C.

Sakra, Chody, to vypadá neskutečně skvěle. Tiše Ti závidím! A navíc japonský pivovarník - jestlipak se učí česky, aby pronikl do pivní nátury? -:)
Jenom jsem se chtěl optat - jezdí k oné restauraci nějaké MHD, nebo je nedaleko vlaková zastávka? Píšeš, žes šel pak na vlak...


napsal(a): martin c. [Odpovědět]

ladin

středa, 18. červen 2008
09:56

Purkmistra jsem mel jen jednou na slavnostech a vidim, ze budu muset nekdy zajet i k nim do Plzne. Dovolim si jedno odboceni trochu od tematu. Neberte to tak, ze bych chtel nejak hanet zminenou restauraci, myslim to obecne a chtel bych znat nazory dalsich diskutujicich.

Osobne rad jim, rad varim a tedy mam predstavu, co se da v obchodech koupit a jak se tyto potraviny daji uchovavat v prijatelne kvalite. A najednou prede mnou lezi jidelnicek se sto jidly, ktere jsou zalozeny i na nekolika desitkach zakladnich surovin, ktere by se nemely zamenit a cerstve vydrzi v chladnicce maximalne dva dny. Pak bohuzel musim uvazovat nad tim, kde a jestli jsou udelany kompromisy. Maji opravdu dobre odhadnuto, co prodaji a maji takovy obrat, ze si mohou dovolit tak siroky sortiment? Kdyz nejake suroviny zbydou, tak je vyhodi? Nebo radeji maji surovin mene a obcas reknou hostum, ze neco doslo? Nebo polotovary mrazi a pouzivaji mikrovlnku na rozmrazeni? Nebo i ty minutky vytahuji z mrazaku? Jsou masa, ktera musi byt delsi dobu nalozena opravdu nalozena? A podobne.

Priznam se, ze radeji zajdu na jidlo tam, kde je jidelnicek takovy, ze pivo, vino, caje, limonady,... jsou nemenne, ale jidlo je vytisteno na jadne A4 (nebo klidne napsano kridou na tabuli), ta se kazdy tyden obmenuje a je na ni deset hotovek nebo jidel velmi rychle dodelatelnych.

Tim nechci rici, ze obdivuji opacny extrem, bohuzel v Cesku take velmi bezny, kdy jsou opet jen hotovky, ale v minimalnim poctu a hlavne stale stejne a dokola se opakujici - svickova, knedlo vepro zelo, rajska, gulas, rizek, kure, smazeny syr.


napsal(a): ladin [Odpovědět]

phrabina

středa, 18. červen 2008
08:49

phrabina

Musím přiznat, že při čtení nového jídelního lístku jsem trpěl jako kůň. Nejen kvůli pivu bych se alespoň na týden na černickou náves přestěhoval.


napsal(a): phrabina [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI