7 dní obyčejného pivaře
Pivní cesty
7 dní obyčejného pivaře
7 březnových dní obyčejného pivaře aneb co všechno lze zažít v souvislosti s pivem
Patřím mezi lidi, kteří si pojem ‚pivař‘ vykládají tím, že to je člověk‚ vyhledávající pivní (značkovou, chuťovou) variabilitu a nesnášející snahy některých velkovýrobců o ovládnutí a zamoření celé republiky jediným svým výrobkem. Ač původně Východočech s kořeny na Vysočině, žiju a pracuju poslední 2 roky v Brně a jeho nejbližším okolí.
To má za následek jednu malou výhodu - počet žlutých log G a zelených PU tu má menší koncentraci než v Čechách. Velkou většinou zde disponuje domácí Starobrno, dříve v mém pivním portfoliu vzácná výjimka (k dostání v pár restauracích na Vysočině), dnes pivo, kterému je občas problém se vyhnout při návštěvách restaurací s přáteli a známými. Naštěstí je Brno dost velké na to, abych tu i já, vyznavač regionálních pivovarů, mohl ukojit touhu svých chuťových a jiných smyslových buněk po pivním zážitku.
Do Brna jsem přibyl v únoru 2005 a hned v prvních dnech jsem opouštěl nehostinnou ubytovnu a toulal se po městě, abych se zorientoval. Víceméně jsem spíš bloudil a motal se po ulicích Řečkovic a Králova pole a krom jedné vývěsky Krakonoše (uvnitř jsem ale nikdy nebyl) nenarazil na nic zajímavého.
Strakonické sudy (foto: web Dudák Strakonice)
Až jednou při toulkách a poznávání samotného centra města jsem narazil na Strakonickou restauraci. Ihned mi hlavou proběhla vzpomínka na pivo Nektar, které jsem kdysi dávno ochutnal při vodáckém putování po Otavě. Neodolal jsem a zvědavě vstoupil. Byl to pro mě velice příjemný šok, rozhodně jsem netušil, že by se něco tak dalekého mohlo nacházet v centru Brna. A co mi hlavně bylo příjemné – chuť piva. Vypil jsem jich tenkrát asi 5 a přepadl mě dojem, že to v tom Brně nebude tak hrozné. :) Od té doby se tam na pivo stavuju kdykoli je to možné, párkrát jsem tam šel na rande nebo na více či méně závažné pracovní schůzky a hlavně - začal jsem tam přicházet na chuť nefiltrovanému kvasnicovému pivu, do té doby takřka pro mě neznámému artiklu.
O tom jsem ale původně psát nechtěl…
Článek má být věnovaný poslednímu týdnu a tomu, co jsem v souvislosti s pivem zažil.
Vyprávění začíná ve čtvrtek navečer, kdy jsem se rozhodl oblažit své chuťové pohárky z mého hlediska vynikajícím tmavým speciálem Oldřichem z minipivovaru v Blučině. V Brně to znamená zamířit své kroky k restauraci Vegas, kde blučinské speciály doplňují na pípě obligátní Starobrno. Usedl jsem, objednal si a těšil se. Po chvíli pivo přistálo na stole. Prohlédl jsem si pěkně načechranou pěnu, zhluboka se napil a pln očekávání vypil třemi mocnými doušky třetinu objemu. Půllitr jsem položil, nadechl se, zašklebil a začalo se mi dělat špatně. Okamžitě se mi do mozku vetřela myšlenka, že takhle nějak si představuju chuť vymáchané trubky z vysavače. Ještě chvíli jsem seděl, pro jistotu ještě usrknul, pak vstal, oblékl se a šel zaplatit. Nepamatuju si, kdy se mi něco takového stalo naposledy, ale myslím, že by se to stávat nemělo. Při placení jsem se mladého, usmívajícího se a zřejmě dobře naladěného pingla zeptal, co si o tom myslí…? Jeho odpověď byla, že tam předtím měli světlého Vladimíra od toho stejného pána (p. Strava z Blučiny) a teď tam vrátili tmavého Oldřicha. A že jsem měl asi smůlu, že jsem byl 1. zákazník. Neměl jsem náladu na další rozhovor a odešel jsem.
Tmavý Xaver (foto: web Xaver Blučina)
Ale černé myšlenky mě neopustily doteď. Je vůbec možné, aby pingl takto odůvodnil kyselé hnusné pivo (které takové v dodávce určitě nebylo a utrpělo pouze nevhodným a nedostatečným ošetřením)? A je normální, že první zákazník holt má smůlu? Že si ten blbec nepočkal až se trubky pivem propláchnou natolik, aby se pivo dalo pít??
Nevím…
Do Vegasu mě hned tak nikdo nedostane… A na pivo z Blučiny se holt budu muset někdy vydat přímo ke zdroji.
S kyselou pachutí ve svých ústech jsem se pěšky vydal přes park Lužánky vstříc lepším pivním zážitkům. Měl jsem namířeno na Flédu do pivnice Netopýr. Ale protože tam otevírají až v 6 a já z Vegasu odešel o dost dříve než jsem měl původně v plánu, bylo nutno se trošku někde zdržet. K tomu jsem si vybral podnik nedaleko od Flédy, kde mě zaujala vývěska Dudáka. Podnik se jmenuje Prádelna a krom Dudáka mají na pípě Maestro z Litovelu. Nicméně mě při vstupu praštila do očí malá cedulka na dveřích, že mají mimořádně na pípě 12° Svijany, jimž jsem tedy svěřil nelehký úkol probrat mé chuťové pohárky a navrátit jim cit pro dobré pivo. Po oddegustování 3 půllitrů jsem seznal, že se to povedlo a vydal se vstříc hlavnímu hřebu večera, kvůli němuž jsem zůstal déle v Brně. Zamířil jsem do Netopýra ochutnat Prácheňskou perlu z pivovaru Platan Protivín.
Prácheňská Perla - Perla z Protivína (ilustrační foto)
I tady jsem byl prvním zákazníkem, ale situace z Vegasu se neopakovala (byl jsem tu celkem brzo po otvíračce už několikrát, ale problém s kvalitou piva jsem nikdy nezaznamenal, takže to asi jde, že ani 1. zákazník mít smůlu nemusí).
Prácheňská perla vypadala na první pohled v půllitru majestátně. Po ochutnání jsem seznal, že je to pivo trochu jiné, ale chutné. Což je vlastně dobře, proto přece různá piva vyhledávám. V průběhu 2. půllitru mě dostihla SMS od manželky, že jestli zase někde sedím, že by z toho chtěla něco taky mít... A protože jsem s sebou měl shodou okolností PET láhev od neperlivé Magnesie, nechal jsem si ji naplnit právě ochutnávaným mokem. A doma jsem se poté s manželkou rád rozdělil :)
Pivnice Netopýr na Flédě (foto: web Klub Netopýr)
O víkendu nás čekal přesun na Vysočinu do kraje, kterému vládne havlíčkobrodský Rebel - mé rodné pivo, jak ho nazývám a za poslední rok také nejčastější pivní značka, která protekla mým hrdlem. Musím se přiznat, že jsem se velice těšil na toto, dle mého názoru v posledních letech vynikající pivo, které v oné restauraci, kam na něj nejčastěji chodím, stojí od nového roku celých 16,50 za kus (12°) :) Nezastírám, že jsem si 4x opravdu pochutnal.
V neděli jsem se pak přesunul do Přelouče a v pondělí po vyřízení jistých soukromých záležitostí v Kolíně jsem se vydal na cestu domů. A protože jsem pojal úmysl navštívit minipivovar v Medlešicích, zvolil jsem trošku delší cestu přes Pardubice (a vynechal tak původně plánovanou návštěvu železářství Revos v HB, kde se mi jinak velmi líbí), kde jsem se neopomněl stavit v pivovarské prodejně, abych zakoupil několik lahví s lahodným obsahem. (Právě teď při psaní tohoto článku za poslechu vybraných skladeb od Iron Maiden dopíjím zvolna druhou, dle mého soudu velice chutnou jedenáctku Pernštejn).
Pivovarská prodejna Pardubice (foto: web Pernštejn)
Objekt medlešického pivovaru jsem našel bez problémů – jedná se o celkem zchátralý objekt na kraji obce, o jehož původním účelu můžu jen spekulovat (JZD?). Vystoupil jsem z auta s PET láhví v ruce a vydal se vstříc vchodovým dveřím místní restaurace. Při posledním kroku jsem utrpěl lehký šok – nevěřícně jsem hleděl na cedulku – otevřeno Út-Ne od 14:00. Kdybych si ještě ráno nekontroloval na webu pivovaru otevíračku (bylo tam i pondělí), zasloužil bych si určitě nejedno hanlivé označení...
Takhle mi jen sklaplo a já se zklamaně vydal zpátky k autu. Pak mě napadlo zavolat na číslo uvedené na ceduli na vstupu do areálu. Ozvala se paní Chalupová, které jsem své dojmy popsal a nedostatek na webu jí vytkl před závorku. No a pak jsem zklamaně odjel...
Pivovarská restaurace Medlešice (foto: Pivovar Medlešice)
Sotva jsem opustil obec, zazvonil mi telefon. Volala paní Chalupová, že má v pivovaře natočené 2 PETky s pivem pro známé a že jestli nejsem moc daleko, ať se vrátím..., což jsem neprodleně udělal. A byl odměněn dvoulitrovkou světlého a 1,5 litrem tmavého Medlešického ležáku.
Na svůj dotaz, co jsem dlužen, jsem dostal odpověď, že když jsem tak zdaleka a jel jsem sem jen kvůli jejich pivu, tak nic…
I poděkoval jsem uctivě, nechal pozdravovat pana majitele a pana sládka a opustil Medlešice směrem na Brno.
A večer jsem si doma do vychlazeného půllitru nalil vychlazené Medlešické a pochutnal si. A manželka taky. Nechci nikomu radit, ale pivo je to vynikající :) A za trochu starostí s jeho umístěním do půllitru každopádně stojí! :)
Přeju všem pivařům spoustu pěkných zážitků spojených s dobrým, poctivým českým pivem!
[Zbyněk Melichar] [Zobrazeno 6772x] [25. březen 2007]
[Pivní cesty] [comments: 8] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Tomáš Semrád
pátek, 14. září 2007
19:01
Tuším, že v Prádelně mají na čepu kromě Dudáka-Sklepáka, v poslední době kvasnicové Svijany, někdy na jaře byl na čepu na zkoušku i dvanáctkový BON, ale majitel piva čas od času prohazuje, takže stabilita některých značek zde není možná, u BONa je to ale škoda, měl bych to z domů na něj poměrně kousek...
napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]
Zbyněk
středa, 28. březen 2007
00:03
to L.: mně daleko víc vadí ti, kteří se neumějí ani podepsat pod svůj názor...
napsal(a): Zbyněk [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
10:07
posted by: Inzerce
Zbyněk
pondělí, 26. březen 2007
08:45
dodatek to Lukášv článku opraveno, dík Chody
napsal(a): Zbyněk [Odpovědět]
Zbyněk
pondělí, 26. březen 2007
08:36
to Lukáš: mají denně kromě pondělka (s Út-Pá jsem se trošku seknul, má tam být Út-Ne) aneb s pondělkem jsem se nachytal, načež jsem to blbě napsal do článku... (nechám opravit)
napsal(a): Zbyněk [Odpovědět]
Lukáš
neděle, 25. březen 2007
22:25
Díky za čtivě napsaný článek a smím se (zřejmě čerstvě informovaného) autora zeptat: ohledně medlešické otvíračky "Út-Pá od 14:00" - znamená to tedy, že mají o víkendu zavřeno? Zrovna příští víkend jsem se chtěl v Medlešicích též stavit... Na webu mají Po-Ne, tak že by mimosezonní varianta?
Děkuji za odpověď.
Zbyněk
neděle, 25. březen 2007
21:16
to Luděk: díky za info, pivo bylo opravdu vynikající, někdy se určitě zase zastavím
napsal(a): Zbyněk [Odpovědět]