Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Vánoční pivní trhy 2007

Pivní cesty


verze pro tisk

Vánoční pivní trhy 2007

Vánoční pivní trhy 2007

Letošní Vánoční pivní trhy (dále VPT) se konaly o víkendu 14-16. prosince. Již dlouho dopředu jsme měli naplánovanou návštěvu na pátek, proto mi trochu zamrzelo, že po loňském zpoždění se organizátoři rozhodli posunout začátek prvého dne až na 13. hodinu. Na druhou stranu se naskytla šance nestrávit celý den jen na jednom místě. Nechtěli jsme ale opustit Holešovice.

Rohozec V zákoutí
Rohozec V zákoutí

Jako první zastávka byla vybrána rohozecká hospůdka V zákoutí (Malá Plynární 3). Již podle názvu jistě tušíte, co zde točí. Ano Skaláčka, na kterého slyším a není bohužel mezi mými běžně dostupnými pivy. Na čepu byla světlá a polotmavá jedenáctka za 18,50 Kč a tmavá třináctka. Dali jsme obě jedenáctky a brzký oběd. Být z Holešovic, stalo by se Zákoutí mým oblíbeným místem u dobrého piva.

Cestou k dalšímu zastavení jsme zašli k Prvnímu pražskému měšťanskému pivovaru, kde jsem uronil slzu za piva Měšťan, Pragovar či Primátorská osma. Největší zhovadilostí je prodejna Albert přístupná z pivovarského dvora ...

Vzpomínka na holešovické pivo v Pivní galerii
Vzpomínka na holešovické pivo v Pivní galerii

Být v Holešovicích a nenavštívit Pivní galerii, to by pivař a zvláště sběratel současných lahví neměl dopustit. Sice kolují nepříliš přívětivé zvěsti o panu domácím, ale co, uvidíme. Vcházíme do pivního ráje, výběr lahváčů necháváme na později a pídíme se po tom, co je na čepu. Dnes Chyše a Nová Paka, výběr je tedy jasný, poprvé v životě si vychutnávám točeného Prokopa a musím říct, že je to výborné pivečko, doufám, že se přímo do Chyše osobně dostanu, nemám to přece zase tak daleko. Na Novou Paku už nedošlo, jdeme vybírat něco do sbírky.

Tak tady nevím, co dřív
Tak tady nevím, co dřív

Nemůžu mít všechno, co by se mi hodilo do krámu, takže beru jen šest kousků. Dalo by se zde posedět či přebírat lahve hodně dlouho, ale třináctá hodina již nastala a my vyrážíme na Výstaviště, kde právě začíná druhý ročník Vánočních pivních trhů. Tak co nás zde dnes čeká?

VPT jsou letos ve velkém sálu hned proti vstupu. Stánky i stoly se zde tak trochu ztrácejí, ale to nevadí a my se dáváme na kolečko, abychom zjistili, jaká piva se tu prezentují. Jako první dávám náchodský Primátor English Pale Ale a chutná mi, kolega dává kvasnicovou Holbu a nechutná mu (letos tedy vynechám). Primátor má na čepu ještě Weizenbier, Exkluziv a Double, samý těžký kalibr.

Holba a EPA
Holba a EPA

Dalším vzorkem zůstávám u Pale Ale, tentokrát Double Indian z Pivovarského domu, jehož chuť si už ani nepamatuju. Třetí Ale bylo Old Ale.cz projektu Svět piva.cz, které bylo zdarma, pokud jste si koupili sklo s motivem VPT. Nic proti, ale příště už si sklo nekoupím, nehodlám mít doma za pár let sbírku sklenic s vánočním motivem. Tohle pivo prý je o moc hořčí, než normální piva, ale mně přišlo vyloženě sladké ...

DIPA z Pivovarského domu
DIPA z Pivovarského domu

Dále už se budeme věnovat jen pivům českého typu. Největším lákadlem bylo zbrusu nové pivo dle starého receptu královéhradeckého pivovaru Hradecký Patriot, které uvařil "Antéňák" v pivovaru Žamberecký kanec. Pivo bylo dobré, ale vyloženě nenadchlo, možná ještě není úplně vyladěno.

Pivem, které mě po svém zmrtvýchstání ještě nezklamalo, je rakovnický Bakalář. I dnes se jedná o velmi dobré filtrované pivo. A to už do stověžaté matičky doráží chalani zo Slovenska, z Rožňavy, z minipivovaru Kaltenecker. Dávám jeden světlý Kras, je dobrý. Kupuji dvě PETky na domácí degustaci. Zatím na ně ještě nedošlo, takže své dojmy časem sdělím v diskusi.

Rožňavský výčep
Rožňavský výčep

VPT nejsou už jenom o pití piva, ale jsou také možností k přátelskému povídání u dobrého pivečka. Tímto chci pozdravit Martina Povýšila a vlastně celý Svaz pivních turistů z Jihlavy, Martina Mráze z pivovaru Podkováň, dnes zástupce dodavatele chlazení Lindr, Marka Kamlara (jistě znáte z článků) či Jirku Kaňu ze Světa piva.

Čas se nachýlil a my musíme na vlak. Na cestu dáváme Opat Bitter. Akci hodnotím velmi kladně a kladně hodnotím i celý den, protože za pár hodin navštívit tři místa dobrému pivu zaslíbené není určitě věcí běžnou. Slabším bodem pak bylo opět občerstvení, kde to kuchařská šou opravdu nevytrhla. Oběd ze Zákoutí jsem tedy doplnil jen klobáskou...[Richard Chodora] [Zobrazeno 8112x] [20. prosinec 2007]
[Pivní cesty] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Chody

čtvrtek, 10. leden 2008
13:11

Chody

Jak jsem psal v článku, zakoupil jsem sobě dvě lahve Kalteneckeru na domácí ochutnání, jestli se nepletu, jednalo se o 11,5% a 11,5% kvasnicovou. Začínám obyčejnou a musím říci, že ten litr mi úplně stačil, pil jsem velmi podprůměrné pivo. No snad budou kvasnice lepší. A opravdu byly. To bylo úplně něco jiného - velmi nadprůměrné pivo.
Tak a pak suďte pivovar podle jednoho piva ...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

MARTIN

středa, 9. leden 2008
22:41

taky zdravím.M.Mráz PS:UVIDÍME SE V TÁBOŘE!POPIJEM:-)

www.pivnichlazeni.wbs.cz


napsal(a): MARTIN (Mraz7(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Slávista

pátek, 4. leden 2008
08:13

Slávista

Akce dobrá, povedené chválit netřeba, na nepovedené upozornit třeba. Takže mám dvě připomínky:
1. Souhlasím se Sikim, s jídlem to bylo žalostné a nějaký gulášek nebo živáň by rozhodně bodly.
2. Vzhledem k ozvučení nebylo pořádně slyšet Honzovo vyhlašování losování. Seděli jsme zhruba uprostřed místnosti a šumy z okolí vše dokonale zakryly. Mohli jsme si vybrat, zda vychutnávat pivečko nebo napínat uši, zda se cosi nehlásí... Škoda.
Jinak ale bylo vše O.K., hlavně jsem kvitoval s povděkem lepší umístění než loni; zkrátka na dalších vánočních trzích nashle.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

siki

středa, 26. prosinec 2007
11:39

siki

Jojo, vynikající akce. Já si nejvíce pošmákl na bitter Opatovi a medovo-zázvotovém Kalteneckeru. Již se těším na příští rok a doufám ve větší účast našich mini a mikro pivovarů. Sice bylo z čeho vybírat, leč při počtu pivovarů v naší republice si myslím, že stánků mohlo být přece jen více (což asi není chyba pořadatele, nýbrž jde o nezájem výrobců piva). Ještě bych se přimlouval za nějaký stánek s "lepším" jídlem, než byly klobásy a párky před vstupem. Podle mě by se lehce uživil stánek např. s gulášem, nebo jinou hotovkou. Co víc si k dobrému pivu přát, než dobré jídlo, že?


napsal(a): siki [Odpovědět]

Adsense

14. duben 2024
09:35


posted by: Inzerce


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI