Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Slunce, seno, hospoda

Hospody, hospody a restaurace ...


verze pro tisk

Slunce, seno, hospoda

Slunce, seno, hospoda

Jistě znáte kultovní české komedie Slunce, seno... režiséra Zdeňka Trošky, které byly natáčeny v jeho rodných Hošticích u Volyně. Letos se skoro na všech pivních serverech objevil odkaz na www.hostickahospoda.cz, přiznám se, že mi to tak trochu připadalo jako spam, ne však tak otravný jako Šůvinka. Když se prokliknete, tak se dostanete na stránky zajímavé hospody. Zajímavé hlavně v tom, že se nachází v Bavorsku a že je zde na čepu strakonické pivo. Nevím, zda za celým tímto (ale i dalším odkazem www.sluncesenojzd.eu ) stojí opravdu družstevníci z Hoštic, ale jako nápad se mi to zdá dobré. Už slyším remcaly typu žobánků o tom, proč nosit dřevo do lesa apod...

Hoštická hospoda v Německu
Hoštická hospoda v Německu

Více mi o hostinci prozradila paní Němcová z JZD Hoštice u Volyně ve svém dopise:

"Hoštická hospoda s Trautenberkem v bavorském Horním Falci se nachází v obci Schmidgaden (40 km od Rozvadova na nové dálnici A6, směrem na Amberg, s vlastním výjezdem z dálnice). Polohou je ideální pro občerstvení skupin či jednotlivců cestujících z či do zahraničí. Disponujeme též bezproblémovým parkováním pro autobusy.

Český hostinec ve Schmidgadenu je nově zrekonstruovaný, velmi útulný a nabízí nejen speciality české a bavorské kuchyně, ale i strakonické pivo. Hostinec vytváří příjemnou, známou atmosféru nejen nabídkou klasiky české kuchyně, ale též vyzdobením Ladovými obrázky. Hostinec byl slavnostně otevřen dne 6. června 2009 za účasti delegace obyvatel a činitelů Hoštic u Volyně, místa natáčení letních komedií Zdeňka Trošky Slunce, seno, jahody a pokračování. JZD Dobrá Voda Hoštice u Volyně je zároveň patronem české hospody a díky tomu má též název "Hoštická hospoda".

Pro české návštěvníky je atraktivní zejména spojení s oblíbeným JZD Hoštice u Volyně, zájem však budí též 2,5 metrů vysoká, originální dřevěná socha statkáře Trautenberka známého z večerníčků Krkonošské pohádky. Sochu vyřezal pan Ivan Moravec, starosta Hoštic u Volyně. Skutečně existující rod Trauttenbergů měl právě v Horním Falci svá panství a je úzce spojen s tímto překrásným, vlídným krajem.

Platby v "Hoštické hospodě" přijímáme v CZK, EUR a též v naší turistické měně - v hoštických eurech.

Srdečně Vás zveme!"

Král Šumavy přešel
Král Šumavy přešel

Dále se dozvídám, že o kvalitu a originalitu české kuchyně se stará odborník na slovo vzatý, šéfkuchař Petr Novotný. Málo známým faktem je, že Horní Falc patřil za vlády Karla IV. k českému území a byl jednou z českých korunních zemí, takže volba místa je víc jak příznačná. Pro ctitele českého piva může být tato hospoda světlým místem v bavorské pivní šedi - rozuměj přehršli pivních stylů, ve kterých se našinec moc nevyzná.

Pozvánka na posvícení
Pozvánka na posvícení

No a zanedlouho se naskýtá možnost zúčastnit se v této české hospodě pravého bavorsko - českého posvícení, o kterém informuje opět paní Němcová:

"17. října 2009 pořádá JZD Dobrá Voda Hoštice u Volyně v družbě s obcí Schmidgaden v Horní Falci, Bavorsku tradiční POSVÍCENÍ v česko-bavorském duchu. K posvícení patří dobré jídlo a pití – u nás kapři po jihočesku a hornofalcku, posvícenské koblihy, strakonické pivo a další! K tanci a poslechu hraje česká lidovka ZVOTOČANKA, která je oblíbeným hudebním doprovodem na akcích JZD Hoštice. Posvícení se samozřejmě účastní i zaměstnanci JZD Hoštice u Volyně, čeští turisté se ve Schmidgadenu budou cítit jako doma"

Na zdraví!
Na zdraví!

Možná si říkáte, že dnešní článek trošku zavání reklamou. Asi máte pravdu, ale když já mám prostě pro hoštické slunce slabost, vždyť to tam vypadá jako u nás na vsi :)Ještě nezbytná informace, kde přesně hospodu najdete, takže vězte, že adresa zní:

Hoštická hospoda s Trautenberkem v Německu

Schmidgaden D-92546, Hauptstrasse 19

Horní Falc v Bavorsku

(40 km od Rozvadova)[Richard Chodora] [Zobrazeno 12168x] [2. říjen 2009]
[Restaurace] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Henri

sobota, 3. říjen 2009
18:42

Henri

No, když už budu v Bavorsku, tak určitě dám přednost té "šedi", ve které se budu snažit přeci jenom trochu vyznat, před Dudákem, kterého si jinak u nás dám rád. A asi jsem také suchar jako jiri.kana, ale Troškovi (a podobné) komedie opravdu nemusím. Ale jinak je to zajímavý podnikatelský záměr a přeji jim hodně štěstí a těším se na první hospodu s nějakým pivem z té bavorské šedi u nás :-)


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Abrahaam

sobota, 3. říjen 2009
19:51

Abrahaam

to Henri: Asi tak. Ona to muze byt atrakce a zajimavost predevsim pro ty Bavory, ani ne tak pro nas. Pokud se v teto oblasti objevim, tak Dudak (ktereho mam doma) nebude to, co vyhledavam. Ale celkem by me zajimalo, jak si povedou a zda se bude darit. Nezbyva nez jim poprat hodne stesti.


napsal(a): Abrahaam [Odpovědět]

Moro

pátek, 2. říjen 2009
19:15

Moro

Chody - jen drobnost - remcal bez remcala, jako pán bez pána, takže ne remcali jako sloveso, nýbrž remcaly jako podstatné jméno :)


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Adsense

29. únor 2024
17:04


posted by: Inzerce

jiri.kana

pátek, 2. říjen 2009
18:28

jiri.kana

Já jsem asi suchar, takže na Slunce, seno plus cokoliv dalšího mě nikdo nenaláká, spíš naopak...

Ale přeji Králi Šumavy, ať se mu v Bavorsku daří.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI