Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

1. Krajské pivní slavnosti v Hradci Králové

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

1. Krajské pivní slavnosti v Hradci Králové

1. Krajské pivní slavnosti v Hradci Králové

Nestává se mi příliš často, že bych někam zavítal neplánovaně. Na pivně poznávací akce se raději připravuji předem. Žel o této nebyla ve zdejším kalendáriu ani zmínka a tento článek jsem také nezaregistroval včas. Naštěstí jsem byl tentokrát pánem svého času a mohl se tak nečekané akci vhodně přizpůsobit.Regiocentrum Nový pivovar
Regiocentrum Nový pivovar

Zahájení slavností jsem samozřejmě propásl. Tou dobou jsem byl totiž ještě v Pace, na dni otevřených dveří a nebýt známého, kterého jsem tady potkal a který mi o této akci řekl, asi bych do Hradce ten den vůbec nedorazil a skončil v nedalekém Vrchlabí. Leč lákadlu v podobě možného ochutnání Rambouska, piva hradeckého „domácího“ vařiče, se prostě ani odolávat nedalo…

Pivovarská? restaurace
Pivovarská? restaurace

Do hradeckého Regioncentra, kde se akce konala, jsem dorazil až kolem třetí odpoledne. Popisovat dění, které se zde dálo předtím, tedy nemohu. Dočtete se však o něm např. zde... Zda byly přítomny i Holba a Svijany, které byly taktéž avizovány, potvrdit nemůžu. Jejich stánky jsem tu sice hledal, ale bezvýsledně. Na druhou stranu Svijany jsou skoro všude a Holbu mám doma na Moravě, tak jsem tyto značky ani příliš nepostrádal. Pivovary z „okolí“, tedy Náchod, Nová Paka, Rohozec, Trutnov a také ryze východočeský Prazdroj, je totiž hravě zastoupily.

Pokud jste četli výše zmiňované články pozorně, jistě vám došlo, že ve výčtu zastoupených pivovarů nezmiňuji hradeckého Rambouska, kvůli kterému jsem sem vlastně přijel. Proč tak nečiním? Tak na to je jednoduchá odpověď: jako obvykle nebylo navařeno a dva soudky (prý 30l) prostě na tuto monstrózní akci nestačily. Můj původní předpoklad, že když se dává zdarma i „tvrdej“, o pivo nebude zpočátku takový zájem, mi prostě nevyšel a v 15:30 byl Rambouskův stánek téměř sbalen. Smutné, ale o tom to v případě Rambouskova piva bohužel je. Nedostupné a když už, tak jen pro několik vyvolených, jak tady kdosi říkal, „papalášů“.

Rambousek už končí
Rambousek už končí

Ale konec bědování nad něčím, co stejně nezměním. Raději si dám něco k pití.

Začínám u náchodského stánku. Na výběr pouze dvanáctka a English Pale Ale. Dvanáctka mě ale nijak neláká a navíc u ní nemám jistotu, že „neviděla“ HGB, dávám tedy raději EPA. Trochu se sice bojím toho, že mě toto pivo opět – podobně jako na loňských Vánočních pivních trzích v Praze – zklame, ale bez druhé ochutnávky prostě žádné pivo jen tak neodepíšu.

Pivo z Náchoda
Pivo z Náchoda

Po ochutnání EPA mohu říci jediné: neurazí, ale také ničím nenadchne. Snad jen na české poměry nevšedním názvem, kvůli němuž ho jistě okusil nejeden návštěvník této akce (za dobu, co jsem stál ve frontě, si dal 12ku pouze jeden pán, a to jen proto, že nechtěl čekat…)

Se smíšenými pocity z předchozí ochutnávky přicházím ke stánku Malého Rohozce. Deset minut ve frontě a jsem u výčepu. Zde žádám o malinové. To jediné z jejich dnešní nabídky ještě neznám… a možná jsem ani neměl znát. Asi ta ochucená piva vážně přestanu pít. Minipivovary to jakžtakž umí, ale střední pivovárky (vyjma uhersko-brodského Janáčka, jehož Beerberry považuji za špičku ochucených piv u nás) očividně ne.

Pivo z Malého Rohozce
Pivo z Malého Rohozce

Dvě piva a z obou velmi špatný dojem. Od teď už žádné experimenty, říkám si, a vracím se k rohozeckému stánku, tentokrát však pro tmavou 13ku. Ta nikdy předtím nezklamala a dneska také ne. Konečně pořádné pivo a odcházím pokecat k vedlejšímu stánku..

Za pultem dva „holohlaví“ chlapíci, v nabídce lahvová piva všemožných značek, pivní kosmetika a spousta pivních suvenýrů. Ano, hádáte správně: Pivoňka. Ona hradecká pivotéka, o níž se nedávno psalo na Světu piva, na chvíli opustila svoji kamennou prodejnu a jala se dělat osvětu někde jinde.

Stánek hradecké Pivoňky
Stánek hradecké Pivoňky

Pán v „červeném“ mi připadal nějaký povědomý, tak jsem šel nejdříve k němu, ale z majitele, Filipa Helana, se nakonec vyklubal jako obvykle ten druhý. Kratičký rozhovor následovaný nákupem lahvové Modré luny z Černé Hory (ani napočtvrté, i když poprvé v lahvové podobě, mě toto pivo o svých kvalitách nepřesvědčilo, ba naopak) a konopné Mary-Joe z Třeboně (na tu se velmi těším, v květnu jsem si na ní náramně pochutnal a nepochybuji o tom, že tomu tak bude i nyní) na domácí degustaci a běžel jsem zase o kus dál.

Pivo z Nové Paky
Pivo z Nové Paky

Novou Paku jsem si užil ažaž dopoledne na DODu, takže jsem ji vynechal. A Prazdroj s Kozlem (G tu myslím netočili, alespoň dle log na kelímcích), na něž čekaly po právu nejmenší fronty, jsem skutečně pít nechtěl. Ty bych „překousnul“ leda v Plzni či Popovicích, ale v Hradci vážně ne. Výběr se tak zúžil na poslední mou návštěvou nepoznamenaný stánek – stánek s Krakonošem.

Auto z Trutnova
Auto z Trutnova

V nabídce mají pět druhů, ale nevyzkoušet to nejlepší, co může pivovar nabídnout, tedy „kvasničáček“, to bych si prostě neodpustil. A Krákora vážně chutnal.

Pivo z Trutnova
Pivo z Trutnova

Nakonec jsem ještě zavítal do stánku ODS, která tuto akci v rámci předvolební kampaně vlastně pořádala, omrknul, co dávají zadarmo – nebo spíš co nám chtějí z našich daní vrátit – a ověnčen poznámkovým blokem a dvěma bonbóny s logem ODS, které jsem ještě týž večer daroval spolubydlícím, se vydávám pomalu na vlak.

A čím toto povídání uzavřít?

Snad jen přáním, aby Rambousek na příští rok navařil víc piva a nemusel to „balit“ v polovině akce. Tolik lidí jako letos asi nepřijde, když nebudou volby a nebude nic zadarmo, ale kdoví, kolik dorazí pivních nadšenců, kteří by toto pivo chtěli taky někdy ochutnat. Podobná možnost se sice nabízí také na zdejších zářijových „Krajských dožínkách“, ale ty jsou též jenom jednou za rok…[Marek Kamlar] [Zobrazeno 9988x] [19. říjen 2008]
[Pivní slavnosti] [comments: 6] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Malakin

úterý, 25. listopad 2008
15:10

Malakin

to Elf: Negativní ohlasy na pana Rambouska? Já slyšel jen o jeho přílišné náladovosti (jednou s vámi jedná jako s nejlepším kamarádem, jindy jako s někým, koho zrovna nemusí) a také o tom, že nemá příliš v lásce sběratele. Na druhou stranu když jsem s ním mluvil před pár lety naposledy, byl v pohodě a rád mi prodal několik svých pivních skleniček, tak těžko soudit.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Elf

neděle, 23. listopad 2008
20:27

Elf

to Marek Kamlar: Věta o Rambouskovi z Vašeho článku "Nedostupné a když už, tak jen pro několik vyvolených, jak tady kdosi říkal, „papalášů“." je krapet mimo mísu. Já jsem pivo v klidu ochutnal a kladně ohodnotil, akorát jsem měl více štěstí než Vy. O hradecké akci jsem se dozvěděl v předstihu a pana Rambouska jsem náhodou zastihnul v regiocentru den před slavnostma. Tam jsem se taky dozvěděl, že jeho pivo bude jen v omezeném množství a tak jsem si přivstal.
A obecně k pivovaru Rambousek asi toto: pan Rambousek to má jako vedlejšák a navíc kdo viděl jeho mikropivovárek musí uznat, že se v něm opravdu nedaj dělat moc velký várky, druhá věc je, že většina vyrobeného piva se vyváží do zahraničí, ovšem i v Čechách se občas objeví (bohužel vinárna U Motlů pod Novým Hradcem už Rambouskovo pivo mít nebude, protože nechtěli akceptovat, že bude více méně nepravidelně). Další věcí je, že pivo se dá u pana Rambouska objednat individuálně, jen člověk musí počítat s časovým předstihem a vynaložením trochu většího finančního obnosu (ale soudně podle kaštonomedové třináctky si myslím, že je o co stát). Sám toto nemám odzkoušeno a slyšel jsem i různé negativní ohlasy na pivovar a pana Rambouska. Za sebe můžu říct, že po rozhovoru s panem Rambouskem ho v mnoha ohledech chápu. Navíc pivo by se dalo sehnat i Hradci (kromě Prahy), ale u zmíněných Motlů už to nejde a v Restauraci Nový pivovar to pivo nikdy ani neměli, protože nebyli ochotni akceptovat stejné podmínky jaké měli Motlovi.
Takže tak a přeju všem kdo chtějí ochutnat Rambouska, ať se jim to někdy v budoucnu podaří:o).


napsal(a): Elf [Odpovědět]

Rosťa

pondělí, 20. říjen 2008
09:29

Rosťa

já měl Rambouska s blíže nespecifikovaným medem v PKK cca. před rokem a něco a byl taky výbornej, např. vůně byla přímo z Olympu od Dia, óó Dío mňam! Je s ním poněkud složitější domluva, ale ten člověk vařit opravdu umí...


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Petr Buriánek

pondělí, 20. říjen 2008
08:59

to siki: To já měl Rambouska s kaštanovým medem abyl výbornej... :-)


napsal(a): Petr Buriánek [Odpovědět]

Adsense

18. červenec 2024
12:24


posted by: Inzerce

siki

neděle, 19. říjen 2008
18:50

siki

To já měl Rambouska s kaštanovým medem, žádná sláva to nebyla....


napsal(a): siki [Odpovědět]

Jiri.J

neděle, 19. říjen 2008
14:20

Mě se kdysi podařilo od Rambouska ochutnat v Praze, PKK 16% světlé fíkové pivo. A musím říci, že mě skutečněě velmi mile překvapilo.Příjemné lahodné dezertní pivo. Užití fíků však nemusí být žádná zvrhlost, či pouze komerční marketingový tah.
Fíky se dříve (až do 70 let 20 st.) užívali u některých belgických piv. Dnes se pokud vím už nikde v Belgii neužívá. Snad v USA, ale to by nám asi řekl spíše Honza Kočka. Údajně fíky, bohaté na cukr, měly mimo chuťovou funkci i fci. kvasného materiálu.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI