Gastrofest České Budějovice
Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu
Gastrofest České Budějovice
Tak jako loni i letos se konal již tradiční gastronomický festival na českobudějovickém výstavišti. A stejně jako loni ani letos jsem tam nemohl chybět. Možná si říkáte, proč píši o gastronomickém festivalu, když toto jsou stránky věnující se zlatavému moku? Jednak od dobrého jídla není daleko k dobrému pivu, za druhé se na této akci několik pivovarů prezentovalo a z toho hned tři, které mám zařazené na svém pomyslném pivním Olympu.
Hned první pivovar, na který jsem narazil v pavilonu J se zvěřinou a rybími specialitami, byl Měšťanský pivovar Strakonice. Jeho poloha byla strategická – hned na začátku prohlídkové trasy a ve velice atraktivním prostředí vykouzlené chvojím, loveckými trofejemi, kádí s kapry a stylovým nábytkem. Trochu mrzuté bylo, že sortiment nebyl zrovna pestrý. Světlý a tmavý Dudák 12°. Ale kvalita obou piv nechala brzy zapomenout na předešlou stížnost. Světlý Dudák 12° je světlý ležák s obsahem alkoholu 5,0% obj. Toto pivo je charakteristické plností, výraznou, ale přitom jemnou hořkostí s čistým chmelovým aroma. Pivo má střední říz a chuťově vyvážená hořkost příjemně zaokrouhluje chuť. Pro mě osobně patří k jedné z nejoblíbenějších dvanáctek.
Černý Dudák 12° je tmavý ležák s obsahem alkoholu max. 4,8% obj. Jeho chuť mě poměrně mile překvapila. Čekal jsem klasickou chuť černého piva, ale toto očekávání se ne zcela naplnilo. Toto pivo je spíše „sušší“, lehce hořčí než naše klasická černá piva. Osobně mi tento odstín chuti připomněl spíše irské stouty. Jeho karamelová chuť s jemnou hořkostí a tmavá až černá barva je dána vyšším podílem bavorského, karamelového a barevného sladu. Pivo je plné středního řízu. Rozhodně bych ho doporučil lidem, kteří mají rádi méně sladká piva. Po příjemném posezení nad Dudákem, který mi krásně sedl k pochoutce ze srnčího masa, jsem pokračoval dál v prohlídce.
Posezení na Gastrofestu 2004 (foto www.gastrofest.cz )
Mé další kroky směřovaly do pavilonu B1, kde jsem ke své velké radosti našel stánek (a samozřejmě hned vedle výčep) Třeboňského pivovaru Bohemia Regent. Netrvalo dlouho a dal jsem se při klasickém „sběru“ letáků, etiket a mnoha dalších důležitých dokumentů (co si budeme povídat, každému „pivnímu sběrateli“ zazáří očka při pohledu na krásně udělaný stánek s množstvím propagačního materiálu) do řeči s obchodním zástupcem pivovaru Bohemia Regent, panem Tomášem Zavadilem. Jedna z prvních věcí, na kterou jsem se ptal a kterou mi k mé velké radosti potvrdil, byla možnost oddegustovat mé nejoblíbenější pivo Regent Prezident.
Myslím, že toto vynikající pivo nemusím nikomu dlouze představovat, protože každý milovník dobrého piva jej velmi dobře zná. Ale pro úplnost dodejme, že jde o světlý 14° speciální ležák, který nejenže nejvíce zachutnal porotě na 16. slavnostech piva v Táboře (únor 2006) a vyhrál nejen ve své kategorii světlých speciálů, ale stal se i absolutním vítězem, když získal Českou pivní pečeť pro nejlepší pěnivý mok bez ohledu na kategorii, ale také podle sdělení pana Zavadila jejich Prezident obsadil druhou příčku na slavnostech piva a chmele - Dočesné v Žatci (září 2006). Toto ocenění od degustační komise složené jak z laiků, tak i odborníků získal po souboji s dalšími 35 vzorky. Prezident je pivo sytější žluté barvy a husté pěny. Chlebnaté, na jazyku lehce „hřeje“, ale sladová plnost se snoubí s vyváženou hořkostí. Každopádně si vás však podmaní pocitem, že nepijete jen tak obyčejné pivo, ale luxusní kousek klasického dobré českého piva.
Další vzorek, který jsem neodolal neochutnat, byl světlý 12° kvasnicový ležák. Toto pivo je středně žluté barvy a hned na první přičichnutí vám napoví, že se jedná o kvasnicový ležák. A nezůstává pouze u vůně, ale po napití se vám po ústech rozprostře skvělá výrazná chuť pivovarských kvasnic. Dále byla na čepu světlá 11°, světlá 12° a polotmavé 13° pivo Petra Voka. Mimo jiné jsem se od pana Zavadila dozvěděl velice žhavou novinku. Pivovar Bohemia Regent uvařil 16° světlý speciál a chystá se jeho prezentace na trhu. K prodeji bude pouze v sudech. Rád bych se u stánku Regentu zdržel mnohem déle, ale jednak jsem měl už něco domluveného a jednak jsem se chtěl podívat do dalších pavilonů a neúprosný čas mě již začínal tlačit.
Posezení na Gastrofestu 2006 (foto www.gastrofest.cz )
Další místo kam jsem se vydal, byl vedlejší pavilon H. Byl jsem totiž zvědavý, jestli zde „zase budou“. Byli tady již na několika předešlých výstavách, tak jsem zkusil štěstí a … bingo! O kom mluvím? Rakouský pivovar Schrems. Tento pivovar z pohraničí nedaleko českých hranic se zde prezentoval dvěma typy piv: černým a světlým 12° ležákem. Mimo jiné mají v nabídce i pivo pšeničné či žitné. Pšeničné pivo nevždy setkalo u lidí s velkým ohlasem, ale letošní Gastrofest nebylo pro „pivachtivé“ návštěvníky k dispozici.
Ale nyní již k degustovaným vzorkům. Nejdříve jsem ochutnal světlý 12° ležák. Už na první pokus zjistíte, že se jedná o poměrně odlišné pivo, než na jaké je český spotřebitel zvyklý. Pivo má jemnější pěnu, je poměrně světlé až slámově žluté barvy. Je to pivo říznější, ne tolik chlebnaté. Chuť sladová, se silným tónem pšeničného akcentu (nemůžu si pomoci, ale pořád v něm cítím pšenici), s chmelovým dozníváním, ale s nádechem alkoholu. Je to jiné, než u českých piv. Opravdu se to podobá klasickému vzorku rakouských piv. Celkově oproti českým pivům působí méně plně. Ale možná že nejsem objektivní. Přiznávám; kdo by po degustaci 14° Regentu Prezident měl objektivní jazyk, že?
Ale jejich tmavá 12°, to už byla jiná písnička. Řekl bych, že to byl úplný opak černého Dudáku 12°. Je to pivo středně husté pěny, lehce do červena laděného odstínu a karamelové vůně. Ale hlavní překvapení se dostaví po napití. Toto pivo je velmi sladké (což není u některých černých piv tak neobvyklé), ale je silně sladové chuti. Intenzivní sladová chuť je příjemně provázána s karamelovou sladkostí, „suchá“ příchuť přepáleného sladu je neznatelná. Chmelová hořkost je velmi slabá, zaregistrujete jí až při doznívání.
Pivovarníci z Schremsu na Gastrofestu 2005 (foto www.gastrofest.cz )
Čas mě neúprosně tlačil. Pomalu jsem proto dopil a zvedl se k odchodu. Ale čekalo mě ještě jedno překvapení. Po cestě k bráně jsem potkal pana Pavla Červeného, obchodního zástupce Budějovického Měšťanského pivovaru a ten mi prozradil, že od 1. listopadu pivovar prodává jejich nový produkt – Deset B.B. bier. Tak to je rozhodně výzva pro ochutnávku. Ale jak jsem již řekl dříve, čas mě bohužel tlačil a já musel odejít. Mrzí mě to i z toho důvodu, že pokud vím, tak se na této akci prezentoval jak Městský pivovar Platan, tak Pivovar Svijany. Co se dá dělat! Aspoň budu mít na příště další motivaci na degustaci.
Jsem rád, že i tato akce – Gastrofest České Budějovice, získává punc tradice a prezentuje se na něm (dle mého názoru) čím dál tím větší množství pivovarů. Co říci závěrem? Máte rádi dobré pivo? Dobré jídlo, víno či pálenku? Tak příště nemůžete chybět, i když nejste profesionály v oboru gastronomie!
Dej Bůh štěstí!
[Egypťan Sinuhet] [Zobrazeno 7904x] [14. listopad 2006]
[Události] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Tomáš Semrád
pondělí, 6. srpen 2007
14:55
Plná pravda jest, že Dudák ležák a Prezident od Třeboně jsou opravdové ryze české pivní skvosty. To každopádně!!!
napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]