Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Praha, pivo a já

Pivní cesty


verze pro tisk

Praha, pivo a já

Praha, pivo a já

Do Prahy jezdím zhruba dvakrát ročně, obvykle v dubnu a říjnu, služebně na chemické veletrhy. Co mě však zajímá daleko víc než laboratorní exponáty, ať už jsou kdekoliv, je pivní nabídka našeho hlavního města, především značky piva a zajímavosti v okolí mého současného bydliště buď málo časté nebo úplně neviděné. Nejinak tomu bylo i předposlední dubnový pátek, jinak poslední den veletrhu Incheba, na který vyrazil z Brna autobus se mnou a mými kolegy. Už několik dní předem jsem si stanovil program na těch pár volných hodin před odjezdem autobusu zpět do Brna: Pivní galerie v Holešovicích, oběd v restauraci U Radnice na Žižkově a potom, když zbude čas, návštěva Pivního klubu v Karlíně.

Z autobusu jsem u Výstaviště vystoupil v 10 hodin, což znamenalo, že do otevření Pivní galerie mám hodinu času. Veletrhu jsem tedy moc nedal a po 11. hodině se vydal vstříc dobrodružství. O Pivní galerii jsem hodně četl, mnoho pozitivního, ledacos negativního, ale už od prvního pohledu přes ulici na výlohu jsem věděl, že tady se mi bude líbit.

Exteriér Pivní galerie (Foto: web Pivní galerie)
Exteriér Pivní galerie (Foto: web Pivní galerie)

A když jsem vstoupil do celkem malého krámku a pozdravil, měl jsem dojem, že jsem se ocitl na prahu pivního ráje. Těch polic, těch lahví, těch značek úhledně vyrovnaných jak angličtí vojáci připravení na útok, oči jen přecházely. Podíval jsem se trochu blíž a začal přemýšlet, které vzorky vezmu s sebou domů na degustaci. Během pár desítek sekund jsem měl asi 27 kandidátů - favoritů, leč obsah mého batůžku a vědomí, že to všechno musím ještě pár hodin tahat na vlastním rameni snížilo počet míst na pouhé 4 kousky.

Potom můj pohled padl na malou cedulku nad vchodem do zadní místnosti, kde je několik stolů a výčep a která slouží patrně tak trochu jako ‚síň slávy‘. Na cedulce stálo ‚Vstup povolen pouze členům Klubu Pivního kurýra nebo na povolení obsluhy‘. Projevil jsem zájem o točené pivo a byl jsem pozván dál. Na čepu byl 12° Poutník a tmavá 14° Zlatá labuť Remsy vařená prý speciálně pro PG.

Nabídka točeného v PG
Nabídka točeného v PG

Objednal jsem Poutníka a zasedl k jednomu ze stolů – vybral jsem si stůl s ubrusem pivovaru Rebel HB, což je moje ‚rodné‘ pivo a zatím ještě nejčastější pivo v mém rejstříku na Beerborcovi, ačkoliv velmi (nerad) pociťuji v Kuřimi/Brně jeho absenci. Za chvíli přistála na tácku pěkně orosená sklenice plná zlatavého moku z Pelhřimova ozdobeného parádní čepicí, ke čtení jsem obdržel výtisk Pivního kurýra a já začínal mít pocit, že se mi služební cesta začíná opravdu líbit :-)

Po prvním Poutníkovi přišel druhý (přece jen jednomu je na světě smutno) a svou návštěvu tohoto pozoruhodného místa jsem zakončil půllitrem vynikajícího tmavého speciálu ze Zvíkova.

Pivní galerie + Pivní kurýr = Pivní informační centrum
Pivní galerie + Pivní kurýr = Pivní informační centrum

No a pak přišel čas na výběr oněch čtyř suvenýrů na domácí degustaci značek a piv dosud mými smysly nepoznaných, což byla v doslova nepřeberném množství vystavených lahví práce přetěžká. Ale na druhou stranu taky příjemná, doplněná tématickým rozhovorem o pivu, pivní kultuře a pivovarech s paní domácí a seznámením se s panem šéfredaktorem Pivního kurýra. Oněmi čtyřmi vyvolenými se nakonec staly: Baronka 13° (Žatec), Březňák 14° (Velké Březno), Kumburák 12° (Nová Paka) a Krkonošský medvěd Veselé pivo 14° (Vrchlabí).

Se slzou v oku jsem se rozloučil s ‚pivním rájem‘ a vyrazil na oběd na Žižkov. Restauraci U Radnice není určitě třeba představovat nijak podrobně. Už dva roky tam v podstatě při každé návštěvě Prahy chodím na oběd. Krmi zde umí připravit výbornou, prostředí je celkem pěkné a značka piva, kterou se rozhodli hostům nabízet, je pro mě také velmi lákavá.

Podkováň U Radnice
Podkováň U Radnice

Při vstupu do restaurace jsem přehlédl upozornění na nutnost zamířit do salonku a ocitl se uprostřed svatebního veselí. Trošku mě to zarazilo, ale vzápětí jsem byl nasměrován na správné místo. K jídlu jsem si objednal jelení guláš s knedlíkem (držím sice dietu, ale tohle jsem si nemohl nechat ujít) a na zapití jsem chtěl kvasnicovou 12°. Tu ale bohužel neměli, takže jsem musel vzít zavděk pivem filtrovaným. Musím se přiznat, že ten den mě pivo svou chutí nijak nezaujalo, nevím, zda to bylo mnou nebo jinými okolnostmi, ale v paměti mám uloženo něco ‚lepšejšího‘. Nicméně jsem rozhodně v pivu necítil žádnou pachuť, ať už by byla po zelenině nebo po chemii (jak zaznělo na jedné diskusi – možná to je tím, že jsem chemik a tudíž je mi chemické prostředí vlastní). Guláš jsem zapil čtyřmi kousky a na závěr zkusil tmavou desítku. Bylo to po dlouhé době první výčepní tmavé, které jsem pil a musím uznat, že chutí mě zaujalo víc než světlá dvanáctka.

Interiér U Radnice (Foto: Slevové kupony)
Interiér U Radnice (Foto: Slevové kupony)

Na návštěvu PKK už nezbyl čas, příliš jsem se rozseděl v Pivní galerii i na obědě (kam se za mnou stavil i jeden známý). Každopádně jsem byl nucen konstatovat, že to byl opět příjemně strávený pracovní den se statutem služební cesty stejně jako minule, kdy na mém programu mimo oběda na Žižkově byly i Richterův a Novoměstský minipivovar. Jen víc takových služebních cest! O zážitky určitě nebude nouze :-)[Zbyněk Melichar] [Zobrazeno 12703x] [6. květen 2007]
[Pivní cesty] [comments: 8] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Libor

čtvrtek, 17. leden 2008
15:29

Libor

v súčasnosti točia U radnice - Krakonoša. V sobotu 12.1. bola komplet celá hospoda vo farbách trutnovského pivovaru, na pípe 10 a 11 sv. (podľa zdelenia obsluhy)
Neviem, či už niekto túto informáciu písal, ale ja som "cítil potrebu" sa o ňu s vami podeliť


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Tomáš Semrád

čtvrtek, 1. listopad 2007
15:08

Díky za info ohledně Podkováně.
Zbyňo, ve Sfinxu na Hrnčířské už bohužel Rebela nemají, pípu už ovládá domácí Starobrno.
Rebela také čepovali hned v diskoklubu pod hospodou Tatra v Králově Poli na Štefánikové, dále pak v bufetu na začátku ulice Masná ve směru od Tržní a pak si jen tak letmo "pametám", že rovněž i v nějaké kantýně v Bohunicích. Nedávno jsem viděl Rebela anoncovaného "na áčku" v Pivním baru na Vranovské. I když dost divoká ulice, tak ten pivní bar vypadá nabídkou i když vesměs globálů, dost zajímavě....


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Dwarf

středa, 24. říjen 2007
17:10

Dwarf

to Luděk: no vidíš to, četl jsem to na PI...:-) a netvař se hned tak dotčeně, nemůžu si pamatovat všechno...


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Marek Kamlar

úterý, 23. říjen 2007
18:35

To Tomáš Semrád: U Radnice jsem byl minulý týden a mluvil jsem tam s panem provozním, resp. nájemcem hospody. Vykládal mi o tom, jak pochází od Podkováně a že prý by to pivo po obnovení pivovaru zase chtěl mít na čepu. Budvar tam určitě nebude. Chce tam mít piva různé stupňovitosti, takže 10, 11, 12 a možná i nějaké silnější. A také tmavé. 10 a 12 zatím představuje Podkováň, 11 Rohozec a 13 s tmavým Svijany. Po dotočení podkováňského se dá předpokládat, že tam bude pouze Rohozec se Svijanami. Jinak povídal něco o tom, že by chtěl dát na čep i pivo z nějakého minipivovaru a že už tam prý něco zkoušel, ale neujalo se to... Uvidíme.


napsal(a): Marek Kamlar (malakin(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Adsense

24. duben 2024
20:43


posted by: Inzerce

Dwarf

úterý, 23. říjen 2007
17:12

Dwarf

díky za info, minimálně toho Klokana prověřím, na Vinohrady a do Zábrdovic to mám trošku (víc) z ruky (přece jen bydlím v Kuřimi a pracuju v Řečkovicích)... na dalšího Rebela byl tvůj odkaz na SP (nějaká rybí jídelna, ale tam je večer zavřeno)

ad rest. U Radnice - někde jsem četl, že by měli točit Rohozec, takže důvod navštívit tuto restauraci určitě i nadále bude (vždyť Rohozec v čepované podobě jsem dosud neměl)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Tomáš Semrád

úterý, 23. říjen 2007
15:05

Docela by mne zajímalo co nyní budou točit U Radnice na Žižkově místo Podkováně, zůstanou jen u Budvaru, rozšíří jeho sortiment nebo přidají místo podkováňského piva nějakou jinou malopivní alternativu? Ví někdo něco?
Jinak musím souhlasit s prostředím v Pivní Galerie v Holešovicích, v srpnu jsem tam při služebce v Praze také vyrazil a na rozdíl od tebe Zbyňku si jich vzal 6, bohužel ta cena za ně je věcí, která mi trošičku zkazila zážitek... Pivní atmosféra byla umocněna těmito stránkami, které si pan Vaněk četl...
Ad Rebel v Brně. Rebel se v Brně moc nečepuje, to je pravda, avšak já vím o třech místech. Jedním je hospoda U Klokana nahoře na Zemědělské, přímo pod Provazníkovou ulicí, je to spíš ale taková paluša, dalším místem, kde čepují v Brně Rebela je světe div se domov důchodců na Vinohradech a přes léto ho čepovali v desítkové podobě i na koupališti v Zábrdovicích. Určitě to ale nejsou jediná místa, protože nyní si nemohu za nic na světě vzpomenout ještě na další dvě místa, kde jsem Rebela také viděl. Myslím, že těch míst bude ale víc.


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Dwarf

úterý, 8. květen 2007
21:51

Dwarf

Díky za tipy, znamenám si :)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Rosťa

úterý, 8. květen 2007
20:41

Rosťa

Milý Dwarfe, Novoměstský pivovar ve Vodičkově a Pivovarský dům dům v Ječné jsou bezva pro tůristi.... Zkus příště hópnout do Hromu do police v Chodské nebo Ke Klokočníkovi v ulici Na Veselí. Protože ty to opravdu oceníš!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI