Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Slunce ve skle podruhé

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Slunce ve skle podruhé

Slunce ve skle podruhé [p168]

Možná si budete myslet, že tento článek je úplně zbytečný a vše by šlo vyřešit diskusí pod tímto Kejnovým článkem. Je pravda, že hlavní informace již byly vyřčeny, ale dovolte i mně podělit se s Vámi o silně subjektivní zážitky z této vynikající akce.

Přijíždíme s moji drahou polovičkou do Černic cca ve čtvrt na dvě, takže bohužel dle programu jsme přišli o zahájení a představení jednotlivých pivovarů. Čepování už je v plném proudu a i příjemný swing vyhrává. Vytknout bych snad mohl jen vysokou hlasitost, hlavně moderátor dne do toho buší vší silou :(

Vcházíme za sluncem do skla
Vcházíme za sluncem do skla

Chvilku se rozhlížím po pivovarském dvoře, kde jsou do elka seřazeny jednotlivé výčepy těch nejmenších pivovárků z celé naší české vlasti. Začínáme pěkně odzadu, ale jak jistě tušíte, kontinuitu se nedaří zachovat. První si tedy objednávám třetinku kukuřičného piva z Pivovarského dvoru Chýně, které je docela dobře pitelné, ale zase žádný zázrak. Bohužel už jsem se k chýňskému stánku nedostal a tak mi bylo odepřeno ochutnat další jejich speciality, na vídeňský ležák jsem si brousil zuby.

Pan Strnad mi točí Belvedera
Pan Strnad mi točí Belvedera

Kapka Belvedéru mi také moc nejede, asi ještě nejsem zapit na provozní teplotu :) Pan Strnad z železnorudského pivovaru je jako správný horal jen v tričku, zatímco my ostatní se tulíme do více či méně teplých bund. Dneska tady chybí sluníčko, asi se všechno schovalo do skla (povětšinou tedy do plastu) právě nabízených piv. K belvedérským pivům se v průběhu odpoledne ještě vracím a musím opět uznat, že jak Belgrád tak Grádl nemají chybu. Čím to je, že mi u většiny ostatních pivovarů tmavá či polotmavá piva moc nechutnají a tahle horská ano?

Kocour od Kočky
Kocour od Kočky

Ale to už je na řadě pro mě nová značka - Kocour ze stejnojmenného pivovaru ve Varnsdorfu. Aby těch koček nebylo málo, za výčepem stojí Honza Kočka, duchovní otec projektu Svět piva.cz a tohoto mladého pivovárku vlastně také. Nevím jak Vy, ale já hodnotím pivovar převážně podle světlého ležáku (je to pro mě takový etalon) a ten bohužel Kocourovi chyběl. Ze dvou nabízených piv jsem tedy volil menší "zlo", na rauch jsem ten den neměl vůbec chuť ani náladu. Kocour Pale Ale bylo ale výborné, jemné pivo se silnou hořkostí. Později dávám ještě IPA a je též víc jak dobré.

U kláštera na Strahově
U kláštera na Strahově

Dalším poměrně mladým pivovárkem, který se v Černicích prezentuje je Bašta od Bansethů z pražských Nuslí. Dávám patnáctku a musím říci, že mi nechutná. Polotmavé od Bašty nedávám, ale v Praze ještě zůstávám, jdeme na Strahov, konkrétně do zdejšího kláštera, kde si vybírám pšenici a Jantar tak nechávám ladem, dělám dobře? No a pražské bude ještě na jedno. Žitné Ale z Pivovarského domu dávám, kopřivu ne. Myslím si, že kopřivové musí být asi zážitek, ale přeci jen je zde dnes tolik dobrého piva, že jdu o dům (stánek) dál.

Permona točil i pan Sás
Permona točil i pan Sás

Chci se pivně přenést na Valašsko, ale bohužel vsetínští pivovarníci podcenili situaci a Valášek už není. Tak nic přesuneme se na Karlovarsko, kde v Lomnici za Sokolovem tryská Permon, ale dvanáctka je celkem fádní pivo. Ale pozor fádní pivo mezi mini, v průmyslové produkci by bylo na špici. V rohu je stánek domovského pivovaru Purkmistr, jehož pivo dnes vynechávám. Přeci jen bude lepší zajít někdy v klidu posedět jen u Purkmistra a Písaře, když je ta možnost.

Sládek Hála od Rybiček
Sládek Hála od Rybiček

Přesouváme se tedy do druhého ramene onoho elka, kde se stavíme u věčně usměvavého Hastrmana z Velkého Rybníka, který má na čepu staročeskou bílou pšenici a jedenáctku. Dávám obojí a později na mě zbývá i dvanáctka. Všechno jsou to vynikající piva. Ve vodě zůstáváme, protože hned vedle je výčep U Rybiček ze Stříbra. Argent i Duchmaus potvrzují vysoce postavenou laťku stříbrských piv. Posledním zastoupeným pivovarem je pak Kout na Šumavě. Koutské pivo je zde díky pivnímu studiu Modrý abbé z Klatov. Nabídku Koutského doplňuje pro řidiče, těhotné či abstinenty domácí černé nefiltrované nealko pivo Pivola z dílny pana Pavlase. Koutské a klatovské nechávám také na klidnější posezení.

Koutské v podání Modrého abbé
Koutské v podání Modrého abbé

Jestli dobře počítám, bylo možno to sobotní odpoledne a večer ochutnat piva vařená ve dvanácti českých (moravských) pivovárcích. Prý na padesát druhů. Není v silách jednoho člověka ochutnat vše. Pokud bych musel rozhodnout, postavil bych na bednu tyto tři pivovary bez udání pořadí: Belveder Železná Ruda, Hastrman Velký Rybník a U Rybiček Stříbro. Návštěvníci pak v anketě rozhodli o pořadí: 1) Purkmistr Plzeň, 2) Belveder Železná Ruda, 3) Kocour Varnsdorf.

Exkurze má dnes na starosti pan Míč
Exkurze má dnes na starosti pan Míč

Ale nejen degustováním piva živ je pivař. Zajímavá bývá i návštěva pivovaru. V Purkmistru je varna v pivnici, takže můžete pozorovat sládka při práci. Do zákulisí, tedy spilky a sklepa Vás obyčejně nepustí. Od toho jsou exkurze, které se konaly každé dvě hodiny (14-16-18). My stihli tu ve čtyři. Výklad měl šéf marketingu pan Míč.

Purkmistr na spilce
Purkmistr na spilce
Ležácké tanky v Purkmistru
Ležácké tanky v Purkmistru

Všimli jsme si, že už je asi klimatizovaný sklep malý, tak byli dva tanky v místnosti spilky, ale s chladivým kabátem na sobě. Nebo, že by při jiných (vyšších) teplotách zrály různé speciality? Nebo se jedná o něco jiného? Ochutnávám granulovaný chmel a svět mi doslova hořkne na patře i jazyku. Rychle nahoru na dvůr zapít nějakým méně hořkým pivem...

Ležácké tanky chlazené
Ležácké tanky chlazené

Jak hodnotit tuto akci? Určitě kladně. Vždyť takových setkání malých pivovárků je třeba a já jim držím palce. Tady nepotkáte konzumenty, chlemtače. Tady potkáte lidi známé z PI či BeerBorce, tady potkáte prima lidi a tak to má být. Letos se nedostavily pivovarníci z Dražíče, Želivi či Velichova, škoda. Příště se prý černičtí budou snažit nabídnout pivo z dvaceti podniků. Máme se tedy v Plzni nač těšit. Tak napřesrok snad ještě domluvit sluníčko i na obloze.

Pivovarský dvůr je téměr zaplněn
Pivovarský dvůr je téměr zaplněn

P.S.: Mimoplzeňské snad mohlo mrzet, že se nezúčastnily minipivovary nejbližší - Lotr, Lochota či Modrá Hvězda. Co za tím stojí? Že by si i minipivovary přeci jen trochu konkurovaly?[Richard Chodora] [Zobrazeno 10025x] [23. září 2008]
[Pivní slavnosti] [comments: 15] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

slunceveskle.cz

sobota, 5. září 2009
11:27

www.slunceveskle.cz


napsal(a): slunceveskle.cz [Odpovědět]

Václav Kouteckýz Valáška

sobota, 22. listopad 2008
15:47

Rád bych doplnil několik polopravd a lží.Viděl jsem písemné pozvánky na cca 16 monipivovarů a mezi nimi byly též ty nejbližší pozvány.N adotaz proč nepřijeli sládci se svým pivem se zeptejte jich.Jestliže pan Dohnal přivezl 2 sudyaž ze Vsetína a z takové dálky, mluví za vše.Spíš bych řekl že to byl nezájem se někde otravovat( pivo samozřejmě měli ) ....... Kdo chce hledá způsoby a kdo nechce hledá důvody


napsal(a): Václav Kouteckýz Valáška [Odpovědět]

Sihelska

čtvrtek, 2. říjen 2008
08:36

Sihelska

Je skvělé, že se navzdory počasí sešlo tolik pivovarů!! Článek dobře popsal danou akci, obdobné postřehy přivezla spousta dalších lidí. Je na škodu, že ty nejbližší pivovary nepřijely, bohužel, asi konkurence do několika deítek kilometrů není (obustraně???) vítana??? Ale možná také neměly pivo, což je v tomto období docela pravděpodobné a nemá cenu přijet třeba se s jedním sudem. MS


napsal(a): Sihelska [Odpovědět]

CzechBeerMan

pátek, 26. září 2008
10:44

CzechBeerMan

... nebo macerují , tak jako to dělají v Belgii kde z lambiku vytváření kriek.


Adsense

25. červenec 2024
16:11


posted by: Inzerce

CzechBeerMan

pátek, 26. září 2008
10:40

CzechBeerMan

Plný souhlas s Energetikem a Al Bundou : Purkmistr (a jakékoliv z jeho piv) není nic zvláštního. Neosloví. Nebodene. Nechápu jak mohlo vyhrát nějakou soutež. Šušká se že pan Krýsl už má nejlepší časy za sebou ....
(al) Bundo , to nechutná po esenci ! Tam esence skutečně je !! Snad si nemyslíte že "višňové" pivo v Černicích se dělá poctivě a přidávají se, a vyvařují, skutečné třešně ? To se udělá normální světlý neochucený ležák a cákne se tam pár kapek umělé příchutě ! Borůvkové jakbysmet ! To ty "kopřivy" z Ječné mě připadaly poctivé ! Mýlím se ?


Kozel

čtvrtek, 25. září 2008
15:06

Kozel

Energetik: Rovněž zdravím a moc děkujeme za přání...


napsal(a): Kozel [Odpovědět]

Energetik

čtvrtek, 25. září 2008
11:38

Energetik

al_bunda: Ono takhle chutna i to boruvkove... :-) Nebo mi to tak alespon prijde.. Na ochutnani to bylo fajn, stejne tak to Cannabis, ale pit se to normalne neda ;)


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Honza www.SvetPiva.cz

středa, 24. září 2008
18:31

mela by to byt tradice. Uz je termin na pristi rok...


napsal(a): Honza www.SvetPiva.cz [Odpovědět]

pavel hrabina

středa, 24. září 2008
18:28

Slyšel jsem, že z Dobřan nepřijeli, protože neměli pivo. Co je na tom pravdy, nevím.
Osobně si myslím, že akci chladné počasí spíše pomohlo, i když rodina docela vymrzla. I tak bylo na nádvoří Purkmistra dost narváno. Příště bych zvážil možnost alespoň částečně expandovat na náves, třeba na úkor parkoviště. Přehlídka se podle mého natolik povedla, že by příště přijelo lidí mnohem víc.
Teď mě napadá, šlo o jednorázovou akci nebo začátek nové tradice?


napsal(a): pavel hrabina [Odpovědět]

Kejna

středa, 24. září 2008
17:40

Kejna

jak je možné, že jsou kvasné kádě plné, když ve dvanáct byly prázdné (fakt) - mrkněte na fotky .. ???


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

al_bunda

středa, 24. září 2008
17:16

al_bunda

Jeste k tem pivum z Purkmistra - me ten Pisar neprisel nejaky kysely, kazdopadne mel hnusnou chut po ropnych derivatech nebo co :-) A visnove bylo takove jak kdyz do piva pridate potravinarskou esenci ...


ICQ: 10389769

napsal(a): al_bunda [Odpovědět]

Energetik

středa, 24. září 2008
13:43

Energetik

S obema clanky a reakcemi zde souhlasim, pozitivni dojmy jsou jasne. Jinak pro mne osobne bylo nejlepsim pivem Belveder (oba typy), hodne jsem si pochutnal na Kocourovi stout (timto zdravim pana Kocku a dekuji mu za stoceni posledniho stoutu do PETky :-) v jiz cire tme), a nakonec bych vyzdvihl i zitne z Pivovarskeho domu. Ostatni pivka me taktez nadchla a tezko vyzdvihovat. Jedine pivko, ktere me dvakrat neoslovuje je 12°Permon, a vyslovene zklamanim byl kysely Pisar.


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Energetik

středa, 24. září 2008
13:38

Energetik

I ja musim prilozit sve dojmy. Festival byl naprosto vynikajici, takova akce proste chybela. Pokud se Pepovi Kryslovi podari priste dvacet pivovarku, jen dobre. Hlavne, aby tato tradice pokracovala. Timto zdravim chlapce okolo al_bundy, se kterymi jsme se bohuzel nesesli (priste napravime), ale i Kozla, kteremu preji hlavne, at vse doma dopadne k brzke spokojenosti a hlavne radosti! :-)


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

al_bunda

středa, 24. září 2008
11:09

al_bunda

Chody, s tim Argusem U Rybicek ti to nejak nevyslo :-))


ICQ: 10389769

napsal(a): al_bunda [Odpovědět]

Honza www.SvetPiva.cz

středa, 24. září 2008
09:00

Lezak jsem vzit mohl, to mas Chody pravdu. Jenze lezak meli vsichni. Proto jsem radeji volil pale ale, IPA, nakurovane a stout...


napsal(a): Honza www.SvetPiva.cz [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI