Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Slavnosti na českobudějovickém Výstavišti

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Slavnosti na českobudějovickém Výstavišti

Slavnosti na českobudějovickém Výstavišti

I letos se začátkem června konaly v jihočeské metropoli Slavnosti piva, tentokrát již jejich dvanáctý ročník. Na českobudějovické výstaviště dorážíme v půl jedenácté. A ještě než začne vyhlášení výsledků degustační soutěže Pivo České republiky 2008, přicházíme do pavilonu Z, kde fa Hameco točí vzorky degustačních piv. Jako první si do vlastní třetinky nechávám natočit kácovský ležák Hubertus. Jak jej znám, je to velmi dobré kvasnicové pivo, kde je znatelný charakteristický zákal, ale tady je krásně průzračný bez charakteristické chuti nefiltrovaného piva. Cena piva je zde nastavena jednotně na 18 Kč, pro třetinkáře pak korun 10. Stíhám tu ještě Francinův ležák a už se vydáváme do Pivovarské zahrady na vyhlášení výsledků českobudějovické degustace (Výsledky zde... a video zde... )

Výčepy Hameco
Výčepy Hameco

K vyhlášení si dáváme dvanáctku Krkonošského medvěda z Vrchlabí, není špatné, ale nějak mě neoslovuje. Další na řadě je Holba, ze zkušenosti dávám dvanáctku, ostatní kvasnicovou jedenáctku a letos je vše naopak, dvanáctka nic moc, Šerák prý výborný. Možná by bylo dobré, kdyby se na takové akci prezentoval celý PMS, tj. včetně Zubra a Litovle.

Konrad v Budějovicích
Konrad v Budějovicích

Nově, či snad poprvé, se v Budějovicích slavností účastní pivovar Hols z Vratislavic n.N. se svým pivem Konrad, na čepu je desítka, jedenáctka a čtrnáctka Červený král, kterého si dávám a není vůbec špatný. Vracíme se do pavilonu Z, kde postupně ochutnávám dvanáctky Rychtář a Dačický a tak nějak si jejich chuť nepamatuju, takže zřejmě moc neoslovily.

Nabídka piva z Nové Paky
Nabídka piva z Nové Paky

Dá se tedy říci, že ač jsem dosud pil vesměs dobrá piva, to nejlepší mám ještě před sebou. Naproti výčepům HaMeCo se nachází ještě pět prezentací pivovarů. Budvar vynechávám. Hned vedle je Nová Paka a Třeboň, dávám jejich kvasničáky Brouček 10 a Regent 12 a to jsou konečně ta piva, kvůli kterým se vyplatí sem přijet. Vedle je ještě stánek strakonických, kde je možné ochutnat i nový polotmavý speciál Klostermann, kterého si ale nechávám až na konec. Dudák má ještě druhý stánek venku.

Držení tupláku, v pozadí Strahov
Držení tupláku, v pozadí Strahov

Kolegu přihlašujeme do soutěže v držení plného tupláku na čas a sami se vydáváme k vedlejšímu výčepu Strahovského pivovaru, kde dáváme pšeničnou třináctku, která rozhodně nezklame. Dále je na čepu tmavá čtrnáctka (obé v cenách 35 Kč, resp. 25 Kč za 0,3l). Ač kolega vydává ze sebe všechno a pokořuje čtyři minuty, na medailové umístění to nestačí, škoda. I tak mu patří náš obdiv...

Nefiltrovaný Poutník
Nefiltrovaný Poutník

Vycházíme opět na sluníčko a zastavujeme se u stánků Černé Hory, kde dáváme Kvasar. Hned vedle má svoje působiště pelhřimovský Poutník. Poroučím si kvasnice, dopoledne je neměli, a nestačím se divit, co že mi to natočili. V té sklenici jsou snad všechny kvasnice z Pelhřimova, nebo alespoň z tohoto sudu. Po ujištění pana Vacka, že se z toho neposeru, ho dávám a pravda až domů dorážím bez problémů. A i následující den se obešel bez střevních potíží :)

Novinka od Dudáků
Novinka od Dudáků

Když už jsem dnes měl pivo červené, dal jsem si i zelené, ať to mám trošku vyvážené. Ano zkusil jsem opět velikonočního Heinekena z Krušovic. ale to už je pomalu čas vyrazit k domovu, tak rychle koupit Klostermanna na cestu.

Nejen pivem živ je člověk. Když se pije, musí se i jíst a o jídlo na českobudějovickém výstavišti nouze nebyla. Mohli jste si vybrat od klobás, přes grilovaná masa, langoše až k pečenému volu či beranu na rožni. V sobotu odpoledne jste pak mohli ochutnat vzorky z gastronomické soutěže "Chutná hezky jihočesky 2008" a to zdarma.

Nabídka z Třeboně
Nabídka z Třeboně

Vstup na Slavnosti piva je také zcela zdarma, o kulturní program se stará v Pivovarské zahradě dechovka a v pavilonu Z pak poprocková skupina. Ceny piva se pohybují od 15 Kč za desítky po 35 Kč za speciální piva ze Strahova. Pivovary, které se prezentovaly vlastními stánky, měly v nabídce povětšinou kromě piva točeného i lahvové, případně PETkové, trička, různé suvenýry a třeba i 5l soudky.

Shrňme si ještě jaké pivovary se tedy letos prezentovaly samostatnými stánky. Platan, Dudák, Svijany, Steiger, Konrad, Krušovice, Černá Hora, Poutník, Nová Paka, Budvar, Regent, Strahov, Vrchlabí, Bernard a Holba. Dále jsme mohli v sobotu ochutnat piva z Náchoda, Hlinska, Kácova, Havlíčkova Brodu, Nymburka, Benešova, Chodové Plané, Žatce, Loun, Rakovníka, Uherského Brodu, Vyškova a je dost možné, že jsem na něco zapomněl...

Tak za rok zase...
Tak za rok zase...

Slavnosti piva v Českých Budějovicích opět nezklamaly a jejich již dvanácté pokračování potvrdilo, že se z nich stává kultovní pivní záležitost, jejíž prestiž zvyšuje vlastní ceněná degustační soutěž o Pivo České republiky[Richard Chodora] [Zobrazeno 9327x] [10. červen 2008]
[Pivní slavnosti] [comments: 3] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tomáš Semrád

neděle, 8. únor 2009
00:42

Chody, ten nefiltrovaný Poutník na fotce se silně podobá barvou pohankovému pivu z ostravského zábřežského pivovaru...


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Dwarf

úterý, 10. červen 2008
20:49

Dwarf

Chody: příště by ses měl víc krotit, zdá se, že při odjezdu's byl nějakej zelenej :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

swooper

úterý, 10. červen 2008
20:48

swooper

chválim pěknej krígl naší univerzity :D


napsal(a): swooper [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI