Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Otevřené dveře v Budvaru

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Otevřené dveře v Budvaru

Otevřené dveře v Budvaru[p230]

Tak se opět rok s rokem sešel a v Budějovickém Budvaru se konal Den otevřených dveří. Letos připadl na sobotu 15. září. Počasí se poměrně vydařilo – ostré slunce zářilo a hřálo, jen vítr byl silnější a chladný. Komu se tedy ve větru nechtělo šlapat pěšky do pivovaru, mohl se zdarma svést historickým trolejbusem, který jezdil speciálně pro tuto akci. Proto bych chtěl doporučit těm, kteří příště přijedou na akci do pivovaru vlakem, aby neutráceli za trolejbus, ale počkali si na tuto „veselou jízdu“, která je zdarma doveze z nádraží přímo do centra dění. Vzhledem k tomu, že bydlím od Budvaru cca 12 minut chůze, rozhodli jsme se to vzít „pěškobusem“.

První co nás již před pivovarem uvítalo (a postupem času se ještě více zhoršovalo) byl velký zástup lidí. Kdybych měl všechny budvarské akce popsat jednou větou, řekl bych: „Totální masakr davové hysterie!“ Ranní provoz v Tokijském metru je proti tomu Sibiřskou pustinou! Ačkoliv jsem si v duchu neustále opakoval: „Jen klid, vždyť jsou to také návštěvníci jako já!“, přesto jsem jednu chvíli propadl až agresivním tendencím a to, když jsem se pokoušel dostat na prohlídku pivovaru.

Kde jsou ty otevřené dveře ...
Kde jsou ty otevřené dveře ...

Ona se má celá věc totiž takto. Já jsem vyučený sládek a v Budvaru jsem strávil na praxích romantická léta dospívání, takže mi moc záleželo na tom, abych zase po dvanácti letech viděl místa, která tak důvěrně znám. Jaké však bylo mé rozčarování, když jsem v hrozné tlačenici těl fronty na prohlídku postoupil po čtvrt hodině o nějaké tři metry, aby mi oznámili, že další malou skupinku vpustí až za dalších 20 minut. To už jsem psychicky neunesl a se slovy „Žízeň je věčná“ rezignoval na prohlídku i multimediální expozice a raději soustředil svou energii na vybojování místa k sezení na některé z mnoha lavic, které byly obsypány lidmi jako hrozny bobulemi vína.

Povedlo se. Sedíme ...
Povedlo se. Sedíme ...

Systém kupování piva se od loňského roku nezměnil. Nejdřív si vystojíte frontu k okénku, kde vám prodají místo piva lísteček, takovou „pivní stravenku“. Modrý s nápisem 10° za 15 Kč, nebo červený s nápisem 12° za 20 Kč. Poté jestli jste se rozhodli své lístky „zkapalnit“, zařadíte se do další ukrutné fronty (někdy kratší, někdy delší) a stojíte dál. Především si pak musíte dát pozor, ve které frontě stojíte!!! Nad každou pípou visí buď modrá cedulka 10°, nebo červená 12°. Může se vám totiž stát, že se přehlídnete a 20 minut stojíte ve frontě na dvanáctku s desítkovým lístkem či naopak. To vás pak pošlou pryč a vy se chtě nechtě zařadíte na konec správné fronty.

Červená a Modrá
Červená a Modrá

Zde jsem se dočkal několika poměrně zajímavých překvapení. Na hlavním stanovišti se točila pouze desítka a dvanáctka, ale Pardál u jiného, mnohem menšího stánku. Druhým překvapením pro mě bylo, že na odbyt šla nejvíce 10°. Byla na více pípách a přesto zde vždy byla dlouhá fronta. Dvanáctka měla fronty kratší. V novinách jsem před nějakou dobou četl, jak se naopak zvyšuje spotřeba dvanáctek nad pivy výčepními. Buď jak buď, ochutnal jsem obě. Pivo z Budějovického Budvaru nemusím zajisté nikomu moc dlouho představovat. Spíše mě zaskočil fakt, desítka byla mnohem chutnější než dvanáctka. Měli jsme obě piva vedle sebe, společně je několikrát ochutnali a opravdu, desítka byla chuťově výrazně lepší. Proto jsme již nakonec všichni svorně pili ji.

Ještě vás musím upozornit na jednu zásadní věc. Pokud si jdete pro pivo, berte minimálně dvě na osobu, jinak strávíte celé slavnosti ve frontách!

Frontička
Frontička

K poslechu hrálo velké množství kapel na dvou samostatných pódiích. Na Budvar scéně vystoupila nejdřív dechová hudba, poté skupiny jako Kamelot, Ivan Mládek, Škwor, Miro Žbirka atd., na Pardál scéně zase Parkán, Rozkrock, Tlustá Berta apod. Nevyjmenoval jsem zdaleka všechny účinkující, protože to považuji za zbytečné (a tímto se těm nevyjmenovaným zároveň omlouvám). Mně osobně pozdější produkce většiny kapel přinášela pouze fyzické i psychické vypětí, protože přeřvat našláplé reproduktory skupiny Škwor a aspoň si trochu popovídat s přáteli, bylo po čase nad lidské síly. Co však musím hodnotit velice kladně, je občerstvení. Šikovní zaměstnanci budvarské jídelny připravili znamenitý gulášek a další dobroty.

Žíznivá děvčata
Žíznivá děvčata

Když slunce zapadlo, začala být poměrně velká zima, vítr pořád silně foukal. Navíc začalo přibývat lidí a k tomu již notně „povzbuzených“ frajerů. Proto byl nabrán kurz k domovu, kde jsme ještě nějakou dobu pokračovali v debatách u dobrého piva.

Jak závěrem zhodnotit Den otevřených dveří v Budějovickém Budvaru? Osobně se sem pokaždé rád vracím. Když se psychicky obrníte a připravíte na fakt, že budete bojovat s davy lidí, určitě se budete bavit. Na druhou stranu musím obhájit pořadatele, protože uspokojit několik desítek tisíc (!) návštěvníků je opravdu nadlidský úkol. Navíc osud Budějovického Budvaru je ve hvězdách, takže dokud vaří dobré pivo, neváhejte a přijeďte na další slavnosti![Egypťan Sinuhet] [Zobrazeno 12556x] [4. listopad 2007]
[Pivní slavnosti] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Weetek

pondělí, 5. listopad 2007
15:52

Weetek

Berme to tak, že pan Český pivomuž potřeboval prezentovat, že angličtinou vládne nejen v rámci své skromné přezdívky :-)
K obsahu článku: Z uvedených důvodů jsem už na účast na podobných akcích rezignoval. Pivo na příděl a fronty, kam se člověk podívá, k tomu produkce různých žádaných i nežádaných hudebních těles... nic pro mě. Do udvaru jsem si zašel na exkurzi jeden všední den a ve skupince sotva deseti lidí si ji docela užil. Průvodkyně byla nejen mladá a hezká, ale i erudovaná. A ta multimediální expozice s třešničkou na dortu v podobě parodie špionážního filmu o vyzvědači v žoldu Anheuser Busche je docela zábavná, když to člověk bere s nadhledem.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

CzechBeerMan

neděle, 4. listopad 2007
15:01

CzechBeerMan

Hello (Ahalan) dear Egyptian ! What´s a nice story you wrote ........ how come you considered such a long journey from your native country downthere in Africa? Just to visit this famous Czech brewery ? Don´t tell me so . It it so nice from you , ........ I hope you enjoyed your time here , just like I did in Egypt (last year), ..... your land is beautiful and hospitable with only ONE mistake : your beer is total Dead Failure! Luxor Lager is very flat beer and Stella is playing hid-and-seek game with Heineken. But never mind .......... you are here now , so get a Real One ..."CzechMade" ...... (I am using English as I believe you are as a proper Egyptian more fluent with this language ..... používám anglinu jelikož věřím že jako správný kolonizovaný Egypťan jí rozumíš i když život pod britským protektorátem asi neby lžádný med , viď ? Vyprávěj nám o pivní scéně v Egyptě prosím ... )PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI