S poštou za pivem
Pivní cesty
S poštou za pivem
Na začátku je nutno přiznat, že k sepsání tohoto článku mě tak trochu inspirovalo Vožechovo vzpomínání na krušovického Mušketýra. Osmdesátá léta sice pivně nepamatuju, ale už ta devadesátá ano. Jako náctiletý jsem se, mezi školami, stal poštovským panáčkem, protože jsem nastoupil k vlakové poště, což obnášelo ježdění v modrém vagónku po (nejen) západních Čechách. Pravda dnes bych si to pivně moc neužil, ale tenkrát to byla paráda. Už proto, že mi žádná značka nebyla cizí a já si tak mohl užívat všude.
Poštovní vagón
Mé povídání se odehrává v roce 1993 ve třech okresních městech, která měla tu výsadu, že se v nich vařilo pivo. Bohužel, všechny tři pivovary zavřel jejich vlastník Plzeňské pivovary, dnes Plzeňský Prazdroj a už se v nich nikdy pivo nevařilo, ba co víc některé jsou zčásti či zcela zbourané.
Šichta první - Domažlice
Náš vlak vyjíždí z Plzně něco málo před třetí hodinou ranní, ale v poštovním vagónu je živo již od půlnoci. Jsme tu tři - vedoucí, třídič a já (výpravčí poštovních závěrů, což znamená, že mám na starosti hlavně balíky a pytle zpracované od kolegů). Kolem páté ráno přijíždíme do Domažlic. Rychle vykládáme vagón a jdeme spát, vždyť nástup na zpáteční cestu máme až ve čtyři odpoledne. Kolem poledního jsem vzhůru a hurá na oběd.
U Schneiderů
V Domažlicích jsem si oblíbil hospůdku, která snad byla brána za pivovarskou. U Schneiderů se jmenovala a já jsem potěšen, že funguje dodnes a netočí jen plzeňská piva. Ale vraťme se o několik let zpět. Na čepu tehdy samozřejmě jen domažlická piva - Radní 10 a Rychtář 12. Jestli byl k mání i černý Purkmistr, na to si už nevzpomenu. Piva byla velmi pitelná, obzvlášť Rychtář, což způsobilo kolikrát to, že do čtyř hodin měl člověk na účtu čárek poměrně nepoměrně :)
Pivovar Domažlice
Já vím, v pracovním procesu se pít nemá, ba je to dokonce zakázáno, leč člověk byl mladý, nemusel se starat o rodinu, takže mu na místě až tak moc nezáleželo a hlavně tenkrát tam pil každý. Tedy skoro, všude se najde nějaká ta bílá vrána, že. Jak tak koukám na anketu (o řízení pod vlivem), je tam dost hlasů Mirků Dušínů a já věřím, že by se jistě nenapili ani v práci :( Leč já nikdy Mirkem nebyl...
Domažlická piva
V části domažlického pivovaru by se snad někdy v budoucnu měla obnovit výroba alespoň ve formě minipivovaru, ale už se o tom mluví dost dlouho, takže osobně pomalu ztrácím naděje...
Šichta druhá - Cheb
Cesta do Chebu se nastupovala někdy dopoledne až v poledne. Kolem šesté podvečerní jsem byl se svou prací hotov. Zbývalo tedy jen hodit bágly na ubytovnu, která byla v areálu chebské vlakové pošty a šup do víru města. Ne, na Evropskou ulici jsem se nechystal, vzal jsem to směrem do centra, kde se nalézala restaurace Blaník, kterou jsem si oblíbil. Na čepu chebský Starovar 12 za 7,90 Kč. Pokud si dobře pamatuji jednalo se o poměrně velký sál a večery se zde trávili krásně.
Pivovar Cheb dnes
Časem však zde pivo zdražilo o, tenkrát nevídané, celé dvě koruny a já začal chodit jinam - U lucerny - na Gambrinus 10 za 6,80. Dnes již vím, že to byla fatální chyba a měl jsem dále prolévat hrdlem pivo chebské, leč omlouvá mne jen to, že mi v duchu ani nenapadlo, že by mohl být pivovar uzavřen. Co bych za to dneska dal, kdybych mohl zajít do Blaníku, dnes snad již také neexistujícího, či kamkoliv jinam na Starovara...
Chebská piva
Šichta třetí - Karlovy Vary
Po chebském pivu se báječně spalo a já se vydávám na další cestu (tentokrát sám a sám dojedu až do Plzně). Takže už jen krátká zastávka v Sokolově a přijíždíme do Karlových Varů, kde mě čeká přestávka ve formě oběda a s tím je samozřejmě spojeno popíjení varského Karla. Tato tradiční jedenáctka sice byla slabší, než Starovar, ale i tak výborně pitelná. Přejdu koleje po lávce - nadchodu a už jsem v místech, která se zvou Růžový kopeček či tak nějak, kde se nachází restaurace Racek s Karlem na Čepu. Dnes Irish Pub Racek.
Pivovar Karlovy Vary
Když se mi někdy stalo, že nechci celou dobu strávit v hospodě, vydávám se do města. Mám dojem, že jsem procházel i kolem karlovarského pivovaru a své putování několikrát zakončil v restauraci hotelu Brix, samozřejmě s Karlem na čepu. Jak jsem se dočetl na internetu, hotel již není v provozu a navíc hyzdí své okolí. Nechce se mi věřit, že za cca 15 let došlo k takové proměně. Určitě škoda.
Karlovarská piva
Ale to už je čas zamířit zpět na nádraží a vyrazit k domovu. Neopomenu zakoupit varská lahvová piva do sbírky ale také dvě plzeňské desítky, jejichž tvar etikety napovídá tomu, že byly vařeny (nebo jen stáčeny?) v Karlových Varech.
Už tenkrát piva původem...
Závěrem mohu směle prohlásit, že ve všech západočeských pivovarech bylo vařeno výborné pivo a je jen škoda, že se pivovary v Domažlicích, Chebu i v Karlových Varech nepodařilo uzmout hrobníkovi - rozuměj plzeňského vlastníka - z lopaty. Jediný pivovar, který z tehdejšího uskupení mimo Plzeň přežil je Chodovar. Kdyby takovou šanci dostali i ostatní tři, věřím, že by prosperovaly a my si mohli dopřávat jejich piva dodnes.
P.S.: Některé fotografie jsou posbírány po internetu, autorům se tímto za jejich použití omlouvám...
P.S.2: Při hledání informací a obrázků o vlakové poště jsem zjistil, že u nás už prakticky neexistuje :(
P.S.3: Od bývalého pracovníka chebského pivovaru jsem se dozvěděl následující o dnešním stavu pivovaru: "Z lahvovny (a filtrace) je dnes Kaufland. Varna, kvasničárna s propagací, laboratoř - to je teď prodejna Prima, OD Prostějov atd. Z bývalé stáčírny sudů a výstavu sudů, myčky sudů a bednárny je prodejna hraček, bot, oblečení atd. V podzemí jsou určitě zachované prostory dolní spilky a sklepa. Nemyslím si, že je zasypali, byly to obrovské prostory. Ležácké tanky pravděpodobně vyřezali (bylo jich tam cc 200 - od 110 hl po 340 hl). Kvasné kádě dolní spilky určitě zůstaly na místě - byly to betonové monolity s uponovým nátěrem - objem kolem 420 hl). Horní spilka byla komplet v nerezu - 4 řady kádí, každá asi po 12 ks, každá káď tuším 200 hl. Ta byla v úrovni přízemí. Určitě nestojí - budovy dopravy, garáže, ředitelství, dílny, jídelna, sila na slad a část sladového hospodářství."
P:S.4: Při fotografování lahví jsem si všiml, že některá piva měla na tehdejší dobu ne zrovna standardní zadní etiketu s povídáním, které bych Vám rád ocitoval:
Domažlický Písař - lehké pivo: "Pivo vyrobené tradiční technologií za použití kvalitního českého sladu, chmele a vody z oblasti Šumavy. Lehké pivo se vyznačuje ne jedné straně vysokým řízem, ale zároveň i nízkým obsahem alkoholu a využitelné energie. Je proto vhodné všude tam, kde je nutné uhasit žízeň, ale hlava musí zůstat čistá."
Karlovarské minerální pivo - vařeno z přírodní léčivé minerální vody: "Toto pivo je vyráběno klasickou českou technologií z tradičních přírodních materiálů a těší se velké oblibě u znalců. V hotovém pivu je vysoký obsah minerálních látek, které dodávají jedinečnou chuť tomuto nápoji. Visoká hladina lithia snižuje vliv rizikových faktorů a příznivě působí na metabolismus tuků a bílkovin."
Dukát - speciální světlé pivo: "Toto pivo je vyráběno tradičním plzeňským způsobem s dlouhou dobou zrání při nízké teplotě. Čistý a nahořklý charakter je to, čeho si opravdoví znalci cení"
[Richard Chodora] [Zobrazeno 12178x] [4. únor 2010]
[Pivní cesty] [comments: 13] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Weetek
pátek, 5. únor 2010
17:20
Při pohledu na chebské lahváče mě napadá jedna věc. když jsem v roce 2004 stážoval v Anglii, v jednom malém mšst jsem v krámku typu "vše za libru" uviděl lahváče, které mi připadaly povědomé. Ukázalo se, že nesou právě takovou etiketu, jako mají chebská piva, ale místo "Wallenstein" byl nápis "Eisenstein". Železná Ruda? Hm, hm... Čert ví, kde se tam tahle zjevně česká piva vzala, etiketa už další indicie neposkytla, ale rozhodně to nebyl rpošlé skladové zásoby bůh ví odkud...pivo se nromálně dalo pít.
BCH
pátek, 5. únor 2010
20:39
to Weetek: Pod pivovarem Cheb (ale jinak již vyrobeno v pivovaru Gambrinus) mám přibližně z roku 2006 pivní etiketu, fólii (v korunce je v červeném podkladě vyobrazená trochu nepovedená zlatá orlice či co): EISBRAU /CZECH/Traditional Beer. Na zadní etiketě je kromě ang. textu - SHIPPED BY: Andre Simon Agencies Limited/ LS12 6HJ UK. Tak to byla asi poslední PE, kterou Gambrinus v rámci "Chebského" vývozu vydal. Po uzavření Chebského pivovaru samozřejmě existovalo spoustu vývozních PE (fólie), jejichž tvar kopíroval tvar etiket Gambrinusu. Pro vývoz se používaly názvy: Eger Urbier/Traditional Beer (např. do USA), Starovar /EGERER URBRÄU, výčapný ležiak (do SR), Wallenstein lager bier (do Německa) atd.
Adsense
21. listopad 2024
10:11
posted by: Inzerce
Milan
pátek, 5. únor 2010
16:24
Do Domažlic jsem jezdil minimálně 1x ročně za panem Čánim, byl to pracovník pivovaru a sběratel pivních etiket. V době Domažlických slavností zde ve škole pořádal burzu. Pamatuji se, jak nám pyšně ukazoval novou měděnou varnu, tehdy by nás ani ve snu nenapadlo, že pivovar za pár let skončí. Pak nás tam vzali na exkurzi z práce, řediteli se předala lahev Stoličné, za toto "vstupné" nám byla umožněna sobotní prohlídka celého pivovaru s následným posezením v pivovarské místnosti. kde mě utkvěl v paměti monumentální lustr. Piva jsme tam vypili dva sudy, z místní mlékárny byla donešena obrovská mísa sýra, který se odtud vyvážel kamsi do Arábie a samozřejmě nám hrál místní harmonikář.
Karlovy Vary jsem navštívil zpočátku devadesátých let, a už tehdy jsem měl z hospod ve Varech špatný pocit, pivo strašně drahé, večer liduprázdné hospody, Karla v centru nikde netočili, na něj jsme jezdili na okraj Varů, kde byla lidová hospoda pro místní. Dr. Bier se snad dělal jen lahvový a dodával se hlavně mimo Vary. Několikrát jsem ho ochutnal, ale žádný zázrak to nebyl. Zajímavé na tom je, že se traduje, že dobrá voda na vaření je voda bez obsahu minerálů. Karlovarské pivo ale slané rozhodně nebylo.
velbloud
pátek, 5. únor 2010
16:12
Moc hezky napsný článek, jen je škoda, že uzavírání pivovarů trvá dodnes, firmou Plzeňský Prazdroj počínaje a nyní Heinekenem konče (zrovna zítra máme akci loučení s Louny) Jinak piva z Domažlic a Karl. Varů jsem stihl ještě ochutnat, z Chebu bohužel ne. Jo to byly časy, kdy se i v Litvínově daly sehnat značky jako Purkmistr, Prior a Karel IV. Mimochodem na černou dvanáctku Purkmistr(z Domažlic) vzpomínám s chutí dodnes.
jiri.kana
pátek, 5. únor 2010
08:28
Jaké bylo to karlovarské minerální pivo? Tuším, že kdysi i v Pivním kurýru připustili, že to byl děs běs...
Já jsem se ze zmiňovaných piv dostal jen ke Karlovi IV, tehdy už se stříbrnou etiketou unifikovaného prazdrojáckého tvaru. Na podzim 1995 to dokonce prodávali v jedné sámošce v Budějovicích, já vůl si to tenkrát nekoupil. No a potom v roce 1996 jsem si v Domažlicích kupoval lahvového Písaře a desítku, ležák už tuším neexistoval. A to jejich tmavé, to byla lahůdka!
Rosťa
pátek, 5. únor 2010
10:27
to Chody: Těsně před zavřením Varského pivovaru bylo také k mání pivo z minerální vody a pokud mne paměť neklame, jmenovalo se Dr. Bier, myslím, že jej úspěšně vyváželi do Germánie a mě tehdy, stejně jako točená 11 Karel moc chutnalo.... Je takové trochu zneklidňující, že na začátku 90-tých let Prazdroj skoupil a uzavřel ostatní pivovary západních Čech krom Chodové Plané a Domažlic, vždyť tehdy byl v českých rukou a mohl se zaměřit na expanzi do zahraničí....
Dan
pátek, 5. únor 2010
00:38
I když článek popisuje, z mého pohledu, dobu poměrně nedávnou, tak si člověk uvědomí, kolik pivně negativních změn se u nás už událo.
Já se v těchto končinách vyskytoval v osmdesátých letech a článek mi připoměl některá pivečka, která tehdy člověk bral za samozřejmost a dnes existují jen ve vzpomínkách...
Je to smutné vzpomínání