Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Skvělý Kumburák, Prazdroje propadák

Jak vlastně to pivo chutná


verze pro tisk

Skvělý Kumburák, Prazdroje propadák

Skvělý Kumburák, Prazdroje propadák

Praha - Michle, 25.5.2011 - Když začali degustátoři zkoumat senzorické vlastnosti přinesených vzorků III. základního kola, chtělo se jim vykřiknout: „Bože Hadži, ty náš nákupčí, ty jsi dobře věděl, proč jsi se dnes z degustace omluvil!“ Ale protože při ochutnávání se musí všichni zdržet komentářů, aby neovlivňovali ostatní, jen se tak všichni ksichtili a pokukovali po sobě…

Hledí na vzorky
Hledí na vzorky

No žádná sláva to opravdu nebyla, jen jeden vzorek přesně splňoval charakteristiku českého světlého ležáku a byla to opravdová lahoda. Všichni čekali netrpělivě na vyhlášení, aby zjistili, jaké značky ochutnávali, a opravdu netoužili po nějaké dodatečné ochutnávce při rovnosti bodů neboli rozpiji.

Rozpij tří vzorků
Rozpij tří vzorků

A stalo se, hned tři vzorky skončily na čtvrtém místě s 38 body a muselo se rozhodnout o čtvrtém postupujícím. S vysokým počtem bodů 38 postoupilo v minulosti dále jen jedno pivo, a to Ambrosius, privátní značka Kauflandu. Ale bylo to ještě v době, kdy ho vařili v pivovaru Holba. Dnes už se v Holbě pro Kaufland nevaří, na etiketě je napsáno „Vyrobeno v EU“.

Záplava degustačních vzorků
Záplava degustačních vzorků

V rozpiji jednoznačně zvítězil Bakalář. Dvě silně reklamně podporované značky dopadly špatně, šlechtic mezi pivy Lobkowicz nepostoupil v rozpiji a Pilsner Urquell skončil osmý. Na posledním místě skončil Záviš z Poličky, oznamující hrdě na etiketě že je nepasterovaný a má průměrný extrakt původní mladiny 12,4 %. To slovo průměrný mne trochu mate, průměrný z čeho?

Pořadí třetího základního kola PPE
Pořadí třetího základního kola PPE

Výsledky degustace světlých ležáků První pivní extraligy, III. základní kolo 2011

1) Kumburák Pivovar Nová Paka a.s. 5,3% 3,2,3,3,2,4,4,5 26
2) Kamelot Pivovar Černá Hora a.s. 4,8% 5,5,3,6,3,4,4,4 34
3) Litovel Premium Pivovar Litovel a.s. 5,0% 4,3,4,4,7,3,5,5 35
4) Bakalář Tradiční pivovar v Rakovníku a.s. 5,0% 4,4,4,6,7,4,4,5 38*
5) Staropramen Pivovary Staropramen a.s. 5,0% 6,5,6,6,3,4,3,5 38*
6) Lobkowicz K Brewery Trade a.s. 4,7% 7,6,6,5,3,3,2,6 38*
7) Janáček Extra K Brewery Trade a.s. 5,0% 6,5,5,3,7,7,3,3 39
8) Pilsner Urquell Plzeňský Prazdroj a.s. 4,4% 5,6,6,8,3,5,3,5 41
9-10) Ostravar Premium Pivovary Staropramen a.s. 5,1% 5,6,5,5,6,6,7,5 45
9-10) Záviš Měšťanský pivovar v Poličce a.s. 5,0% 6,4,5,6,7,7,6,4 45
  • rozpij: I. Bakalář (18 bodů) II. Staropramen (17 bodů) III. Lobkowicz (13 bodů)


[František Trantina] [Zobrazeno 8252x] [2. červen 2011]
[Degustace] [comments: 22] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

palky

úterý, 3. červenec 2012
15:03

Osmé místo Prazdroje jest překvapením. Mnoho úsilí nyní pivovar dává do zlepšení své povadlé pověsti, ale jak vidno, ještě nějaký pátek potrvá, než "návrat ke kořenům" akceptují i pivaři. Což platí i v případě Gambrinusu, kde mi jest líto, že se na obhajování neobhajitelného v posledních letech "odvařil" pan Berka, a proto teď už celkem logicky nemůže bát tváří "nového" G. To už je na bedrech pana Hlaváčka. Tak snad se mu povede lépe, protože změnit image této značky dá opravdu fušku. Není-li to úkol nadlidský :)


napsal(a): palky [Odpovědět]

Hříbek

neděle, 5. červen 2011
20:18

Hříbek

Lahvového Kumburáka mám několikrát do roka a vždy se dal v pohodě pít má výkyvy ale který z menších pivovaru je nemá? naposled jsem ho měl letos v březnu a musím říct že chutnal fakt až nečekaně dobře, shodou okolností jsem dneska byl v Nový Pace a mám nakoupeno tak sem na to zvědav :)


napsal(a): Hříbek [Odpovědět]

Adsense

12. červen 2024
22:57


posted by: Inzerce

Njorloj

pátek, 3. červen 2011
22:26

Njorloj

Jako pravidelnému a nadšenému konzumentu "spálené gumy" :D mě nepřijde, že by za ta léta došlo k výrazné změně receptury Kumburáka, takže pozor na přílišná očekávání, je skvělý jako vždy a v degustaci to i dokázal :-) (Buď Paku miluješ nebo nenávidíš, nic mezi tím) . U Poličky to není až takové překvapení, ona je totiž silná v pitelnosti, kdy se její jemná a velmi nevtíravá chuť stále stupňuje s množstvím vypitého piva, takže degustační převalení jednoho štaprlete na jazyku kvalitu Záviše zcela jistě nedokáže. Jinak děkuji za výsledky a budu napínavě čekat na další kolo.


napsal(a): Njorloj [Odpovědět]

tomas

pátek, 3. červen 2011
22:50

tomáš

to Njorloj: No u Poličky bych to viděl v tomhle případě spíš na zoxidovanýho lahváče. Už jsem taky párkrát vylejval Poličskýho lahváče do dřezu a přitom v točený podobě je pivko výborný. Škoda, že u článku není audio jako v minulých dílech. Docela bych si poslech odborně degustátorsky okomentovanou uhelnou (pa)chuť Nový Paky.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

jiri.kana

sobota, 4. červen 2011
11:19

jiri.kana

to Njorloj:Včera na pivních slavnoctech v budějcích byla Nová Paka docela pitelná. Ale to jejich konopné, to je příšernost! To je snad ještě větší chuťový paskvil než Lausitzer Porter...


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

sasa

sobota, 4. červen 2011
12:54

sasa

to jiri.kana:
Mě nejvíc z Nové Paky zachutnal točený Podkrkonošský speciál 13 nefiltrovaný, který vloni točili na Dnech otevřených dveří v Nové Pace. To byla lahůdka.


napsal(a): sasa [Odpovědět]

Honza Světpiva.cz

pondělí, 6. červen 2011
11:15

Honza Světpiva.cz

to jiri.kana: No vidis, a presto se toho Portra prodalo nejvic jak v Letnanech, tak treba v sobotu v dedine v Ludvikovicich u Decina:)


jiri.kana

pondělí, 6. červen 2011
11:20

jiri.kana

to Honza Světpiva.cz: ::cry


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

vvahid

pátek, 3. červen 2011
14:22

vvahid

no aspoň,že ten Bakalář postoupil :)


napsal(a): vvahid [Odpovědět]

jiri.kana

pátek, 3. červen 2011
11:54

jiri.kana

12% Záviš by mě nepřekvapil ani na prvním, ale ani na posledním místě. Naopak mě překvapuje, že u PPE nenarazil Kumburák díky "spálené gumě". Je potřeba zas ho někdy ochutnat...


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Energetik

pondělí, 6. červen 2011
07:10

Energetik

to jiri.kana: Kumburáka mám akorát doma v base, vrhnu se na ten samý test. I když musím říct, že po počátečním opovržení jsem se do té spálené gumy propil a nějak si bez ní Novou Paku nedokážu představit ;)


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Honza Světpiva.cz

pátek, 3. červen 2011
11:48

Honza Světpiva.cz

neovlivnovali se...jen se ksichtili:)


hroch

pátek, 3. červen 2011
11:31

hroch

Mě na fotografiích zaujala velmi vysoká pěna, buď bylo pivo teplé a nebo nalévané zvysoka. Každopádně takhle rozbité pivo hodně oxiduje a vzorek, který budu ochutnávat až poslední může být velmi ovlivněn právě oxidační pachutí. Zvláště některá piva můžou být příliš citlivá a vnímání jejich chuti to hodně ovlivní.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

VozechV

pátek, 3. červen 2011
11:17

VozechV

Pane Trantino, nehodnotím piva, která jste degustovali, ale Vaši objektivitu, lépe řečeno neobjektivitu. Tváříte se s PPE, že jste nestranní, ale v článku a to nejenom v tomto, podsouváte čtenářům své názory. "Nekomentujete, ale pošklebujete se". Vše vyjma jednoho je špatně. Pak zesměšňujete "silně reklamně podporované" značky. A na závěr "průměr" u Poličky. Nevím, co je vedlo k naspání toho co napsali, ale chápu to tak, že pokud nemají v Poličce HGB, tak nejsou schopni na desetinné místo udělat EPM 12,4%. Proto jim asi osciluje okolo tohoto čísla a pravděpodobně to je ten důvod napsaného.

Mimochodem Ambrosius v lahvi se opět dělá v Hanušovicích.

A ačkoliv jsem v úvodu psal, že nehodnotím vámi degustovaná piva. Tak se jen podivuji, že se novopackým povedlo udělat pivo bez jejich "typické" gumově připálené příchuti a DMS. Budu muset znovu někde odzkoušet.


napsal(a): VozechV [Odpovědět]

Honza M

pátek, 3. červen 2011
14:53

to VozechV: Jak to myslíte s tím zesměšňováním? Já tam vidím jednu velmi korektní větu.


napsal(a): Honza M [Odpovědět]

Farmář

pátek, 3. červen 2011
15:03

to Honza M: Nestranná musí být ta degustace, článek o ní je autorský pohled, ten může stranit komukoli ostošest. Mne zaujalo, jak přesně po roce je opět na špici Kamelot a opět osmý prazdroj. Holt už to asi nebude náhoda..


napsal(a): Farmář (milan.rolnik(a)volny.cz) [Odpovědět]

FrantišekT.

pátek, 3. červen 2011
15:23

to VozechV:
Děkuji Vám pane VozechV za příspěvek do diskuse a Vaše názory.
Nikoho nezesměšňujeme, posláním První pivní extraligy je hledání kvalitních piv, pomoc pivovarům kde vaří kvalitní pivo a povznesení kultury pití piva. Že při tom občas zboříme nějaký reklamní mýtus, to se prostě při anonymních degustacích stává.
Silně reklamně podporované značky určitě nezesměšňujeme, ty zesměšňuje propastný rozdíl mezi očekáváním z reklamy a skutečnou kvalitou piva. Ta se dá objektivněji zjistit při anonymní degustaci, protože nevíte, že pijete „šlechtice mezi pivy“ nebo „to pravé bohatství“.


Údaj o EPM na etiketě Záviše mi přijde opravdu podivný. Údaje na etiketě mají spotřebitele informovat. Ale co si mám myslet o informaci, že je tam něčeho průměrně? Příloha č.5 k vyhlášce č 335/1997 Sb. říká k extraktu původní mladiny v hmotnostních % jasně: Obsah extraktu před zakvasením, stanovený v pivě na základě analýzy a výpočtem podle Ballingova vzorce. Na obalu a průvodních obchodních dokladech se uvede obsah původní hladiny hodnotou zaokrouhlenou na celé číslo směrem dolů. " Tedy údaj o EPM na pivu deklarovaném jako ležák může být 11 nebo 12.


napsal(a): FrantišekT. [Odpovědět]

FrantišekT.

pátek, 3. červen 2011
15:25

to VozechV:
to FrantišekT.: pokračování:České normy o údajích na etiketách jsou benevolentní, když projdete nabídku pivních nápojů označovaných za pivo v potravinových diskontech, nestačíte se divit. Ochrana spotřebitele není na takové úrovni jako ve státech,které přijaly velmi tvrdé „Labeling Rules“ .
Za informaci že Holba opět vaří pro privátní značku Kauflandu“Ambrosius“ děkujeme. Ale už Ambrosius do soutěží PPE zařazovat nebudeme, jednou ho vaří v Hanušovicích, podruhé někde v Polsku či Rumunsku. Kaufland to vyřešil informací na etiketě „Vyrobeno v EU“.
Moc si cením Vaší reakce na první místo Kumburáka. I když s ním máte zkušenost spíše jako se Spalgumákem, dáte mu ještě šanci. Napište čtenářům PI jak to dopadlo.


napsal(a): FrantišekT. [Odpovědět]

Farmář

pátek, 3. červen 2011
15:38

to FrantišekT.: Franišku, kdo se neumí ochránit sám, ten si ochranu nezaslouží. Každý volí podle sebe, někdo víc kvalitu a spolehlivost, někdo cenu. Je to každého věc. Nač někoho chránit, když to třeba ani nechce.


napsal(a): Farmář (milan.rolnik(a)volny.cz) [Odpovědět]

VozechV

pondělí, 6. červen 2011
10:07

VozechV

to FrantišekT.: Pane Trantino, i já děkuji za odpověď. Jsem velmi rád, že se mě snažíte poučovat. Nicméně, nechápu, proč na mne rukujete s vyhláškou. Já ji znám a neobhajuji postup poličských, jen jsem se, na rozdíl od vás, jej snažil pochopit. Mimochodem značení EPM na desetiny, ba i setiny je na některých etiketách českých pivovarů vidět dodnes. U některých z reklamních důvodů - viz Šerák 13,51, u jiných snahou říci, že jsou skoro poctiví 10,99% EPM.

Mohl bych Vám odpovědět stejným tónem. A odkázat Vás na normu ČSN ISO 8589, případně na ČSN EN ISO 5492 (56 0030) a říci Vám jak má vypadat degustace. Ale chápu, že hrát si na extraligu a tím se zviditelňovat je příjemnější, než se snažit o skutečně objektivní senzorickou analýzu piva. Ale v původním komentáři (a vlastně až doposud) jsem vás (PPE) nekritizoval. Nicméně, jak jsem pravil, nejde mi o obhajobu značeného na etiketách, jen jsem ve svém předešlém komentáři dedukoval, proč údaj na etiketě poličských piv je takový, jaký je a chápu jej také jako marketingový nástroj.

Mimochodem, s poličským pivem mám pro jeho vysoký obsah diacetylu mírný problém. Stejně tak nehájím piva známých značek, ale poukazoval jsem na vaše subjektivní sdělení, kdy se na jedné straně opíráte o objektivitu, ale na druhé podsouváte čtenářům subjektivní dojmy. Nic víc, nic míň.

Degustace provádím (a to i naslepo) a nemám potřebu své závěry zveřejňovat. Nicméně byl jsem vyzván a tak odpovídám. Koupil jsem si jediné dostupné pivo z Nové Paky v Bille. PET BrouCzech se 4,3% alc. obj., značené jako výčepní. Ponechám-li stranou hlubší prokvašení, téměř bez zbytkového cukru a tím i bez plnosti, pak jsem nezaznamenal žádné zlepšení chuti. Ona typická spálená guma tam byla. Vezmu-li navíc, že mimo oxidační se v pivu ještě projevovala slabě DMS a navíc snad i autolýza kvasnic, pak jsem neshledal, proč nevylít zbylý obsah do umyvadla.


napsal(a): VozechV [Odpovědět]

F.Trantina

středa, 8. červen 2011
14:36

to VozechV: Pane VozechV, pravděpodobně došlo k nějakému omylu, První pivní extraliga není žádný spolek expertů, ale spolek běžných konzumentů piva. Pivo se jak známo nevaří pro specializované experty, i když jednoho takového v První pivní extralize máme. Stejně je tam i "chlápek od výčepu", "běžný konzumet", atd. Dle Vámi citované normy bych je bez rozpaků zahrnul do kategorie "laičtí posuzovatelé", nebo "zasvědcení posuzovatelé". Co je zajímavé, že jednotlivé vzorky hosnotí všichni v zásadě stejně.


napsal(a): F.Trantina [Odpovědět]

VozechV

středa, 8. červen 2011
15:57

VozechV

to F.Trantina: Pane F.Trantina, pravděpodobně může dojít k omylu. PPE není žádný spolek expertů, ale spolek běžných konzumentů piva, jak píšete níže. Ale na vašem webu píšete v titulku něco odlišného - "...iniciativa pivních znalců, jejichž cílem je určit nejlepší pivo v dané kategorii". To už je jistá odpovědnost, navíc jste v této oblasti velmi aktivní ("První pivní extraliga už potvrdila kvalitu českých ležáků v testu se slovenskými")a vaše závěry můžou vzít novináři jako bernou minci a tím můžete ovlivnit velkou skupinu spotřebitelů. O to zodpovědněji byste k degustacím měli přistupovat.

Myslím si, že na toto téma je asi zbytečné dál diskutovat. Vždy svou odpověď stočíte trochu jiným směrem. Chtěl jsem v původním komentáři pouze sdělit, že se snažíte podsouvat čtenářům své závěry. U článku by to bylo v pořádku, u vysvětlujících "titulků" k "objektivním" výsledkům je to již zavádějící.


napsal(a): VozechV [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI