Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivovarnictví v Jihlavě

Pivní cesty


verze pro tisk

Pivovarnictví v Jihlavě

Pivovarnictví v Jihlavě [p218]

Už asi rok slibuji Chodymu článek o jihlavském pivovarnictví. Po naléhavé urgenci na táborských pivních slavnostech jsem tedy konečně usednul ke stolu, otevřel pivo a začal psát...

Pivovarnictví v Jihlavě sahá do dávné minulosti. První písemné zmínky pocházejí už z první poloviny 14. století. Jihlavské pivo se vařilo i pro vídeňský dvůr. Moderní historie jihlavského pivovaru se datuje od roku 1860, kdy sladovnický cech rozhodnul o zrušení čtyř původních pivovárků a postavení jednoho nového pivovaru, který byl slavnostně otevřen 4. dubna 1861.

Pivovar a sodovkárna Jihlava
Pivovar a sodovkárna Jihlava

Od té doby prošel provoz mnoha změnami, z nichž nejpodstatnější byla v roce 1995, kdy do pivovaru kapitálově vstoupil rakouský Zwettl, který do provozu investoval nemalé finanční prostředky. V tomto období byly tradiční metody z velké části nahrazeny moderními technologiemi. Současně byla renovována také budova pivovaru i přilehlé Pivovarské restaurace. Dnes je majoritním vlastníkem společnosti, která provozuje pivovar a sodovkárnu, firma K Brewery Group, a.s.

Jihlavský pivovar nabízí pod značkou Ježek široký sortiment piv, který zahrnuje výčepní piva Ježek 8° Konzumní světlé, Ježek 10° Formanské světlé, Ježek 10° Tmavé a Jihlavský Pivoj 10°. Důležitou součástí portfolia jsou ležáky Ježek 11° Stříbrný, Ježek 12° Zlatý a Telčský Zachariáš 12°. Vynikající jsou speciální piva Ježek 14° a Jihlavský Grand 18°. Podstatnou součástí produkce jihlavského pivovaru je i výroba piva na export do mnoha evropských zemí.

Pivovarská restaurace - interier
Pivovarská restaurace - interier

Vedle dominantní budovy pivovaru se ve stinném dvoře nachází půvabná Pivovarská restaurace, která v loňském roce podstatně změnila svoji tvář. Hlavní prostory restaurace získaly díky novému členění naprosto jiný rozměr a mile překvapí každého návštěvníka vestavěnou terasou nad výčepním pultem. Příjemné prostředí násobí bohatá nabídka piv, která zahrnuje kompletní sortiment pivovaru včetně nefiltrovaného Ježka. Perfektní dojem doplňuje vynikající kuchyně mistra šéfkuchaře.

Své zákazníky si Pivovarská restaurace získává především v letním období, kdy se otevírá rozlehlá zahradní restaurace s dětským koutkem, kde v příjemném stínu stromů tráví krásné chvíle dospělí i děti. Jihlavský pivovar má své důležité místo na regionálním trhu a věřím, že i do budoucna potvrdí svoji pozici a udrží kvalitu jihlavského piva.

Pivovarská restaurace - exterier
Pivovarská restaurace - exterier

Neméně důležitou součástí jihlavského pivovarnictví byl i minipivovar Patriot, který se na trhu udržel jen relativně krátkou dobu. Sládek a majitel Libor Pavelec ho založil 1. ledna 2001 s tím, že vlastní provoz byl zahájen 28. května téhož roku.

Minipivovar Patriot
Minipivovar Patriot

Pivovárek se nacházel na lukrativním místě v centru Jihlavy. Vedle varny v prvním patře se rozléhala prostorná pivnice, jejíž hosté měli možnost sledovat vlastní výrobu piva. Otevřená spilka, ležácké tanky a technické zázemí byly umístěny v podzemí budovy.

Pivnice Patriot
Pivnice Patriot

Pivovar vyráběl svrchně kvašená piva za použití vlastního speciálního druhu kvasinek. V pozdějším období začal vařit piva ochucená, a to především s příchutí višní, pomeranče či medu. Dle evidence SPT bylo vyrobeno také pivo kávové, meruňkové, eukalyptové, mátové, pepermintové, griotkové, medovinové, citronové, malinové, vanilkové, banánové, mandlové a jahodové. Myslím, že podobné experimenty jsou na českém trhu raritou.

Varna jihlavského minipivovaru
Varna jihlavského minipivovaru

Minipivovar se zabýval produkcí piva čistě jen pro vlastní potřebu, která však měla sestupnou tendenci, takže koncem léta 2002 ekonomická situace donutila majitele pivovar uzavřít.

Sypání
Sypání
Jihlavské pivo Patriot
Jihlavské pivo Patriot

Provoz tohoto typu již v Jihlavě otevřen nebyl, což je pro historické centrum města veliká škoda. Doufejme, že se v budoucnosti najde podnikatel, který bude mít odvahu podobný podnik provozovat. Jihlavští milovníci piva by si to jistě zasloužili.

Dej Bůh štěstí![Martin Povýšil] [Zobrazeno 10921x] [2. březen 2008]
[Pivní cesty] [comments: 10] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tomáš Semrád

sobota, 27. prosinec 2008
22:34

Pro Romana Holoubka:
ahoj, právě Ti posílám maila.


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Roman Holoubek

sobota, 27. prosinec 2008
22:03

Roman Holoubek

Libore, ještě stále je vidět v Jihlavě vařené lehké pivo pro firmu Brewer s názvem Bonwar a nealko s názvem Borec.


Roman Holoubek

sobota, 27. prosinec 2008
21:59

Roman Holoubek

Nazdar Tome, tak jsi právě na netu?
Stříbrný co já pamatuji je už nejméně od začátku kapitalismu, ne-li déle.


Tomáš Semrád

sobota, 27. prosinec 2008
21:56

Pro Martina Povýšila:
Martine prosím tě nevíš náhodou od kdy (mám na mysli rok) se v názvu jihlavské jedenáctky Ježek objevuje přídomek "Stříbrný"? Děkuji za případnou odpověď


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Adsense

28. únor 2024
10:08


posted by: Inzerce

hroch

pondělí, 15. prosinec 2008
10:36

hroch

Měli jsme teď v prosinci na ochutnání ježka dvanáctku a byla hodně jalová. Bez špatných vlastnoxtí ale na půl cesty k europivu. Moc nenadchla. Snad pivo do budoucna trochu vylepší.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Libor

pondělí, 15. prosinec 2008
08:07

Libor

to Tomáš Semrád: tú radu "no name" pív varil pre firmu Brewer. Ale myslím, že niekde prebehla informácia o tom, že s tým už sekli a budú sa venovať len Ježkovi.... A to je dobre.

A pán Pavelec je dnes naozaj v Želive.


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Tomáš Semrád

neděle, 14. prosinec 2008
23:09

A já myslel, že Pivoj není desítka, nýbrž něco mezi osmičkou a devítkou.
Jinak mohu potvrdit vysokou úroveň pivovarské hospody. Sic jsem v ní byl jednou v životě, a to léta páně 1996, moc se mi v ní líbilo a pivo moc chutnalo. Ještě se mi naskytla jedna příležitost ji navštívit, v roce 2002, bohužel to nedopadlo.
I já doufám a pevně věřím, že jihlavský pivovar si své nezastupitelné místo na místním regionálním trhu udrží (pod křídly KBG) a i do budoucna potvrdí svoji pozici včetně zachování kvality. Jinak si taky myslím, že je škoda, že Ježek vaří řadu no name piv a dvakrát škoda, že nealko Borec nedělá pod vlastní značkou, a ji by mne zajímalo proč?
Jinak ještě drobný dotaz k minipivovaru Patriot. Není ten sládek a majitel Libor Pavelec sládkem v dnešní Želivě?
To jsem ani nevěděl, že v Patriotovi uvařili takovou škálu ochucených piv. Hmmm, dobrý.


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

SPT Jihlava

pondělí, 3. březen 2008
17:53

SPT Jihlava

Rád bych tak trochu oponoval - Borec Free je dle mého názoru hodně slušné nealkoholické pivo, jen je škoda, že ho Ježek nedělá pod svojí značkou. Myslím, že jsem pil snad asi všechna česká nealko piva a Borce bych řadil do popředí.


jr

pondělí, 3. březen 2008
14:39

Pomerančové v Patriotu bylo nejlepší pomerančové co jsem kdy pil.
Griotkové, hmm, tak to bych si taky dal...


napsal(a): jr (liftman(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Martin Štros

neděle, 2. březen 2008
19:21

Škoda, že se Jihlava dostala do značných ekonomických problémů, ztpůsobených i podbízivou politikou obchodním řětězcům, kam dodávali pivo na hraně výrobních nákladů. Po odchodu Delvity o značnou část produkce přišli, navíc loni skončila spolupráce s Tescem na celostátní úrovni. Škoda, tu dvanáctku jsem rád kupoval. Po prudkém propadu produkce se pivovar dostal loni do ztráty a skončil po křídly nové pivovarnické skupiny (a kdoví, co se bude dít). Co jsem tak slyšel, tak si ale v Jihlavě pořád nedali říct a stále vyrábějí i celkem podřadná piva. Jako BOREC FREE pro Hypernovu. Škoda za tuhle cestu...


napsal(a): Martin Štros [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI