Evan Evans Brewery , Llandeilo (Wales)
Evan Evans Brewery , Llandeilo (Wales)
Zpráva č. 5 – o stavu pivovarnictví u našich sousedů
Vážení čtenáři, milí pivní přátelé,
Tak ještě jednou z Walesu. O zemi a krajince jsme si již pověděli minule. A dostal jsem za to dokonce v komentářích „tipec“, že bych neměl dělat politickou osvětu, ... ale je těžké „jí“ nedělat, vždyť ten Wales je tak čisťounký a spořádaný! Proč to neříci? To přeci pozná, navštíví-li tuto zemi, i ten nejzarytější levičák, kterému se stále nejvíce líbí ve východním Berlíně či v Moskvě … haha. Stačí málo, jen mít oči otevřené, a trochu místa pro objektivnost v hlavě. A jak říkám: pivo patří do místa, a místo do mapy. Nebo do srdce! Vše je krapet širší než jen strohý fakt, že je zde pěna a nazrzlá tekutina. Není dobré být pořád jen technokrat. Stačí, že jeden takový je náš prezident.
Vedle faktů, čísel a peněz je tu i něco jako tradice, srdce a duše. Je jednoduché říci, že zavřeme třeba Březňák, protože nám nenese přesně ty miliony, které jsme si naplánovali v počítačovém grafu, ale o něco méně. Ale pak je tu taky tvář přednosty Victora Cibicha. Tradice, hrdost, … starý pivovar, co už zásoboval pivem Rommelovu linii v severní Africe. Proč se nepobavit trochu hlouběji? Ale v tomto článku budeme tedy raději u piva! Vše už bylo řečeno.
Evan Evans Brewery zvenku
Tentokrát zajedeme do vesničky-městečka Llandeilo. Je to opravdu spíše malá víska, ale musel jsem jí projít dvakrát tam i zpět, než jsem pivovar našel. To víte, to není jak v Čechách, kde je pivo a pivovar středem všeho dění. Zde nikdo z místních, koho jsem oslovil, o přítomnosti pivovaru nevěděl. Hřiště na rugby by věděl každý. Až nakonec jsem pivovárek objevil poblíž vlakového nádraží. Utopený pod svahem, v bývalých autodílnách, najdete zde Evan Evans Brewery. Toto není původní místo pivovaru, sem se přestěhoval prý docela nedávno, ale historie firmy Evan Evans Ltd. sahá až do roku 1767. Je spojená nejen s pivovarnictvím ale i s realitami…
Nádvoří pivovaru
Jste na „Ostrovech“ a čekejte tedy svrchně kvašená piva. Ředitel pivovaru pan Simon Buckley mně také hned dává malou úvodní přednášku, jak by zde s ležáky žádný „byznys“ neudělal a jak je ležák v podstatě mdlé a nicneříkající pivo. V duchu s ním nesouhlasím, ale mlčím. Pravdou ovšem je, že Plzeň a Budvar si zde, v malém Llandeilo, koupit bez problémů můžete. Objevil jsem tyto dva naše velvyslance hned v prvním krámu (velikosti našeho Albertu) při cestě z pivovaru. Asi je někdo kupuje, když jsou na skladě. Nicméně byly vážně mírně zaprášené. A také drahé!
Ředitel pivovaru, pan Simon Buckley
Simon mě ovšem překvapuje podruhé. Držíc dvě (cca. půllitrové sklínky) se nahýbá k jakési hadičce vedoucí ze sudu a vyplachuje nejdříve pivem ty sklínky, poté si nejdříve sám nalívá cca. 2 decky, vyplachuje si pivem ústa, vyplivává ho … teprve poté uznaje, že pivo je k pití, nalévá dvě plné sklenice pro mě a sebe. Je to „ale“, mírně krkolomného názvu CWRW s obsahem alkoholu 4,2 % … a musím uznat že nechutná zle.
Piva z Evan Evans Brewery
Už dávno se nebráním svrchně kvašeným pivům. V Čechách mi dost chutnala a chutná například IPA z Varnsdorfu (Minipivovar Kocour). Je to jiné a je to dobré a osvěžující. Zde v Evan Evans vaří těch piv docela dost. Tři pravidelná stálá piva: Warr, CWRW a Best Bitter. A pak mnoho sezónních a příležitostných speciálů: May Fly v květnu na zahájení muškařské sezony (muškaření je ve Walesu velmi populární), Dewi Sant v březnu, Harwest Home v září, Full Cry v říjnu, Bishops Revenge neboli „Biskupova odplata“ se vaří v listopadu, Santa´s Tipple na Vánoce, Spring Fever v dubnu, Easter Ale na Velikonoce a ještě několik dalších. Celkem 18 různých druhů piv.
Budu teď asi mírně nezdvořilý, ale musím opravdu uznat a říci, že zdejší piva jsou o třídu lepší než ta v předešle navštíveném velšském pivovaru. Tento pivovar zde stojí a vaří teprve od září roku 2004, ale jak jsem napsal na začátku, historie je dlouhá a zajímavá. Simonovi předci začali s vařením piva v západním Walesu v osmnáctém století a pivovar byl pojmenován po slavném welšském sládkovi panu Williamu Evan-Evans, který se roku 1800, jistě chytře, přiženil do rodiny Buckley. Takže Simon v podstatě oprášil tradici. Ať se mu daří ... má velké plány. Jako každý správný podnikatel.
Varny
Jak všichni víme, technologie a pracnost výroby svrchně kvašených piv není tak sofistikovaná jako těch ležáckých. A tady je toho názorný příklad. Zde je všehovšudy pět šest nerezových tanků. Varna, u které se právě činí Simonův syn, nějaká ta zcezovačka a pak už jen 3 cylindrokonické tanky, kde pivo několik málo dnů kvasí i zraje zároveň.
CKT
Za touto místností je podlouhlá chodba, kde právě byly desinfikovány sudy. Na konci chodby, již venku pod přístřeškem, je myčka sudů. Ty se používají jak plastové tak kovové. Roční produkce je okolo 15 000 hektolitrů, tedy na minipivovar docela slušné kvantum (na české poměry snese dobré srovnání s produkcí třeba Pivovaru Kout na Šumavě). Není divu, pivo se vozí do cca 150 hospod v blízkém i širším okolí.
Myčka sudů
A ty už něco vypijí. I když… Podle mého soudu a odhadu pět hospod ve Walesu nevypije za den zdaleka to co jedna u nás v Teplicích, a tedy v Čechách, ale to je jiná povídka. Oni nemají pivo za tekutý chleba jako my. Oni ho nemilují! Nepyšní se jím … není zde ta hrdost. Oni ho ucucávají a v podstatě ani neví možná proč. Podstrčil-li by jim člověk víno či whisky, možná by jim to ani nevadilo. Jiný kraj, jiný mrav. Což ale neznamená že jsou horší či lepší. Jsou stejně přátelští a pohostinní jako my!
Sudy
Pivovar neláhvuje, vše končí v sudech a jde v nefiltrované a nepasterované podobě přímo ke spotřebiteli. Používá se zásadně americký chmel a anglický slad z oblasti Herefordshire. Veškerá technologie byla dodána zbrusu nová z Halifaxu z Kanady. V pivovaru je cca 10 zaměstnanců. Je to pořád takový malý, rodinný a pěkný pivovárek. Takový malý dvoreček, kde máte absolutní přehled, co se děje.
Dvoreček
Už na hlavní silnici jsem zavětřil krásný závan vařeného sladu. „Mladý Buckley“ právě vařil. Ten závan nechá v klidu jen člověka nezainteresovaného, ne tak Vás, milovníky piva, a mě! Poznáme ho na deset honů. A tak jsem šel ochutnat a na prohlídku. Pojďte se mnou! Neboť na webové stránce pivovaru www.evan-evans.com se toho moc nedozvíte, je už rok „statická“ a dozvíte se z ní tak maximálně „kulové“ a telefonní číslo. I ten Wales má své „mouchy“. Ale je pořád krásný…
CzechNeerMan v Evan Evans Brewery
Pivo je život a život je pivo. Je třeba obojí užívat. Ale rád bych teď osobně tuto reportáž poslal a věnoval do Nebe mému bratrovi Janovi, který před dvěma dny zemřel.
[Libor Vojáček] [Zobrazeno 7875x] [29. březen 2009]
[Pivo ve světě] [comments: 7] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
peťulec
středa, 19. leden 2011
18:30
Krásný článek. Moooc hezky se čte...
napsal(a): peťulec (patrika.pp(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
11:22
posted by: Inzerce
CzechBeerMan
neděle, 29. březen 2009
17:03
Dovolím si ještě jednu poznámku, Jiří. A poslední ať příliš neunavuji. Ale mám rád, a baví mě slušná diskuse. Víte , já nevím zda je Moskva centrem či necentrem komunismu. Ale jedno vím určitě : Wales a Její Veličenstvo tím centrem nikdo nebylo. A podle toho to tam taky vypadá !
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
CzechBeerMan
neděle, 29. březen 2009
16:50
Pane jiří , ten článek je hlavěn o pivu, a dobré pivo od špatného si nepletu. Že je tam nějaká legrační "politická" vložka, tak to je jen proto aby článek měl něco na co se někdo může chytat .... někdo kdo má kuří oko na noze .
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
Weetek
pondělí, 30. březen 2009
08:01
to CzechBeerMan: Kuří oko, nebo jen jiný, často podstatně příčetnější názor? Mimochodem, Wales a Veličenstvo, to je docela zajímavá kapitola. Víte například, že jednu dobu musely z příkazu Veličenstva všechny děti, co ve škole žbleptly velšsky, klečet v koutě?
Jiri.J
neděle, 29. březen 2009
13:24
Pan Vojáčku byl jste za posledních 10 let v Moskvě?
Nepletete si pojmy s dojmy? Podle Vás je Moskva centrem (či kryptocentrem) světové levice, či komunismu?
napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]