Gastrofest 2007
Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu
Gastrofest 2007
Sezona příjemných pivních akcí pod širým nebem se již nenávratně rozplynula v dýmu minulosti, přesto stále ještě není konec všem pivním radovánkám. Právě jednou z takových akcí je Gastrofest na českobudějovickém výstavišti.
Ačkoliv je tato akce zaměřena komplexněji na gastronomii jako takovou, můžeme se zde setkat i s lahodným zlatavým mokem. Pravda, jeho výběr není tak rozmanitý jako na famózních červnových Pivních slavnostech, ale jde o vítané zpestření nabídky piv v jihočeské metropoli.
Letos se toho oproti loňskému roku moc nezměnilo. Stánky pivovarů zůstaly z drtivé většiny na svých původních místech. Naše cesta za znamenitým pivem a pokrmy začala v pavilonu J pochoutkami ze zvěřiny a ryb. Mě osobně zaujala kančí pečeně se šípkovou omáčkou a špekovým knedlíkem. Dále jsme k pivu zobali znamenitou pochoutku, kterou si pochvalovali i lidé, kteří nemají zrovna v lásce ryby – kapří škvarky. Slané, kořeněné, šťavnaté a přitom do křupava vyprančené. Rozhodně doporučuji, jde o jedinečný gurmánský zážitek! A jaké pivo jsme si dopřávali k těmto pochoutkám?
Stánek strakonického pivovaru
Bylo to strakonické pivo. Na pípě byl v nabídce jak světlý tak tmavý 12° Dudák. Dudáček je mé oblíbené pivečko, mezi světlými dvanáctkami dokonce mé nejoblíbenější.
Světlý Dudák 12° je světlý ležák s obsahem alkoholu 5,0% obj. Pivo oplývá svou typickou plností, výraznou, ale přitom jemnou hořkostí s čistým chmelovým aroma. Má střední říz a chuťově vyvážená hořkost příjemně zaokrouhluje chuť.
Jeho tmavší bratříček - černý Dudák 12° - je tmavý ležák s obsahem alkoholu max. 4,8% obj. Jestli očekáváte klasickou nasládlou chuť jako u většiny českých tmavých piv, tak čekáte marně. Toto pivo působí spíše „sušším“ dojmem. Ta chuť by se dala přirovnat k irským stoutům, kdy prudce hvozděný slad díky připálenému karamelu vyvolává spíše svíravou chuť. Karamelová chuť s jemnou hořkostí a tmavá až černá barva je dána vyšším podílem bavorského, karamelového a barevného sladu. Pivo je plné, středního řízu. Jestli nejste příznivci sladkých piv a přitom máte chuť na černé pivo, tak zde rozhodně nešáhnete vedle! Ono celkově u strakonického piva nešáhnete vedle. Nejsem jistě sám, kdo souhlasí s tvrzením, že strakonické pivo šlo ve své kvalitě prudce vzhůru.
Stánek pivovaru Bohemia Regent
Z pavilonu krásně ozdobeného chvojím a loveckými trofejemi jsme se zvolna přesunuli do dalšího pavilonu, kde na nás již čekalo další skvělé jihočeské pivo – Regent. Zde jsem se rozhodl odegustovat tři vzorky – světlou 11°, 12° a 14° Prezident.
Prvním vzorkem byla pochopitelně světlá 11°. Jde o středně prokvašené světlé pivo s obsahem alkoholu 4,6% obj. Pro mě osobně to bylo poměrně zklamání. Mám rád Platana 11° a ve srovnáním s ním má třeboňská jedenáctka ještě co dohánět. Regent mi přišel oproti němu méně výrazný. Chyběla mu, alespoň pro mě, určitá vyváženost chutí a hlavně ta potřebná „jiskra“, kterou u Platanu pravidelně nacházím.
Spokojený host se svým Prezidentem
Dalším vzorkem byla světlá 12°. Jde o světlý ležák s obsahem alkoholu 5,0% obj. Ta pro mne dopadla podstatně lépe. Zde už pivo bylo plnější chuti, s vyváženým poměrem sladové chuti a střední hořkostí. Na chuti byl též patrný vyšší obsah alkoholu.
Na co jsem se ale nejvíc těšil a v žádném případě mne opět nezklamal, byl Prezident. Tento světlý speciál s obsahem alkoholu 6,0% obj. je pro mě vlajkovou lodí třeboňského pivovaru Regent. Toto pivo vás přivítá sytou zlatavou barvou, hustou pěnou a chmelovou vůní. Chuť je plná, sladová. Pivo díky své vyšší stupňovitosti krásně „hřeje na jazyku“, ale přitom nepotlačuje chmelovou hořkost.
Stánek pivovaru Schremser
Jen velice nerad jsem opouštěl pavilon s tímto mým nejoblíbenějším speciálem. Ale nic naplat. Čekala mě ještě jedna degustace u stánku rakouského pivovaru Schremser. Zde jsem měl příležitost poprvé ochutnat točené „vánoční“ pivo Schremser Weihnachtsbräu. Je to 16,5° pivo typu Bock s obsahem alkoholu 7,1%. Toto znamenité pivo se vaří již v létě a nechává se minimálně 4 měsíce zrát. Pivo je silně aromatické, nasládlé, ale přesto s jemnou chmelovou hořkostí. Vyšší obsah alkoholu vás hřeje v ústech, ale příjemně se rozplývá v ústech až do lehkých květinových akcentů. Jeden můj známý mi poděkoval, že jsem ho vzal na tak dobré pivo a se zaujetím pokýval hlavou a prohlásil: „To je bašta, tohle je jahodové pivo!“ Musím se přiznat, že i pro mě to byl sváteční zážitek. Není to pivo na dlouhé hovory s přáteli, ale luxusní záležitost pro sváteční pochutnání.
Rakouské sýry, divočák a exotické koření
Doba se nachýlila a my jsme nabrali kurz k domovu. I když Gastrofest není akcí zaměřenou přímo na pivo, rozhodně se vyplatí sem vyrazit. Protože kromě piva zde narazíte na znamenité sýry, uzeniny, různé druhy koření, zvěřinu, ryby a další bohatý sortiment delikátních věcí. A pivo přeci chutná nejvíce, když je k němu něco malého a pikantního, ne?
[Egypťan Sinuhet] [Zobrazeno 7085x] [1. prosinec 2007]
[Události] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Jiří Kaňa
neděle, 2. prosinec 2007
10:00
Je fakt, že se mi ještě v životě nepodařilo pochutnat si na třeboňské jedenáctce. Narozdíl od dvanáctky...
napsal(a): Jiří Kaňa [Odpovědět]