Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pražský most U Valšů: svět kontrastů a záhad

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Pražský most U Valšů: svět kontrastů a záhad

Pražský most U Valšů: svět kontrastů a záhad [p238]

Minipivovar a restauraci Pražský most U Valšů jsem ve svých cílech měl zařazeny už pár měsíců, ale teprve potvrzení zprávy z 30. května o naražení vlastního piva bylo tím správným impulsem k návštěvě. První pokus úspěšný nebyl, neboť počátek prvního červnového týdne U Valšů proběhl ve znamení blíže nespecifikovaných problémů s výčepním zařízením. Pátek 6. června už pak ano a tak se mi podařilo spojit příjemné s užitečným a domluvenou odpoledněvečerní schůzku jsem operativně přesunul do Betlémské ulice č. 5.

Pražský most U Valšů
Pražský most U Valšů

Poměrně nenápadný vchod za sebou skrývá restauraci s dost velkou kapacitou, kromě výčepu v místnosti, kam vstoupíte z ulice, se lze posadit i na zahrádku ve dvoře a zejména do rozlehlého gotického sklepa (též s výčepem), kde je umístěna i dekorativní měděná varna pivovaru. Nábytek je bytelný, dubový, s množstvím kovových doplňků, což v kombinaci s kamennými klenbami působí celkem kompaktně a dokážu si představit existenci lidí, kteří by použili slova útulný.

Výčep U Valšů
Výčep U Valšů

Obsluha je milá, jakékoli informace o pivu se však od ní nedozvíte a hlavně mám pocit, že nepatříme mezi cílové zákazníky. Jelikož však očekávaní (asi) Rusové zatím nepřicházejí, nemůžeme si stěžovat. Pražský most nám byl donesen v rohozecké sklenici a i přes ujištění, že výhledově (co to asi znamená?) bude i vlastní sklo, musím konstatovat, že to je fakt, který mi vadí. Je to možná způsobeno jakýmsi blokem, ale (i když mám rohozecké pivo rád) cizí logo na půllitru mě v tom správném vychutnávání prostě ruší. Říkal jsem si, že na to nebudu myslet, ale nedokázal jsem to a několikrát za večer zalitoval, že sklenice není alespoň „bez“.

Pražský most v rohozeckém skle
Pražský most v rohozeckém skle

Pivo je dobré, rozhodně lepší než jakékoli průmyslové, ale za svými minikonkurenty poněkud zaostává. Velmi příjemná hořkost a její dlouhé doznívání prostě nedokáže vyvážit jistou „řídkost“ a ve svém segmentu (tedy „mini“) rozhodně ke špičce nepatří. Chtě, nechtě, musím vzpomenout naše letošní Putování za pražskými pivy a zaspekulovat, jak by se asi Pražský most umístil a jsem hluboce přesvědčen, že příliš vysoko ne. Rád bych ovšem znovu zdůraznil, že ve srovnání s nabídkou průmyslových výrobků v okolí se skví naopak ve výšinách nebeských.

Trošku nadstandardní je pak voltáž, kterou mohu hodnotit jen subjektivně, neboť PM je dle nápojového lístku dvanáctka, dle obsluhy jedenáctka, ale obsah alkoholu se mi zdál dost vysoký. Vypil jsem čtyři (nebo pět?) a není důvod nepřiznat překvapivou podnapilost, muselo v tom být něco víc než jen únava.

Divadlo U Valšů
Divadlo U Valšů

Problém naplněného močového měchýře se pak, světe div se, řeší v divadle. Tedy samozřejmě nikoli v hledišti či dokonce na jevišti, ale na toaletách sousedního kulturního zařízení. Celý tento rozlehlý komplex domu U Valšů je totiž ve správě občanského sdružení Život 90, které se zaměřuje na pomoc seniorům a kromě toho, že pronajalo prostory pro restauraci Pražský most, provozuje v objektu i „důchodcovský bazar“, informační kancelář (kde se mi podařilo získat zajímavé materiály o historii domu - přikládám ) a hlavně i zmíněné divadlo.

Interiér restaurace
Interiér restaurace

Ve všední den zde důchodci obědvají za stravenky a příchozí za 85,-K. Celý dům byl z tohoto titulu nazván Portus (jakože přístav pro ty dědečky a babičky) a nájemce prostor restaurace se zjevně musel zavázat k poskytování v.u. služeb. Na mě to rozhodně působí dost nekonzistentně, ale v každém případě nemám ty relevantní informace.

Pominu-li uvedená meníčka, konstatuji, že ke stravování resp. ke kuchyni nemám výhrad, je však třeba počítat s faktem, že ceny odpovídají lokalitě a cca. 200,-K za večeři je standardem. Jako příjemný bonbónek bych však vypíchl možnost si k pivu zakousnout chleba s cibulí a škvarkovou pomazánkou za 30,-K, které normálně slouží jako předkrm v ceně každého jídla, ale za uvedenou částečku si je lze dopřát i samostatně.

Varna je umístěna ve sklepě
Varna je umístěna ve sklepě

Přestože jsem svůj čas v restauraci Pražský most U Valšů prožil pouze v přízemí, přeci jen jsem do prázdného sklepního prostoru alespoň nakoukl a nechal se jím zcela ohromit. Nehledě na fakt, že právě zde se nachází pivovar (i kuchyň), je dojem impozantní, historie na Vás doslova dýchne a popisovat ty nádherné kamenné stěny a klenby vyzní vždy poněkud kýčovitě. Nemilým překvapením pro mě však byla značná teplota, neboť bych očekával klasický sklepní chlad, ale zřejmě právě přítomnost kuchyně a všech dalších přístrojů a zařízení (včetně varny) způsobují to zmíněné zahřívání. Dovolím si však předpokládat, že nebyl-li by prostor prázdný, byl by pro hosty jistě sympaticky odklimatizován (na svou přirozenou teplotu).

Ohledně ceny cílového produktu mi pak poněkud vtipně působí věta na úvodní obrazovce internetových stránek (www.prazskymost.cz) „nechte se příjemně překvapit našimi cenami“. Jak na netu, tak v hospodě na jídelních lístcích je pivo Pražský most inzerováno za, vzhledem k lokalitě, skutečně velice přijatelných 30,- K. Avizované příjemné překvapení pak spočívá v tajné padesátiprocentní přirážce a účtování 45,- K. Platil jsem nejen za sebe, ale i za své hosty, celková částka se mi zdála vyšší, ale neřešil jsem to.

Pivovarská výloha
Pivovarská výloha

Zjištění skutečné ceny, už po opuštění hospody, mi však celkový dojem ještě připokazilo. Cítím se podveden a to nikoli proto, že bych si je za 45,- K nedal nebo jich zkonzumoval méně, ale takové praktiky prostě nemám rád. Pokud to není schválně, napadá mě tisíc a jeden způsob, jak zákazníka neuvést v omyl, takže soudím, že to schválně je.

Své návštěvy v restauraci a minipivovaru Pražský most U Valšů rozhodně nelituji, je dobře, že takové podniky existují a vznikají, určitě se tam ještě vrátím, ale nějaké zvláštní nadšení mnou rozhodně neprostupuje. Atmosféra se dle mého názoru dá srovnávat s Novoměstským pivovarem a zaměření na podobnou klientelu je víc než zjevné. Nesporným pozitivem, které tento podnik lokálně staví nad všechny ostatní, pomineme-li krásné prostory, je kromě vlastního piva i nabídka piv ostatních, v Praze velmi zřídka viditelných, tedy Rohozce (světlého i tmavého) a Březňáku. Vše dle nápojového lístku i (protentokrát) ve skutečnosti za 30,- K. Můj celkový dojem z návštěvy, tak lze označit za ambivalentní a už jen proto, abych se vyhranil :-) bych jej velmi rád konfrontoval s jinými názory a třeba i návštěvami budoucími.[Jan Kejnovský] [Zobrazeno 11607x] [13. červen 2008]
[Minipivovary] [comments: 20] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Pražský most

úterý, 16. srpen 2011
14:19

Pane Denis, vím, že vám dělá neustále dobře pomlouvat a kritizovat, tak jak to děláte na každém chatu. U nás obsluha nepije v pracovní době.Snad jen máte problém se sebou a vaší hlavou.


napsal(a): Pražský most [Odpovědět]

Denis

sobota, 13. srpen 2011
01:33

V této díře číšnici si dovolují chlastat jako chlastati, a vůbec je nezajímá že jste klienti, pořad zůstávají drzý...


napsal(a): Denis (denis(a)voituk.ru) [Odpovědět]

Adsense

29. únor 2024
18:53


posted by: Inzerce

JardaK

sobota, 13. srpen 2011
10:59

JardaK

to Denis:
No já nevím, byl jsem tam v květnu a byl jsem spokojený. Nezájem a drzost rozhodně ne. Např. když jsem se chtěl podívat na pivovar, tak mě slečna zavedla dolů, kde ještě bylo zavřeno, rozsvítila mi, nechala mě v klidu udělat pár fotek. A pomalu s omluvou mi sdělovala, že sládek tam momentálně není, ale asi za hodinku bude a můžeme pokecat. Když jsem platil a chtěl tácek, přinesli mi nový a nic za něj nechtěli.
Jo a pivo bylo výborné.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 13.08.2011 ve 11:00:39


napsal(a): JardaK [Odpovědět]

Kejna

čtvrtek, 30. červenec 2009
10:39

Kejna

Po delším čase jsem tento podnik opět vyzkoušel, orientace na ruskou klientelu zůstává, ovšem u piva je patrná dramatická změna, mě vysloveně sedlo, chuťově vyvážená hořkosladkost, prostě klouzavá pohodička, pivko je navíc krásně zakalené a voňavoučké. Místní černá třináctka také stojí za ochutnání, ale kávová příchuť už byla na mě příliš silná. Obě za 45,- K. Vzhledem k zavřeným "divadelním" toaletám se však "s pískem" chodí až do sklepa, což je ze zahrádky celkem štreka, snad to byla výjimka a standardně fungují.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 30. červenec 2009
11:06

Malakin

to Kejna: Ty horní záchody jsou zavřené už nejmíň od ledna, takže o výjimku skutečně nešlo...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

siki

čtvrtek, 30. červenec 2009
13:28

siki

to Malakin: Já byl v divadelních záchodech 6.6. a v celé hospodě jsme byli absolutně sami...


napsal(a): siki [Odpovědět]

LiborP

čtvrtek, 30. červenec 2009
11:30

LiborP

to Kejna:
Tak to já měl asi před měsícem asi smůlu. První světlé bylo docela dobré, nenašel jsem u něj kromě ceny žádnou závažnou chybu. Pak ovšem následovalo černé a už na vůni bylo poznat, že je zkyslé. Bez problému jsem ho reklamoval, jen mě udivuje, že to obsluha nezkontroluje. Za 45 Kč mi to připadně trochu nevhodné a hlavně špatná reklama. Ovšem, co mě nejvíce zarazilo, vzhledem k tomu, že přišla bouřka, tak jsem si dal ještě malé světlé a bylo taky kyselé. Je možné, aby kvasnicové pivo zkyslo při bouřce, tak jako se to stává u mléka? Měl jsem pocit, že mléko anebo třeba guláš se při bouřce srazí, na povrchu se udělá škraloup a změnou tlaku pak kysne. Nebo mě napadlo, zda netočí z více kohoutů, ale toho jsem si nevšiml.


napsal(a): LiborP [Odpovědět]

Energetik

čtvrtek, 30. červenec 2009
13:53

Energetik

to siki: Hoši ja byl tuhle taky v divadlech na záchodě! ::lol


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

paja

úterý, 30. září 2008
09:09

Paja

Ja se tam stavoval vcera a horkost s dlouhym doznivanim jsem zaznamenal. Bohuzel byla prebita bublinkami a jimi zpusobenym pocitem kyselosti. Ale jinak pivo dobre, za 30 Kc v centru Prahy cena primerena.


napsal(a): paja [Odpovědět]

Kejna

pondělí, 29. září 2008
08:37

Kejna

Tak jsem podnik před nedávnem zkontroloval a vlastí - dle mého velmi pěkné - sklo už mají, velkým šokem pro mě ale bylo pivo, po výše zmíněné hořkosti ani stopy, zcela čiré, sice pitelné, ale rozhodně nic zvláštního. Na dveřích však visí cedule (prý už dlouho), že je v akci za 30,-K a tentokrát skutečně je. Jak dlouho bude "akce" trvat neví nikdo.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Malakin

pondělí, 25. srpen 2008
10:14

Malakin

Tak sklenice porad nejsou - pry maji prijit kazdym dnem, ale to uz rikaji nekolik mesicu. Ale na pamatku si zde muzete zakoupit keramicky dzbanek za 350 korun, prip. jeho mensi obdobu za 250.

Ze dvou svetlych piv, ktera jsem zde ochutnal, bylo prvni vytecne a druhe nepitelne. Nechapu.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Malakin

středa, 25. červen 2008
14:49

Malakin

Na sklenickach se jiz pracuje. Puvodne mely byt jen keramicke dzbanky, ale to jim nastesti kamos vymluvil...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Kejna

středa, 25. červen 2008
14:14

Kejna

to CzechBeerMan: tomu hluboce rozumím, .. když už vařím (dobré) pivo, proč se tím sakra nepochlubit! mám-li k tomu i "průmyslové" pivo proč ne, ale současný stav fakt nechápu. Je to zkrátka svět kontrastů a záhad.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

CzechBeerMan

středa, 25. červen 2008
07:35

CzechBeerMan

Jene, velmi dobře rozumím poznámce o psychickém bloku ze sklenice, .... mám ten samý problém. Není to prostě ONO ! Má "deviace" jde dokonce dál, ... mě už by vadilo to rozohezcké a březňácké logo na hospodě !


Mnich

pondělí, 23. červen 2008
20:51

Mnich

to : Na pivovary.info je jako sládek uveden Josef Korbel.
A tady je to v podstatě potvrzený: http://www.pratelepiva.cz/novinky-archiv/fotky-z-exkurze-u-valsu


napsal(a): Mnich [Odpovědět]

pátek, 20. červen 2008
15:49

to Mnich: já myslím, že pan Krýsl by spíš mohl mít na svědomí "postavení a zprovoznění", kdo PM vaří a bude vařit se mi však zjistit nepodařilo :-(, ví někdo víc?


napsal(a): [Odpovědět]

Mnich

neděle, 15. červen 2008
21:04

Mnich

Byli jsme tam minulý týden. Při naší návštěvě byly na stole dva nápojové lístky. Na jednom byla cena 30, na druhém 45. Takže jsme se připravili na horší variantu. Ale vyšší cena oproti webovýn informacím mne také rozladila. Na zahrádce kromě nás seděly ještě babičky a "očekávaní" Rusové. Z prostředí celého domu jsem byl také trochu rozpačitý, ale restaurace s pivovarem i zahrádka jsou příjemné. Pivo z první várky mi moc chutnalo, bylo výrazně a příjemně hořké. Absence sklenic s vlastním logem mi nevadila. Zde točený Rohozec se v porovnání s místním pivem vůbec nechytal. Nevím, jaké jsou zprávy, kdo zde sládkuje, ale pokud mne oči nešálily, při vstupu do restaurace jsem zahlédl Josefa Krýsla. Pokud je to on, kdo zde dohlíží nad výrobou piva, je to myslím dostatečná záruka kvality a originální chuti.


napsal(a): Mnich [Odpovědět]

hroch

neděle, 15. červen 2008
08:08

hroch

pivo uvařené 24.4. týden hlavního kvašení 30.4 nebo 1.5. do sklepa a měsíc ležení pro kvasnicové je plně dostačující a naprosto průměrný u minipivovarů pro český ležák.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

siki

sobota, 14. červen 2008
20:15

siki

Právě sem se odtamtud vrátil a jsem celkem spokojen. Pivo chutné, prostředí příjemné, byl sem tam hned po otevíračce, takže tam ani nikdo nebyl, krom ostravské sekce BB :-)). Teda až na tu cenu a to sklo, pravda. alespoň, že mají své tácky...za kolik asi půjdou na burzách???


napsal(a): siki [Odpovědět]

Lihouš

sobota, 14. červen 2008
13:51

Lihouš

Já tam byl 22.4.08 a říkali,že první várku budou vařit ve čtvrtek24.4.To si to pivo moc nepoleželo když ho 30.5. naráželi.


napsal(a): Lihouš [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI