Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Ajgul Steinbachová odpovídá...


verze pro tisk

Ajgul Steinbachová odpovídá...

Ajgul Steinbachová odpovídá... [p243]

Na další, v pořadí již devátý, Offline rozhovor odpovídala na Vaše otázky ohledně rakovnického pivovaru Bakalář paní Ing. Ajgul Steinbachová - výkonná ředitelka a člen dozorčí rady společnosti Czech Brewery - Rakovník a.s.

Foto

Lubomír Černý

V září 2009 jsem se u vás v pivovaře ptal na možnost exkurze a bylo mě řečeno, že není možná. Platí to i nadále a když ano, proč?

Exkurze ve velkém počtu lidí z hygienických a bezpečnostních důvodů neděláme a to na doporučení Státní potravinářské inspekce. Skupiny do 5-8 lidí můžou po předem dohodnuté domluvě se sládkem pivovaru krátké prohlídky absolvovat.


ladin

Přeji dobrý den. Nejdříve pochválím Vaše produkty, celý Váš sortiment patří spolu s Náchodem a Žatcem ke špičce (odhlédněme teď od minipivovarů) toho, co se dá v Karlových Varech sehnat. A teď už k otázkám:

1) Distribuovat do karlovarských hyper/super marketu se vyplatí (ležáky do 11 Kč) nebo jde o to být viděn ruskou klientelou?

Dobrý den, předem Vám děkuji za chválu našich výrobků. Karlovy Vary patří vzhledem k lokalitě pivovaru do regionu tzv. kolem komína, proto je i v místních super/hyper marketech v nabídce, a to pro všechny naše spotřebitele. Vedle super/hyper marketů můžete našeho Bakaláře zakoupit i v řadě místních velkoobchodů a nebo dojít si na točeného do několika místních hospůdek – viz. www.pivobakalar.cz.

2) Váš polotmavý speciál jsem ze začátku chápal tak, že to bude krátkodobá záležitost vztažena k výročí pivovaru a už je na trhu více jak rok. Zůstane i nadále? Plánujete nějaký další (z českého pohledu) speciál?

Polotmavý speciál Bakalář si skutečně našel svého spotřebitele, toto pivo se stalo velmi populárním, a proto jsme se rozhodli nabízet jej i nadále. Další speciál plánujeme výhledově, nicméně již teď Vás mohu potěšit tím, že od dubna startujeme s novým výrobkem z produkce pivovaru, a to bude světlý výčepní Bakalář (jedenáctka). V první fázi bude k dostání pouze v sudech, na podzim zařadíme i lahve.

3) Co je důvodem Vaší nepřehledné vlastnické struktury? Platit v Česku co možná nejnižší daně nebo zakrýt vlastníka?

Nechápu «nepřehlednost vlastnické struktury», údaje o vlastnictví společnosti Czech Brewery Rakovník a.s. uvedeny ve veřejně přístupném Obchodním rejstříku, vedeným Městským soudem v Praze

4) Můžete zde nastínit (do obchodního rejstříku za poslední roky nedodáváte) Vaše hospodářské výsledky? Jaký je výstav pivovaru, kolik a kam vyvážíte? Můžete prozradit podíl jednotlivých piv na prodejích, odděleně Česko a export?

Do OR uvádíme všechny, zákonem určené, výsledky hospodaření naši společnosti. Výstav pivovaru za rok 2009 byl 13 233 hl, z toho tvoří třetinový podíl export. Seznam států, kam se vyváží naše pivo si můžete prohlédnout na našich webových stránkách www.pivobakalar.cz v sekcí Ochutnejte.


Jan Pechánek

Paní ředitelko,

chtěl bych se zeptat na exkurzi do provozu pivovaru nebo na Den otevřených dveří. Plánujete letos kromě na internetu avizovaného hudebního festivalu uspořádat DOD? Nebo bude existovat možnost domluvit si návštěvu pivovaru individuálně (třeba skupinka 5 osob)?.

Exkurze ve velkém počtu lidí z hygienických a bezpečnostních důvodu neděláme a to na doporučení Státní potravinářské inspekce. Skupiny do 5-8 lidí můžou po předem dohodnuté domluvě se sládkem pivovaru krátké prohlídky absolvovat.

Díky za odpověď.


Milan Dvořák

1) Vaše dvanáctka je výborné hořké pivo, měl bych však menší výhrady k desítce, zdá se mi příliš "vodová". Neuvažujete o změně receptury, aby se z ní stala desítka "plnohodnotná"? Přeci jen je desítka zejména v létě asi nejpitnější pivo na žízeň.

Dobrý den, děkuji za pochvalu našeho světlého ležáku. Souhlasím s Vámi, že se naše výčepní pivo setkávalo kdysi se špatnou odezvou z trhu. Proto jsme na tuto zareagovali, změnili recepturu, zkuste ochutnat nyní, budete jistě velmi překvapen.

2) Na Vašem webu jsou piva prezentována v nových zelených lahvích. Sám jsem zatím rád, že se s Vaším pivem potkávám v lahvích NRW. Piva z malých pivovarů častěji střídám, a plnění do různých typů lahví mi činí problémy při jejich výměně. Je opravdu nutné, aby měl každý pivovar svoji láhev?

V současné době jsou v našem portfoliu výrobků dva druhy lahví. Na tuzemský trh se u nás používá láhev s označením NRW (vratných) a v tuto chvíli neuvažujeme o změně. Pivo na export je plněno do lehčích, jednocestných lahví – typu ALE OW.

3) V začátcích obnovy rakovnického pivovaru jsem se setkával se jménem paní Mildorfové, s jejíž jménem je spjato snad nejlepší období krušovického piva, těsně před jeho pohlcením Němci a jeho radikální změnou na obyčejné europivo. Měla paní Mildorfová nějaký vliv na chuť Vašeho obnoveného piva? Z dřívějších dob pamatuji Bakaláře jako extrémně sladké pivo, do kterého se však dalo po krátkém čase docela zapít. Jeho nynější chuť je zcela odlišná.

Paní Mildorfová pokud je mi známo nikdy v našem pivovaru pivo nevařila, protože za jejího působení zde se ještě pivo nevařilo vůbec , tudíž ani nemohla mít vliv na chuť « obnoveného piva ». Prvním sládkem pivovaru byl p. O. Záruba (bývalý sládek pivovaru Havlíčkův Brod), za nynější charakter piva můžeme děkovat současnému sládkovi p. Milanu Maršálkovi z Plzeňského Prazdroje.

4) Na stránkách pivovaru oceňuji informace, kde se dá rakovnické pivo pořídit. Za Prahu bych se přimlouval za jeho zavedení do Billy buďto na Prosek nebo do Kbel, Nedělám si iluze, že máte možnost ovlivnit řetězce, kde se bude Vaše pivo prodávat, ale zastoupení Bakaláře na Praze 9 by k zahození nebylo. Zejména ve Kbelích je nabídka piva doslova zoufalá.

Vězte, že jakékoliv rozšíření sortimentu regionálního pivovaru v rámci nadnárodních řetězců je věcí složitého vyjednávání. Máme velice schopného vedoucího pro tuzemský trh pana Jana Fábryho, který dělá vše proto, aby každoročně těchto odbytišť přibývalo a spotřebitel si tak našeho Bakaláře mohl vychutnat daleko častěji. Seznam míst, kde můžete zakoupit pivo Bakalář je na www.pivobakalar.cz v sekci ochutnejte

Za odpovědi děkuji a přeji Bakaláři mnoho úspěchů.


Zbyněk Sekal

1) Dobrý den, dodáváte do nějakého podniku v Praze, který by vaši dvanáctku stabilně točil? Mám ji rád, ale v Praze se po ní zatím marně pídím, všude, kde jsem našel točeného Bakaláře, měli desítku. Nevím nakolik je aktuální v tomto váš web, ale některé podniky tam chybí.

Dobrý den, seznam míst, kde se dá zakoupit nebo ochutnat pivo Bakalář je průběžně aktualizován. Vzhledem k tomu, že pracujeme na změně vizualizace webových stránek, je možné, že tento seznam nebyl nějakou dobu aktualizován. Nové webové stránky budeme spouštět do tří týdnů. Po jejich spuštění zde naleznete kompletní seznam našich odbytišť.

2) Můžete nám říci, jaký jste měli loni výstav?

Výstav pivovaru za rok 2009 byl 13 233 hl, z toho je třetinový podíl má export.

3) Neplánujete vaření nějakého speciálu, tak o stupňovitosti 13°-14°?

V tuto chvíli Vám mohu nabídnou náš polotmavý speciál Bakalář (17°), který se těší značné oblibě. Další speciál plánujeme výhledově, nicméně již teď Vás mohu potěšit tím, že od dubna startujeme s novým výrobkem z produkce pivovaru, a to bude světlý výčepní 11% Bakalář. V první fázi bude k dostání pouze v sudech, na podzim zařadíme i lahve.


Michal Sýkora

Zdravím, zajímá mě pivo Rakovar. Ač se na etiketách k němu hlásíte, ve vašich propagačních materiálech, internet nevyjímaje, o něm není ani slova. Proč toto pivo vyrábíte a proč se k němu nehlásíte? Ještě se chci zeptat na 555. Původně to bylo pivo vyrobené u příležitosti fungování pivovaru, ale stále je v nabídce. Můžeme se z něj těšit i nadále? Doufám, že ano...

K 31.12.2009 jsme ukončili výrobu piva zn. Rakovar a to z ekonomických důvodů. Polotmavý speciál Bakalář si skutečně našel svého spotřebitele, toto pivo se stalo velmi populárním, a proto jsme se rozhodli nabízet jej i nadále. Další speciál plánujeme výhledově, nicméně již teď Vás mohu potěšit tím, že od dubna startujeme s novým výrobkem z produkce pivovaru, a to bude světlý výčepní Bakalář 11°.


Michael Mráz

Dobrý den,

1) Zdravím z Kladna, můj první dotaz je na to, že i když je Rakovník nějakých 30 km od nás, nemáte zde žádnou restauraci, v které by se Bakalář točil. A to přesto, že už má pevnou pozici v několika supermarketech ve městě a co chvíli zde potkávám auto v barvách pivovaru. Chystáte se prosadit do některé restaurace či hospody? Popřípadě do které a od kdy?

Dobrý den, v tuto chvíli si na točeném Bakaláři můžete pochutnat v Restauraci U Madly, T.G. Masaryka 378, Kladno.

2) Ví se o Vašem pivovaru, že vyváží hodně na východ, a že jste jedním z průkopníků plnění do plastových sudů na export. Je po delší době setrvání v tomto sudu kvalita stejná jako v klasických kovových KEG sudech?

Ano, můžeme potvrdit, že kvalita piva je stejná. Používáme plastové sudy od výrobců KeyKeg a Schaffer. Osobně jsem ochutnala naše pivo z plastového sudu, které bylo stočeno před 1,5 rokem a chuťově bylo vynikající.

3) Můžete prozradit jak velkou investici (přibližně) musel pivovar vynaložit kvůli stáčení do těchto plastových sudů (zda byla provedena úprava stáčírny, či pořízena speciální linka jen na ně)? A na kolik vyjde pořízení plastového jednocestného sudu, jehož cena je započítána do ceny piva(řádově)?

Úprava linky byla provedena svépomocí, díky šikovnosti našeho hlavního mechanika pan Miroslava Tůmy. Investice vyšla na cca 20.000,- Kč. Cena plastového sudu dle různých výrobců se pohybuje od 13,5 €.

Jinak přeji hodně úspěchů v regionu a stálý růst výstavu Vašeho výborného Bakaláře.


Tomáš Maier

Dobrý den paní ředitelko,

v první řadě velice vítám, že se konečně nebráníte prohlídkám pivovaru - viz II. Hudební festival Pivovaru Rakovník. Chtěl jsem se optat, co bylo potřeba změnit, že jste se těmto prohlídkám přestali bránit? Abych to dovysvětlil, loni jsem s několika svými přáteli chtěl u vás absolvovat exkurzi a Vámi jsme byli nekompromisně odmítnuti, že na to nejste vybaveni. Nebudu nic zapírat, na ten popud jsme Vás obešli a za několik set korun jsme prohlídku stejně absolvovali a vzhledem k tomu, že mám možnost srovnání - až na jediný jsem si prošel všechny české průmyslové pivovary (tj. asi 45 pivovarů) - tak jsem neshledal absolutně nic, co by prohlídkám bránilo, ba naopak.

Dobrý den, exkurze ve velkém počtu lidí z hygienických a bezpečnostních důvodu neděláme a to na doporučení Státní potravinářské inspekce. Skupiny do 5-8 lidí můžou po předem dohodnuté domluvě se sládkem pivovaru krátké prohlídky absolvovat. Z výše uvedených důvodů se bohužel plánované exkurze na hudebním festivalu neuskuteční, hoste si budou moci prohlédnout jenom varnu, ovšem bude se promítat videoprojekce z provozu všech úseků pivovaru.

Druhá moje otázka je na výstav, kterého jste loni dosáhli? Mám k dispozici pouze onu statistiku za první pololetí.

Výstav pivovaru za rok 2009 byl 13 233 hl, z toho je třetinový podíl má export.

Třetí otázka je, zdali neuvažujete, že byste stáčeli svoji produkci do menších sudů než je 30 l?

V tuto chvíli neuvažujeme. Standardně plníme sudy o objemu 30l a 50l.

Předem děkuji za odpovědi.


Marek Kamlar, pivní turista a sběratel pivních suvenýrů

Dobrý den,

rád bych se Vás zeptal na několik věcí, které mě v souvislosti s rakovnickým pivovarem i pivem jako takovým zajímají. Bude toho poněkud víc, ale i přesto doufám, že mi odpovíte na vše a co nejobsáhleji.

1) V březnu loňského roku bylo v Rakovnickém deníku v článku „Rakovnický pivovar slaví 555 let“ ( http://rakovnicky.denik.cz/zpravy_region/rakovnicky-pivovar-slavi--let20090302.html ) mj. uvedeno: „Pivovar v Rakovníku vyrábí pivo klasickou českou technologií, jehož základem jsou kvalitní suroviny – slad plzeňského typu, chmel žatecký červeňák a chmelový extrakt, cukr z cukrové řepy a kvalitní voda z podzemního jezera pod městem Rakovník.“ Ke sladu, chmelu a vodě myslím netřeba dalších komentářů, ale proč ten cukr a chmelový extrakt? Je sice pravda, že je u nás k výrobě používá kdekdo a že tedy s trochou nadsázky skutečně můžeme říci, že již k pivu českého typu neodmyslitelně patří, pokud se však někdo hlásí k nějaké tradici vaření poctivého piva a používá např. označení „Císařský pivovar“, jsem toho názoru, že v takovém případě nemají v pivu co dělat. Nebo se mýlím?

Ve zmiňovaném článku došlo k pochybení naší (už bývalé) pracovnice, která připravovaný článek nekonzultovala s vedením pivovaru a použila údaje z archivních písemností o rakovnickém pivovaru v období 1960 -1970. V současné době používáme kromě klasických surovin (slad plzeňského typu, vodu a chmel žatecký červeňák) i chmelový extrakt, což je běžná surovina při výrobě mladiny. Při vaření tmavých, polotmavých a speciálních piv navíc používáme slad mnichovský, barevný a karamelový.

K vašemu webu:

2) V sekci „Jak se vaří pivo“ rozlišujete piva podle typu pouze na „světová“ a na „piva českého typu“. Myslíte si, že je takové členění vhodné, resp. správné? A co ty pravopisné chyby? Copak nemáte v pivovaru někoho, kdo by uměl aspoň trochu česky a opravil to, když už to nezvládne webmaster? Chybějící (namísto „50 % kvality piva“ píšete „50% = 50procentní kvality piva“) nebo naopak přebývající (namísto „z 80metrových hlubinných vrtů“ píšete „z 80 metrových hlubinných vrtů“, což by znamenalo, že čerpáte vodu z vrtů, kterých máte celkem 80 a každý z nich je hluboký jenom 1 metr) mezery, překlepy typu „v něktrrých případech“ či „způzobují“ a podobné zbytečnosti skutečně nedělají dobrý dojem a na oficiální prezentaci pivovaru nepatří.

V tuto chvíli pracujeme na nové vizualizaci webových stránek.

3) Až dosud jsem si myslel, že 11% piva patří mezi ležáky. Po shlédnutí vašeho webu, resp. sekce „Produkty“, kde 11% polotmavé pivo označujete jako „Pivo polotmavé výčepní“, jsem však mírně zmaten. Můžete mi to nějak vysvětlit?

Pokud je stupňovitost výsledného piva 11% a více , jde skutečně o ležák. Naše polotmavá 11% se pohybuje v limitu do 11% - jedná se tudíž o pivo výčepní

4) V sekci „Kontakty“ bych uvítal otevírací dobu vaší podnikové prodejny a pokud už jste v pivovaru vyřešili oba hlavní problémy, kvůli nimž se do malých pivovarů obecně nepouštějí cizí lidé, tj. vymalovali a opravili upadlé kachličky, tak něco málo také o možnosti exkurze, její ceně, minimálním počtu lidí apod.

Podniková prodejna pivovaru je otevřena denně od 8-12h; 13–17h. Exkurze ve velkém počtu lidí z hygienických a bezpečnostních důvodu neděláme a to na doporučení Státní potravinářské inspekce. Skupiny do 5-8 lidí můžou po předem dohodnuté domluvě se sládkem pivovaru krátké prohlídky absolvovat.

K vašemu pivu jako takovému:

5) Jak je tomu v současné době s Rakovarem? Ještě v říjnu jsem ho v Krušovicích v prodejně nad pivovarem kupoval kamarádovi, ale jak teď koukám na váš web, tak v sortimentu už ho nemáte. Proč to? Nebyl snad o něj zájem nebo se nevyplácela jeho výroba? Totéž bych se rád zeptal v souvislosti s vaším nealkem, o němž se zmiňujete pouze v tiskových zprávách, ale které ve vašem sortimentu na webu z nějakého důvodu také chybí.

K 31.12.2009 jsme ukončili výrobu piva zn. Rakovar a to z ekonomických důvodů. Webové stránky jsou v současné době předmětem aktualizace.

6) Před pár dny jsem si v jedné z pražských Bill zakoupil Bakaláře v NRW lahvi, teď však koukám na váš web a vše máte již v nových typech. Můžete mi to nějak objasnit? Budete i nadále stáčet do NRW nebo jen do těchto nových typů, které si člověk většinou spojuje s nějakým podřadným pivem? A proč jste zvolili na světlé pivo lahve zelené zatímco na polotmavé a tmavé pivo hnědé? O zelených lahvích je všeobecně známo, že propouštějí více světla než hnědé a že v nich tedy pivo více trpí, tak proč to? Má to nějaké opodstatnění, např. navození dojmu prémiovosti, nebo je za tím něco jiného?

V současné době jsou v našem portfoliu výrobků dva druhy lahví. Na tuzemský trh se u nás používá láhev s označením NRW(vratných) a v tuto chvíli neuvažujeme o změně. Pivo na export je plněno do lehčích, jednocestných lahví – typu ALE. OW

7) Když už jsem zmínil Billu coby jednoho z významných prodejců vašeho piva, mohla byste mi říci, zda nějak pravidelně kontrolujete kvalitu piva nabízeného právě v supermarketech tohoto typu? Zrovna v případě Bakaláře se totiž setkávám s velkými výkyvy co se kvality týče, zejména pak v případě polotmavé 11ky, a vůbec si to nedokáži vysvětlit. Radši bych to svedl na prodejce, který s pivem třebas špatně zachází, ale nemůže být chyba také na vaší straně? Jo a nešlo by nějak zařídit, abych po zakoupení a následně před uskladněním či vypitím nemusel láhev nejprve otírat od silné vrstvy prachu?

Mrzí mě, že máte tuto zkušenost, nicméně věřím, že patří k ojedinělým.

8) Můj další dotaz se týká vašeho nealka. Poprvé jsem ho ochutnal v říjnu (v lahvové podobě) a byl jsem velmi zklamán = téměř polovina musela pro odpornou mladinou pachuť do dřezu, podruhé jsem ho zkoušel o pár dní později v Praze ve Veletržním paláci, kde bylo na čepu a kde mi při jeho vracení bylo prodejcem sděleno, že se jedná o jednu z prvních várek, že se jeho chuť bude ještě ladit a že tedy nemám házet flintu do žita a mám to zkusit někdy příště znovu. Proto se ptám: Už se nemusím bát koupě Bakaláře Free nebo jeho chuť stále ještě ladíte?

Posuzování chuti je ryze subjektivní dojem. Možná se budete divit, ale máme i velice kladné ohlasy na Bakalář Free. Toto pivo, jako ostatně spoustu jiných nealkoholických piv, vyrábíme metodou „přerušeného kvašení“. Není to „pivo“ ve vlastním slova smyslu a jako pivo to nikdy chutnat nebude. Mladinová příchuť je pro nealka piva, vyrobená tímto způsobem, bohužel typická.

9) Na netu jsem se také dočetl, že jste pivovar zprovozňovali s tím, že se bude vyvážet až 80 % vystaveného piva. Splnilo se toto předsevzetí nebo ještě ne? Mohla byste nám případně sdělit, jaká část vaší současné produkce se vyváží a jaká část se spotřebuje v tuzemsku?

V současné době tvoří výstav ze 2/3 tuzemský trh, zbytek piva se vyváží na export.

10) Nakonec bych se vás rád zeptal na vaše kvasnicové a také na jubilejní pivo, tedy piva, která mně osobně zatím připadají jako to nej, co v současné době produkujete. Zajímalo by mě hlavně to, kde všude u vás ve městě si tato piva mohu dopřát. Co vím z vlastní zkušenosti, tak loni se kvasničák točil jenom „U Zlatého hroznu“, ale od té doby se mohlo hodně změnit, protože rok je skutečně dlouhá doba. A jak je tomu s onou 17kou? Tu si také mohu dát někde pravidelně nebo se jedná pouze o sváteční záležitost? A jakou hospůdku s vaším pivem byste mi z vlastní zkušenosti doporučila? Nemusí se jednat přímo o Rakovník, uvítal bych však nějakou, kde nebude Bakalář na soutoči s „G“ a která bude zcela nekuřácká.

Kvasnicové pivo je speciálně dodáváno pouze pro Restauraci U Zlatého hroznu v Rakovníku. Jedná se o restauraci, kterou pravidelně doporučujeme našim příznivcům. Rozšíření tohoto výrobku nikam jinam zatím neplánujeme.

Tolik mé dotazy. Za případné odpovědi předem děkuji.


Marek Divilek

1) Jak se Vám daří odolávat mnou předpokládanému tlaku nedalekého pivovaru Krušovice? Máte nějaké negativní zkušenosti s přebíráním hospod?

Žádný takový tlak nepociťujeme, každý vyrábíme odlišné výrobky, odlišnou formou. V dnešní době již spotřebitel dokáže rozpoznat v čem spočívá výhoda regionálního piva a správně si vybrat.

2) Dle mého názoru by měl mít každý pivovar svou pivovarskou restauraci (pivnici), kde by důstojným způsobem prezentoval svoje pivo. Plánujete podobný podnik? Popř. který podnik momentálně doporučujete jako ideální pro vychutnání vašeho piva?

Vlastní restaurace je otázkou nemalých investic. Výhledově tedy plánujeme originální, značkovou restauraci vybudovat. Nicméně v tuto chvíli doporučuji ochutnat našeho Bakaláře v Restauraci U Zlatého hroznu v Rakovníku, kde můžete ochutnat celý sortiment pivovaru.[Richard Chodora] [Zobrazeno 9442x] [5. duben 2010]
[Offline rozhovor] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

PetrV

úterý, 6. duben 2010
01:40

PetrV

"Osobně jsem ochutnala naše pivo z plastového sudu, které bylo stočeno před 1,5 rokem a chuťově bylo vynikající." Možné je všechno, ale neubránil jsem se úsměvu :)


napsal(a): PetrV [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 4. březen 2010
20:32

Chody

Ještě máte celý pátek, abyste se zeptali na něco ohledně pivovaru Bakalář v Rakovníku...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI