Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Lidový popěvek, který zná asi každý, leč - pivo se samo neuvaří a dobře se daří tam, kde je to pivo dobře uvařeno. A aby bylo dobře uvařeno - o to se stará (především) sládek. Po dobrých sládcích je v současné době, v době boomu minipivovarů, stále hlad. A kde je vzít? Přece ve známé „líhni sládků“, dnešní pražské Vyšší odborné škole ekonomických studií a Střední průmyslové škole potravinářských technologií v Podskalské ulici.
Vchod
A právě tato škola v minulých dnech oslavila již 150 let od založení českého pivovarského školství. Podrobnou historii, jakož i informace o studijních oborech současné školy si můžete přečíst zde, tak jenom ve stručnosti malý přehled.
Před pivovárkem
První pivovarská škola byla založena roku 1868 Janem Michaelem Scharym, majitelem pivovarů „Na Slovanech“ a u „Virlů“ s názvem „První veřejná sladovnická škola v Praze“. V roce 1881 správu školy převzalo Společenstvo pražských sládků a Spolek pro průmysl pivovarský v Královstvím českém, o dva roky později byla tato škola uznána státem, přejmenována na První veřejnou sladovnickou školu v Praze. Od roku 1910 do 1914 byly v Praze školy dvě, ta konkurenční, Vyšší pivovarská škola, byla založena při tehdejším Výzkumném ústavu pro průmysl pivovarský. V roce 1918 vznikla ještě Nižší pivovarská škola, jejíž existence trvala do roku 1944.
Pivovárek
Po válce pak byla obnovena pouze ta Vyšší. Škola se v průběhu své existence i několikrát stěhovala, až zakotvila na známé adrese a později byla nazvána, jak uvedeno výše. Koncem šedesátých let zde byl instalován malý školní minipivovárek s měděnou varnou 30 litrů, dnes repasovaný a stále sloužící, a v roce 1993 pak další moderní školní pivovárek s celonerezovou varnou o obsahu cca 60 litrů.
Ochutnávka
V sobotu 29. září, ke 150. výročí, uspořádala škola Den otevřených dveří pro širokou veřejnost. A nutno říci, že zájem byl obrovský. Po celý den si mohli zájemci prohlédnout všechny prostory budovy, včetně školní pekárny a školního pivovaru, jakož se i seznámit s chodem i historií školy na vystavených panelech. Samozřejmostí byla degustace školních výrobků. Samozřejmě, nejvíc přitahovala degustace piva, nejen vlastního, ze školního pivovárku, ale i z několika dalších pivovarů (např. Únětice, U Fleků, Matuška, Svijany aj.).
Výstavka
Absolventi pivovarského oboru po předložení maturitního vysvědčení obdrželi i drobnou pozornost jako připomínku kulatého výročí, krásný půllitr. A že těch absolventů, od těch dříve narozených až po tu nejmladší generaci bylo vidět dost. Jistě na fotografiích některé poznáte. Mnozí vzali s sebou i rodiny, včetně zástupců generace nejmladší. Jak známo, co se v mládí naučíš…
Páni sládci
Popřejme škole do dalších let mnoho úspěšných absolventů a těm pivovarským pak Dej Bůh štěstí!
[Jana Běhounková] [Zobrazeno 3556x] [8. říjen 2018]
[Události] [comments: 3] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Jiří Fomín
pondělí, 8. říjen 2018
12:37
Děkuji za článek, ale nemělo by být spíš: "Po dobrých sládcích je v současné době žízeň"?
napsal(a): Jiří Fomín [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
10:00
posted by: Inzerce