Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Slavnosti pivovaru Rebel

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Slavnosti pivovaru Rebel

Slavnosti pivovaru Rebel[p217]

Na poslední červnový den jsem se těšil jako malej kluk. Mnoha lidem a hlavně dětem začínaly prázdniny, pro mě byl tento den dlouho dopředu spojen s konáním slavností pivovaru Rebel Havlíčkův Brod, jimiž jsem chtěl zahájit svůj týden odpočinku od pracovního frmolu.

Protože se mi zdálo, že na webových stránkách pivovaru o této akci celkem nic není, napsal jsem si o informace přímo řediteli pivovaru p. Huškovi. Takřka obratem jsem obdržel kompletní program a i na stránkách došlo k doplnění informací. Později se ukázalo, že to nebylo tak úplně všechno, co by tam mělo být… Ale snad to bude pro webmastera a vedení pivovaru poučením do budoucna…

Do Havlíčkova Brodu jsme společně s manželkou dorazili vlakem krátce před 14. hodinou, kdy na náměstí začínala oficiální hudební produkce vystoupením Michala Pavlíčka a jeho One Season Bandu.

Hudební produkce
Hudební produkce

Vstup byl pochopitelně zdarma a na pódiu se v průběhu odpoledne a večera vystřídali krom už vzpomínaného MP&OSB následující interpreti: Tam Tam Orchestra, Ready Kirken, ABBA world revival, Banjoband Ivana Mládka, Jarda Hypochondr či Premier. Za nedalekou základní školou bylo druhé pódium, kde vystupovaly dechové a lidové soubory (tam jsem ale nešel).

Náměstí bylo plné lidí poslouchajících muziku, pojídajících nejrůznější laskominy a popíjejících pivo Rebel 12° za lidovou cenu 15 Kč, které teklo z mnoha píp po celém obvodu náměstí. K tomu všemu panovalo slunečné teplé počasí.

Jeden z mobilních výčepů
Jeden z mobilních výčepů

V průběhu vystoupení MP&OSB jsem vypil dvě piva a z letáku jsem se dozvěděl zajímavou informaci, a to, že zrovna když jsme uřícení udýchaní tak tak stíhali v Přibyslavi vlak do Brodu, odjížděl z náměstí (kam to máme z chalupy o mnoho blíž) autobus jedné z pěti linek svážejících zdarma zájemce o pivovarské slavnosti (tedy informace důležitá, ale na webu pivovaru nezveřejněná). Tak snad příště!

Dalším místem, kde se konaly zajímavé věci, byl pivovarský dvůr a samotný pivovar s přilehlou restaurací (Pivovarský hostinec Rebel). V restauraci jsme čekali na kolegu, který přijížděl od Kolína, a ochutnali tak poprvé v životě kvasnicového Rebela. Opravdu dobré pivo! V restauraci lze též zakoupit propagační materiály pivovaru (sklo, trička – taky jedno mám).

Vstupné na pivovarský dvůr bylo 70 Kč a zahrnovalo exkurzi do pivovaru, jedno kvasnicové pivo a klobásu.

Chutná?
Chutná?

Všech tří možností jsme plně využili a já se uvnitř pivovaru dozvěděl mnoho zajímavých, dosud netušených věcí, z nichž tou nejzásadnější byla informace o technologii HGB, která se v pivovaře používá od roku 2004. Znamená to, že se vaří výhradně dvanáctka a z části objemu se pomocí zařízení HGB vyrobí jedenáctka a desítka.

Trošku jsem o tom podebatoval přímo s panem sládkem, který nás provázel: Že jsem dosud netušil, že jedenáctka je vlastně ředěná dvanáctka. Pan sládek se ohradil, že v žádném případě to není ředění (pivovarští obecně nemají asi tohle slovo v lásce), že to je technologická úprava naprosto odsycenou vodou (tedy vodou bez přítomnosti plynů). Na mou poznámku, že jsem chemik a že úprava koncentrace vodou směrem dolů se prostě nazývá ředění, s úsměvem reagoval slovy: „Ano, úprava koncentrace, ale nikoli ředění“!

Rebel v ruce
Rebel v ruce

Pak ještě p. sládek vyjmenoval další příklady středních pivovarů, kde se tato technologie používá (opravdu jsem to dosud nevěděl) a dodal, že by si v Rebelu nedovolili dělat takové zhovadilosti jako se prováděly např. v Bráníku, kde navařili šestnáctapůlku a upravovali ji pak na devětapůlku.

A šlo se dále. K CK tankům. Teď už si přesně nepamatuju, kolik jich v Rebelu mají a jaký mají objem, ale oproti kolosům známým z ‚našich‘ světových pivovarů jsou to vlastně jen malé nádržky. Běžně se v nich vyrábí lahvový výčepní Haškův c.k. Rebel a sudový Tudor. Neběžně i ležák Rebel 12°, hlavně asi v letní sezóně, kdy kapacity pivovaru nestačí pokrýt zvýšenou spotřebu piva (senzoricky se prý nepozná, jakou technologií je pivo vyrobené, stavovsky se mi nechce věřit, že někdy možná piju pivo vyrobené v CKT).

Po skončení exkurze jsem si s p. sládkem ještě asi 20 minut povídal na dvoře o stavu českého pivovarnictví a boji Rebela na pivovarském trhu. Zajímavou diskusi jsme pak ukončili fotografií mého kamaráda s p. sládkem a mohli se jít opět věnovat konzumaci výborného piva a neméně dobré klobásy.

Pan starý od Rebelů
Pan starý od Rebelů

Před dvacátou hodinou jsme se přesunuli zpátky na náměstí, kde měl podle programu hrát Ivan Mládek se svým Banjobandem, na kteréžto vystoupení jsme se všichni moc těšili. Leč marně. Ivan Mládek prý vystupoval už od 17 hodin a teď byli na pódiu bubeníci z Orchestry. Tuto změnu programu jsme bohužel nezachytili včas a přišli tak o plánované vyvrcholení (dle vlastního soudu) celé jinak nadmíru vyvedené akce. Nezbývá než těšit se na další ročník, který bude určitě nejen z organizačního a informačního hlediska mnohem lepší :-)[Zbyněk Melichar] [Zobrazeno 15820x] [26. červenec 2007]
[Pivní slavnosti] [comments: 10] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

val

pondělí, 21. prosinec 2009
07:54

val

To alibistické vyjádření o HGB, no hezký, další pivo, za který nebudu utrácet...


napsal(a): val [Odpovědět]

PaegasRobin

neděle, 20. prosinec 2009
14:51

Byl jsem na Pivních slavnostech Měšťanského pivovaru Rebel Havlíčkův Brod.Musím se ohradit kvůli oplocení na Havlíčkově náměstí kde se Pivní slavnosti konaly.

1) Někteří pořadatelé,hosté měli pivo,vstup gratis,zdarma.
2) Doprava autobusem byla na akci tam a zpět gratis,zdarma.
3) Prodej vstupenek v předprodeji,tisk plakátů,pronájem Havlíčkova náměstí,elektřina a následně vystupující hosté to něco stojí.Kolik by to stálo,kolik stojí vystoupení na koncert bez dopravy ? Suma sumárum co by jsi za to sakra Kamile nechtěl,že ? Například cesta Krucemburk,Havlíčkova Borová,Přibyslav do Havlíčkova Brodu a zpět kolik by stála autobusem nó ? Nyní autobus stojí kolem 50,00 Kč pouze Krucemburk,Ždírec nad Doubravou do Havlíčkova Brodu.Nebyl jsi tam,tak proč sem lezeš a křivě,protiprávně napadáš Pivovar Rebel Havlíčkův Brod ? Pavel Šorf alias Robin (32)


napsal(a): PaegasRobin (tvujrobin(a)atlas.cz) [Odpovědět]

Adsense

16. červen 2024
07:30


posted by: Inzerce

Dan

pondělí, 21. prosinec 2009
00:51

Dan

to PaegasRobin:
No je to čistě věc ekonomiky zajištění akce. Některé pivovary režii spojenou s pořádáním pivních slavností zatáhnou ze svého, některé vybírají vstupné, aby to zaplatili návštěvníci.

Pro mne osobně, než oplocené náměstí, je důležitější informace, že Rebel "pošteloval" HGB a pivo ředí a dosyscuje víc než dřív. A to není zrovna dobrá zpráva a něco to také vypovídá o tom, jak na tom pivovar je ekonomicky. Podle mne, další pivovar, který má našlápnuto jít postupně s kvalitou do háje...:(


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Kamil

pondělí, 13. červenec 2009
17:31

Já mám rebela rád,piju ho už léta,ale to co předvedly na pivnich slavnostech letos,oplotit část námestí,kde se člověk nemůže ani nadechnout.To fakt nepamatuju,ještě vstupný,stydte se!Copak vám to pivo málo vynáší,abyste museli kazit slvanosti.Vžycky bylo celý námestí volný tak nechápu proč to nemůže být tak dál.Já tam nebyl a spousty lidí co znám taky ne.Pokud to příště bude stejné tak slavnosti pro mě skončily a pro spousty lidí co znám taky.


napsal(a): Kamil [Odpovědět]

dada

neděle, 20. červenec 2008
13:17

JA MSLIM REBEL MA NEJLEPSI PIVO A VERTE MI SAMA OSOBNE JSEM JIM DAVALA OCENENI V TABORE NA PIVNICH SLAVNOSTECH


napsal(a): dada (DANA.KRTILOVA(a)SEZNAM.CZ) [Odpovědět]

Dwarf

pondělí, 29. říjen 2007
12:30

Dwarf

byl jsem v pátek na exkurzi v Bernardovi a tam mají CKT a HGB taky... ale stejně jako v HB jsou CKT (zatím 2, později až 8) používány jen jako uzavřená spilka, páč na další normální spilku není místo... HGB se používá na vyrovnání desetinek na stejnou hodnotu EPM


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Martin Štros

pátek, 3. srpen 2007
19:27

Ale tak co HGB z 12 na 11 a 10 je v pohodě, holt to berme jako realitu. Naučme se soudit pivo podle toho, jak chutná, ne podle toho, jak se vyrábí...


napsal(a): Martin Štros [Odpovědět]

Dwarf

sobota, 28. červenec 2007
10:22

Dwarf

Rebel 12° se samozřejmě dělá poctivě klasicky - varna, spilka, sklep.
V CKT se krom oněch 2 výčepních značek (Haškův a Tudor), což Rebel má i na svých stránkách, dělají v podstatě jen zkušební várky, prý na srovnání... (moje pozn. v článku byla spíš obava z budoucnosti... ale byl jsem ujištěn, že Rebel 12° se do CKT stěhovat nebude)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Chody

pátek, 27. červenec 2007
19:59

Chody

Copak CKT, ale HGB ... Luboši, vždyť dneska právě začínají v Nepomuku Pivní slavnosti a proto zítra vyrážíme do Protivína ...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Luboš S.

pátek, 27. červenec 2007
19:50

Luboš S.

Zdravím.
Škoda, že takové akce nejsou i u nás v okolí Nepomuka. Zbývá než závidět. Jsem ale překvapený, že Rebel už se také vyrábí v CK tancích. Snad na své chuti nic neztratil. Naposledy jsem ho pil v lednu v Táboře. Kvasnicového bych také rád ochutnal.


napsal(a): Luboš S. [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI