Hrad podeváté
Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...
Hrad podeváté
Vlastně správně by mělo být podesáté, ovšem v loňském roce se Festival minipivovarů na Pražském hradě ze známých důvodů nekonal. A i termín letošního ročníku byl poněkud odložený, přesunutý z června na 24. a 25.září. Mottem akce byla slova bývalého prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů a hlavního organizátora celé akce, pana Jana Šuráně: "Chtěli jsme dokázat, že nás covid nezlomil, jsme stále tady a máme co nabídnout,“ Evidentně pořadatelé mají smlouvu se sv. Petrem (nebo možná nějakým ďáblem) a opět zajistili krásné počasí. Oproti ročníkům minulým ale nepanovalo zničující vedro, ale příjemné babí léto. A tak byla příležitost ochutnávat i piva silnější.
Zahájení
Na rozdíl od předchozích ročníků, kdy se festivalu zúčastňovalo 66 pivovarů, byl jejich počet omezen na 50 + 3 hosté. Dva pivovary nepřijely, takže celkem jich bylo 51. Ze slovenských hostů to byly pivovary Nestville Taberna ze Staré Lubovně, Galgan z Galanty a Ikkona z Rožňavy.
Hrad podeváté
Každý z pivovarů nabízel svá dvě piva, k degustaci bylo tedy připraveno přes 100 druhů piva 33 různých stylů z celé republiky. Setkat jste se mohli nejen s tradičními ležáky, ale i s dalšími kategoriemi typu ALE, IPA, NEIPA, pšenice, kyseláče, jakož i barel aged piva. Celkově se vyčepovalo přes 5 000 litrů piva, což představuje na 66 000 degustačních porcí po 0,75 dl. Na člověka tak připadlo průměrně 39 degustačních dávek. Omezen byl letos i počet návštěvníků, denně se jich mohlo zúčastnit 850 místo 1250. Bylo to poznat, Střelecká cesta nebyla tak "našlapaná" jako v minulých letech. Každý obdržel v ceně vstupného katalog pivovarů, degustační sklenici a neomezenou degustaci.
Hrad podeváté
Chvála této akce je nošením dříví do lesa, tak se chápu polínek a nosím. Nikdy jsem se netajila tím, že tento festival je pro mne vůbec nejlepší a znovu to potvrzuji. Perfektně zorganizovaný, s drtivou převahou výborných piv, spoustou kamarádů. Ale pojďme k pivům. Celkem jsme (ve dvou) ochutnali 45 vzorků a letos nebyl ani jeden na vylití! Samozřejmě byla piva výborná, dobrá i průměrná.
Hrad podeváté
Z hostů nás nejvíce oslovila piva z Galanty - 10° Galanger a 14° IPA Splatter. Nelze vyjmenovat všechna ochutnaná piva, tak alespoň některá, která nás zaujala. 12° ležák ze "zeleného" chmele z Břevnova, 13° Märzen od Matušky, experimenty z Chmelařského institutu v Žatci - 12° ležák Single hop Saaz Shine a 15° NEIPA Single hop Kazbek (ten Kazbek, jak jsme se shodli s místními, moc ale na NEIPU nesedí), 11° Summer ale od Mazáka, obě piva z pivovaru Máša (11° ležák i 12° Experiment ale), z Obory (11° Bitter ale i 12° Philadelphia sour malina), Proudu (10° YUZU ale a 14° Brewstock ale).
Hrad podeváté
Dále 11° APA Blond ale z Podlesí, 11° Saison Sedmikráska od Nomáda, 13° Black sabre z Chotovin, 14° IPA od nově vzniklého pivovaru Pivní skaut z Chebu, 6° NEIPA Little Devil z Řevnic a 10° Juicy Maté Lager od létajícího pivovaru Psychovar. Posledně jmenovaní měli společný stánek, takže každý z nich nabídl jen jedno pivo.
Starý a nový prezident svazu
Zajímavým experimentem byla 11° Chlebák s přidaným chlebem od pivovar Welzl. Od klasické 11° se pivo lišilo lehce slano - kyselou chutí, ale rozhodně špatné nebylo. A rozhodně nesmím zapomenout na piva produkovaná guru českého pivovarnictví, pánů Chramosila (pivovar Beránek, moje oblíbená 11° Ovečka i 14° Černá ovce, oblíbená protějškem) a Krýsla (Joe´s Garage Brewery, 12° ležák Třírmut a 14° White IPA). Bezpochyby jsem na někoho zapomněla, tak se omlouvám. Ještě pochválím Pecký pivovar za výrazné zlepšení piv proti minulosti.
Zpovídá se pivovar Obora
V průběhu festivalu, ostatně jak je zvykem, byli představováni postupně zajímaví hosté jakož i přítomné pivovary. Této činnosti se ujal, též tradičně, Jirka Bejček Stehlíček. Návštěvníkům byl představen i nový prezident Svazu minipivovarů, pan Michal Voldřich z Pivovarského dvora Zvíkov. Netradičně při této akci, v pátek, byly předány ceny vítězným pivům z degustačních soutěží Golden Bohemia a České a moravské pivní koruny. Proběhla i autogramiáda knihy Pivař a blondýna, autorů Daniely Kovářové a Ladislava Jakla.
Hrad podeváté
Za sebe dodávám, že to byl velmi příjemně strávený pátek a doufám, že 10.ročník se uskuteční podle plánu, v červnu 2022.
Další fotky najdete tady...
[Jana Běhounková] [Zobrazeno 1300x] [27. září 2021]
[Pivní slavnosti] [no comments] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!