Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Sitňan nadchl První pivní extraligu

Jak vlastně to pivo chutná


verze pro tisk

Sitňan nadchl První pivní extraligu

Sitňan nadchl První pivní extraligu

Rožňava, 28. ledna 2011 - Členové První pivní extraligy provedli na Slovensku degustaci světlých slovenských ležáků. Vítězem se stala dvanáctka Sitňan z pivovaru Steiger, která degustátory z Čech nadchla. První pivní extraliga provede ještě jednu degustaci slovenských ležáků, to když je porovná s českými vítězi, kteří vzejdou ze série degustací v tomto roce.

PPE na výjezdní degustaci
PPE na výjezdní degustaci

Slovenský pivní trh je oproti českému chudý. První pivní extraliga má na degustačním seznamu pro rok 2011 padesát českých světlých ležáků, slovenští hostitelé, zvláště je nutné poděkovat panu Ladislavu Kováczovi, připravili degustaci deseti slovenských světlých ležáků.

Domácí degustátor
Domácí degustátor

Do soutěže nebyly zařazeny české ležáky licenčně vyráběné na Slovensku. Degustátoři se shodli, že ochutnávaná piva byla v zásadě dvojí kategorie, první čtyři vynikající, ostatní trochu fádnější, i když měla svojí kvalitu. Zklamáním je umístění Zlatého Bažanta, který se prodává i v České republice a pivaři je dosti ceněn.

Jan Šuráň, sedící, koštující
Jan Šuráň, sedící, koštující

Výstav piva v České republice byl v roce 2009 18,187 milionů hektolitrů, na Slovensku 3,264 mil hektolitrů. Na Slovensku spotřeba piva klesá od roku 2003 (4,670 mil. hl), v České republice poslední dva roky. Na Slovensko se dováží dvakrát více piva než do České republiky, Slovenské ceny piva jsou o necelou čtvrtinu vyšší než v České republice.

Pořadí slovenských ležáků
Pořadí slovenských ležáků

Výsledky:

1) Sitňan 12% - svetlý ležiak

2) Stein 12% - svetlý ležiak

3) Popper premium 12% - svetlý ležiak

4) Corgoň 12% - svetlý ležiak

5-6) Šariš 12% - svetlý ležiak

5-6) Martiner 12% - svetlý ležiak

7-8) Steiger 12% - svetlý ležiak

7-8) Urpiner 12% - svetlý ležiak

9-10) Zlatý Bažant 12% - svetlý ležiak

9-10) Topvar premium 12% - svetlý ležiak

O pořadí na druhém a třetím místě rozhodl rozpij, kdy se dodatečně testovaly dva vzorky se stejným bodovým ziskem.


A která slovenská dvanáctka je pro Vás nejlepší?

BlueBoard.cz[František Trantina] [Zobrazeno 10917x] [9. únor 2011]
[Degustace] [comments: 24] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

mirek

čtvrtek, 2. srpen 2012
13:35

Mirek

rusky prazdroj sa snazili vyrobit v rusku ako narukovany v plzni sme vo varnych sudoch oskrabovali plesen ktoru nainfikovali do ruskeho pivovaru vsetko bolo marne sladek sa z toho smial ved to potrebuje i vodu podnebie atd komousi to nevedeli pochopit


napsal(a): mirek [Odpovědět]

Insider

úterý, 22. únor 2011
11:32

A kde jsou výsledky prvního kola letošní degustace ležáků? To jsou samé slibychyby....


napsal(a): Insider (petrpetr(a)volny.cz) [Odpovědět]

Adsense

28. únor 2024
11:10


posted by: Inzerce

pi

úterý, 22. únor 2011
12:39

pi

to Insider:
Chviličku strpení, již dnes večer...


napsal(a): pi [Odpovědět]

Kabris

úterý, 22. únor 2011
15:59

ICQ: 296335027

napsal(a): Kabris [Odpovědět]

Pivník

sobota, 19. únor 2011
17:35

So skúmanými pivami mám bohaté skúsenosti, bohužiaľ na viaceré kedysi vyhlásené značky ostali len spomienky. Koncerny zlikvidovali niekoľko väčších pivovarov a Topvar (varí sa v Šariši), či Martiner (varí sa v Hurbanove) sú teraz úplne klasické europivá, o ktoré pivár sotva zmočí ret. Pivovar Steiger ako jeden z mála menších pivovarov mal donedávna domácich majiteľov, ale aj to už je inak... kúpil ho Endemit. Bratislavský pivovar Stein je dávno zbúraný a Stein sa varí v Steigeri vo Vyhniach. Ale k pivám - europivá nehodnotím, pre mňa sú všetky na jedno brdo, sifónové patoky (Heineken - Bažant, Martiner, Corgoň; SAB Miller - Šariš, Topvar). Tradičný bratislavský Stein (zvaný bratislavský samoser) bolo pomerne hnusné pivo s dochuťou mišacincov, ktoré mohlo niekoho zaujať leda cenou, odkedy ho ale varia Steigeri nechutnal som. Popper to je skrátka jedno hrozné pivo, také akoby sladké spôsobujúce ťažký hlavybol, v našej súkromnej ochutnávke jednoznačný outsider - hnusná chuť piva akoby naznačovala, že majiteľom pivovaru je Mečiarovský privatizér - spevák ohavných socialistických šlágrov Karol Konárik. Steiger 12° je pomerne obstojné pivo s príjemnou horkosťou, občas si ho pre zmenu kupujem, ale nie je to môj favorit (niečo nevysvetliteľné mi vadí v jeho dochuti...), jeho brat Sitňan je prémiová značka Steigeru, bohužiaľ nedá sa kúpiť bežne v obchodnej sieti takže som ho dávno neprechutnal. Môj jednoznačný favorit je Urpiner 12°, to je podľa môjho gusta ležiak ako má byť, nádherná chmeľová horkosť a primeraný říz, "dlhá" chuť... Podľa mňa takto má chutiť klasické slovenské pivo, keď si spomínam na deväťdesiate roky - takto približne kedysi chutil Topvar 12° - môj vtedajší favorit, samozrejme varený v Topoľčanoch klasickou technológiou bez použitia HGB, glukózového sirupu a sódovky. Inak banskobystrický pivovar má tiež pohnutú históriu, Mečiar ho daroval svojmu grázel - privatizérovi Pavlovi Čupkovi (trefné meno) a ten pivovar totálne vytuneloval a nechal padnúť na držku. Teraz ho vlastní našťastie celkom iná skupina a podľa výsledkov vo fľaškách má záujem na jeho raste. To je len dobre, lebo v záplave europatokov, si u nás pivár nemá moc z čoho vyberať.
Pivu zdar!


napsal(a): Pivník (grga.pitic(a)centrum.sk) [Odpovědět]

Sekal

sobota, 12. únor 2011
14:35

Sekal

Se slovenskými pivy nemám prakticky žádnou zkušenost. Začátkem 90. let jsem pil Martiner a Gemer, v roce 2005 mi celkem chutnal Šariš, v roce 2007 jsem měl Steiger, který mne ovšem neoslovil. Loni jsem si na Slovensku koupil lahváče Poppera, který mi přišel naprosto zoufalý (nasládle odporné) a v hospodě jsem měl dva Bažanty. Bažant byl nasládlý a vypil jsem jej jen proto, že bylo pekelné vedro.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

jiri.kana

sobota, 12. únor 2011
13:12

jiri.kana

Je zajímavé, že na prvním i druhém místě jsou ležáky z pivovaru Vyhne, přičemž vyhnianská "vlajková loď" Steiger je spíš vzadu.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Jana

sobota, 12. únor 2011
15:59

Jana

to jiri.kana:
Asi v roce 1985 jsme se potulovali po kopcích v "povodí" piva vyhnianského. Tam jsme také, po jeho požití, složili říkanku "pivovar Vyhne, každý se vyhne" ! To se skutečně tenkrát nedalo pít. Začátkem 21. století jsem pobývala v kraji nedaleko od Vyhní, v lázních a samozřejmě jsem si tam zajela ochutnat. Bylo to, jak se říká "nebe a dudy".
Jinak mé oblíbené slovenské pivo byl Topvar. Kde se teď vůbec vaří?


napsal(a): Jana [Odpovědět]

jiri.kana

sobota, 12. únor 2011
16:04

jiri.kana

to Jana:Topvar se teď vaří ve Veľkém Šariši.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Insider

pondělí, 14. únor 2011
16:53

to Jana: Jano, tvůj příběh jsem jak přes kopírák slyšel od dvou dalších lidí. Že by to nakonec byla pravda? Že by z nejhoršího udělali nejlepší? Ale co, i u nás známe podobné případky.


napsal(a): Insider (petrpetr(a)volny.cz) [Odpovědět]

jedenznich

pondělí, 14. únor 2011
23:47

to Jana: Já mám zkušenosti s vyhnianskym pivem z let 76-78 kdy jsem tam byl na vojně. V nedaleké vesničce Kunešov točili Vyhne desítku a bylo to široko daleko jediné pivo, které se dalo pít, i když si nedělám iluze o svých tehdejších degustačních schopnostech věčně žíznivého vojáčka.


napsal(a): jedenznich [Odpovědět]

Pohárek chuťový

sobota, 12. únor 2011
17:14

to jiri.kana: A to za bolševika to byl skoro nejhorší pivovar na Slovensku a v 90. letech byl těsně před zavřením. Ale asi měl tu správnou velikost pro investici a rekonstrukci.


napsal(a): Pohárek chuťový (rada(a)email.cz) [Odpovědět]

jiri.kana

čtvrtek, 10. únor 2011
19:11

jiri.kana

Zklamáním je umístění Zlatého Bažanta, který se prodává i v České republice a pivaři je dosti ceněn.
Kde se v České republice prodává slovenský Zlatý Bažant?


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Jaroslav Pěnivý

pátek, 11. únor 2011
14:50

to jiri.kana: BILLA


napsal(a): Jaroslav Pěnivý [Odpovědět]

Chody

pátek, 11. únor 2011
15:34

Chody

to Jaroslav Pěnivý:
Problém je v tom, a Jirka Kaňa to jasně říká, že v ČR se prodává Zlatý Bažant vyrobený v Brně, tedy nikoliv slovenský...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

jedenznich

pátek, 11. únor 2011
23:49

to Chody: Hm. A jaký je v tom rozdíl? Poznal by to někdo v anonymní degustaci?


napsal(a): jedenznich [Odpovědět]

jedenznich

sobota, 12. únor 2011
00:06

to jiri.kana: spojení "slovenský Zlatý Bažant" v článku použito nebylo.


napsal(a): jedenznich [Odpovědět]

jiri.kana

sobota, 12. únor 2011
13:07

jiri.kana

to jedenznich:Ano, toto spojeí použito nebylo. Ale z článku mně vyplývá, že se jednalo o slovenského Zlatého Bažanta.
O Velikonocích jedu na Slovensko, tak si pak udělám trojúhelníkový test. Očekávám na základě předchozích zkušeností s Bažantem v CZ i SK, že se brněnské "prémiové slovenské pivo" bude od toho hurbanovského dost lišit.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

jedenznich

úterý, 15. únor 2011
00:12

to jiri.kana: Tak na výsledek jsem zvědav. Loni jsme dělali trojúhelníkový test polské a české PU ( viz článek v této rubrice Anonymní degustace rozmetala mýtus..). Ani jeden z jedenácti (!) hodnotitelů nedokázal správně určit všechny tři vzorky..


napsal(a): jedenznich [Odpovědět]

Chody

sobota, 12. únor 2011
12:47

Chody

to jedenznich:
Je to prostě něco jiného... Proto PPE také nedegustovala české značky vařené na Slovensku...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Pivník

pondělí, 11. duben 2011
18:23

to jedenznich: Je to rozdiel asi taký, ako keď si na Slovensku dáš "brněnského" draka, uvareného v Hurbanove. Neni o čo stáť.


napsal(a): Pivník (grga.pitic(a)centrum.sk) [Odpovědět]

Insider

čtvrtek, 10. únor 2011
15:06

Asi přesnější bylo napsat ne že jich 10 připravili slovenští pořadatelé, ale že jich víc než těchto 10 na Slovensku prostě není (kromě licenčních). Ano, ani jedno z těch deseti není slabé, ale ten počet na přeci jen šestimilionovou zemi je dost zoufalý.


napsal(a): Insider (petrpetr(a)volny.cz) [Odpovědět]

Krišot

čtvrtek, 10. únor 2011
17:17

Krišot

to Insider: Co chceš když tam zůstaly 4 pivovary.


napsal(a): Krišot [Odpovědět]

blokpi

čtvrtek, 10. únor 2011
09:04

blokpi

Doplněna anketa...


napsal(a): blokpi [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI