Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Bernardovu hozenou rukavici, kterou odmítl Prazdroj, zvedla První pivní extraliga

Jak vlastně to pivo chutná


verze pro tisk

Bernardovu hozenou rukavici, kterou odmítl Prazdroj, zvedla První pivní extraliga

Bernardovu hozenou rukavici, kterou odmítl Prazdroj, zvedla První pivní extraliga

Praha Michle 28. června 2010 - Výzva majitele humpoleckého pivovaru Bernard k souboji mezi plzeňským Radegast Birellem a jeho nealkoholickým pivem „Bernard s čistou hlavou“ hodně rozbouřila pěnu na půllitrech pivních odborníků (v ČR všech pivařů). První pivní extraliga proto zařadila na přání pivní veřejnosti mimořádnou degustaci nelko piv do svého pravidelného seriálu hodnocení dvanáctek.

Pivní extraliga v akci
Pivní extraliga v akci

Degustovat nealkoholická piva je těžká šichta. I jeden z degustátorů, kterému pravidelně při degustaci dvanáctek docházejí vzorky, a žádá další, měl nealkoholických piv dost. Měli jsme trochu obavy, že bude v hodnocení veliký rozptyl. Ale nakonec se kvalita prosadila. Když nealko pivo nepatrně zteplá, razantněji se projeví jeho senzorické vlastnosti.

Tak které je lepší?
Tak které je lepší?

Všichni degustátoři konstatovali, že úroveň nealkoholických piv šla za posledních deset let v České republice neuvěřitelně nahoru. O tom svědčí i předposlední místo Clausthaleru, který dříve býval jediným pitelným nealkopivem. Nakonec i ten nealko Ferdinad z Benešova, i když skončil poslední, může zachránit leckterého žíznivce, který se chystá za volant nebo řídítka.

Vzorky se nedopily
Vzorky se nedopily

Vítězství nealkoholického piva Bernard s čistou hlavou bylo drtivé, to pivo je prostě nad ostatními. V tom se všech osm degustátorů v anonymní degustaci shodlo. Překvapily Staropramen a také FRÍÍ z Krušovic, dobře vychlazená také uspokojí chuťové pohárky.

Výsledné pořadí
Výsledné pořadí

Co říci k Radegast Birrelu? Je to horší průměr, a čtení o tom jak v Australian International Beer Awards získal Radegast Birell stříbrné ocenění v kategorii nealkoholických piv vzbuzuje otázku, s čím to proboha u těch klokanů srovnávali…

Výsledky


[František Trantina] [Zobrazeno 11228x] [30. červenec 2010]
[Degustace] [comments: 44] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Oliheň

středa, 1. září 2010
12:44

Tak už to napsal, pacholek?


napsal(a): Oliheň (olihen(a)super.cz) [Odpovědět]

jedenznich

středa, 8. září 2010
00:17

to Oliheň: hele a co takhle někdy uspořádat čistě dámskou degustaci piv? Abysme věděli, co do vás lejt, hihi :-)


napsal(a): jedenznich [Odpovědět]

Adsense

29. září 2023
02:22


posted by: Inzerce

Čmelák

čtvrtek, 26. srpen 2010
15:12

Čmelák

No vidím to jako sranda degustaci, ale rozhodně se jí nedám ovlivnit. Degustoval jsem dvakrát na Pivní pečeti i dvakrát na Českém Pivu a pak denně v práci. Osobně mi dost chutnalo Nealko Lobkowic a Bakalář Rakovník až jsem byl překvapený. A samo že nelepší je Litovel Free ::lol (Ambrosius Free z Kauflandu - Holba a Zubr Free je obsahem to samé uvařené v Litovli :D ). Nechutnal mi Forman z Černé Hory a Fríí z Brna:( .


napsal(a): Čmelák [Odpovědět]

Oliheň

čtvrtek, 12. srpen 2010
10:41

Hele, První pivní extraliga měla mít už dávno třetí kolo ležáků. Proč tu nejsou výsledky?? Nedopadlo to ono nějak blbě a teď se to tají?


napsal(a): Oliheň (olihen(a)super.cz) [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 12. srpen 2010
11:28

Chody

to Oliheň:
Výsledky budou, pan Trantina již na článku pracuje...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

kolda

úterý, 3. srpen 2010
22:01

Ohledně nabídky nealko piv uvede Plzeňský Prazdroj ve velmi blízké době polotmavého Birella.No a potom se může udělat nová degustace:-)


napsal(a): kolda (kolarikova(a)spak.cz) [Odpovědět]

Oliheň

středa, 4. srpen 2010
10:43

Pochopila jsem to tak, že degustátoři zkoumali jen nealko na způsob světlého ležáku. Proto tam asi nebyla má oblíbená bernardí švestka ani jiné zvláštnosti. Ani piva přece při degustacích nestrkají do jednoho pytle. A na samostatnou kategorii ještě polotmavých nealko moc není.


napsal(a): Oliheň (olihen(a)super.cz) [Odpovědět]

jana

čtvrtek, 26. srpen 2010
19:11

Jana

to kolda:
polotmavého Birella jsem okoštovala minulý týden na Šumavě, kde jsme cykloturističili. Z tamního výběru (prakticky všude, čest výjimkám) Gambrihnus a Prazdroj si raději dávám nealko pivo (tedy pokud je, další stupeň je pak voda s džusem). Byl mi nabídnut právě Birell, ovšem poté, co servírka spatřila můj výraz, dodala-máme teď polotmavý, ten je prý lepší.
Inu, měla pravdu, ale stále je to JEN Birell!


napsal(a): jana [Odpovědět]

Narmer

úterý, 3. srpen 2010
20:07

Narmer

Zajímavá degustace a zajímavé výsledky. Sem tam taky požiju něco z nabídky nealko piv. U mě vede Bernard švestka (ačkoliv jě některými považován za příliš chemický). Nealko Bernard a Bernard jantar jsou dobře pitelné záležitosti. Překvapil mě Staropramen nealko - Staropramenu se obecně vyhýbám, jak čert kříži, nicméně nedávno jsem pil jeho nealko a až mě zaskočilo, jak docela dobře to šlo pít. Někde v debatě pod článkem se kdosi podivil nad vysokým umístěním nealka z Náchoda. Asi rok už jsem ho nepil, ale když jo, chutnalo mi to, dokázal jsem vypít i tři (což např. u Birellu stěží jeden, dva bych trubkama neprotlačil...). Docela mile mě tuhle chuťově překvapil nealko polotmavý Renegát z Třeboně.


ICQ: 149095450

napsal(a): Narmer [Odpovědět]

skobi

středa, 4. srpen 2010
10:48

to Narmer: Vyzkoušej nealko Černou Horu. Nejlepší nealko co jsem pil. Ať světlá nebo tmavá.


napsal(a): skobi (skobi(a)centrum.cz) [Odpovědět]

jana

středa, 4. srpen 2010
19:05

Jana

to Narmer:
Nealko regeneráta jsem ochutnala dnes, při své návštěvě Třeboně a velmi mile mne překvapil. Vzhledem k tomu, že se tady poblíž nikde nevyskytuje, tak jsem vůbec (kaju se) netušila jeho existenci. Škoda, že jej degustátoři nepojali též ku hodnocení.


napsal(a): jana [Odpovědět]

Záboj

pondělí, 2. srpen 2010
22:30

Konečně někdo napsal, že marketingem a plzeňským molochem tlačený Birell je "horší průměr". Nevím jestli to degustátoři "neschytají", zvláště, když píšou, že Int. Beer Awards pro Birell vzbuzuje otázku, s čím to u těch klokanů srovnávali… Nicméně je jasné, že u nás existují i lepší nealko piva. Jako třeba Budvar Free.


napsal(a): Záboj [Odpovědět]

Dwarf

pondělí, 2. srpen 2010
23:08

Dwarf

to Záboj: doufám, že nejseš Záboj z Koh-i-nooru...


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Oliheň

úterý, 3. srpen 2010
16:03

Dwarf je kádrovák?
Není to jedno, kterej to je Záboj?
Zábojovi: já to pochopila tak, že cílem nebylo najít nejlepší české nealko pivo, ale rozhodnout otázku, jestli je lepší Bernard nebo Birell. A dělat anonymní degustaci dvou piv nemá cenu, každej by je poznal, tak tam jako křoví degustátoři namátkově přidali to, co se jim v krámě nachomejtlo pod ruku. Výsledky jsou docela přesvědčivé, členové poroty se shodli nezávisle na sobě. Ale klidně si to zkuste kdokoli jiný a napište sem výsledek.


napsal(a): Oliheň (olihen(a)super.cz) [Odpovědět]

Dwarf

úterý, 3. srpen 2010
18:42

Dwarf

to Oliheň: je to úplně jedno... jen mě to něco asociovalo, taxem to nadhodil... byl bych radši, kdyby ne :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Maxič

neděle, 1. srpen 2010
21:51

Maxič

Nejraději mám Bernard jantar, ale což takhle tmavé nealko z Klatov-od Abbého...
Pro mě špica, ale je jen točené.....


napsal(a): Maxič [Odpovědět]

BCH

neděle, 1. srpen 2010
15:18

BCH

To Michal: To je dobrý postřeh, protože Platan a Lobkowicz - obě nealka asi budou pocházet z Protivína (ikdyž tvar PE je trochu matoucí). Pak mně ale napadá u této ankety, kteří provedli "experti první pivní expertní pivní superligy" několik otazníků mj. 1) dle postřehu Michala docela odlišné hodnocení jednotlivých "super expert pivních extra odborníků" dvou nalkoholických z Protivína (Platan, Lobkowicz). 2) Jak se udělovaly body - počet vzorků bylo 11 a hodnocení je od 2 do 11, ale 11 se vyskytuje pouze u jednoho hodnocení a hodnocení 1 se nevyskytuje nikde...??? No asi "experti první pivní expertní pivní superligy" měli před tím degustaci speciálů, tak pak trochu při degustaci nelkoholických piv zapomněli na některé čísla a dle přiložené fotky už ani některé vzorky nedopili... P.S. za 3) Docela by mně zajímalo kolik "expertů z první pivní expertní pivní superaxtraligy" by vůbec poznalo z těch 11 vzorků alespoň nějakou značku anonymně, protože mezi nealko pivy jsou docela malé rozdíly, co se chuťi týče.


napsal(a): BCH [Odpovědět]

Chytrolín z pivní pěny

pondělí, 2. srpen 2010
02:04

to BCH: Zkuste se trochu zamyslet nad tím nesmyslem, co jste napsal.


napsal(a): Chytrolín z pivní pěny [Odpovědět]

BCH

pondělí, 2. srpen 2010
18:48

BCH

to Chytrolín z pivní pěny: bez kometáře. ty asi budeš jenom ta chytrá pěna z nealka, co během 10 sec. opadne...
To jedenznich: Taky mě to bodování božské pivo 1 a nepitelné pivo 10 napadlo, ale vypovídající a trochu hodné bodování "extra super pivních znalců z pivní superextraligy" by bylo od stupnice 1 nejlepší pivo až po 11 nejhorší pivo, když těch vzorků bylo celkem 11. Prostě na závěr si mnemůžu pomoct, ale ti "super pivní experti z pivní superextraligy" se akorát hodnocením nealko piv stupnicí 1 božské pivo až 10 nepitelné pivo spíš ztrapnili.


napsal(a): BCH [Odpovědět]

jedenznich

pondělí, 2. srpen 2010
11:02

to BCH: 1.Podle mě se Lobkowicz vaří ve Vysokém Chlumci, každopádně patří s Platanem pod K Brewery, takže je možné cokoli, nicméně jsou to dvě odlišná piva.
2.Není nutné použít celou škálu od 1 do 11. Pokud ti budou všechna piva připadat průměrná, těžko budeš nějakému dávat za 1, jakože božský nápoj..A
3.Pít speciály před degustací nealko piv je samozřejmě blbost, k tomu nemá cenu se vyjadřovat.. A že zůstaly vzorky nedopity? Celá akce trvá zhruba hodinu a půl, zkus za tu dobu vypít 11 třetinek nealko piva.. Mimochodem, vzorky zůstávaly nedopity i při předchozích degustacích dvanáctek.
3.Úkolem bylo mezi 11 vzorky rozeznat Clausthaler, z 8 účstníků správně tipovali 4.


napsal(a): jedenznich [Odpovědět]

Chody

pondělí, 2. srpen 2010
16:04

Chody

to jedenznich:
Když se 12 Lobkowicz vaří v Protivíně, tak když se tam vaří nealko pro celé KB, tak se bude Lobkowicz nealko těžko vařit ve Vysokém Chlumci...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Jarda

pondělí, 2. srpen 2010
19:21

to jedenznich:
Rozeznat Clausthaler určitě nemůže být problém. Je to ovocný humus, který se nepodobá žádnému nealko pivu. Kdo ochutnal, nezapomene, kdo neochutnal, tak je to ta nejméně pivní chuť z nabídky.
Možná má příznivce mezi pijáky Radlera nebo Frisca, ale mezi nealko piva tak nějak nepatří. Já osobně preferuji jantarového Bernarda a pokud není, dám si cokoliv z těch ostatních. A radši než sladké limonády nebo vodu. Jen když je ten Clausthaler, radši suším hubu :)


napsal(a): Jarda (jardakubalek(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Hanka_Protivín

středa, 31. srpen 2011
11:48

to jedenznich:Vzhledem k současnému plnému vytížení kapacity Lobkowiczkého pivovaru ve Vysokém Chlumci jsme hledali jiný pivovar v rámci naší skupiny, který by technologicky nejlépe odpovídal filozofii tradiční výroby pro tento nový český ležák. Po zvážení mnoha alternativ jsme se rozhodli pro pivovar v Protivíně.


napsal(a): Hanka_Protivín [Odpovědět]

Michal

neděle, 1. srpen 2010
12:24

Michal

Předpokládam, že Lobkowicz a Platan je jedno a to samý, těžko budou v Protivíně vařit dvě nealko piva. Jenom jeden člověk se v jejich hodnocení shodnul na stejnej známce a u tří lidí byla výrazně odlišná.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

MamRadKvalitniPivo

neděle, 1. srpen 2010
12:46

to Michal: Lobkowicz a Platan nealko jsou rozdílná piva. Mě spíše zaráží, že tři degustátoři dali u Lobkowicze za 8, což je dost jinde než u ostatních degustátorů....


napsal(a): MamRadKvalitniPivo (mamradkvalitnipivo(a)email.cz) [Odpovědět]

Michal

neděle, 1. srpen 2010
13:34

Michal

to MamRadKvalitniPivo: A to víš odkud? Mě to zajímá, páč mi příde divný, že by jeden pivovar vařil dvě nealkopiva...


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

MamRadKvalitniPivo

neděle, 1. srpen 2010
22:11

to Michal: Zajeď se podívat do Protivína a uvidíš sám :-) Nebo jednodušeji, ochutnej oba vzorky. Že se jedná o rozdílná nealka pozná každý....


napsal(a): MamRadKvalitniPivo (mamradkvalitnipivo(a)email.cz) [Odpovědět]

gastik

neděle, 1. srpen 2010
11:44

osobně mám nejradši bernarda a birella..ale pobavil mě Staropramen na druhém místě..ten je hnusnej i jako alkoholický a nealko jsem nebyla schopná ani dopít..


napsal(a): gastik (gastik(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Chytrolín z pivní pěny

neděle, 1. srpen 2010
08:58

Myslím si,že výsledky degustací PPE ovlivňuje nákup piva v obchodech. Jsem si jist, že pivovary posílají do soutěží vybrané vzorky povedených várek,a někdy i specielně vylepšené várky .


napsal(a): Chytrolín z pivní pěny [Odpovědět]

Michal

neděle, 1. srpen 2010
12:17

Michal

to Chytrolín z pivní pěny: No vůbec mi příde že PPas posílá do soutěží vzorky, který jim zrajou v těch starejch dubovejch sudech, páč kdyby tam posílali ty sračky co dávaj do běžnýho prodeje, tak by se nemohli umisťovat takhle vysoko i na mezinárodní scéně.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Tchoř

neděle, 1. srpen 2010
00:14

Aha, tady je fotka širší, takže s Němčourem je jasno! Není Zlaťák Fríí náhodou z Brna, soudě podle tvaru etikety?


napsal(a): Tchoř [Odpovědět]

jedenznich

sobota, 31. červenec 2010
14:46

http://ekonomika.idnes.cz/bernard-je-lepsi-nez-birell-rozhodli-pivni-experti-fw9-/ekoakcie.asp?c=A100730_134715_ekoakcie_spi


napsal(a): jedenznich [Odpovědět]

jedenznich

sobota, 31. červenec 2010
14:52

to jedenznich: všechno bylo vzorně vychlazeno ne stejnou teplotu a přineseno prakticky naráz ve stejných sklenicích, popsaných pouze čísly. A kdo nevěří ať tam běží, anebo ať si to každej zkusí.


napsal(a): jedenznich [Odpovědět]

val

pátek, 30. červenec 2010
22:53

val

Jednalo se opět o ochutnávku teplých piv v oparu smrdutého tabákového dýmu nebo to tentokrát bylo jinak?


napsal(a): val [Odpovědět]

karl2

pátek, 30. červenec 2010
20:12

mohli zařadit do testu aj jantara. ten bertold je z nymburka ?


napsal(a): karl2 [Odpovědět]

BCH

sobota, 31. červenec 2010
06:46

BCH

to karl2: Nealkoholický Bertold je z Hanušovic, osmička Bertold je z Nymburka. P.S. Názorně se to pozná např. podle tvaru PE.


napsal(a): BCH [Odpovědět]

Malakin

pondělí, 2. srpen 2010
13:24

Malakin

to BCH: Bertold nealko má na etiketě napsáno "Dodavatel: K Brewery Trade", navíc Hanušovice nealko vůbec nevyrábějí. To, které známe pod značkou Holba Free, se vaří a stáčí v Litovli. Co se Bertolda osmičky týče, tak se jedná o lehké pivo, tudíž je to jenom sedmička.

K té degustaci: I když si opět myslím, že výsledky této degustace nemají žádnou vypovídací hodnotu, souhlasím s tím, že např. Bertold a Staropramen patří co se nealkoholických piv mezi naši špičku. Zda je však Bernard lepší, posoudit nedokážu, neboť mi u něj vadí jeho odporná hořkost, kvůli níž se tomuto pivu v poslední době vyhýbám.

K samotnému článku: Chybí mi zde informace o tom, jak byla degustovaná piva čerstvá, kde a kým byla zakoupena, jaké byly přepravní a skladovací podmínky (některá piva snášejí současná 30stupňová vedra lépe) apod. Také by se slušelo doplnit degustované množství jednotlivých vzorků, aby si konzument, který se při nákupu nealka nechá vašimi závěry ovlivnit, mohl např. říci: aha, tak deci vzorku se dá vypít bez problémů, ale třetinka už ne, tak do toho já nepůjdu...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

jedenznich

pondělí, 2. srpen 2010
22:24

to Malakin: Piva byla zakoupena v běžné obchodní síti několik dnů před akcí a uložena do lednice, takže stejná teplota všech vzorků byla zaručena. Co se s nimi dělo předtím samozřejmě nikdo nedohledá


napsal(a): jedenznich [Odpovědět]

tonda

pátek, 30. červenec 2010
19:38

Primator před birellem to si dělají srandu. Ne že bych propagoval birell, ale ten primator to se neda. Bernard je bernard.


napsal(a): tonda (ton2kol(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Chytrolín z pivní pěny

pátek, 30. červenec 2010
17:49

Má pravdu, předseda ,že nealka šla kva
itou n aho r u Pamtujete na Pito ?


napsal(a): Chytrolín z pivní pěny [Odpovědět]

Chody

pátek, 30. červenec 2010
17:48

Chody

Osobně z nealko piv mám nejradši Bernarda, jehož hořkost dle mého převálcuje tu typickou pachuť nealkopiv. V poslední době mě příjemně překvapil poslední Ferdinand, který byl také takřka bez pachuti, pravda ale i bez chuti...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Mára

pátek, 30. červenec 2010
17:32

Mara

Nemohu souhlasit, Birell mám radši než Bernarda. Podle mne se Birell tolik odlišuje jsou \"pivností\" od ostatních, že se pánům zdál jiný a dávali body za odlišnost


napsal(a): Mára [Odpovědět]

Chytrolín z pivní pěny

pátek, 30. červenec 2010
17:41

to Mára: To je nepochopení anonymní degustace, oni nevědí,jaké pivo ochutnávají, prostě bylo tam sedm piv,která jim chunala více.


napsal(a): Chytrolín z pivní pěny [Odpovědět]

Chytrolín z pivní pěny

pátek, 30. červenec 2010
17:18

Bernard si musel bejt jistej, jinak by neprovokoval


napsal(a): Chytrolín z pivní pěny [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI