Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

IX. Blatenské pivní slavnosti

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

IX. Blatenské pivní slavnosti

IX. Blatenské pivní slavnosti

Povídání o letošních Blatenských pivních slavnostech začnu o tři roky dříve. Našel jsem v archivu jeden postřeh, který jsem tehdá nazval "25 km rozdílu" (text je původní z roku 2003):

Srovnání dvou pivních akcí vzdálených od sebe 25 km a cca jeden měsíc. V sobotu 19. července 2003 se konaly v Nepomuku už 11. pivní slavnosti. Oproti deseti ročníkům minulým, kde se zúčastnilo cca 5-10 pivovarů, se vedení města letos spřáhlo s firmou, která provozuje v Nepomuku restauraci U Švejka, kde jsou na čepu jihoafrická piva. Letos se tedy akce přejmenovala na "Slavnosti Plzeňského Prazdroje aneb švejkova pivní anabáze. Jak si asi domyslíte, čepovalo se jenom pivo z portfolia Plzeňského Prazdroje a.s a to jen čtyři druhy.

Zábava na Nepomuckých pivních slavnostech 2004 (zdroj: Nepomuckeslavnosti.cz)
Zábava na Nepomuckých pivních slavnostech 2004 (zdroj: Nepomuckeslavnosti.cz)

Co nám nové pojetí přineslo? Dvojnásobné vstupné, vodní fotbal, lezení na obrovskou nafukovací plechovku a letadlo, které létalo okolo náměstí s reklamou na europivo Gambrinus. Letos jsme tedy postrádali piva menších pivovarů, jako Bernard, Platan či Herold. Takže jsme mohli pít jen dva ležáky Pilsner Urquell a Radegast a dvě světlé výčepní piva Kozel a Gambrinus. Pivo nebylo zrovna dobře ošetřeno a ještě předraženo, průměrně o 2 až 3 koruny oproti cenám v restauracích. (Gambrinus a Kozel 17,- , Radegast 21,- a Pilsner Urquell 23,- ). Proč?

Dříve se o zábavu starala dechovka a country kapela. Letos kulturní program sliboval mnohem více, hlavní hvězdou měl být Honza Vyčítal, dále vystoupily různé kapely většinou ala Šlapeto. Obecně byla představení rušena reprodukovanou hudbou od vodního fotbalu umístěného vedle pódia. Takže, jediné co stálo za to byla skupina The Spiders, která hraje písničky od Beatles, a měla i dobrý zvuk.

Co říci závěrem? Dle mého názoru ztratila tato akce prestiž vyhledávaných pivních slavností, kde bylo možno ochutnat různá piva, která si v Plzeňském kraji zahlceným europivem Gambrinus normálně nedáte.

Jediná fotka z Blatné 2003 (ještě jsem prvoplánově nefotil pivní akce)
Jediná fotka z Blatné 2003 (ještě jsem prvoplánově nefotil pivní akce)

Za necelý měsíc se v 25 km vzdálené jihočeské Blatné konala tradiční pouť a celovíkendové pivní slavnosti. Já jsem je navštívil jen v neděli dopoledne, takže jsem o to hlavní asi přišel, ale i tak se mi líbilo více než v Nepomuku. Proč? Hlavně sortimentem. Bylo možné ochutnat pivo šesti pivovarů za normální ceny. Akce se zúčastnily: Budějovický Budvar s 12% (17,-), Bernard Humpolec s 10%, 12%, 14% (15,-,18,-,22,-), Platan Protivín s 11% (15,-), Nektar Strakonice s 11% (14,-) a Gambrinus Plzeň s 10% (15,-, asi by nebyl za nepomuckou cenu konkurenceschopný). Ještě zde byl stánek Staropramenu, ale ten už v neděli netočil.

Nevím, jak probíhal kulturní program v sobotu, ale v neděli ráno hrála asi místní trošku punková kapela, a hrála výborně, včetně ozvučení."

Jaká je tedy situace po třech letech? Dovolím si říct, že se opakuje. Nepomuk je pořád v barvách Plzeňského Prazdroje, snad jen ubyl Radegast. Jediné pozitivum letošního ročníku vidím v tzv. Pivní galerii, která se letos poprvé konala v sále U Švejka a kde bylo možno ochutnat regionální piva i piva z minipivovarů (vím o flekovské 13), vždy snad po jednom sudu. Doufám, že tato tradice bude pokračovat a už kvůli tomu bych po čtyřech letech opět nepomucké slavnosti navštívil, uvidíme.

Zimní stadion v jedno srpnové nedělní odpoledne
Zimní stadion v jedno srpnové nedělní odpoledne

Z diskuse na www.nepomuckeslavnosti.cz: "Zajistit větší účast pivovarů není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Je to téma na delší diskusi. Neznám v poslední době pivní slavnosti s účastí mnoha pivovarů (možná je to jen mojí neinformovaností). Když se konají takovéto slavnosti je to v poslední době pod záštitou jednoho pivovaru." Budu oponovat, není tomu tak. Jako příklad může sloužit právě blatenská akce.

Letošní již 9. Blatenské pivní slavnosti se konaly ve dnech 19 a 20. srpna. Opět jsem se do Blatné dostal až v neděli a opět jsem byl spokojen. Letos na zimním stadionu bylo přítomno sedm pivovarských stánků. Jako první jsem navštívil strakonický přívěs, kde jako jediní točili kvasnicové pivo, a sice Dudáka Sklepáka 12 (20 Kč), který je tak úspěšný např. v Brně.

Měšťanské pivo Dudák
Měšťanské pivo Dudák

Strakoničtí "měšťané" točili kromě piva sklepního i "obyčejnou" dvanáctku (20,- Kč), jedenáctku (18 Kč) a desítku (15 Kč). U Dudáka jsem si koupil i pohárek, který mi doma opakovaně rozbily a já už neměl strakonické z čeho pít. Dalším ochutnaným pivem bylo protivínské, kde kromě Platana Jedenáct (18 Kč) a Premium (20 Kč) byla na čepu i Kofola (0,5l - 15 Kč). Dále bylo protivínské pivo k dostání i v lahvích (Prácheňská Perla 14 a Schwarzenbergské Knížecí 21).

Protivínské posezení
Protivínské posezení

Po jednom pivu jsem ještě okusil produkty třeboňského a humpoleckého pivovaru. Regent nabízel jen světlou a tmavou jedenáctku (20 Kč) a dárkové balení lahvových piv. Bernard měl na čepu široké portfolium piv, od 10 po 14. Měl jsem dvanáctku za 20 Kč.

Bernard, záruka dobrého piva
Bernard, záruka dobrého piva

Další piva byla od třech velkovýrobců. Budvar se prezentoval jako jediný pivem z cisterny, prémiovým ležákem 12 (20 Kč), dále pivovary Staropramen (Granát a dále nevím a ani mě to moc nezajímalo) a stánek Plzeňského Prazdroje, kde bylo možno zakoupit "značkovou" desítku (20 Kč) a Pilsner Urquell (25 Kč).

Obsluhující u plzeňského stánku se vyloženě nudili
Obsluhující u plzeňského stánku se vyloženě nudili

Takže závěrem lze říci, že se v Blatné dalo ochutnat 16 piv ze sedmi pivovarských podniků. Umístění pivních slavností v rámci blatenské pouti je ideální pro rodinné výlety, děti si jdou zadovádět na atrakce a tátové mohou vyrazit na dobré pivo. A ani pan Berka si na blatenské nemůže stěžovat, protože prostory těchto kulturních akcí jsou rozděleny a přece tak blízko, že by bez sebe snad nemohly ani existovat.

K poslechu i k tanci v neděli hrála rožmitálská dechovka Venkovanka a ač jsem spíš rockového založení, k pivu mi dechovka opravdu nevadí. Škoda jen, že její sponzor, pivovar Herold z Březnice se blatenských slavností nezúčastnil. Držím blatenským pořadatelům palce a doufám, že se nenaplní slova nepomuckých a za rok si budeme moci v Blatné opět vychutnat různorodá česká piva.[Richard Chodora] [Zobrazeno 14888x] [20. srpen 2006]
[Pivní slavnosti] [comments: 5] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Dwarf

pátek, 23. květen 2008
13:57

Dwarf

to Chody: zaujalo mě to slovo 'Gambrihnus', podezíral jsem Tě, Chody, žes to tam doplnil sám, ale opravdu je to jen překopírované :-) (ověřeno)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Chody

pátek, 23. květen 2008
12:22

Chody

Dovolte mi, prosím, citovat příspěvek z diskuse na Nepomuk.cz, který mě víc než potěšil:
Autor: o.s. Nepal (IP zapsáno)
Datum: 23.05.2008 10:40

... když už se to téma otevřelo, tak bychom rádi zveřejnili pár předběžných informací, aby se alespoň trochu předešlo obvyklým maloměstským fámám:

Ano, rozhodli jsme se letos uspořádat Pivní slavnosti, protože nikdo z předchozích pořadatelů (město, Švejk) se k tomu neměl a my si řekli, že by byla škoda pohřbít takovou pěknou tradiční akci.
Také jsme se rozhodli pojmout Pivní slavnosti jinak než bylo v posledních letech zvykem, ale i jinak, než bylo běžné za páně Michka.
Takže již teď lze prozradit, že se můžete těšit na pivo z povícero českých pivovarů. Zůčastní se např. Bernard, Bohemia Regent, Malý Rohozec, Nová Paka, Polička, Prazdroj & Gambrihnus, Rakovník, Stříbro, Svijany, Železná Ruda ...
... přesto, že jsme akci od hudebního festivalu pod křídly Plzeňského Prazdroje přesunuli zpět k pivní přehlídce, nechceme (jako nezisková kulturní organizace) omezit hudební nabídku na 1 dechovku a 1 country, jak bývalo kdysi zvykem. Připravujeme celkem pestrý program, v němž by si měl snad každý vybrat. Můžete se tedy těšit (či netěšit) jak na výše zmíněné styly, tak na rock, pop, world music, HC nebo ska. Nabídka ovšem nebude tak bohatá jako v posledních letech a ani nebude zářit jmény jako Ivan Hlas nebo Honza Vyčítal, rozpočet je bohužel mnohem skromější. Akce není totiž podpořena žádnou dotací (pouze materiální podporou od města) a vstupné bude zcela ZDARMA! (pokud dumáte z čeho bude financována, tak vězte, že z nájemného od stánků a ze sponzoringu)
Je samozřejmé, že pivo asi za "bůra" nebude. Jeho cena bude stanovena jednotlivými pivovary a my do ní nebudeme nijak zasahovat. Pravděpodobně (v případě Svijan pak téměř zcela jistě) se bude pohybovat kolem obvyklých 20Kč včetně kelímku.

Takže pro všechny milovníky zlatavého moku:

19.7.2008 11:00-24:00 na náměstí - XVI. Nepomucké pivní slavnosti.


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Jiří Kaňa

pondělí, 28. srpen 2006
20:32

...i když, ta první je snad ještě víc nepřijatelná :-)


napsal(a): Jiří Kaňa [Odpovědět]

Jiří Kaňa

pondělí, 28. srpen 2006
20:28

Fotku s popisem "Jediná fotka z Blatné 2003" okamžitě posílám Mgr. Berkovi.


napsal(a): Jiří Kaňa [Odpovědět]

Adsense

12. červen 2024
23:16


posted by: Inzerce

Petr

sobota, 26. srpen 2006
16:40

Petr

Tam by se mi libilo...(myslim ty blatensky..:-))


napsal(a): Petr [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI